Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρα οταν θα ληξει μετα θα με πεταξει σην paypalνα πληρωσω ωπως σαν να αγοραζουμε buy it now σωστα;

μετα εγω πως κανω ακυρωση; μπρω και τωρα;



και τι εννοειτε θα μου μαυρισει το προφιλ;

θα μου διαγραψουν το προφιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακύρωση της αγοράς μπορείς να του ζητήσεις, προβάλλοντας μια καλή δικαιολογία, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δεχτεί.

 

Εάν δεν πληρώσεις, μετά από όλες τις πιέσεις που θα γίνουν, θα καταγραφούν στο προφιλ σου αρνητικά στοιχεία, ως αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστε παιδια τελικα γινεται να το ακυρωσεις ας στο help και γραφεις retract bid και το ακυρωνεις εγω το ακυρωσα τωρα και ειμαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστε παιδια τελικα γινεται να το ακυρωσεις ας στο help και γραφεις retract bid και το ακυρωνεις εγω το ακυρωσα τωρα και ειμαι μια χαρα

 

Γίνεται μόνο εφόσον έχουν μείνει 12 ώρες ή παραπάνω για τη λήξη της δημοπρασίας, από τις 12 ώρες και κάτω δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις retract.  Το λέω σε περίπτωση που αρχίσεις να χτυπάς πιο χαλαρά έχοντας στο μυαλό ότι μπορείς να το ακυρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά είχα αγοράσει κάτι αντικείμενα μικρής αξίας από πωλητή από τη κίνα στις 17 Ιανουαρίου. Το ένα έφτασε αρκετά γρήγορα, τα υπόλοιπα όμως μέχρι και σήμερα δεν έχουν έρθει. Στο my ebay στα αντικείμενα που δεν έχω αφήσει feedback μου έχει αυτό το μύνημα:

Don't forget to leave feedback! If there was a problem, please go to the Resolution Center by 03/02/13.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?? Και κάτι ακόμα στην ημερομηνία εννοεί 3 Φεβρουαρίου ή 2 Μαρτίου γιατί νομίζω τα γράφουν ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Μαρτη λέει, στείλε μήνυμα στον πωλητή και πες του να σου επιστρέψει τα χρήματα, αν δεν στα επιστρέψει άμεσα άνοιξε dispute.

 

 

Αργησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ρωτησω κατι παιδια

εχω βρει  καποια πραγματα σε δημοπρασια και μιλησα με τον πλωλητη και τα στελνει ελλαδα κανονικα απλα στην αγγελια δεν εχει αλλαξει οτι στελνει ελλαδα απλα λεει οτι μπορεις να πας να τα παραλαβεις στον χωρο του εγω τωρα θα μπορω να πονταρω;

δευτερον στην περιγραφη λεει οτι δουλευουν και μετα λεει δεν προσφερετε καμια εγγυση αν πχ δεν μου τα στειλει η μου στειλει αδειο πακετο εγω θα μπορω να παρω τα λεφτα πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι εξοικιωμενος με αγορες απο ebay (ουτε Amazon), και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

 

α) Παρατηρησα οτι σε πολλα προιοντα απο Κινα λεει "Free Postage". Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο;

 

β) Οταν αγοραζουμε 2 αντικειμενα απο 2 διαφορετικους πωλητες του ebay, πληρωνουμε 2 διαφορετικα εξοδα αποστολης και 2 ξεχωριστους δασμους(αν ειναι εκτος ΕΕ) ;

 

γ) Οταν ζηταμε απο τον πωλητη να αναγραψει "gift", να στειλει την αποδειξει ξεχωριστα σε φακελο ή να αναγραψει την τιμη των 30€ και κατω, αυτος το δεχεται παντα; Υπαρχει καποιο ρισκο γι' αυτον σε αυτη την επιθυμια; Υπαρχει καποιο ρισκο για τον αγοραστη;

 

δ) Οταν αγορασουμε 3-4 προιοντα μαζι π.χ. 1 ζευγαρι παπουτσια, 2 τ-shirts και 1 τζακετ, πως γινεται να ζητησουμε απο τον πωλητη να εμφανισει τιμη 30€ και κατω; Αφου απο μονος του ο αριθμος των προιοντων δειχνει οτι δεν ειναι ετσι. 

