Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα disputes να ξέρετε οτι το χρεώνονται και οι αγοραστές, αν ξεπεράσετε κάποιο οριο σαν αγοραστες (δεν θυμάμαι ποιο ειναι) σας έρχεται ενα εμαιλ προειδοποίησης :fear: .

 

Εμένα μου ήρθε mail παρατήρησης επειδή είχα πολλά refund από προιόντα που τα παρήγγειλα κοντά στις γιορτές που στα ταχυδρομεία γινόνταν χαμός και δεν μου ήρθαν + 2 που ήρθαν χαλασμένα. Δεν περίμενα να δεχτώ τέτοιου είδους παρατήρηση και τώρα ανησυχώ αν γίνει τίποτα άλλο μήπως δεν μπορώ να κάνω refund.

Ξέρει κανείς τα όρια ή αν μπορώ να τα δω κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα μου ήρθε mail παρατήρησης επειδή είχα πολλά refund από προιόντα που τα παρήγγειλα κοντά στις γιορτές που στα ταχυδρομεία γινόνταν χαμός και δεν μου ήρθαν + 2 που ήρθαν χαλασμένα. Δεν περίμενα να δεχτώ τέτοιου είδους παρατήρηση και τώρα ανησυχώ αν γίνει τίποτα άλλο μήπως δεν μπορώ να κάνω refund.

Ξέρει κανείς τα όρια ή αν μπορώ να τα δω κάπου?

 

Κάποτε τα ειχα βρει αλλά τωρα άλλαξε πολυ το σιτε του παυπαλ και χάθηκα.

 

Περαν αυτού κανε το καλο παιδι sopase.gif για κανενα 6μηνο και πιστευω δεν θα εχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκανα μια παραγγελια απο το ebay.co.uk και ειναι απο Αμερικη..

Το προβλημα ηταν πως την εκανα βιαστικα και δεν κοιταξα και πολλα πολλα και τωρα που το ξαναειδα,προσεξα πως  το:

 International shipping:
 
Please be advise that there will be no tracking number provided.
 
Ο πωλητης εχει καλο feedback (17239 99.1%),και η παραγγελια ειναι μαζι με τα μεταφορικα περιπου 10$..Σε περιπτωση που δεν μου  ερθει μεσα στις 2-3 επομενες εβδομαδες τι μπορω να κανω?
Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?Η αποστολη γινεται μεσω USPS....
 
 
Υγ.Πρωτη φορα που παραγγελνω απο το Ebay αλλα και εκτος Ευρωπης για αυτο οι αποριες.

 

Αφού η αποστολή γίνεται με USPS (δεν λες με ποιό τρόπο όμως), το δέμα θα παραδοθεί από ΕΛΤΑ και αν είναι μικρού μεγέθους και βάρους θα στο φέρει ο ταχυδρόμος.

Σε ότι αφορά στο χρόνο παράδοσης, έχε υπομονή γιατί είναι ταχυδρομεία, η Αμερική μακριά και πολύ περισσότερο αν έρχεται με το φτηνό τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας από κάποια προηγούμενη απάντηση για εξαιρετικά φθηνά tablets, είπα να αγοράσω κι εγώ ένα, έτσι, να δω τί θα γίνει. Πρόκειται για αυτό εδώ, από έναν china seller. Δεν έχει κάποιο store. Έχουν πωληθεί αρκετά και New:από αυτό που πήρα εγώ 96 items. Πριν αγοράσω, μπήκα στο feedback να δω απόψεις. Βρήκα μόνο μία για το συγκεκριμένο item. Μου έκανε εντύπωση. Από 96 μόνο ένας άφησε feedback. Ή βαριόντουσαν να δώσουν απόψεις οι αγοραστές ή ήταν στα negative. Τόσο πολύ, όμως????

 

Τέλος πάντων, μιά και η τιμή ήταν της ξεφτίλας (μόνο €17,00) έκανα την αγορά.

 

Στο τέλος της αγοράς, όποτε παίρνω κάτι, πάντα μου βγάζει μία εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης. Τώρα, δε μου έβγαλε τίποτα. Μόνο ότι η παραγγελία τοποθετήθηκε. Βέβαια, όλες οι άλλες αγορές ήταν από store. Τώρα δεν υπάρχει κάποιο store.

