Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φέρω κάτι από U.S., και εκτός από τιμή και P&P, βλέπω και άλλες δύο χρεώσεις. Δεν ξέρω, όμως, αν είναι extra χρεώσεις.

 

a. import charges:€12,87 (amount confirmed at checkout)

b. Seller charges VAT for items sent to: MA (6.25%)

 

Τιμή προϊόντος:€26,00

P&P:€13,00

 

Έχοντας αυτά σαν δεδομένα, μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου κοστίσει, τελικά, η αγορά;

 

p.s. Τί είναι αυτά τα import charges και VAT for items sent to ΜΑ;

 

α υποθέτει αυτός αυθαίρετα αν φορο κατά την εισαγωγή του προϊόντος

β ΦΠΑ

 

 

καλημερα θελω να κανω και εγω μια ερωτηση.Θελω να αγορασω κατι απο το ebay αμερικης και αυτο κοστιζει 40 ευρω και  αυτος θελει 30 ευρω να το στειλει ελλαδαΑυτο το ποσο το  βγαζει αυτοματα ,Εχω συγγενεις στην αμερικη και καθως αυτος δηλωνει  free shipping εντος ΗΠΑ  ειπα να το στειλω σε αυτους και να μου το στειλουν εκεινοι καποια στιγμη .Αν το κανω  buy now θα μου προσθεσει αυτοματα και τα μεταφορικα..,υπαρχει καποιος τροπος να το αγορασω με τιμη  ΗΠΑ  χωρις μεταφορικα και να του πω να το στειλει εκει;

ευχαριστω

 

Στειλε τα χρήματα και πες τους να στο αγοράσουν αυτοί στην Αμερική. Αν κάνεις buy now ναι θα προστεθούν  αυτόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να φέρω κάτι από U.S., και εκτός από τιμή και P&P, βλέπω και άλλες δύο χρεώσεις. Δεν ξέρω, όμως, αν είναι extra χρεώσεις.

 

a. import charges:€12,87 (amount confirmed at checkout)

b. Seller charges VAT for items sent to: MA (6.25%)

 

Τιμή προϊόντος:€26,00

P&P:€13,00

 

Έχοντας αυτά σαν δεδομένα, μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου κοστίσει, τελικά, η αγορά;

 

p.s. Τί είναι αυτά τα import charges και VAT for items sent to ΜΑ;

 

 

Τα import charges είναι ένα προεκτιμώμενο ποσό για τον εκτελωνισμό του δέματος, σε περίπτωση που κάνει στάση στο τελωνείο και αυτό γίνεται οπωσδήποτε εάν το δέμα έρθει με courier. Το έξοδο αυτό έχει αποδειχτεί σωτήριο σε πολλές περιπτώσεις γιατί οι εταιρείες ζητάνε ένα σωρό χρήματα για τον εκτελωνισμό αλλά εάν έχι προπληρωθεί το ποσό είναι υποχρεωμένες να το εκτελωνίσουν χωρίς να ζητήσουν χρήματα από τον αγοραστή.

 

Το δεύτερο ποσό είναι ο τοπικός φόρος της πολιτείας.

 

Για εισαγωγές αντικειμένων από τρίτες χώρες, όπως η Αμερική, η ατέλεια είναι 45 ευρώ στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια). Στην περίπτωσή σου είναι στο όριο (39) και επομένως δεν θα χρησιμοποιηθεί το import charges, οπότε θα σου επιστραφεί μετά τον εκτελωνισμό.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

καλημερα θελω να κανω και εγω μια ερωτηση.Θελω να αγορασω κατι απο το ebay αμερικης και αυτο κοστιζει 40 ευρω και  αυτος θελει 30 ευρω να το στειλει ελλαδαΑυτο το ποσο το  βγαζει αυτοματα ,Εχω συγγενεις στην αμερικη και καθως αυτος δηλωνει  free shipping εντος ΗΠΑ  ειπα να το στειλω σε αυτους και να μου το στειλουν εκεινοι καποια στιγμη .Αν το κανω  buy now θα μου προσθεσει αυτοματα και τα μεταφορικα..,υπαρχει καποιος τροπος να το αγορασω με τιμη  ΗΠΑ  χωρις μεταφορικα και να του πω να το στειλει εκει;

ευχαριστω

 

 

Για να το αγοράσεις χωρίς αποστολή στην Ελλάδα, πρέπει να δηλώσεις τη διεύθυνση  των συγγενών σου στην Αμερική, οπότε θα παραδοθεί εκεί, χωρίς μεταφορικά, αφού λες ότι δεν χρεώνει στην Αμερική. Οι συγγενείς σου θα στο στείλουν και είναι προτιμότερο με USPS.

