Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ και επαυξάνω σ' αυτό που λες:Με ποιά αφορμή το ebay τους μπλοκάρει τα προιόντα ως απατεώνες πριν αποδειχθεί πως δεν τα στέλνουν?

 

Δεν ξέρω αν είδες το μήνυμα μου στο τέλος που πρόσθεσα κάτι ακόμη σχετικά με την απάντηση που μου έστειλε με mail, και για κάποια UK Trust and Safety Team, στην οποία πρέπει να έδωσε αναφορά.

 

Δεν είναι για να πάρω tablet με €20,00. Απλά, θέλω να δω τί καπνό φουμάρει, και να τον αναφέρω αν τελικά είναι μούφας.

 

Πάντως, ψάχνοντας στο eBay είδα ότι είναι πωλητής 1 χρόνο και 8 μήνες. Αυτό, σε συνδυασμό με τις πωλήσεις που έχει κάνει με τόσο χαμηλές τιμές σε τέτοια πράγματα που δίνει, αν όλο αυτό είναι απάτη, σ' αυτό το διάστημα δε θα τον είχαν πετάξει έξω; Μήπως, τελικά, δεν είναι απατεώνας?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είπα αυτό που είπα για να τον υπερασπιστώ. Προσωπικά πιστεύω πως είναι απατεώνας, απλά αναρωτήθηκα με ποια αφορμή τον σούταραν πριν αποδειχθεί επίσημα. Μου φαίνεται πολύ παράξενο πάντως το φαινόμενο. Είναι πολύ προφανής τρόπος απάτης και απορώ αν γίνεται να βγάλει λεφτά κανείς έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα αυτό που είπα για να τον υπερασπιστώ. Προσωπικά πιστεύω πως είναι απατεώνας, απλά αναρωτήθηκα με ποια αφορμή τον σούταραν πριν αποδειχθεί επίσημα. Μου φαίνεται πολύ παράξενο πάντως το φαινόμενο. Είναι πολύ προφανής τρόπος απάτης και απορώ αν γίνεται να βγάλει λεφτά κανείς έτσι.

 

Λεφτά δεν βγάζει, άλλα την πλάκα του την κάνει, πως κάποιος σπαμαρει στα φορουμς και την βρίσκει, ε κατι τέτοιο, ο κόσμος εκει εξω ειναι γεμάτος τρελούς.

 

Παλαιότερα ειχε τεθει και πάλι το θέμα αυτο και ειχαμε τοτε σκεφτεί οτι, μπορεί να είναι λογαριασμοί του ιδιου του παυπαλ με σκοπό να συγκεντρώνει και να εκμεταλλεύεται κεφάλαια που δεν του ανήκουν για κάποιο χρονικό διάστημα, άλλα τελικά μάλλον αυτό δεν πρέπει να στέκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τύπο τον πέταξαν έξω από το eBay. Unregistered user τώρα πιά. Έφαγε ένα σουτ που ήταν όλο δικό του !!! Αντίο...

 

Μου ήρθε και μένα μήνυμα από το eBay το ίδιο με του φίλου στην απάντηση #5062.

 

Λέει μετά από 7 ημέρες. Τί κάνω; Περιμένω 7 ημέρες ή μπορώ να ανεβάσω case στο resolution center, αφού ο τύπος είναι πλέον παρελθόν?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τύπο τον πέταξαν έξω από το eBay. Unregistered user τώρα πιά. Έφαγε ένα σουτ που ήταν όλο δικό του !!! Αντίο...

 

Μου ήρθε και μένα μήνυμα από το eBay το ίδιο με του φίλου στην απάντηση #5062.

 

Λέει μετά από 7 ημέρες. Τί κάνω; Περιμένω 7 ημέρες ή μπορώ να ανεβάσω case στο resolution center, αφού ο τύπος είναι πλέον παρελθόν?

