Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία αγορά, στην παρακάτω περίπτωση

 

Royal Mail SecondClass : FREE
Royal MailSpecial Delivery - €9.27

 

εάν επιλέξω το free:

 

α. Θα μου έρθει ποτέ το item;

β. Πόσο περισσότερο από το special delivery διαρκεί (περίπου)

γ. Πώς δηλώνεις ότι θέλεις second class; Γιατί, απ' όσες παραγγελίες έχω κάνει μέχρι σήμερα, δεν το έχω δει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρακαλώ την βοήθεια σας για ένα θέμα με αμερικάνο αγοραστή (δυστυχώς είχε μόνο 22 αξιολογήσεις).

Αγορασε σε δημοπρασία μου (ebay.com) δίσκο στις 13/1/13 και τον ταχυδρομώ συστημένο βέβαια, στις 15/1/13. Του στέλνω mail με tracking number και μετά σιωπη έως 13.2.13 που μου στέλνει mail ότι δεν το έχει πάρει ακόμη. Ψάχνω το tracking στο USPS.com και βλέπω ότι εχει φθάσει κανονικά στις USA και ότι του είχαν στείλει και σημείωμα να πάει να τον παραλάβει! Του απαντάω στο mail, κανοντας του copy το tracking του USPS και μετά από μια εβδομάδα μου στέλνει ξανά μήνυμα (εντελως λιγόλογο πάντα), ότι το δέμα του είπαν επιστράφηκε στον πωλητή και θέλει αυτός μόνο επιστροφή χρημάτων (refund).

Τι έχετε κάνει σε ανάλογη περίπτωση? Η Αδιαφορία του Αγοραστή θα με υποχρεώσει να του επιστρέψω τα λεφτά του δίσκου (οχι τιποτα σπουδαίο ποσο 21 δολάρια) η πρέπει να ανοίξω θέμα στο resolution center. Οσο αφορά τα ταχυδρομικά έξοδα πιστεύω ότι δικαιολογημένα δεν πρέπει να επιστραφούν, αφού πληρώθηκαν από εμένα και φαίνεται ότι το προϊόν πήγε στον προορισμό του.

Στην γρήγορη απάντηση σας θα είμαι πολύ υποχρεωμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

roxy, καλημέρα.

 

Εφόσον οι αποστολές/παραλαβες γίνονται μέσω USPS, αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα για σένα.

Έχεις tracking number, έχεις και την USPS, οπότε όλα υπερ σου.

Επικοινώνησε με e-mail με την USPS να δεις αν όντως η USPS έχει στείλει (υποτίθεται κατά τον αγοραστή) κάτι πίσω σε σένα.

 

Αν, λοιπόν, και με τη βοήθεια της USPS, έχεις αποδείξεις ότι δεν έχεις στα χέρια σου από επιστροφή τον δίσκο, τότε με αυτές τις αποδείξεις ανοίγεις case στο eBay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ την βοήθεια σας για ένα θέμα με αμερικάνο αγοραστή (δυστυχώς είχε μόνο 22 αξιολογήσεις).

Αγορασε σε δημοπρασία μου (ebay.com) δίσκο στις 13/1/13 και τον ταχυδρομώ συστημένο βέβαια, στις 15/1/13. Του στέλνω mail με tracking number και μετά σιωπη έως 13.2.13 που μου στέλνει mail ότι δεν το έχει πάρει ακόμη. Ψάχνω το tracking στο USPS.com και βλέπω ότι εχει φθάσει κανονικά στις USA και ότι του είχαν στείλει και σημείωμα να πάει να τον παραλάβει! Του απαντάω στο mail, κανοντας του copy το tracking του USPS και μετά από μια εβδομάδα μου στέλνει ξανά μήνυμα (εντελως λιγόλογο πάντα), ότι το δέμα του είπαν επιστράφηκε στον πωλητή και θέλει αυτός μόνο επιστροφή χρημάτων (refund).

