Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dispatched= εμπορεύματα  αποστέλλονται

 

Έχω αγοράσει αρκετά πράματα από ebay. Δεν παρατήρησα κάποια συγκεκριμένη ενέργεια μετά από κάποια αγορά. Πώς γίνεται ακριβώς το dispatched?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Υπομονη, δεν κάνουν ολοι οι πωλητες Dispatched το αντικείμενο, πως κατάλαβες οτι ειναι μουφα

Για να δουμε, θα περιμενω :) Απλως παντα οσες φορες εχω ψωνισει ερχεται ενα μεηλ την επομενη συνηθως μερα που λεει οτι ο πωλητης το εστειλε.

 

Καταλαβα πως ειναι μουφα γιατι το αντικειμενο ειναι αυτο  το οποιο δε μου χτυπησε ιδιαιτερα η χαμηλη τιμη του, μεχρι που μετα αποφασισα και ειδα τα υπολοιπα αντικειμενα που πουλαει τα οποια ειναι πολυυυυ φθηνα για να υφιστανται :)

http://www.ebay.co.uk/sch/xiapoyin/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=25&_trksid=p3686

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι να σου πω απο το feedback δεν βλέπω κάτι περίεργο, απο τιμές υπάρχει κάτι? ...αλλά περιμενε 40 μερες και μετα dispute

Τα ταμπλετ του ειναι υπερβολικα φθηνα. Δυο απο αυτα που εψαξα για να δω ποσο τα πουλανε αλλοι πωλητες πανε πανω απο 100 ευρω (αν και υπαρχουν και καποιοι που τα εχουν επισης κατω απο 20 ευρω, αλλα ο ενας δυο απο αυτους εχουν και τον εξωτερικο σκληρο της WD που προαναφερθηκε επισης φθηνο και ps vita με λιγοτερο απο 20 ευρω).

 

Τι να πω, ή ειναι απατη και παω για dispute, ή ο τυπος εχει κλεψει καμια αποθηκη ξερωγω (αλλα και παλι, ποσα κομματια) και τα διωχνει :lol:

Ή αντι να τα διαθεσει σε δημοπρασια τα εβαλε κατα λαθος προς πωληση (που χλωμο μαλλον).

Γελαω γιατι δινει ενα ζευγαρι σκουλαρικια στη μιση τιμη των ταμπλετ (2 ζευγαρια = 1 ταμπλετ :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταμπλετ του ειναι υπερβολικα φθηνα. Δυο απο αυτα που εψαξα για να δω ποσο τα πουλανε αλλοι πωλητες πανε πανω απο 100 ευρω (αν και υπαρχουν και καποιοι που τα εχουν επισης κατω απο 20 ευρω, αλλα ο ενας δυο απο αυτους εχουν και τον εξωτερικο σκληρο της WD που προαναφερθηκε επισης φθηνο και ps vita με λιγοτερο απο 20 ευρω).

 

Τι να πω, ή ειναι απατη και παω για dispute, ή ο τυπος εχει κλεψει καμια αποθηκη ξερωγω (αλλα και παλι, ποσα κομματια) και τα διωχνει :lol:

Ή αντι να τα διαθεσει σε δημοπρασια τα εβαλε κατα λαθος προς πωληση (που χλωμο μαλλον).

Γελαω γιατι δινει ενα ζευγαρι σκουλαρικια στη μιση τιμη των ταμπλετ (2 ζευγαρια = 1 ταμπλετ :lol: )

 

Προβληματίζομαι στο μήπως πρέπει να αγοράσω κανένα από τα tablets που είναι τζάμπα.

Στην περίπτωση που έκλεψε αποθήκη θα αποκτήσω ένα τζάμπα tablet.

Στην περίπτωση που είναι απατεώνας δεν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω με despute?

Οπότε τι έχω να χάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ερώτηση. Έχω κάνει μια αγορά που την περιμένω να έρθει και πλήρωσα μέσω paypal την αξία του αντικειμένου + μεταφορικά.