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για αγορές από χώρες που δεν στέλνουν στην Ελλάδα, οι οποίοι αναφέρονται σε σχετικό κεφάλαιο στον οδηγό της υπογραφής μου, αλλά δεν αξίζει τον κόπο για αντικείμενο τόσο μικρής αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ,ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Πρεπει δηλαδη να προσθεσω στο λογαριασμο μου  του ebay  και μια  δευτερη διευθυνση,αυτη  της αμερικης .Το εκανα αυτο αλλα επειδη εκανα λαθος τον ταχυδρομικο κωδικα η κατι αλλο δεν δεχοταν την διευθυνση.Αυτο διορθωνεται αλλα με ρωταγε ποια διευθυνση απο τις δυο θελω να ειναι default.

 

Επειδη ειχα ηδη κανει μια αγορα απο αγγλια δεν το εκανα ,(ειπα μονος μου),για να μην μπερδευτει ο αγγλος και τα στειλει σε αλλη χωρα..

Τελος παντων μεχρι να βγαλω ακρη με αυτα πωληθηκε

Βρηκα ενα αλλο απο αγγλια αλλα δεν το εστελνε ελλαδα.Του εστειλα μαιλ και μου ειπε 6 λιρες μεταφορικα.Του λεω ενταξει κανε update για να μπορεσω να το αγορασω.Μου λεει οκ Παταω παλι το BUY NOW και με παει σε μια σελιδα που επρεπε να πατησω COMMIT TO BUY .Αλλα ειχε μονο την αρχικη αξια παλι και ελεγε για μεταφoρικα ask the seller

 

  Του το ειπα  ιt still shows postage not specified,I am sure i did all the correct steps.It only sums 29.99 pounds.It should be plus 6 pounds i suppose 

και μου γραφει  if you buy it but dont pay i can then send you an invoice with the correct details .

 

Του λεω οτι δεν εχω ξαναγορασει ετσι και δεν θελω να εχω προβληματα λογω κακης συνενοησης και μου απαντα 

 

      The invoice is send through eBay so u are covered by eBay and PayPal, but it is your choice

 

Τελικα δεν το πηρα ,γιατι με μπερδεψε  αφου δεν ειχα ξανααγορασει ετσι Αν δεν ξερεις μπορει να ειναι απλο το θεμα και να το κανω δυσκολο αλλα θελω να ειμαι προσεχτικος και αμφιβαλω

.Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;  μαλλον  ειναι ενας τροπος  .ετσι;

Επισης μερικοι εχουν BID και BUY NOW .παραδειγμα ειχε bid 20 λιρες και buy now 30 λιρες .Τι κανουμε σε αυτες τισ περιπτωσεις;

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, κάνεις πού καλά που δεν βιάζεσαι στις αγορές που δεν γνωρίζεις όλα τα βήματα, και πολύ περισσότερο, που ρωτάς κάτι που δεν ξέρεις.

 

Σε ότι αφορά στις διευθύνσεις αποστολής, μπορείς να έχεις μια default και άλλες που τις χρησιμοποιείς όποτε τις χρειάζεσαι. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με το Amazon είτε με το ebay. Το σύστημα σε ρωτάει, σε κάθε αγορά, σε ποια διεύθυνση θέλεις να σου στείλει το δέμα που αγοράζεις.

 

Αφού ο πωλητής σου έδωσε λύση για το θέμα της αποστολής, μπορούσες να την ακολουθήσεις. Δεν έχω αγοράσει με τον τρόπο αυτό αλλά μπορεί να γίνει, πολύ περισσότερο μάστα αφού είσαι καλυμένος από ebay και PayPal.

 

Στο ebay υπάρχουν πωλητές που είτε βάζουν μια τελική τιμή για το αντικείμενο που πυλάνε ειτε το βάζουν σε δημοπρασία, με αρκετό χρόνο ολοκλήρωσης, οπότε συμμετάχεις με bid, και παράλληλα, για τους ανυπόμονους, μια τιμή για να το αγοράσεις αμέσως (buy now).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αναλυτικότατες και πολύ κατατοπιστικές.

Αλλά, δεν τα έχω ξεκαθαρίσει ακόμη πλήρως.