 

Nαι μπορείς προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω, δεν έχει περάσει μεγάλο διάστημα, είναι και εξωτερικό... αλλά μου κάνει εντύπωση που από τη Παρασκευή η DHL με έχει στο:

 

Status from Fri, 18.01.2013 04:27 hours The international shipment has been processed in the export parcel center
Next step The international shipment is being prepared for forwarding to the destination country


Να υποθέσω ότι ίσως περιμένουν περισσότερα δέματα για Ελλάδα; Δε νομίζω να προέκυψε κανένα πρόβλημα.

Απλά από περιέργεια ρωτάω, μιας που υπό κανονικές συνθήκες, αν θυμάμαι καλά, έλεγε ότι θα παραλάβω μεταξύ Πέμπτης (δηλαδή αύριο, 24 Γενάρη) και 1η Φλεβάρη.

Μπορώ να βρω κάπου στο Site της DHL πότε εκτιμάται ότι θα παραλάβω; Επειδή δεν αναφέρει κάπου κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα θελω να μου λυσετε μια απορια.

εδω και περιπου 4 με 5 μερες στο ebay συμβαινει σε εμενα ενα αλλοκοτο μπερδεμα με της σελιδες..τι θελω να πω..

 

**μπαινω στο ebay.co.uk  κανω search(πχ nissan) σε best match.. μου βγαζει αμερικανικα προιοντα αγορας..αυτο συμβαινει και γερμανικο ebay με το αντιστοιχο προβλημα(μου βγαζει προιοντα που εχει το ebay.com)οχι γερμανικα που ειναι στο ebay.de.. αντιστοιχο θεμα και στο ebay.co.uk (μου βγαζει προιοντα που εχει το ebay.com)..

μηπως εχετε παρομοιο προβλημα;; η εχω κανει λαθος.. και μου τα κανει αυτα;;

εαν γνωριζει καποιος θα το εκτιμησω..

ευχαριστω εκ' τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και όταν έχεις επιλέξει να σου εμφανίζει προϊόντα μόνο του ebay.co.uk π.χ., μπορεί να σου βγάλει και από άλλες χώρες κ απ' όσο ξέρω δε μπορείς να κάνεις κάτι.
Αυτό γίνεται γιατί υπάρχει μία επιλογή όταν φτιάχνεις μία αγγελία ως πωλητής, με ένα μικρό αντίτιμο να εμφανίζεται η αγγελία σου σε όλα τα διεθνή ebay και όχι μόνο σε αυτό που την φτιάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και όταν έχεις επιλέξει να σου εμφανίζει προϊόντα μόνο του ebay.co.uk π.χ., μπορεί να σου βγάλει και από άλλες χώρες κ απ' όσο ξέρω δε μπορείς να κάνεις κάτι.

Αυτό γίνεται γιατί υπάρχει μία επιλογή όταν φτιάχνεις μία αγγελία ως πωλητής, με ένα μικρό αντίτιμο να εμφανίζεται η αγγελία σου σε όλα τα διεθνή ebay και όχι μόνο σε αυτό που την φτιάχνεις.

το θεμα ειναι moxalis οτι δεν κανω καποια επιλογη οταν κανω αναζητηση..οτι και να γραψω τα ιδια κανει!

δεν ξερω τι ειναι,αλλα ειναι αρκετα εκνευριστικο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κλικαρισμα "μονο απo το .uk"

 

Υπάρχει αλλά και πάλι θα εμφανίζονται αγγελίες και από άλλες χώρες αν έχει πληρώσει γι' αυτή την επιλογή ο πωλητής όταν έκανε την αγγελία.

Εγώ τουλάχιστον που είχα ανεβάσει πριν κάτι μήνες στο .uk και το είχα επιλέξει, φαινόταν κανονικά η αγγελία μου και στο .com χωρίς να έχω βάλει worldwide αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω click στο tracking number της παραγγελίας. Ανοίγει το USPS.COM και βγαίνει μήνυμα

 

Delivery status information is not available for your item via this web site. A return receipt after mailing may be available through your local Post Office.