 

ε) Το DutyCalculator.com, ειναι αξιοπιστο; Δηλαδη παει με την επισημη νομοθεσια; Ρωταω επειδη δοκιμασα να βαλω προιον απο ΗΠΑ με τιμη πανω απο 45$, και στον υπολογισμο μου εβγαλε μονο ενα ποσο για VAT. Το πεδιο "Duty" ηταν 0.

 

στ) Στο DutyCalculator.com, ο τελικος υπολογισμος δασμων & φορων φαινεται στο πεδιο "Total Landed Costs" ; (Ρωταω μηπως υπαρχουν κι αλλα κοστη που δε τα γνωριζω.)

 

ζ) Στο πλαισιο 2, δινει την επιλογη "Αdd Additional Item". Τι γινεται αν το επιπροσθετο προιον ειναι απο διαφορετικο πωλητη; Τα στελνουν και 2 μαζι ως 1 αποστολη ή κανουν 2 διαφορετικες αποστολες (η ερωτηση αυτη σχετιζεται με την β). 

 

η) Στο πλαισιο 3 στο πεδιο "Insurance Cost", τι βαζουμε; Δεν εχω παρατηρησει στα προιοντα του ebay να αναφερουν κατι τετοιο.

 

θ) Οταν βλεπουμε πως ενας πωλητης εχει πολυ υψηλα ποσοστα αξιοπιστιας (το ποσοστο επι τις 100 που αναγραφεται διπλα στο ψευδωνυμο τους), αξιζει να αγοραζουμε used προιοντα; (Υποκειμενικη ερωτηση)

 

ι) Ειδα οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια προιοντων απο Αμερικη απ' οτι απο Ευρωπη. Τα εξοδα αποστολης ομως, ειναι και μεγαλυτερα. Η σελιδα http://www.shipito.com/, δειχνει υπολογισμο εξοδων αποστολης και στο τελος δειχνει τις διαθεσιμες εταιριες αποστολης. Δοκιμασα να βαλω τιμη 45$, 3κιλα, 40 cm υψος κλπ, και μου εβγαλε πως η φθηνοτερη εταιρεια για αποστολη στην Ελλαδα ειναι στα 50$. Υπαρχει καποιος τροπος να μειωνουμε το κοστος των εξοδων αποστολης απο ΗΠΑ (και γενικοτερα εκτος ΕΕ); 

 

 

 

 

Αν δε βαριεστε, βοηθηστε με να μαθω κι εγω τις διαδικασιες...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομη ο πωλητης εχει 100% αξιολογηση και εχει πουλησει περιπου 250 πραγματα

οποιος ξερεις ας απαντησει γρηγορα γιατι τελειωνει σε 1.5 ωρα

ααα και ειναι απο το γερμανικο ebay

να σας ρωτησω κατι παιδια

εχω βρει  καποια πραγματα σε δημοπρασια και μιλησα με τον πλωλητη και τα στελνει ελλαδα κανονικα απλα στην αγγελια δεν εχει αλλαξει οτι στελνει ελλαδα απλα λεει οτι μπορεις να πας να τα παραλαβεις στον χωρο του εγω τωρα θα μπορω να πονταρω;

δευτερον στην περιγραφη λεει οτι δουλευουν και μετα λεει δεν προσφερετε καμια εγγυση αν πχ δεν μου τα στειλει η μου στειλει αδειο πακετο εγω θα μπορω να παρω τα λεφτα πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι εξοικιωμενος με αγορες απο ebay (ουτε Amazon), και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

 

α) Παρατηρησα οτι σε πολλα προιοντα απο Κινα λεει "Free Postage". Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο;

 

Ισχύει

 

β) Οταν αγοραζουμε 2 αντικειμενα απο 2 διαφορετικους πωλητες του ebay, πληρωνουμε 2 διαφορετικα εξοδα αποστολης και 2 ξεχωριστους δασμους(αν ειναι εκτος ΕΕ) ;

 

Φυσικά, αφού είναι διαφορετικά δέματα που θα μπουν στην Ελλάδα

 

γ) Οταν ζηταμε απο τον πωλητη να αναγραψει "gift", να στειλει την αποδειξει ξεχωριστα σε φακελο ή να αναγραψει την τιμη των 30€ και κατω, αυτος το δεχεται παντα; Υπαρχει καποιο ρισκο γι' αυτον σε αυτη την επιθυμια; Υπαρχει καποιο ρισκο για τον αγοραστη;

 

Για το θέμα αυτό έχουν γίνει πολλές συζητήσεις και είναι, πλέον, γνωστό ότι το γνωρίζει πολύ καλά κα η άλλη πλευρά. Εάν υπάρχει αναγραφή gift και κάποια αξία πχ 80 ευρώ, είναι προφανές ότι ο τελωνιακός θα το ψάξει και, συνήθως, ζητάει την απόδειξη πληρωμής είτε paypal είτε άλλη.

