Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

τωρα θελω να ξερω τι θα γινει αν δεν στειλω αποζημιωση αφου δεν εχω κανενα στοιχειο οτι το εστειλα γιατι τι πακετο ηταν απλο

και τι με συμβουλευετε να κανω γιατι ανχωθηκα με αυτα

 

Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις,

 

1. δεν κάνεις τίποτα γιατι δεν εχεις στοιχεία και σου κλειδώνουν το παυπαλ

2. στέλνεις τα λεφτά πισω και εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγω δεν εχω σκοπο να τα στειλω

αλλα οι συνεπειεσ θα ειναι να μου κλειδωσουν το πειπαλ?

δεν θα εχω αλλεσ συνεπειεσ?

μετα θα μπορω να ανοιξω αλλο λογαριασμο με αλλα στοιχεια καρτων και διευθηνσεισ?

δηλαδη διαγραφω εμπει και πειπαλ εγω για να τα αποφυγω αυτα>?

παρακαλω θελω σιγουρεσ απαντησεισ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω σκοπο να τα στειλω

αλλα οι συνεπειεσ θα ειναι να μου κλειδωσουν το πειπαλ?

δεν θα εχω αλλεσ συνεπειεσ?

μετα θα μπορω να ανοιξω αλλο λογαριασμο με αλλα στοιχεια καρτων και διευθηνσεισ?

δηλαδη διαγραφω εμπει και πειπαλ εγω για να τα αποφυγω αυτα>?

παρακαλω θελω σιγουρεσ απαντησεισ?

 

Αν ηταν να σου κλειδώσουν το λογαριασμό και εσυ να μπορείς να ανοίξεις αλλο τοτε θα ηταν ολα τέλεια.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς.

 

Εγώ θα σου έλεγα να του τα επιστρέψεις,  μην ανακατευτείς ξανά με πωλησεις και μάλιστα στην Αμερική και ρούχα. Σε κατάλαβε ο Αμερικάνος και στην έφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεισ φιλε μου ποιο ειναι το θεμα

επειδη ξερω τι παει να κανει και ξερω οτι θα χασω και τα λεφτα και το παντελονι δεν τα δινω

θα αγνοησω και την πειπαλ και αφτον και δεν στελνω τιποτα

θα ανοιξω λογαριασμο απο την κοπελα μου με τα στοιχεια τισ και το μειλ τησ 

αυτο δεν γινεται?εξαλου ειχα προπληρωμενη πιστωτικη καρτα τησ κυπρου και ηταν σε αλλο ονομα οχι στο δικο μου

αρα βγαζω αλλη καινουργια στο ονομα μου και πιστευ δεν θα χω προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεισ φιλε μου ποιο ειναι το θεμα

επειδη ξερω τι παει να κανει και ξερω οτι θα χασω και τα λεφτα και το παντελονι δεν τα δινω

θα αγνοησω και την πειπαλ και αφτον και δεν στελνω τιποτα

θα ανοιξω λογαριασμο απο την κοπελα μου με τα στοιχεια τισ και το μειλ τησ 

αυτο δεν γινεται?εξαλου ειχα προπληρωμενη πιστωτικη καρτα τησ κυπρου και ηταν σε αλλο ονομα οχι στο δικο μου

αρα βγαζω αλλη καινουργια στο ονομα μου και πιστευ δεν θα χω προβλημα

 

Εκαψες ενα λογαριασμό κοιτα μην κάψεις και την κοπέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν να σου κλειδώσουν το λογαριασμό και εσυ να μπορείς να ανοίξεις αλλο τοτε θα ηταν ολα τέλεια.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς.

 

Εγώ θα σου έλεγα να του τα επιστρέψεις,  μην ανακατευτείς ξανά με πωλησεις και μάλιστα στην Αμερική και ρούχα. Σε κατάλαβε ο Αμερικάνος και στην έφερε.

 

Γιατί δεν μπορει? Πέρασαν χρόνια από τότε που έκανα τους λογαριασμούς μου και δεν θυμάμαι ακριβώς πως ήταν.