Τι έχετε κάνει σε ανάλογη περίπτωση? Η Αδιαφορία του Αγοραστή θα με υποχρεώσει να του επιστρέψω τα λεφτά του δίσκου (οχι τιποτα σπουδαίο ποσο 21 δολάρια) η πρέπει να ανοίξω θέμα στο resolution center. Οσο αφορά τα ταχυδρομικά έξοδα πιστεύω ότι δικαιολογημένα δεν πρέπει να επιστραφούν, αφού πληρώθηκαν από εμένα και φαίνεται ότι το προϊόν πήγε στον προορισμό του.

Στην γρήγορη απάντηση σας θα είμαι πολύ υποχρεωμένος!

 

Το δεμα επιστρέφει πίσω σε σενα, οπότε πρέπει να επιστρέψεις και τα χρήματα.

 

Δεν εχω καταλάβει ποιος ειναι ο λόγος που κάποιος ελληνας πουλάει ενα δίσκο στο εβαυ και τον στέλνει και στην αμερικη. Βάλε μια αγγελία και πουλά τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

roxy, καλημέρα.

 

Εφόσον οι αποστολές/παραλαβες γίνονται μέσω USPS, αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα για σένα.

Έχεις tracking number, έχεις και την USPS, οπότε όλα υπερ σου.

Επικοινώνησε με e-mail με την USPS να δεις αν όντως η USPS έχει στείλει (υποτίθεται κατά τον αγοραστή) κάτι πίσω σε σένα.

 

Αν, λοιπόν, και με τη βοήθεια της USPS, έχεις αποδείξεις ότι δεν έχεις στα χέρια σου από επιστροφή τον δίσκο, τότε με αυτές τις αποδείξεις ανοίγεις case στο eBay.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα επικοινωνησω με USPS και θα περιμένω απάντηση για το αν το έστειλαν πίσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα επικοινωνησω με USPS και θα περιμένω απάντηση για το αν το έστειλαν πίσω.

 

 

Αυτή είναι η σωστή ενέργεια, στη δεδομένη κατάσταση, αν και παραμένουν τα ερωτηματικά για πώληση ενός μεταχειρισμένου δίσκου μέσω ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

Μέχρι αυτή την στιγμή εχω ήδη πουλήσει αρκετούς δίσκους σε U.S.A αγοραστές, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα για να απαντήσω σε ερώτηση δύο φίλων ( NikosKallithea και Makfil) (εντελώς φιλικά), γιατί πουλάω στο εξωτερικό δίσκους, δεν νομίζω ότι θέλει και πολύ προσπάθεια - ελεύθερη αγορά είναι όπου βρεις αγοραστή πουλάς. Ηδη είχα δοκιμάσει να τους πουλήσω και στην Ελλάδα τους δίσκους αυτούς, χωρίς όμως επιτυχία.

Περιμένω απάντηση από USPS αν και μετά πολυ κόπου βρήκα να στείλω κάπου για να μου απαντήσουν (USPStech support) μιά και τα περισσοτερα support τους αναφέρονται σε Αμερικάνους υπηκοους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι σκατα σημαινει αυτο?εγω πιστευα οτι υπαρχει εργοστασιο στην αγγλια αλλα αυτος εννοει μεσω honk kong!!
αν συμφωνειτε μαζι μου γιατι αυτο μιας και δεν το χω ξαναδει πειτε μου πως θα τον κανω report χωρις να εχω αγορασει κατι.
Item location:
Factory Direct, United Kingdom

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! καποιος που να εχει αγορασει απο tomtop (τον μικρο media player των 30$ πρεπει να εχουν παρει πολλοι) ωστε να ξερει πανω κατω μερες που εκανε να ερθει?

 

ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay και δεν ξερω ακριβως τι να κανω,εχουν περασει ηδη 30 μερες απο την παραγγελια και το tracking number δεν βγαζει περισσοτερα στοιχεια απο το dispatched....