 

δ) Οταν αγορασουμε 3-4 προιοντα μαζι π.χ. 1 ζευγαρι παπουτσια, 2 τ-shirts και 1 τζακετ, πως γινεται να ζητησουμε απο τον πωλητη να εμφανισει τιμη 30€ και κατω; Αφου απο μονος του ο αριθμος των προιοντων δειχνει οτι δεν ειναι ετσι. 

 

Βλέπε παραπάνω, αν και απαντάς μόνος σου.

 

ε) Το DutyCalculator.com, ειναι αξιοπιστο; Δηλαδη παει με την επισημη νομοθεσια; Ρωταω επειδη δοκιμασα να βαλω προιον απο ΗΠΑ με τιμη πανω απο 45$, και στον υπολογισμο μου εβγαλε μονο ενα ποσο για VAT. Το πεδιο "Duty" ηταν 0.

 

Είναι ενδεικτικό αλλά στο παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι σωστό αφού δασμός επιβάλλεται για αξία cif πάνω από 150 ευρώ, ενώ από 45 και πάνω πληρώνεις ΦΠΑ και λοιπά έξοδα.

 

στ) Στο DutyCalculator.com, ο τελικος υπολογισμος δασμων & φορων φαινεται στο πεδιο "Total Landed Costs" ; (Ρωταω μηπως υπαρχουν κι αλλα κοστη που δε τα γνωριζω.)

 

Υπάρχουν και άλλα που αναγράφονται αναλυτικά σε σχετικά topics όπου θα βρεις και φωτογραφίες από τις αποδείξεις που έχουν πληρωθεί

 

ζ) Στο πλαισιο 2, δινει την επιλογη "Αdd Additional Item". Τι γινεται αν το επιπροσθετο προιον ειναι απο διαφορετικο πωλητη; Τα στελνουν και 2 μαζι ως 1 αποστολη ή κανουν 2 διαφορετικες αποστολες (η ερωτηση αυτη σχετιζεται με την β). 

 

η) Στο πλαισιο 3 στο πεδιο "Insurance Cost", τι βαζουμε; Δεν εχω παρατηρησει στα προιοντα του ebay να αναφερουν κατι τετοιο.

 

θ) Οταν βλεπουμε πως ενας πωλητης εχει πολυ υψηλα ποσοστα αξιοπιστιας (το ποσοστο επι τις 100 που αναγραφεται διπλα στο ψευδωνυμο τους), αξιζει να αγοραζουμε used προιοντα; (Υποκειμενικη ερωτηση)

 

Καθαρά, αποκλειστική απόφαση του αγοραστή

 

ι) Ειδα οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια προιοντων απο Αμερικη απ' οτι απο Ευρωπη. Τα εξοδα αποστολης ομως, ειναι και μεγαλυτερα. Η σελιδα http://www.shipito.com/, δειχνει υπολογισμο εξοδων αποστολης και στο τελος δειχνει τις διαθεσιμες εταιριες αποστολης. Δοκιμασα να βαλω τιμη 45$, 3κιλα, 40 cm υψος κλπ, και μου εβγαλε πως η φθηνοτερη εταιρεια για αποστολη στην Ελλαδα ειναι στα 50$. Υπαρχει καποιος τροπος να μειωνουμε το κοστος των εξοδων αποστολης απο ΗΠΑ (και γενικοτερα εκτος ΕΕ); 

 

Οι διαπιστώσεις σου είναι προφανείς. Σε ότι αφορά στη μείωση του κόστους μεταφοράς, δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι εξοικιωμενος με αγορες απο ebay (ουτε Amazon), και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

 

α) Παρατηρησα οτι σε πολλα προιοντα απο Κινα λεει "Free Postage". Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο;

