Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ - edit - το έσβησα γιατι μάλλον βρήκα λύση.. αν δεν δουλεψει θα το ξαναποστάρω :) σορρυ mods :P

 

Έπρεπε να μην το σβήσεις και στο edit να έγραφες την λύση που βρήκες.

Είμαστε forum εδώ και μπορεί να βοηθούνταν κανένας άλλος κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έπρεπε να μην το σβήσεις και στο edit να έγραφες την λύση που βρήκες.

Είμαστε forum εδώ και μπορεί να βοηθούνταν κανένας άλλος κάποτε.

 

και τι να πώ οτι έβαζα στραβά την μπαταρία γιατι νύσταζα και έκανα ολόκληρο κατεβατό πόστ γιατι νόμισα οτι με κοροιδεψε ο πωλητής?? άσε καλύτερα......... !! :P

 

το μόνο που δεν έλυσα ακόμα ειναι το γιατι απο τις 5 αγορές που έκανα φαίνεται μόνο η μία... μάλλον οι άλλες χαθήκαν. (απο το site εννοώ, εγώ τις παρέλαβα/πλήρωσα κανονικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορα+πληρωμη:26/3 dispatched στο ebay 7/4

sto tracking του singapore post: 5/4

τεσπα νομιζω οτι τα 2 πραγματα δεν τα χε στοκ και τα στειλε μετα απο 10μερες! τον δεινω ?ζηταω καμμια εκπτωση?

το 3ο προιον πληρωθηκε 26/3 και την επομενη εγραφε οτι εφυγε...

(~40e το καθενα)

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φωτοτυπικό χαρτί A4 (δεσμίδα των 500) που θέλω να αγοράσω, στο Item condition γράφει New Other. Εντύπωση μου κάνει. Τί μπορεί να είναι το new other σε φωτοτυπικό χαρτί; Έχει τύχει ανάλογη αγορά σε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τα προσέχουν κι απόλυτα αυτά που βάζουν. Τίποτα δε σημαίνει το 'New Other', μη σε αγχώνει. Σε άλλα προϊόντα μπορεί να σημαίνει καινούριο χωρίς συσκευασία ας πούμε, αλλά πάντα είναι καινούριο και αχρησιμοποιήτο προϊόν.

 

PS. Γιατί αγοράζεις χαρτί απ' το eBay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς, ένα απλό νούμερο, όπως το 54,25 δε σου λέει τίποτα. Αν όμως του βάλεις στο πέρας και το συμβολάκι %, κάτι αρχίζει να λέει, ε;

Δεν είναι για τα λεφτά. Είναι για το γ@μώτο. Ψάξε στο skroutz. Το φθηνότερο που βρίσκω εγώ πάντως (και αν κατάλαβα καλά για λίγες ημήρες - χάρη μας κάνουν που μας περνάνε για μακάκες) είναι €2.90 το ream (500 φύλλα). Απ' το eBay το βρήκα €1.88 (με δωρεάν P&P). Η διαφορά μεταξύ τους είναι το νουμεράκι που σου έδωσα στην αρχή:54,25%. Περισσότερο κι απ' το μισό !!!

 

Είμαστε σοβαροί; Σκεφτείτε... Μπορείς να αγοράσεις με περισσότερο απ' το μισό, φθηνότερο χαρτί στο eBay απ' ό,τι εγχώρια. Και αν υπολογίσεις και μεταφορικά (που εδώ είναι free) δεν ξέρω και γω πού ανεβαίνει αυτό το ποσοστό. Εντάξει, μπορεί τα P&P να είναι μέσα στην τιμή του τύπου, και να μη χάνει χρήματα με αυτό το free. Να υπολογίσουμε και αυτό; Άσε, τότε. Ίσως αν μας αφαιρούσε και το P&P απ' το €1.88 να αποδεικνυόταν ότι ο τύπος χαρίζει χαρτί A4 !!!

 

Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου, και γενικότερα μία παροιμία, λέει:ήθελές τα και παθές τα !!!!