 

Τί σημαίνει όλο αυτό σε ελεύθερη μετάφραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω, δεν έχει περάσει μεγάλο διάστημα, είναι και εξωτερικό... αλλά μου κάνει εντύπωση που από τη Παρασκευή η DHL με έχει στο:

 

 

 

Να υποθέσω ότι ίσως περιμένουν περισσότερα δέματα για Ελλάδα; Δε νομίζω να προέκυψε κανένα πρόβλημα.

 

Απλά από περιέργεια ρωτάω, μιας που υπό κανονικές συνθήκες, αν θυμάμαι καλά, έλεγε ότι θα παραλάβω μεταξύ Πέμπτης (δηλαδή αύριο, 24 Γενάρη) και 1η Φλεβάρη.

 

Μπορώ να βρω κάπου στο Site της DHL πότε εκτιμάται ότι θα παραλάβω; Επειδή δεν αναφέρει κάπου κάτι.

 

Το δέμα σου έρχεται με courier και, επομένως, μην ανησυχείς, θα φτάσει, και μπορείς να το παρακολουθείς με τις ενημερώσεις που σου στέλνουν.

 

Αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι εάν η αξία του δέματος με τα μεταφορικά ξεπερνάει τα 45€ οπότε το δέμα θα κάνει στάση στο τελωνείο και η DHL θα σου τηλεφωνήσει για να σου πεί ότι χρειάζεται τόόόόσα για να το εκτελωνίσει ...

 

Κάνω click στο tracking number της παραγγελίας. Ανοίγει το USPS.COM και βγαίνει μήνυμα

 

Delivery status information is not available for your item via this web site. A return receipt after mailing may be available through your local Post Office.

 

Τί σημαίνει όλο αυτό σε ελεύθερη μετάφραση?

 

Λέει ότι "δεν υπάρχουν πληροφορίες για την κατάσταση παράδοσης του δέματος, μέσω του site USPS και πιθανόν να λάβεις από τα ΕΛΤΑ απόδειξη επιστροφής μετά την αποστολή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στισ 7/12/2012 εστειλα σε εναν αγοραστη στην αμερικη ενα παντελονι αξιασ 120 ευρω
στην λιστα αγορασ του αντικειμενου στο εμπει ειχα βαλει οτι δεν δινω τρακ ναμπερ
εγω ταχυδρομησα το πακετο στισ 10/12/2012 αλλα ο αγοραστησ ειχε βαλει προστασια στα λεφτα και ηταν διαθεσιμα σε εμενα 20 μερεσ αφου μου τα εστειλε και μολισ εγιναν διαθεσιμα τα χαλασα σε αγορεσ για δωρα στην οικογενια
ομωσ μετα απο 1μιση μηνα ο αγοραστησ με κατηγγειλε στο πειπαλ οτι δεν εχει λαβει το πακετο 
τωρα ομωσ η πειπαλ μου στειλε ενα μυνημα που λεει οτι εχω 10 μερεσ να δωσω στοιχεια οτι το εστειλα
μιλησα και με το ταχυδρομιο μου και μου ειπαν να μην στειλω λεφτα πισω γιατι 
1)μπορει να το εχει παρει και να θελει και τα λεφτα πισω 
2)αν το εχω στειλει σε λαθοσ διευθυνση αυτο γυρναει σε εμενα
3)και αν εχει παει σε οποιαδιποτε χωρα μενει 1 με 1 μιση μηνα σε αφτη την χωρα και μετα γυρναει πισω σε εμενα
εγω δεν εχω σκοπο να στειλω λεφτα πισω γιατι ξερω οτι το εστειλα και αυτοσ ειναι απατεωνασ 
αν στειλω τα λεφτα και σε 1 μηνα το παρει θα τα χασω και τα δυο
λοιπον τωρα θελω να ξερω τι θα γινει αν δεν στειλω αποζημιωση αφου δεν εχω κανενα στοιχειο οτι το εστειλα γιατι τι πακετο ηταν απλο
και τι με συμβουλευετε να κανω γιατι ανχωθηκα με αυτα


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...