 

β) Οταν αγοραζουμε 2 αντικειμενα απο 2 διαφορετικους πωλητες του ebay, πληρωνουμε 2 διαφορετικα εξοδα αποστολης και 2 ξεχωριστους δασμους(αν ειναι εκτος ΕΕ) ;

 

γ) Οταν ζηταμε απο τον πωλητη να αναγραψει "gift", να στειλει την αποδειξει ξεχωριστα σε φακελο ή να αναγραψει την τιμη των 30€ και κατω, αυτος το δεχεται παντα; Υπαρχει καποιο ρισκο γι' αυτον σε αυτη την επιθυμια; Υπαρχει καποιο ρισκο για τον αγοραστη;

 

δ) Οταν αγορασουμε 3-4 προιοντα μαζι π.χ. 1 ζευγαρι παπουτσια, 2 τ-shirts και 1 τζακετ, πως γινεται να ζητησουμε απο τον πωλητη να εμφανισει τιμη 30€ και κατω; Αφου απο μονος του ο αριθμος των προιοντων δειχνει οτι δεν ειναι ετσι. 

 

ε) Το DutyCalculator.com, ειναι αξιοπιστο; Δηλαδη παει με την επισημη νομοθεσια; Ρωταω επειδη δοκιμασα να βαλω προιον απο ΗΠΑ με τιμη πανω απο 45$, και στον υπολογισμο μου εβγαλε μονο ενα ποσο για VAT. Το πεδιο "Duty" ηταν 0.

 

στ) Στο DutyCalculator.com, ο τελικος υπολογισμος δασμων & φορων φαινεται στο πεδιο "Total Landed Costs" ; (Ρωταω μηπως υπαρχουν κι αλλα κοστη που δε τα γνωριζω.)

 

ζ) Στο πλαισιο 2, δινει την επιλογη "Αdd Additional Item". Τι γινεται αν το επιπροσθετο προιον ειναι απο διαφορετικο πωλητη; Τα στελνουν και 2 μαζι ως 1 αποστολη ή κανουν 2 διαφορετικες αποστολες (η ερωτηση αυτη σχετιζεται με την β). 

 

η) Στο πλαισιο 3 στο πεδιο "Insurance Cost", τι βαζουμε; Δεν εχω παρατηρησει στα προιοντα του ebay να αναφερουν κατι τετοιο.

 

θ) Οταν βλεπουμε πως ενας πωλητης εχει πολυ υψηλα ποσοστα αξιοπιστιας (το ποσοστο επι τις 100 που αναγραφεται διπλα στο ψευδωνυμο τους), αξιζει να αγοραζουμε used προιοντα; (Υποκειμενικη ερωτηση)

 

ι) Ειδα οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια προιοντων απο Αμερικη απ' οτι απο Ευρωπη. Τα εξοδα αποστολης ομως, ειναι και μεγαλυτερα. Η σελιδα http://www.shipito.com/, δειχνει υπολογισμο εξοδων αποστολης και στο τελος δειχνει τις διαθεσιμες εταιριες αποστολης. Δοκιμασα να βαλω τιμη 45$, 3κιλα, 40 cm υψος κλπ, και μου εβγαλε πως η φθηνοτερη εταιρεια για αποστολη στην Ελλαδα ειναι στα 50$. Υπαρχει καποιος τροπος να μειωνουμε το κοστος των εξοδων αποστολης απο ΗΠΑ (και γενικοτερα εκτος ΕΕ); 

 

 

 

 

Αν δε βαριεστε, βοηθηστε με να μαθω κι εγω τις διαδικασιες...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

α) φυσικα ισχυει αν γραφει ελλαδα free postal..  οταν αγοραζεις απο δυο διαφορετικους σελλερ τοτεγινονται σαφως.... δυο ξεχωριστες αποστολες...απο αμερικη δεν δεχονται να γραψει σαν δωρο το παετο σου....ουτε να το φανταστεις... δεν το δεχετε το αμερικανικο κρατος υπαρχει νομος...αν το κανει σε σενα ειναι μια εξαιρεση γιατι προφανος θελει να σε εξυπηρετιση... ειμαι 3 χρονια πωλητης στο ebay. "Αdd Additional Item". σημαινει οτι αγοραζεις ακομη ενα τεμαχιο απο αυτο το ιδιο πραγματα που αγορασες και σαφως στην αποστολη θα σου κανει μια συνδιασμενη οικονομικη αποστολη για δυο τεμαχια..."Insurance Cost" δεν ειναι δικο σου θεμα αυτο μην σε απασχολει..  φυσικα οταν βλεπεις ενα πωλητη με 100% ανατροφοδοτησεις feedback... το μονο σιγουρο ειναι οτι προσεχει τα παντα.... απο τιν αποστολη και αυτα που εχει και πουλαει... ομως αναλογα τι.......πουλαει....