 

p.s. Και όλη αυτή η ανάλυση με το φθηνότερο που βρίσκω αυτή τη στιγμή στο skroutz. Να μην αναλύσω τις άλλες τιμές γιατί θα μας έρθει κανένα εγκεφαλικό !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα στις 5-4 μια θήκη για το κινητό αξίας 5.30€ μαζί με τα μεταφορικά από αγγλία,σήμερα 15-4 και ακόμα τίποτα ενώ στις 7-4 μου είχε έρθει ένα mail που έλεγε "your item has dispatched" δηλαδή ότι έχει φύγει.Το delivery είναι με royal mail arimail.Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με τον πωλητή τι με συμβουλεύεται να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα στις 5-4 μια θήκη για το κινητό αξίας 5.30€ μαζί με τα μεταφορικά από αγγλία,σήμερα 15-4 και ακόμα τίποτα ενώ στις 7-4 μου είχε έρθει ένα mail που έλεγε "your item has dispatched" δηλαδή ότι έχει φύγει.Το delivery είναι με royal mail arimail.Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με τον πωλητή τι με συμβουλεύεται να κάνω;

 

 

Να περιμένεις.

Το ταχυδρομείο, ανεξάρτητα του τι σημαίνει με τις δύο λέξεις που το αποτελούν, δεν σημαίνει ότι έρχεται σε 2 μέρες.

 

Μέσα στη βδομάδα, πάντως, θα πάρεις το φάκελο με τη θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα στις 5-4 μια θήκη για το κινητό αξίας 5.30€ μαζί με τα μεταφορικά από αγγλία,σήμερα 15-4 και ακόμα τίποτα ενώ στις 7-4 μου είχε έρθει ένα mail που έλεγε "your item has dispatched" δηλαδή ότι έχει φύγει.Το delivery είναι με royal mail arimail.Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με τον πωλητή τι με συμβουλεύεται να κάνω;

 

Περιμενε 20 μερες και μετα επικοινώνησε, μαξ εχεις 45 ημερες για να παραλάβεις, υπομονή λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, φακέλους, σε μέγεθος επιστολής, τους παραδίνει ο ταχυδρόμος.

Επομένως, ο φάκελος με τη θήκη του κινητού, που είναι ελαφριά και μικρού μεγέθους, θα έρθει με τον ταχυδρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαληθεύτηκαν οι προβλέψεις.....

Με το καλό η θήκη και να την καταφχαριστηθείς ..

 

 


Να περιμένεις.

Το ταχυδρομείο, ανεξάρτητα του τι σημαίνει με τις δύο λέξεις που το αποτελούν, δεν σημαίνει ότι έρχεται σε 2 μέρες.

 

Μέσα στη βδομάδα, πάντως, θα πάρεις το φάκελο με τη θήκη.

 


 

 

 

Συνήθως, φακέλους, σε μέγεθος επιστολής, τους παραδίνει ο ταχυδρόμος.

Επομένως, ο φάκελος με τη θήκη του κινητού, που είναι ελαφριά και μικρού μεγέθους, θα έρθει με τον ταχυδρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα ένα email που λέει:


Thanks for your recent purchase on eBay! Please remember to pay for your item so that the seller can send it to you as soon as possible.
Note: If you've already made payment arrangements with your seller, please disregard this reminder.

 

και στο purchase history έχει ένα item. το οποίο δεν έχω πληρώσει και δεν ξέρω πως αφαιρείται.

Προφανώς θα το πρόσθεσα θέλοντας να δω το συνολικό κόστος.

Θα μείνει εκεί και θα μου λέει συνέχεια pay now?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα ένα email που λέει:

 

Thanks for your recent purchase on eBay! Please remember to pay for your item so that the seller can send it to you as soon as possible.

Note: If you've already made payment arrangements with your seller, please disregard this reminder.

 

και στο purchase history έχει ένα item. το οποίο δεν έχω πληρώσει και δεν ξέρω πως αφαιρείται.

Προφανώς θα το πρόσθεσα θέλοντας να δω το συνολικό κόστος.

Θα μείνει εκεί και θα μου λέει συνέχεια pay now?

 

 

Βλέπω ότι οι εκπλήξεις συνεχίζονται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...