 

α. CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια)

Το κόστος και τα μεταφορικά αναφέρονται στην καρτέλα κάθε είδους. Η ασφάλεια πού είναι; Ή εννοείται πως είναι ασφαλισμένο το προϊόν και συμπεριλαμβάνεται στην τιμή; Αυτή είναι η πρώτη απορία.

 

β.

Αρχικά, δίνω το προϊόν αγοράς που είναι αυτό εδώ:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/190816768504?ru=http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=190816768504&_rdc=1

 

Όπως βλέπετε, τιμή προϊόντος+P&P είναι στο όριο €45,00 (το €13,00 το έβαλα στη αρχική ερώτηση σαν παράδειγμα - sorry guys -).

Τώρα, με κάτι στρογγυλοποιήσεις δολαρίου, μπορεί να ξεπεράσω και τα €45,00. Αν τα ξεπεράσω, θα χρησιμοποιηθεί το import charges, οπότε και δε μου επιστρέφονται τα €13,00;

 

γ.

Τιμή προϊόντος:€26,00

P&P:€19,00

Δεν αναφέρεται πουθενά η USPS. Οπότε θα έρθει το προϊόν με κάποιο courier στην πόρτα μου; Θα έρθει με ΕΛ.ΤΑ.; Τί έχουμε εδώ;

 

δ.

26+19=45:το VAT 6.25% υπολογίζεται επί του συνολικού 45, επί το 26, επί του 45+13; Τί γίνεται εδώ;

 

ε. Ο πωλητής βάζει έναν εκτιμώμενο φόρο εκτελωνισμού. Πώς του ήρθε αυτό το νούμερο; Έτσι του κατέβηκε στο κεφάλι και τον έβαλε; Πώς ξέρω εγώ ποιός είναι τελικά ο πραγματικός φόρος εκτελωνισμού; Εάν ο φόρος αυτός είναι μεγαλύτερος; Εντάξει, αν είναι μικρότερος, το καταλαβαίνω. Θα μου επιστραφεί η διαφορά. Αλλά, αν είναι μεγαλύτερος, πώς θα το ξέρω και πού θα τον πληρώσω; Και, αν κατάλαβα καλά, ο συγκεκριμένος «κύριος», δε στέλενει με USPS το αντικείμενο, για να πάρει το κάτι τοις του από το import charges. Σωστά έχω καταλάβει; Γι' αυτό και το κύριος στα εισαγωγικά.

 

Αρκετές απορίες. Οπότε και θα καταλάβω ότι θα απαντηθούν αν υπάρχει χρόνος και όρεξη.

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ευχαριστω ολους  για τις απαντησεις ,

 

Ναι makfil  εχεις δικιο ,ισως επρεπε να το παρω, ετσι ; Σκεφτηκα μηπως με  χρεωσει παραπανω απο 6 λιρες  εξοδα αποστολης και εφοσον εχω ηδη πατησει COMMIT TO BUY να μην μπορω να υπαναχωρησω.Αλλα εχω και τα εμαιλ φανταζομαι που συμφωνουμε το ποσο 36 λιρες παει συνολικα.

Ακομα το δινει

Οποτε αν το θελώ παταω commit to buy και μετα θα μου στειλει καποιο τιμολογιο συνολικο πια που καπως θα πρεπει να το πληρωσω.

 

.Ενας επεξεργαστης  ειναι,δεν θα αγορασω κανενα σπιτι αλλα καλο ειναι να γινονται σωστα.Αυτοι εχουν αλλη νοοτροπια και οι διενεξεις του ενος εστω και απο λαθος αφηνουν κακο ονομα σε ολους .Βλεπω οτι λιγοι στελνουν ελλαδα 

 

Αλλα εχει 100% feedback 

 

Ειδα στην προηγουμενη απαντηση οτι δεματα απο ΗΠΑ συνολικα  μεχρι 45 ευρω δεν περνανε τελωνειο η μαλλον δεν .χρεωνονται  δασμους .Αλλοι λενε οτι μπορει και να εχεις δασμους,Τελικα τι ισχυει.ακριβως

Αν και απο ΗΠΑ μερικοι τα στελνουν εστω και με απλο usps  5 δολαρια γραφουν οτι θα το δηλωσουν σαν merchandise ( για καλο ειναι αυτο τωρα ;..)και οχι σαν gift;  αλλος ηθελε 30 ευρω μεταφορικα να μου στειλει εναν επεξεργαστη.30 δολαρια γιαυτο και δισταζω και  με τον αγγλο .