 

πες μας τι θελεις να αγορασεις να σου πουμε... περαιτερω πραγματα... μην μου πεις θελω ενα imac απο usa... θα πληρωσεις τα μανοκεφαλα σου... αυτα δεν  γινονται... η ιδια η αμερικη δεν υπαρχει περιπτωση να το λαβεις χωρις να πληρωσεις το διπλασιο.. ενα ρολοι απο τριτη χωρα αγορασα χρονογραφο... burberry... φυσικα... 189 ευρω και οταν ηρθε στην ελλαδα το ταχυδρομειο της σταυρουπολης που  ηρθε εκει με ems μου ζητησαν 1000 ευρω...

 

προφανος ο πωλητης μπορει να σου ειπε... οτι θα το μαρκαρει σνα δωρο αλλα να ξερεις οτι ολη η ευθυνη ειναι δικη σου... για την παραλαβη και το κοστος... γιατι τα αμερικανακια... δεν γνωριζουν... τι παιζει με τα τελωνια της ελλαδας... θανος...  απο θεσσαλονικη..

 

Δεν ειμαι εξοικιωμενος με αγορες απο ebay (ουτε Amazon), και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

 

α) Παρατηρησα οτι σε πολλα προιοντα απο Κινα λεει "Free Postage". Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο;

 

β) Οταν αγοραζουμε 2 αντικειμενα απο 2 διαφορετικους πωλητες του ebay, πληρωνουμε 2 διαφορετικα εξοδα αποστολης και 2 ξεχωριστους δασμους(αν ειναι εκτος ΕΕ) ;

 

γ) Οταν ζηταμε απο τον πωλητη να αναγραψει "gift", να στειλει την αποδειξει ξεχωριστα σε φακελο ή να αναγραψει την τιμη των 30€ και κατω, αυτος το δεχεται παντα; Υπαρχει καποιο ρισκο γι' αυτον σε αυτη την επιθυμια; Υπαρχει καποιο ρισκο για τον αγοραστη;

 

δ) Οταν αγορασουμε 3-4 προιοντα μαζι π.χ. 1 ζευγαρι παπουτσια, 2 τ-shirts και 1 τζακετ, πως γινεται να ζητησουμε απο τον πωλητη να εμφανισει τιμη 30€ και κατω; Αφου απο μονος του ο αριθμος των προιοντων δειχνει οτι δεν ειναι ετσι. 

 

ε) Το DutyCalculator.com, ειναι αξιοπιστο; Δηλαδη παει με την επισημη νομοθεσια; Ρωταω επειδη δοκιμασα να βαλω προιον απο ΗΠΑ με τιμη πανω απο 45$, και στον υπολογισμο μου εβγαλε μονο ενα ποσο για VAT. Το πεδιο "Duty" ηταν 0.

 

στ) Στο DutyCalculator.com, ο τελικος υπολογισμος δασμων & φορων φαινεται στο πεδιο "Total Landed Costs" ; (Ρωταω μηπως υπαρχουν κι αλλα κοστη που δε τα γνωριζω.)

 

ζ) Στο πλαισιο 2, δινει την επιλογη "Αdd Additional Item". Τι γινεται αν το επιπροσθετο προιον ειναι απο διαφορετικο πωλητη; Τα στελνουν και 2 μαζι ως 1 αποστολη ή κανουν 2 διαφορετικες αποστολες (η ερωτηση αυτη σχετιζεται με την β). 

 

η) Στο πλαισιο 3 στο πεδιο "Insurance Cost", τι βαζουμε; Δεν εχω παρατηρησει στα προιοντα του ebay να αναφερουν κατι τετοιο.

