Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φέρω κάτι από U.S., και εκτός από τιμή και P&P, βλέπω και άλλες δύο χρεώσεις. Δεν ξέρω, όμως, αν είναι extra χρεώσεις.

 

a. import charges:€12,87 (amount confirmed at checkout)

b. Seller charges VAT for items sent to: MA (6.25%)

 

Τιμή προϊόντος:€26,00

P&P:€13,00

 

Έχοντας αυτά σαν δεδομένα, μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου κοστίσει, τελικά, η αγορά;

 

p.s. Τί είναι αυτά τα import charges και VAT for items sent to ΜΑ;

αυτα που γραφεις της χρεωσεις δεν ισχυουν για ελλαδα. αθτα τα εξοδα που θα σου πει αυτα θα πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω απο εδώ http://myworld.ebay.com/start-here168

ένα κινητό.

Λέτε να την πατήσω; Φαίνεται πλήρως αξιόπιστος πωλητής. Λογικά δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα έτσι;

Δεύτερον λέει δωρεάν μεταφορικά μέσω hong kong air mail. Πρέπει να προσέξω κάτι για τελωνείο; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω απο εδώ http://myworld.ebay.com/start-here168

ένα κινητό.

Λέτε να την πατήσω; Φαίνεται πλήρως αξιόπιστος πωλητής. Λογικά δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα έτσι;

Δεύτερον λέει δωρεάν μεταφορικά μέσω hong kong air mail. Πρέπει να προσέξω κάτι για τελωνείο; Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση για τη συγκεκριμένη αγορά, διάβασε τη συζήτηση που ξεκίνησε από το post #129 στο θέμα "Αγορές από το εξωτερικό", το οποίο μοιάζειι να είναι όμοιο με τη δική σου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση για τη συγκεκριμένη αγορά, διάβασε τη συζήτηση που ξεκίνησε από το post #129 στο θέμα "Αγορές από το εξωτερικό", το οποίο μοιάζειι να είναι όμοιο με τη δική σου περίπτωση.

Ε δεν την λες και όμοια την περίπτωση.Ο άλλος διάλεξε αποστολή με DHL,εδώ μιλάει το παιδί για ταχυδρομείο.Αρκετά μεγάλη διαφορά.

 

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω απο εδώ http://myworld.ebay.com/start-here168

ένα κινητό.

Λέτε να την πατήσω; Φαίνεται πλήρως αξιόπιστος πωλητής. Λογικά δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα έτσι;

Δεύτερον λέει δωρεάν μεταφορικά μέσω hong kong air mail. Πρέπει να προσέξω κάτι για τελωνείο; Ευχαριστώ πολύ!

Ο πωλητής με μια γρήγορη ματιά δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα,αξιόπιστος δείχνει.

Για το τελωνείο που λες,δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί ότι δεν θα περάσει.Το να σου γράψει πάνω gift δεν λέει τίποτα πλέον,αυτά ίσχυαν παλιά.Αλλά μιας που θα είναι απλό ταχυδρομείο και όχι DHL όπως στην περίπτωση που σου παράθεσαν,τότε να ξέρεις οτι:

 

1.Είναι πολύ λιγότερες οι πιθανότητες να περάσει τελωνείο απότι με courier,αλλά όχι μηδενικές

2.Αν σταματήσει τελικά στο τελωνείο,τα επιπλέον έξοδα θα είναι πολύ λιγότερα απότι με courier

 

Αλλά καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος ότι θα πληρώσεις κάποια έξτρα χρήματα.Αν το κινητό που θες έχει αρκετή χρηματική διαφορά με εδώ,αξίζει το ρίσκο,στη χειρότερη σκέψου ότι θα το πληρώσεις όσο έκανε εδώ.Και αν είσαι τυχερός,τότε θα σου μείνει η διαφορά στην τσέπη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την πρώτη μου αγορά απο κίνα αυτό   http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-SONY-UNILINK-CAR-STEREO-AUXILIARY-AUX-INPUT-ADAPTER-/230825969870?pt=US_Wire_Harnesses&hash=item35be4cc8ce  πριν απο 5 μέρες και είδα ότι το στέλνει με China Post.

Με το tracking No που μου έδωσε ο πωλητής δεν βρίσκω τίποτα.

Περίπου πόσο καιρό θα κάνει να έρθει ελλάδα? (Αν τελικά έρθει.)

Εδώ θα έρθει με ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο μήνα να υπολογίζεις και θα το παραλάβεις από τον ταχυδρόμο, αφού φαίνεται να είναι μικρό το δέμα.

Την 20/2 παρήγγειλα και εγώ ένα αντικείμενο, μέσω ebay, και όταν πέρασε ο μήνας του έστειλα μήνυμα μη παραλαβής, μου απάντησε ότι εάν δεν έρθει σε λίγες μέρες να του πω να το ξαναστείλει, αλλά, τελικά, το παρέλαβα 1/4 (!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δέματα αυτού του τύπου καθυστερούν αρκετά στο κινέζικο ταχυδρομείο και στις διαδικασίες εκτελωνισμού.

Όταν φτάσει στην Ελλάδα, ενδεχομένως, θα μπορούσες να δοκιμάσεις να το παρακολουθήσεις στις διευθύνσεις των ΕΛΤΑ που αναφέρονται στην τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου 7 του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατάλαβα!

Με το tracking No γιατί δεν μου βρίσκει τιποτα? Μήπως χρειάζεται να περάσουν αρκετές μέρες ? 

 

Μετα από 30 μερες να ανησυχείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα πριν μια εβδομαδα εκανα την πρωτη αγορα μου απο το ebay και συγκεκριμενα απο UK . Συμφωνα με τον πωλητη το προιν θα ερθει στη διευθυνση μου σε 7-9 μερες απο τη μερα που το αγορασα , δηλαδη απο σημερα μεχρι μεθαυριο θα πρεπει να το χω παραλαβει . η ερωτηση μου ειναι η εξης : 

1. υπαρχει καποια συγκεκριμενη υπηρεσια που φερνει το προιν στο σπιτι μου ; 

2. αν εγω λειπω τη στιγμη που ερθουν να μου το παραδωσουν τι θα επακολουθησει ;

3. αν καθηστερησει τι θα πρεπει να κανω πρωτα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, στην ιστοσελίδα του πωλητή αναφέρεται ο τρόπος αποστολής.

Εάν το στέλνει με Royal Mail, θα έρθει με τα ΕΛΤΑ και αν το δέμα είναι εγαλύτερο από μέγεθος φακέλου, θα αφήσει ειδοποιητήριο γι ανα το παραλάβεις από το ταχυδρομείο της γειτονιάς σου.

 

Εάν το στέλνει με courier θα έπρεπε να σου δώσει και tracking number και αφού δεν το αναφέρεις, μάλλον, δεν το στέλνει με τον τρόπο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ΕΛΤΑ/courier αναλόγως τι επέλεγες. Αν δεν διάλεξες κάτι συγκεκριμένο, λογικά θα ρθει με ΕΛΤΑ.

2. Αναλόγως του μεγέθους του δέματος και του ταχυδρόμου. Είτε τ αφήνει κάτω αν είναι κανας μεγάλος φάκελος είτε αφήνει σημείωμα να πας ταχυδρομείο.

3. Υπομονή, επικοινωνία με τον πωλητή αν αργήσει περισσότερο. Μέχρι 45 μέρες απ την αγορά, μπορείς να ζητήσεις refund μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...