 

Το αγορασα τελικα ,και ησυχασα Δεν το εχω πληρωσει ακομα,Τωρα  καποια στιγμη πρεπει να μου στειλει το τελικο τιμολογιο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αναλυτικότατες και πολύ κατατοπιστικές.

Αλλά, δεν τα έχω ξεκαθαρίσει ακόμη πλήρως.

 

α. CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια)

Το κόστος και τα μεταφορικά αναφέρονται στην καρτέλα κάθε είδους. Η ασφάλεια πού είναι; Ή εννοείται πως είναι ασφαλισμένο το προϊόν και συμπεριλαμβάνεται στην τιμή; Αυτή είναι η πρώτη απορία.

Όλα τα έξοδα που θα πληρώσεις (ΦΠΑ, αποθήκευτρα, αμοιβή εκτελωνιστή, να θα τον χρησιμοποιήσιε, ΔΕΤΕ, δασμός κλπ) επίο της αξίας CIF. Εάν δεν έχεις βάλει ασφάλεια, δεν συνυπολογίζεται αλλά εάν αγοράσεις ένα αντικείμενο αξίας και το έχεις ασφαλίσει, συνυπολογίζεται και το ποσό αυτό.

 

 

 

β.

Αρχικά, δίνω το προϊόν αγοράς που είναι αυτό εδώ:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/190816768504?ru=http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=190816768504&_rdc=1

 

Όπως βλέπετε, τιμή προϊόντος+P&P είναι στο όριο €45,00 (το €13,00 το έβαλα στη αρχική ερώτηση σαν παράδειγμα - sorry guys -).

Τώρα, με κάτι στρογγυλοποιήσεις δολαρίου, μπορεί να ξεπεράσω και τα €45,00. Αν τα ξεπεράσω, θα χρησιμοποιηθεί το import charges, οπότε και δε μου επιστρέφονται τα €13,00;

 

Εάν είναι στο όριο και λίγο παραπάνω, ίσως δεν θα κάνει στάση στο τελωνείο, οπότε τα import charges δεν θα χρησιμοποιηθούν και θα σου επιστραφούν.

 

γ.

Τιμή προϊόντος:€26,00

P&P:€19,00

Δεν αναφέρεται πουθενά η USPS. Οπότε θα έρθει το προϊόν με κάποιο courier στην πόρτα μου; Θα έρθει με ΕΛ.ΤΑ.; Τί έχουμε εδώ;

 

Αφού έχεις επικοινωνία μαζί του, θα ζητήσεις να στο στείλει με USPS, που είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο, και θα το παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ. Γενικά, μας συμφέρει να έρχονται δέματα με αυτό τόν τρόπο γιατί αφενός δεν περνάνει το δέμα από τελωνείο υποχρεωτικά και αν είναι μεγαλύτερης αξίας, η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι απλούστερη και φτηνότερη

 

 

 

δ.

26+19=45:το VAT 6.25% υπολογίζεται επί του συνολικού 45, επί το 26, επί του 45+13; Τί γίνεται εδώ;

 

Το τιμολόγιο βγαίνει επί του συνολικού ποσού αλλά επειδή είναι λίγο παραπάνω από την ατέλεια, το πιθανότερο είναι να μην το σταματήσουν ακόμη και στην περίπτωση που θα ερχόταν με courier. Έχοντας πληρώσει, όμως, τα import chargers μπορεί και να κάνει η εταιρεία τη διαδικασία αλλά το βλέπω χλωμό γιατί το ποσό που θα εισπράξει είναι πολύ μικρό και δεν συμφέρει να ασχοληθεί.

 

 

ε. Ο πωλητής βάζει έναν εκτιμώμενο φόρο εκτελωνισμού. Πώς του ήρθε αυτό το νούμερο; Έτσι του κατέβηκε στο κεφάλι και τον έβαλε; Πώς ξέρω εγώ ποιός είναι τελικά ο πραγματικός φόρος εκτελωνισμού; Εάν ο φόρος αυτός είναι μεγαλύτερος; Εντάξει, αν είναι μικρότερος, το καταλαβαίνω. Θα μου επιστραφεί η διαφορά. Αλλά, αν είναι μεγαλύτερος, πώς θα το ξέρω και πού θα τον πληρώσω; Και, αν κατάλαβα καλά, ο συγκεκριμένος «κύριος», δε στέλενει με USPS το αντικείμενο, για να πάρει το κάτι τοις του από το import charges. Σωστά έχω καταλάβει; Γι' αυτό και το κύριος στα εισαγωγικά.