 

θ) Οταν βλεπουμε πως ενας πωλητης εχει πολυ υψηλα ποσοστα αξιοπιστιας (το ποσοστο επι τις 100 που αναγραφεται διπλα στο ψευδωνυμο τους), αξιζει να αγοραζουμε used προιοντα; (Υποκειμενικη ερωτηση)

 

ι) Ειδα οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια προιοντων απο Αμερικη απ' οτι απο Ευρωπη. Τα εξοδα αποστολης ομως, ειναι και μεγαλυτερα. Η σελιδα http://www.shipito.com/, δειχνει υπολογισμο εξοδων αποστολης και στο τελος δειχνει τις διαθεσιμες εταιριες αποστολης. Δοκιμασα να βαλω τιμη 45$, 3κιλα, 40 cm υψος κλπ, και μου εβγαλε πως η φθηνοτερη εταιρεια για αποστολη στην Ελλαδα ειναι στα 50$. Υπαρχει καποιος τροπος να μειωνουμε το κοστος των εξοδων αποστολης απο ΗΠΑ (και γενικοτερα εκτος ΕΕ); 

 

 

 

 

Αν δε βαριεστε, βοηθηστε με να μαθω κι εγω τις διαδικασιες...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

α) φυσικα ισχυει αν γραφει ελλαδα free postal..  οταν αγοραζεις απο

δυο διαφορετικους σελλερ τοτεγινονται σαφως.... δυο ξεχωριστες

αποστολες...απο αμερικη δεν δεχονται να γραψει σαν δωρο το παετο

σου....ουτε να το φανταστεις... δεν το δεχετε το αμερικανικο κρατος

υπαρχει νομος...αν το κανει σε σενα ειναι μια εξαιρεση γιατι προφανος

θελει να σε εξυπηρετιση... ειμαι 3 χρονια πωλητης στο ebay. "Αdd

Additional Item". σημαινει οτι αγοραζεις ακομη ενα τεμαχιο απο αυτο το

ιδιο πραγματα που αγορασες και σαφως στην αποστολη θα σου κανει μια

συνδιασμενη οικονομικη αποστολη για δυο τεμαχια..."Insurance Cost"

δεν ειναι δικο σου θεμα αυτο μην σε απασχολει..  φυσικα οταν βλεπεις

ενα πωλητη με 100% ανατροφοδοτησεις feedback... το μονο σιγουρο ειναι

οτι προσεχει τα παντα.... απο τιν αποστολη και αυτα που εχει και

πουλαει... ομως αναλογα τι.......πουλαει....

 

πες μας τι

θελεις να αγορασεις να σου πουμε... περαιτερω πραγματα... μην μου πεις

θελω ενα imac απο usa... θα πληρωσεις τα μανοκεφαλα σου... αυτα δεν 

γινονται... η ιδια η αμερικη δεν υπαρχει περιπτωση να το λαβεις χωρις να

πληρωσεις το διπλασιο.. ενα ρολοι απο τριτη χωρα αγορασα χρονογραφο...

burberry... φυσικα... 189 ευρω και οταν ηρθε στην ελλαδα το ταχυδρομειο

της σταυρουπολης που  ηρθε εκει με ems μου ζητησαν 1000 ευρω...

 

 

προφανος ο πωλητης μπορει να σου ειπε... οτι θα το μαρκαρει

σνα δωρο αλλα να ξερεις οτι ολη η ευθυνη ειναι δικη σου... για την

παραλαβη και το κοστος... γιατι τα αμερικανακια... δεν γνωριζουν... τι

παιζει με τα τελωνια της ελλαδας... θανος...  απο θεσσαλονικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mercu   Τα πάντα ειναι θέμα τύχης με το τελωνείο, το μονο σίγουρο ειναι οτι αν κάποιο αντικείμενο έρθει με USPS θα εχεις χρεωση απο το τελωνείο.

 

Εχω πάρει απο κινα, αμερικη πράγματα αξιας και ποτε δεν έτυχε να πληρώσω τελωνείο.

 

Στο πίσω μερος του μυαλού σου βέβαια, πρέπει να εχεις την σκέψη, οτι δεν μπορεί να αποφύγεις τους δασμους

 

ΥΓ καλή τυχη στις αγορές σου, προσπάθησε στην αρχη να αγοράζεις πράγματα άξιας μόνο από χώρες εντός εε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...