 

Τί λέτε, παίδες; Να τα κλάψω τα ευρουλάκια μου και να περιμένω το tablet ες αεί?  :cry:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oπως το περιμενα, μου ηρθε mail απο το ebay για listing removed. 

Ποια ειναι η επομενη κινηση? Dispute στο paypal φανταζομαι? Απλα το mail λεει να χρησιμοποιησω το resolution centre του ebay αν εχει περασει το estimated delivery date.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας από κάποια προηγούμενη απάντηση για εξαιρετικά φθηνά tablets, είπα να αγοράσω κι εγώ ένα, έτσι, να δω τί θα γίνει. Πρόκειται για αυτό εδώ, από έναν china seller. Δεν έχει κάποιο store. Έχουν πωληθεί αρκετά και New:από αυτό που πήρα εγώ 96 items. Πριν αγοράσω, μπήκα στο feedback να δω απόψεις. Βρήκα μόνο μία για το συγκεκριμένο item. Μου έκανε εντύπωση. Από 96 μόνο ένας άφησε feedback. Ή βαριόντουσαν να δώσουν απόψεις οι αγοραστές ή ήταν στα negative. Τόσο πολύ, όμως????

 

Τέλος πάντων, μιά και η τιμή ήταν της ξεφτίλας (μόνο €17,00) έκανα την αγορά.

 

Στο τέλος της αγοράς, όποτε παίρνω κάτι, πάντα μου βγάζει μία εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης. Τώρα, δε μου έβγαλε τίποτα. Μόνο ότι η παραγγελία τοποθετήθηκε. Βέβαια, όλες οι άλλες αγορές ήταν από store. Τώρα δεν υπάρχει κάποιο store.

 

Τί λέτε, παίδες; Να τα κλάψω τα ευρουλάκια μου και να περιμένω το tablet ες αεί?  :cry:

με 95,3% Positive Feedback..πολυ χαμηλο!

μαλλον θα τα "κλαψεις"

ρωτησε πρωτα και μετα κανε αγορα τετοια..θυματα ψαχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως το περιμενα, μου ηρθε mail απο το ebay για listing removed. 

Ποια ειναι η επομενη κινηση? Dispute στο paypal φανταζομαι? Απλα το mail λεει να χρησιμοποιησω το resolution centre του ebay αν εχει περασει το estimated delivery date.

 

Ναι και σε μένα ήρθε:

 

image.jpg

 

Λέει μετά από 7 ημέρες να πάω στο resolution center.

Θα τα πάρουμε τα λεφτά μας λέτε σίγουρα?

 

Αναρωτιέμαι πάντως με ποια λογική κάνει κάποιος τέτοιου είδους απατεωνιές.

Δεν είναι τετρημένες και εύκολα αντιμετωπίσιμες απ το σύστημα? Δηλαδή αυτός τώρα έβγαλε λεφτά και δεν θα έχει κάποια συνέπεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η αποστολή γίνεται με USPS (δεν λες με ποιό τρόπο όμως), το δέμα θα παραδοθεί από ΕΛΤΑ και αν είναι μικρού μεγέθους και βάρους θα στο φέρει ο ταχυδρόμος.

Σε ότι αφορά στο χρόνο παράδοσης, έχε υπομονή γιατί είναι ταχυδρομεία, η Αμερική μακριά και πολύ περισσότερο αν έρχεται με το φτηνό τιμολόγιο

Σημερα μου ηρθε e-mail..

Your item is marked as dispatched and tracking information is available.

Dispatched on 22-Jan-13 USPS First Class Mail International

 

Δηλαδη σημερα το εστειλε,οποτε θα αργησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου ηρθε e-mail..

Your item is marked as dispatched and tracking information is available.

Dispatched on 22-Jan-13 USPS First Class Mail International

 

Δηλαδη σημερα το εστειλε,οποτε θα αργησει...

 

Με το καλό να έρθει και να το παραλάβεις χωρίς περιπέτειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 95,3% Positive Feedback..πολυ χαμηλο!

μαλλον θα τα "κλαψεις"

ρωτησε πρωτα και μετα κανε αγορα τετοια..θυματα ψαχνουν

Τι να κλάψει? ηταν γνωστό οτι πρόκειται κατά 90% για κάποιο fake, το είχαμε συζητήσει, απλα κάποιοι ειπαν να δοκιμάσουν την τυχη τους, δεν ειναι κακό.

