Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η διαφορά αυτής από αυτή; Εγώ αγόρασα το πρώτο, και ας έχει 10€ μεταφορικά. Άλλωστε, ακόμη και με τα μεταφορικά, βγαίνει φθηνότερα. Όμως, ίδιος πωλητής, μέρος αλλά διαφορετικό Feedback κ.λπ. Τέλος πάντων.

 

Αλήθεια, επειδή δε το πρόσεξα πριν πατήσω αποστολή παραγγελίας. Στη διεύθυνση που έβαλα να μου σταλεί αναγράφει:

όνομα, πόλη, χώρα, Τ.Κ. αλλά όχι νομό. Λέτε να πειράζει;

Δηλαδή, είναι έτσι:

(County είναι ο νομός; Γιατί φαίνεται όταν έβαζα τα στοιχεία το πέρασα για Country και έβαλα χώρα)

 

 

Τα username είναι διαφορετικά γι' αυτό υπάρχει άλλο feedback αλλά στο ίδιο κατάστημα ανήκουν.

Με το νομό δεν υπάρχει πρόβλημα από τη στιγμή που υπάρχει ο T.K, αλλά καλό είναι να το διορθώσεις.

Εγώ που είμαι δυτικά προάστια π.χ. στο county βάζω Athens για να ξεμπερδεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια βοηθεια. τα τελευταια χρονια εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο ebay, με συνδυσμο προπληρωμενης και Paypal. αν η καρτα εχει λεφτα μεσα, υπαρχει καποιο αριθμητικο οριο αγορων? θελω να παρω διαφορα πραγματα. τα 2 πρωτα ολοκληρωθηκαν χωρις προβλημα. το 3ο και το 4ο (απο διαφορετικους πωλητες) μου βγαζει μηνυμα στη σελιδα του paypal "We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-????. This happened because it has been denied by the card issuer." (οπου ερωτηματικα ο αριθμος καρτας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία προχθές. Ειναι λογικό ακόμα να μου λέει dispatch status: - ;

Επίσης, επειδή έγινε ενα λάθος στη διεύθυνση παράδοσης,έστειλα mail στο πωλητή αλλα ακόμα να λαβω απάντηση. Και αυτο απο προχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία προχθές. Ειναι λογικό ακόμα να μου λέει dispatch status: - ;

Επίσης, επειδή έγινε ενα λάθος στη διεύθυνση παράδοσης,έστειλα mail στο πωλητή αλλα ακόμα να λαβω απάντηση. Και αυτο απο προχθές.

Το πρώτο δεν είναι περίεργο, απλά δεν έχει φύγει ακόμα ή δεν έχει ενημερώσει το status.

Το δεύτερο το χα πάθει κι εγώ δυο φορές. Την πρώτη φορά με μήνυμα απ το ebay τον ενημέρωσα και διόρθωσε τη διεύθυνση. Την επόμενη, το στειλε στην λανθασμένη διεύθυνση πριν καν διαβάσει το μήνυμά μου (παρόλο που το στειλα αμέσως μετά την παραγγελία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο δεν είναι περίεργο, απλά δεν έχει φύγει ακόμα ή δεν έχει ενημερώσει το status.

Το δεύτερο το χα πάθει κι εγώ δυο φορές. Την πρώτη φορά με μήνυμα απ το ebay τον ενημέρωσα και διόρθωσε τη διεύθυνση. Την επόμενη, το στειλε στην λανθασμένη διεύθυνση πριν καν διαβάσει το μήνυμά μου (παρόλο που το στειλα αμέσως μετά την παραγγελία).

Εμένα απλά δε περιέχει τον Νομό μου. Καταλάθος μπήκε δύο φορές το Greece. Όμως, αναφέρει τη πόλη μου και τον Τ.Κ. μου σωστά. Ίσως του στείλω ξανά το βράδυ.

 

Αν και δεν είναι πωλητής. Μαγαζί είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θυμάμαι το μπέρδεμα county/country. Αν η διεύθυνσή σου είναι τελείως άκυρη, ξαναστείλε μήνυμα. Εγώ απλά έβαλα διεύθυνση φίλου (απ το drop-down menu) αντί τη δική μου, οπότε μικρό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θυμάμαι το μπέρδεμα county/country. Αν η διεύθυνσή σου είναι τελείως άκυρη, ξαναστείλε μήνυμα. Εγώ απλά έβαλα διεύθυνση φίλου (απ το drop-down menu) αντί τη δική μου, οπότε μικρό το πρόβλημα.

