Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο items στα χέρια μου, και έχω πληρώσει το ένα. Το δεύτερο που βρίσκεται στα χέρια μου είναι από resend του πωλητή, και θέλω τελικά να το πληρώσω.

 

Ποιά είναι η διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδιά.

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω κάνα κινητό από εξωτερικό ( ΕΕ κατά προτίμηση), γιατί εδώ μας δουλεύουν ψιλό γαζί με τις τιμές... Μπορεί κάποιος να μου πει συνοπτικά τι πρέπει να προσέξω; Π.χ φορτιστές, αν μπορώ να του βάλω ό,τι σιμ θέλω, γενικότερη συμβατότητα κλπ.

 

Γενικότερα, τέτοιες αγορές (για κινητά) προτείνονται;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

 

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω κάνα κινητό από εξωτερικό ( ΕΕ κατά προτίμηση), γιατί εδώ μας δουλεύουν ψιλό γαζί με τις τιμές... Μπορεί κάποιος να μου πει συνοπτικά τι πρέπει να προσέξω; Π.χ φορτιστές, αν μπορώ να του βάλω ό,τι σιμ θέλω, γενικότερη συμβατότητα κλπ.

 

Γενικότερα, τέτοιες αγορές (για κινητά) προτείνονται;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγω θα σου ελεγα να μην πάρεις κινητο  απο το εξωτερικό, οι τιμες εδω ειναι πολύ καλες και αν εχεις υπομονή μπορει να βρεις και καποια προσφορά σε αυτο που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,κατι που δεν βλεπω να εχει πει κανενας κ νομιζω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερον.Θελω να κανω μια παραγγελια απο κινα ,μεσω ebay.Ο κινεζος λεει οτι ειναι χωρις φορους -TAX FREE-,για Ελλαδα κ καποιες αλλες ευρωπαικες χωρες,γιατι λεει αρχικα φερνουν τα αντικειμενα στις αποθηκες τους στην ΕΕ,κ απο την αποθηκη τους αποστολη στην καθε χωρα,φαινεται δηλ.σαν εσωτερικη μετακινηση κ δεν εχει φορους.Ισχυει κατι τετοιο,το εχει ακουσει κανεις?Το πωλητης ειναι αυτος

http://viewitem.eim.ebay.gr/TOPLASER-Solid-Nd-Q-SWITCH-YAG-LASER-PIGMENT-EYEBROW-TATTOO-REMOVAL-MACHINE-/221060564260/item

Επεξ/σία από KEL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετές κινέζικες εταιρείες που έχουν αποθήκες στην Ευρώπη, κυρίως στην Αγγλία, και πουλάνε τα προϊόντα τους με αυτό τον τρόπο.

Πρέπει, όμως, να σιγουρευτείς 100% ότι γίνεται η αγορά με αυτό τον τρόπο γιατί η αξία είναι μεγάλη και εάν γίνει η στραβή, θα σου στοιχίσει πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.. Έχω λογαριασμό στο ebay με διεύθυνση στη μόνιμη κατοικία μου... Τώρα για τους επόμενους 3-4 μήνες θα βρίσκομαι σε μια επαρχιακή πόλη της νοτίου Ελλάδος σε άλλο σπίτι...

 

Μπορώ να αλλάξω τη διεύθυνση και να βάλω την προσωρινή που βρίσκομαι τώρα ή θα έχω κάποιο κόλλημα;; .. Και επίσης μετά μπορώ να ξαναβάλω τη μόνιμη ή δεν επιτρέπονται συνέχεια αλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χεις όσες διευθύνσεις θες στο ebay. Από καμιά 20αριά διαφορετικούς πωλητές που χει τύχει να πάρω, μόνο ένας (νομίζω) είχε θέμα και έστελνε μόνο στη διεύθυνση/στοιχεία του paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις μια παραγγελία και πριν την πληρωμή της μέσω paypal, σου έχει ένα drop down menu για να επιλέξεις τη διεύθυνση αποστολής. Εκεί μπορείς να προσθέσεις όποια διεύθυνση θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παραγγειλω μια καρτα μνημης που κοστιζει 22 ευρω απο ebay.com (φθηνοτερη τιμη στο skroutz ειναι 32ε)

εχει καποιες αναφορες απο κατω οτι σε μερικους εχει χαλασει ξαφνικα..
σε αυτη τη περιπτωση τι κανουμε;

φανταζομαι θα εχουν καποια εγγυηση και θα πρεπει να τους το στειλεις πισω, αλλα με δικα σου εξοδα.. οποτε για ενα τετοιο ποσο δεν θα αξιζει λογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο items στα χέρια μου, και έχω πληρώσει το ένα. Το δεύτερο που βρίσκεται στα χέρια μου είναι από resend του πωλητή, και θέλω τελικά να το πληρώσω.

 

Ποιά είναι η διαδικασία?

 

Το λες στον πωλητή. Ο πωλητής με την σειρά του σου στέλνει ένα mail που σου λέει ότι ο τάδε ζητάει λεφτά από εσένα. Πατάς το κουμπί του paypal που σου εμφανίζει και από εκεί και κάτω πληρώνεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στείλω κάτι πίσω σε Αγγλία, και μου λένε να το στείλω ROYAL MAIL RECORDED DELIVERY ONLY.

 

Τί είναι αυτό και πώς θα το κάνω;

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROYAL MAIL δεν έχει η Ελλάδα, γιατί είναι τα ταχυδρομεία της αγγλίας.

 

Πάντως με το "RECORDED DELIVERY" πρέπει να εννοεί συστημένο με αριθμό παρακολούθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεξα ότι πωλητές που έστελναν ελλάδα (είχα κάνει αγορές από αυτούς) πλεον γράφουν ότι δε στέλνουν.

(μου είχαν έρθει κανονικά τα προϊόντα τους)

τυχαίο;

να σημειώσω ότι τον τελευταίο καιρό λόγω των ταχυδρομείων έχω ζητήσει 2 φορές refund και πάω για 3ο απ ότι φαίνεται.

και απ ότι ακούω το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλοι

λέτε να μας βάλανε στη blacklist;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...