 

Αν ψαξεις υπάρχουν και αλλα ανοιχτά θεματα με αγορες απο τον συγκεκριμένο πωλητή

 

...και αν σου κάτσει :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κλάψει? ηταν γνωστό οτι πρόκειται κατά 90% για κάποιο fake, το είχαμε συζητήσει, απλα κάποιοι ειπαν να δοκιμάσουν την τυχη τους, δεν ειναι κακό.

 

Αν ψαξεις υπάρχουν και αλλα ανοιχτά θεματα με αγορες απο τον συγκεκριμένο πωλητή

 

...και αν σου κάτσει :-D

 

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα, έστω και ελάχιστη, να παραλάβω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κλάψει? ηταν γνωστό οτι πρόκειται κατά 90% για κάποιο fake, το είχαμε συζητήσει, απλα κάποιοι ειπαν να δοκιμάσουν την τυχη τους, δεν ειναι κακό.

 

Αν ψαξεις υπάρχουν και αλλα ανοιχτά θεματα με αγορες απο τον συγκεκριμένο πωλητή

 

...και αν σου κάτσει :-D

για τα χρηματα αναφερομαι οτι μπορει να τα "κλαιει"..ναι ειναι κορωνα/γραμματα αυτη η αγορα!

προσωπικα εγω κατω απο 98% δεν αγοραζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα, έστω και ελάχιστη, να παραλάβω?

 

Θα σου έλεγα οχι, αλλα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

Στο παρελθόν οταν πρωτοεμφανίστηκαν το tablets υπήρχαν 10αδες τέτοιοι πωλητες που πουλούσαν 30 και 40 δολάρια, αλλα ποτε δεν παρέλαβα ούτε ενα παρόλο που ειχα χτυπήσει εγω και κάποιοι φιλοι μπορεί και 10 κομμάτια απο οτι θυμάμαι, απο διαφορετικούς καθε φορα πωλητές

 

 

για τα χρηματα αναφερομαι οτι μπορει να τα "κλαιει"..ναι ειναι κορωνα/γραμματα αυτη η αγορα!

προσωπικα εγω κατω απο 98% δεν αγοραζω

 

 

Χρήματα δεν πρόκειται κανεις να κλάψει ειναι 120% σίγουρο, εφ οσον βεβαια η αγορα εγινε με παυπαλ, μην λεμε οτι να ειναι και τρομάζουμε τον κόσμο. Απλα δεσμεύεις τα χρήματα σου για κανένα μηνα τιποτα αλλο.

 

Εδιτ

Ξεχασα να σου πω οτι το 95 έγινε τωρα πριν 2-3 μέρες που αγόρασαν τα παιδια ηταν πανω απο 99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας.

 

Οδηγήθηκα σε αυτόν τον πωλητή από ένα search. Πώς?

 

Η ιστορία έχει ως εξής (don't worry - είναι μικρή η ιστορία).

 

Χθες το βράδυ, ένας πωλητής το είχε €20,00. Είπα να μην κάνω την αγορά χθες, και να την κάνω σήμερα το πρωί. Κάνοντας, λοιπόν, click στο item σήμερα το πρωί για να προχωρήσω στην αγορά, μου βγήκε ένα μήνυμα ότι το item is no more available, και από κάτω μία προτεινόμενη λίστα με πωλητές του tablet, ανάμεσα στους οποίους καί ο δικός μου, των €17,00. Γιατί αναφέρω το όλο story?

 

Θυμάμαι πολύ καλά ότι ο χθεσινοβραδινός πωλητής είχε κάνει περίπου 3200 πωλήσεις. Ναι, 3200 !!! Με €20,00 μόνο. Αυτές οι 3200 πωλήσεις πρέπει να ήταν αληθείς. Εντάξει, ο δικός μου έχει πουλήσει 100 κομμάτια περίπου, και άντε, ήταν μούφα. Αλλά, αυτός με τις 3200, λόγω αριθμού πωλήσεων, σκέφτηκα ότι πρέπει όντως να στέλνει τα tablets. Έστω, και με €20,00 μόνο. Εγώ από αυτόν ήθελα να αγοράσω, αλλά δυστυχώς δεν αγόρασα χθες το βράδυ. Από αυτόν με τα €20,00, που κάνοντας click επάνω του πήρα το μήνυμα item no more available. Βέβαια το item no more available μπορεί να βγήκε ή γιατί ο πωλητής ήταν μούφα ή γιατί, από την πολύ χαμηλή τιμή εξαντλήθηκαν τα αποθέματα. Οπότε, αν έκανα την αγορά από αυτόν χθες, ίσως ήμουν ok.