 

να στειλω αρχικα μηνυμα στον πωλητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="ultrobyr" data-cid="52191952" data-time="1361540468"><cite class="ipb" contenteditable="false">ultrobyr, on 22 Feb 2013 - 15:39, said:</cite><p>καλησπερα! καποιος που να εχει αγορασει απο tomtop (τον μικρο media player των 30$ πρεπει να εχουν παρει πολλοι) ωστε να ξερει πανω κατω μερες που εκανε να ερθει?

 

ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay και δεν ξερω ακριβως τι να κανω,εχουν περασει ηδη 30 μερες απο την παραγγελια και το tracking number δεν βγαζει περισσοτερα στοιχεια απο το dispatched....

 

να στειλω αρχικα μηνυμα στον πωλητη?</p></blockquote>

 

το tracking number το κοιτας μεσα απο το ebay?

το πιο πληρες site που εχω βρει να τσεκαρεις το tracking number ειναι το www.sao.cn , δοκιμασε το και εκει.

ειναι συμβατο και με τα ελτα, δηλαδη βλεπει οτι ο προορισμος ειναι η ελλαδα και το τσεκρει και στα ελτα πριν βγαλει τα αποτελεσματα και στα δειχνει ολα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! καποιος που να εχει αγορασει απο tomtop (τον μικρο media player των 30$ πρεπει να εχουν παρει πολλοι) ωστε να ξερει πανω κατω μερες που εκανε να ερθει?

 

ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay και δεν ξερω ακριβως τι να κανω,εχουν περασει ηδη 30 μερες απο την παραγγελια και το tracking number δεν βγαζει περισσοτερα στοιχεια απο το dispatched....

 

να στειλω αρχικα μηνυμα στον πωλητη?

 

Στις 35-39 μέρες στειλε εμαιλ, θα σου πει περίμενε λιγο ακομα του στέλνεις αλλο ενα στις 42-43 και σου επιστρέφει τα χρήματα και μετα απο λιγο παραλαμβάνεις και το δεμα :-D , ετσι εχει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 35-39 μέρες στειλε εμαιλ, θα σου πει περίμενε λιγο ακομα του στέλνεις αλλο ενα στις 42-43 και σου επιστρέφει τα χρήματα και μετα απο λιγο παραλαμβάνεις και το δεμα :-D , ετσι εχει η υπόθεση.

 

α δηλαδη για τοση καθυστερηση μιλαμε?? πρεπει ουτως η αλλως να στειλω μαιλ η να ανοιξω case κτλ αφου περασουν ορισμενες μερες? γιατι νομιζω το paypal 40 μερες δεν σου δινει μεχρι να ανοιξεις case?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α δηλαδη για τοση καθυστερηση μιλαμε?? πρεπει ουτως η αλλως να στειλω μαιλ η να ανοιξω case κτλ αφου περασουν ορισμενες μερες? γιατι νομιζω το paypal 40 μερες δεν σου δινει μεχρι να ανοιξεις case?

45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες αγόρασα κάτι από το ebay αλλά τελικά δεν ήταν αυτό που ήθελα  Έτσι ρώτησα τον seller αν μπορεί να κάνει cancel order και δέχτηκε με ένα μικρο ποσό βέβαια αλλά δεν πειράζει .

Ο τύπος μου έκανε partially refund το ποσό που συνεννοηθήκαμε αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να δεχτώ να ακυρώσω την παραγγελία χωρίς να έχουν μπει τα λεφτά στην τράπεζα βέβαια στο paypal λέει ότι έγινε το refund.

Τι να κάνω να ακυρώσω από τώρα ή να περιμένω να βεβαιωθώ ότι τα λεφτά μπήκαν στην τράπεζα?  Αν πατήσω cancel από τώρα μπορεί να μου κάνει καμιά μαιμουνιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...