Έχουν ebay και paypal πρόσβαση στα στοιχεία μου που έχω δώσει στην τράπεζα?

Αν βάλει δηλαδή κάποιος ένα ότιναναι όνομα σε έναν νέο λογαριασμό και τον συνδέσει με μια νέα κάρτα θα φανεί πως το όνομα του λογαριασμού και της κάρτας διαφέρουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα σου έρχεται με courier και, επομένως, μην ανησυχείς, θα φτάσει, και μπορείς να το παρακολουθείς με τις ενημερώσεις που σου στέλνουν.

 

Αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι εάν η αξία του δέματος με τα μεταφορικά ξεπερνάει τα 45€ οπότε το δέμα θα κάνει στάση στο τελωνείο και η DHL θα σου τηλεφωνήσει για να σου πεί ότι χρειάζεται τόόόόσα για να το εκτελωνίσει ...

 

Τελικά μου ήρθε Παρασκευή πρωί με φορτηγάκι της DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου ήρθε Παρασκευή πρωί με φορτηγάκι της DHL.

 

Τέλος καλό, όλα καλά και πρέπει να μας γίνει μάθημα να μην ανησυχούμε για τέτοια θέματα.

Έχουμε άλλα, σοβαρότερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει ενα αντικειμενο με κοστος περιπου 40ε. και με πολυ καλο feedback πωλητη.

 

ο πωλητης ομως γραφει οτι το στελνει χωρις tracking και οτι δεν φερει καμια ευθύνη αν χαθει και δεν το λαβεις ή αν ερθει πχ σπασμενο.

απο τη μια, λογικο ειναι να μην ευθηνεται για τυχων απροσεξιες του ταχυδρομειου απο την αλλη ομως, αν δεν το στειλει καθολου ή στειλει χαλασμενο μπορει να πει οτι φταιει το ταχυδρομείο και οτι το γραφει στους ορους του και να δικαιωθεί στο paypal?

αποδείξεις δεν θα εχει οτι το εστειλε ή οτι δεν εστειλε πχ ηδη χαλασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει ενα αντικειμενο με κοστος περιπου 40ε. και με πολυ καλο feedback πωλητη.

 

ο πωλητης ομως γραφει οτι το στελνει χωρις tracking και οτι δεν φερει καμια ευθύνη αν χαθει και δεν το λαβεις ή αν ερθει πχ σπασμενο.

απο τη μια, λογικο ειναι να μην ευθηνεται για τυχων απροσεξιες του ταχυδρομειου απο την αλλη ομως, αν δεν το στειλει καθολου ή στειλει χαλασμενο μπορει να πει οτι φταιει το ταχυδρομείο και οτι το γραφει στους ορους του και να δικαιωθεί στο paypal?

αποδείξεις δεν θα εχει οτι το εστειλε ή οτι δεν εστειλε πχ ηδη χαλασμενο.

 

Έλεγξες αν υπάρχει δυνατότητα αποστολής με courier;

Εάν έρχεται από Αμερική, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την USPS (αμερικάνικο ταχυδρομείο που παραδίδεται από τα ΕΛΤΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ιαπωνια ερχεται,

εχει δυνατοτητα για tracking με περιπου 11ε επιπλεων,

αν ειναι να δωσω +11ε το περνω και απο amazon αλλα μου εκαναν εντυπωση αυτα που γραφει γιατι δεν τα εχω δει σε αλλους πωλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική απόφαση είναι πάντα δική σου.

Ζυγίζεις τα υπέρ και κατά κάθε περίπτωσης και αποφασίζεις.

Μιλάς όμως για ένα αντικείμενο αξίας 40 ευρώ από ένα αξιόπιστο πωλητή και ταυτόχρονα βάζεις ένα σωρό προβληματισμούς που δεν ταιριάζουν στο προφιλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω την εξής απορία σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω απο το eBay. Γνωρίζει κανείς αν σε καλύβει το Paypal για αγορές που δεν έχουν γίνει μέσω του eBay;; Αλλά απλά ο πωλητής σου έχει στείλει το invoice στο mail σου και τον έχεις πληρώσει μέσω αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...