 

Γι' αυτό και έχω μία ελάχιστη ελπίδα παραλαβής. Δε νομίζω, βέβαια, αλλά, όπως είναι και ο NikosKallithea η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

Όπως μου είπε στο chat ένας του eBay μου πρότεινε να στείλω μήνυμα στον πωλητή να μου στείλει εγγύηση ή κάτι άλλο που να πιστοποιεί τη γνησιότητα του αντικειμένου. Έχω στείλει το message μέσω eBay από το μεσημέρι, περί τις 14:30, αλλά ακόμη δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Και απ' ό,τι φαίνεται δε νομίζω να πάρω.

 

Ρε παιδιά, πουλάει ακόμα ο τύπος. Έλεος !!! Πριν ένα λεπτό μπήκα και είδα ότι οι πωλήσεις από 98 που ήταν το πρωί, τώρα, 21:07 έχουν φτάσει τις 107. Τί γίνεται; Θα τρελαθούμε; Αλλά ο τύπος, στο δικό μου message, άφαντος. Ok, δε λέω, μπορεί να έχει δουλειά. Αλλά, απ' την άλλη... Λέω να κάνω ένα chat ακόμη με κάναν eBay !!

 

Ρε παιδιά, έκανα μόλις ένα search με βάση το ID του τύπου, και βγαίνει αυτή η λίστα. Γιά δείτε... Ο τύπος πουλάει αβέρτα !! Πολύ υψηλές πωλήσεις. Γιά δείτε, και ειδικά στα tablets που μας ενδιαφέρει στο όλο θέμα. Είναι να τρελαίνεσαι. Δε λέω:συνφωνώ μαζί σας ότι έχει χαμηλό feedback, και για ανάλογες προσπάθειές σας στο παρλθόν για πολύ φθηνά tablets. Αλλά, τί να πω? Λέτε να έπεσα στην περίπτωση. Αν είναι, να πάω να παίξω κάνα τζόκερ !!!

 

p.s. Άφαντος θα μου πείτε ακόμη, ε;;; Σωστό κι αυτό !!

 

Μετά από πολλή πολλή πίεση, απάντησε. Η πίεση ήταν ότι έχω ήδη κάνει chat με 3 ανθρώπους του eBay. Με τον τελευταίο πριν από λίγο του είπα μήπως ο τύπος είναι επικίνδυνος καί γιά άλλους buyers του eBay, και πως πρέπει να τον κοιτάξουν. Φαίνεται πως το έκανε. Είπε πως θα ενημερώσει την UK Trust and Safety Team. Φαίνεται πως ενήργησε άμεσα ο κύριος, και ο τύπος ίσως τα χρειάστηκε. Ίσως ταρακουνήθηκε αρκετά.

 

Εκτός από το μεσημεριανό μήνυμα, του έστειλα άλλο ένα πριν λίγο που του έλεγα ότι δεν πήρα ούτε estimated delivery date ούτε και eBay confirmation order e-mail μετά την παραγγελία.

 

Έφαγε αρκετή έως πολλή πίεση ο τυπάς.

 

Αν μπείτε στο feedback θα δείτε ότι λένε ότι δεν απαντάει στα μηνύματα.

 

Ύστερα από όλη αυτή την προσπάθεια, είχα απάντηση. Ο τύπος λέει:

 

Hello friends:
The project needs stocking. I will as soon as possible for your shipment. Provide tracking information for you as soon as possible after delivery! 10-15 days to reach your country. Thank you!

 

Απόψεις?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πως έχεις ακόμα ελπίδες. Καλύτερα να μην έχεις, δεν είναι λογικό να σου δώσει κάποιος tablet με 20 ευρώ.

 

Εγώ έχω κάποιες απορίες ως προς το φαινόμενο:

1)Με ποιό τρόπο ελπίζουν να βγάλουν λεφτά αυτοί οι τύποι

2)Με ποιά αφορμή το ebay τους μπλοκάρει τα προιόντα ως απατεώνες πριν αποδειχθεί πως δεν τα στέλνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...