 

Αρκετές απορίες. Οπότε και θα καταλάβω ότι θα απαντηθούν αν υπάρχει χρόνος και όρεξη.

 

Ευχαριστώ !!

 

Το καλό με το σύστημα αυτό είναι ότι η εταιρεία courier είναι δεσμευμένη για τον εκτελωνισμό και προωθεί τη διαδικασία χωρίς να ενοχλήσει τον αγοραστή.

Μην ανησυχείς, στα ποσά αυτά τα έξοδα είναι μικρά και άνευ σημασίας. Εάν διαβάσεις στον οδηγό της υπογραφής μου και στο άλλο θέμα για αγορές, που είχα γράψει το αρχικό κείμενο για τα τελωνεία, θα δεις περιπτώσεις συμφορουμιττών με αναλύσεις όλων των εξόδων για αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας, βέβαια.

 

 

 

 

 

 

 

Ειδα στην προηγουμενη απαντηση οτι δεματα απο ΗΠΑ συνολικα  μεχρι 45 ευρω δεν περνανε τελωνειο η μαλλον δεν .χρεωνονται  δασμους .Αλλοι λενε οτι μπορει και να εχεις δασμους,Τελικα τι ισχυει.ακριβως

Αν και απο ΗΠΑ μερικοι τα στελνουν εστω και με απλο usps  5 δολαρια γραφουν οτι θα το δηλωσουν σαν merchandise ( για καλο εινα αυτο τωρα ;..)και οχι σαν gift;  αλλος ηθελε 30 ευρω μεταφορικα να μου στειλει εναν επεξεργαστη.30 δολαρια γιαυτο και δισταζω και  με τον αγγλο 

.

 

Τα δέματα που έρχονται με USPS έχουν διαφορετική μεταχείριση από εκείνα με courier, τα οποία περνάνε υποχρεωτικά από τελωνείο.

 

Άλλο εισαγωγή από τρίτες χώρες, όπως η Αμερική και άλλο από Αγγλία που είναι ΕΕ και δεν έχει παρόμοια θέματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλανια καλησπέρα.
Έκανα μια αγορα πριν καμιά 20αρια μέρες και σήμερα παρέλαβα.
Είναι ενα inveter 300watt. Το πρόβλημα ειναι οτι ενώ έλεγε οτι είναι καινούργιο αμέσως με το που το άνοιξα κατάλαβα οτι ειναι απο δεύτερο χέρι.
Επισης κάποιες βίδες έχουν σημάδια απο κατσαβίδι κλπ.
Του εστειλα μηνυμα αλλα ακομα δεν εχει απανησει.

Αν μου πει να το στείλω πίσω δεν θα αξιζει μια καλύτερα να αγοράσω αλλο με 20 ευρω.
Αλλα επειδη δεν γουστάρω τέτοια καμια ιδεα μέχρι που μπορώ να το φτάσω;Εκτος απο το αρνητικό feedback που θα ρίξω.

Πρώτη φορα μου συμβαίνει αυτο εχω κάνει κοντά στις 100 αγορές στο ebay κανένα πρόβλημα δεν ειχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύει ενα αρνητικό feedback νομίζω αρκεί, τωρα να θελεις να το τραβήξεις και άλλο μπορεις να ζητήσεις απο το παυπαλ μερική επιστροφή χρημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή; Και πως θα το κάνω αυτό με refund να βάλω το ποσό μέσα; Δηλαδή πόσα να ζητήσω ξέρω γω;

21 ευρώ έκανε.

 

Τι να σου πω τωρα ποσα να ζητήσεις, δικο σου θέμα, για μενα ενα αρνητικο feedback ειναι αρκετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ full refund δεν ζητάω μιας και δουλεύει.
Να δω τι θα απαντήσει το ζωάδι... Αποτι είδα πάντως έχουν και άλλοι στα feedback τους παρόμοια προβλήματα second hand κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρα. Περιμένω δεματάκι (κινητό) από Royal Mail την άλλη εβδομάδα, αλλά ίσως χρειαστεί να λείπω από το χωριό. Εδώ στο χωριό έχουμε μόνο ACS και ΕΛΤΑ. Πού θα πάει το δέμα; Θα μπορώ να τους πω να μου το στείλουν μετά σε άλλη διεύθυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...