Πιο συγκεκριμένα είναι αυτό : http://www.ebay.co.uk/itm/Nintendo-64-Controller-to-PC-Dual-USB-adapter-for-N64-controller-Mayflash-2-Port-/251090254414?ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123

 

Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει και κάποια άλλη χρέωση ;;;

 

υ.γ. sorry που ρωτάω κάτι που σίγουρα έχει ξαναπαντηθεί αλλά είναι πολλές οι 300+ σελίδες για να το ψάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ερώτηση. Έχω κάνει μια αγορά που την περιμένω να έρθει και πλήρωσα μέσω paypal την αξία του αντικειμένου + μεταφορικά.

Πιο συγκεκριμένα είναι αυτό : http://www.ebay.co.uk/itm/Nintendo-64-Controller-to-PC-Dual-USB-adapter-for-N64-controller-Mayflash-2-Port-/251090254414?ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123

 

Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει και κάποια άλλη χρέωση ;;;

 

υ.γ. sorry που ρωτάω κάτι που σίγουρα έχει ξαναπαντηθεί αλλά είναι πολλές οι 300+ σελίδες για να το ψάξω...

 

Οχι δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωσα για ενα αντικειμενο στις 17/01 και ακομα να το θεσει ως Dispatched ο πωλητης. Του εστειλα μηνυμα χθες και δεν εχει απαντησει.

Ειμαι σιγουρος δε πως δεν προκειται να το στειλει γιατι μαλλον ειναι μουφα η κατασταση και βλακωδως το συμπερανα αφου το ειχα παραγγειλει :P

Προβληματίζομαι στο μήπως πρέπει να αγοράσω κανένα από τα tablets που είναι τζάμπα.

Στην περίπτωση που έκλεψε αποθήκη θα αποκτήσω ένα τζάμπα tablet.

Στην περίπτωση που είναι απατεώνας δεν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω με despute?

Οπότε τι έχω να χάσω?

Τελικά αγόρασα ένα tablet από αυτόν και μου το έκανε dispatcheh σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδοξως και σε μενα εγινε, αλλα μην περιμενεις πολλα :)

 

Πώς γίνεται να είναι απατεώνας με τόσα πολλά θετικά feedbacks?

Το πιθανότερο είναι τα προιόντα του να είναι τελείως μούφα αλλά δεν με πειράζει αυτό.

19 ευρώ έκανε το tablet, αν έρθει και χάλια ποιότητας να είναι θα αξίζει τα 19 ευρώ και μόνο για την πλάκα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως θεωρητικά έχει πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να πουλιέται τόσο φθηνά. Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματίζομαι στο μήπως πρέπει να αγοράσω κανένα από τα tablets που είναι τζάμπα.

Στην περίπτωση που έκλεψε αποθήκη θα αποκτήσω ένα τζάμπα tablet.

Στην περίπτωση που είναι απατεώνας δεν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω με despute?

Οπότε τι έχω να χάσω?

 

 

Τελικά αγόρασα ένα tablet από αυτόν και μου το έκανε dispatcheh σήμερα.

 

Μην ξεχνάτε οτι αυτά τα παιχνιδάκια τα οφείλουμε στο paypal.

 

Πολλές φορές αναρωτιέσαι πόσο απλό είναι να ΓΙΝΕΙΣ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟΣ από μια απλή ιδέα, ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ :-D .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε οτι αυτά τα παιχνιδάκια τα οφείλουμε στο paypal.

 

Πολλές φορές αναρωτιέσαι πόσο απλό είναι να ΓΙΝΕΙΣ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟΣ από μια απλή ιδέα, ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ :-D .

 

Αν και συχνά σημαντικότερο ρόλο παίζει η επιτυχής προώθηση μιας ιδέας παρά η ίδια.