Όχι, όχι. Κατά τα άλλα η διεύθυνση κατοικίας, Τ.Κ. και πόλη είναι σωστά. Απλά έχει μπει αντί για τον νομό ξανά η χώρα. Ελπίζω να μη δημιουργηθεί πρόβλημα και να μου έρθει βάσει του Τ.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, αν και στις 15:00 τους έστειλα και άλλο mail, έλαβα στις 7:

 

 

 

 

Ladies and Gentlemen, your package has been shipped with DHL International today. The tracking number is χχχχχχχχWe shipped to following address: Eχχχχ Mχχχχχ , Kχχχχχχ and Vχχχχχχ , 346 00 Nea Artaki.

 

Ελπίζω να μου έρθει κανονικά και να μη παιχτεί πρόβλημα.

 

Για να δούμε τώρα μέχρι πότε θα μου έρθει. Έχω μεγάλη περιέργεια, αφού πρώτη φορά κάνω αγορά τέτοιου μεγέθους από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

αντιμετωπιζω ενα πρόβλημα με μια αγορα που θέλω να κανω. θελω να αγορασω απο πωλητή ebay που δε στελνει Ελλάδα. Βρήκα αυτό το site ως λύση. Στο checkout ομως το ebay δε με αφηνει να ολοκληρωσω την αγορα γιατι διευθυνση paypal και διευθυνση αποστολης δεν είναι ίδια. Μπορω να αλλαξω τη διευθυνση που δηλωσα στο ebay και να τη δεχθει?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και περιπου κατι ωρες ενας κινεζος πουλαει εξωτερικο σκληρο δισκο 1tb "seagate"...ξεκινησε με 3 πωλησεις (hdd) και εχει φτασει 78 μεχρι ωρας!

εχω απορια εαν ειναι seagate γιατι μιλαμε με 23 ευρω περιπου..παιρνεις 1tb!!

ετσι μου ερχεται να τσιμπησω εναν :-D

τι παιζει τελικα εαν γνωριζει καποιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και περιπου κατι ωρες ενας κινεζος πουλαει εξωτερικο σκληρο δισκο 1tb "seagate"...ξεκινησε με 3 πωλησεις (hdd) και εχει φτασει 78 μεχρι ωρας!

εχω απορια εαν ειναι seagate γιατι μιλαμε με 23 ευρω περιπου..παιρνεις 1tb!!

ετσι μου ερχεται να τσιμπησω εναν :-D

τι παιζει τελικα εαν γνωριζει καποιος;;

 

To πιθανότερο ειναι αυριο να μην υπάρχει σαν πωλητής στο εβαυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πληρωσα για ενα αντικειμενο στις 17/01 και ακομα να το θεσει ως Dispatched ο πωλητης. Του εστειλα μηνυμα χθες και δεν εχει απαντησει. 

Ειμαι σιγουρος δε πως δεν προκειται να το στειλει γιατι μαλλον ειναι μουφα η κατασταση και βλακωδως το συμπερανα αφου το ειχα παραγγειλει :P

 

Πως κινουμαι απο αυτο το σημειο?

(μην πει καποιος με επιφυλαξη σε τετοιου ειδους αντικειμενα please :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωσα για ενα αντικειμενο στις 17/01 και ακομα να το θεσει ως Dispatched ο πωλητης. Του εστειλα μηνυμα χθες και δεν εχει απαντησει. 

Ειμαι σιγουρος δε πως δεν προκειται να το στειλει γιατι μαλλον ειναι μουφα η κατασταση και βλακωδως το συμπερανα αφου το ειχα παραγγειλει :P

 

Πως κινουμαι απο αυτο το σημειο?

(μην πει καποιος με επιφυλαξη σε τετοιου ειδους αντικειμενα please :lol: )

 

Υπομονη, δεν κάνουν ολοι οι πωλητες Dispatched το αντικείμενο, πως κατάλαβες οτι ειναι μουφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...