 

Μιας και δεν ασχολούμαι καιρό με το άθλημα:

Πάντα είχα την απορία πως δουλεύει το σύστημα. Ο πωλητής πληρώνεται απ το paypal μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά εντός αυτού του διαστήματος (π.χ. 60 μέρες) να μην τον πληρώσει τελικά και να επιστρέψει τα χρήματα στον αγοραστή ή πληρώνεται άμεσα και απλά αν γίνει κάτι και ο πωλητής δεν επιστρέψει τα χρήματα θα έχει κυρώσεις απ το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συχνά σημαντικότερο ρόλο παίζει η επιτυχής προώθηση μιας ιδέας παρά η ίδια.

 

Μιας και δεν ασχολούμαι καιρό με το άθλημα:

Πάντα είχα την απορία πως δουλεύει το σύστημα. Ο πωλητής πληρώνεται απ το paypal μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά εντός αυτού του διαστήματος (π.χ. 60 μέρες) να μην τον πληρώσει τελικά και να επιστρέψει τα χρήματα στον αγοραστή ή πληρώνεται άμεσα και απλά αν γίνει κάτι και ο πωλητής δεν επιστρέψει τα χρήματα θα έχει κυρώσεις απ το paypal?

 

 

Ισχύει και το ενα και το αλλο, στους μικρούς και στους νέους πωλητές δεσμεύουν τα χρήματα, φαίνονται αλλα για κάποιο διάστημα δεν μπορούν να τα πάρουν.

 

Οι μεγάλοι πωλητές (εταιρείες κλπ) έχουν πολλά διαθέσιμα και πολλα χρήματα στην διάθεση του παυπαλ, οπότε εκει δεν συντρέχει λόγος δέσμευσης, αν και πάντα έχει αυτή την δυνατότητα το παυπαλ

 

Μεγάλο ρόλο παιζει το feedback και απο αυτο εξαρτώνται πολλά, είναι η αιτία για το πως θα σου συμπεριφερθεί το παυπαλ, για τον λόγο αυτο δεν υπάρχει καν η ανάγκη να καταφύγεις στο dispute, καθε dispute εχει επιπτώσεις στον πωλητή είτε καταλήξει θετικά είτε αρνητικά,  μπορείς οταν συντρέχουν λόγοι με ενα απλό εμαιλ να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

 

Τα disputes να ξέρετε οτι το χρεώνονται και οι αγοραστές, αν ξεπεράσετε κάποιο οριο σαν αγοραστες (δεν θυμάμαι ποιο ειναι) σας έρχεται ενα εμαιλ προειδοποίησης :fear: .

 

Οι καλοί πωλητές σε περίπτωση που επιστρέψουν χρήματα θα σας στείλουν και ενα εμαιλ ακύρωσης της αγοράς, αυτο τους απαλλάσσει απο τα τέλη του εβαυ

 

Αυτά το ολίγα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελια απο το ebay.co.uk και ειναι απο Αμερικη..

Το προβλημα ηταν πως την εκανα βιαστικα και δεν κοιταξα και πολλα πολλα και τωρα που το ξαναειδα,προσεξα πως  το:

 International shipping:
 
Please be advise that there will be no tracking number provided.
 
Ο πωλητης εχει καλο feedback (17239 99.1%),και η παραγγελια ειναι μαζι με τα μεταφορικα περιπου 10$..Σε περιπτωση που δεν μου  ερθει μεσα στις 2-3 επομενες εβδομαδες τι μπορω να κανω?
Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?Η αποστολη γινεται μεσω USPS....
 
 
Υγ.Πρωτη φορα που παραγγελνω απο το Ebay αλλα και εκτος Ευρωπης για αυτο οι αποριες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνείο δε πάει για κανέναν λόγο. Αν δε σου έχει έρθει μέσα σε 30-35 μέρες ενημερώνεις τον πωλητή και του ζητάς refund. Αν μέσα σε 40 μέρες δεν έχεις πάρει τα χρήματά σου πίσω, ανοίγεις case στο resolution center μέσω ebay ή paypal και θα τα πάρεις.

Λογικά μια χαρά θα σου έρθει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...