Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φάει τεράστιο σκάλωμα. Έψαξα σε Amazon, παντού, για έναν βραχίονα για Monitor. Τελικά βρήκα τον Arctic Cooling Z-2.

Στο Amazon.co.uk όμως, δε στέλνει Ελλάδα κανείς από τους αποστολείς. Υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κανείς σας μήπως τον βρω σε κανά ebay με μηδενικά ή έστω κάποια μεταφορικά; Φοβάμαι ότι θα κάνω λάθος. Δεν έχω ψωνίσει ξανά από εξωτερικό τέτοιου όγκου δέμα και...

Με το τελωνείο τι παίζει, αφού μιλάμε για ~6kg απ'ότι είδα;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Edit: Βρήκα έναν πωλητή στο ebay και λέει για μεταφορά και packaging για Ελλάδα 47£. Εντάξει, με τόσα δε συμφέρει.

 

Edit 2: Μόλις πέτυχα και αυτόν. Λέει δωρεάν Postage & Packaging για Ελλάδα. Ισχύει; Αν και από Γερμανία, υπάρχει περίπτωση για τελωνείο;

 

Για το συγκεκριμένο αντικείμενο πληρώνεις £65.77, οσο λεει δηλαδή, και το παραλαμβάνεις στο σπίτι σου χωρίς καμια αλλη επιβάρυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για το συγκεκριμένο αντικείμενο πληρώνεις £65.77, οσο λεει δηλαδή, και το παραλαμβάνεις στο σπίτι σου χωρίς καμια αλλη επιβάρυνση

 

Δεν νομίζω να του το φέρει σπίτι ο ταχυδρόμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμένο αντικείμενο πληρώνεις £65.77, οσο λεει δηλαδή, και το παραλαμβάνεις στο σπίτι σου χωρίς καμια αλλη επιβάρυνση

 

 

Έγινε! Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο!  :-)

Δεν νομίζω να του το φέρει σπίτι ο ταχυδρόμος...

Ε, καλά, δεν υπάρχει θέμα. Τα μεταφορικά ήθελα να γλιτώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Σκέφτομαι να παραγγείλω  από ebay μια μητρική για λάπτοπ από Χονγκ Κονγκ. Η τιμή είναι στα 70 ευρώ και μεταφορικά δωρεάν. θα μου το στείλουν με ταχυδρομείο. Λέτε να πληρώσω τίποτα εξτρά όταν φτάσει?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα μια αγορά απο Κίνα και επειδή μετά απο ενάμιση μήνα το αντικείμενο δεν είχε φθάσει, ο πωλητής μου έκανε refund. Το θέμα όμως είναι ότι το δέμα έφθασε τελικά μετά απο μια βδομάδα!! Πως θα επιστρέψω τα χρήματα στον πωλητή; Ψάχνω να βρω κάποια επιλογή στο Paypay μη αποδοχής/ακύρωσης του refund αλλά δεν υπάρχει. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα μια αγορά απο Κίνα και επειδή μετά απο ενάμιση μήνα το αντικείμενο δεν είχε φθάσει, ο πωλητής μου έκανε refund. Το θέμα όμως είναι ότι το δέμα έφθασε τελικά μετά απο μια βδομάδα!! Πως θα επιστρέψω τα χρήματα στον πωλητή; Ψάχνω να βρω κάποια επιλογή στο Paypay μη αποδοχής/ακύρωσης του refund αλλά δεν υπάρχει. Καμιά ιδέα;

Επικοινώνησε μαζί του (μέσω ebay). Λογικά θα σου δώσει κάποιο email για να τα στείλεις μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε μαζί του (μέσω ebay). Λογικά θα σου δώσει κάποιο email για να τα στείλεις μέσω paypal.

Το θέμα είναι αν του στείλω τα χρήματα με αυτό τον τρόπο, θα φαίνεται ότι αντιστοιχούν σε μια νέα συναλλαγή και δεν σχετίζονται με την πρώτη, έτσι δεν είναι; Για παράδειγμα στο eBay γράφει: "Your payment has been refunded". Δεν θα πρέπει να αλλάξει αυτό στην συνέχεια; Έχω την επιλογή να το κάνω απλά θέλω να ξέρω αν θα πρέπει ως προϋπόθεση τα χρήματα να έχουν επιστραφεί με συγκεκριμένη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν του στείλω τα χρήματα με αυτό τον τρόπο, θα φαίνεται ότι αντιστοιχούν σε μια νέα συναλλαγή και δεν σχετίζονται με την πρώτη, έτσι δεν είναι; Για παράδειγμα στο eBay γράφει: "Your payment has been refunded". Δεν θα πρέπει να αλλάξει αυτό στην συνέχεια; Έχω την επιλογή να το κάνω απλά θέλω να ξέρω αν θα πρέπει ως προϋπόθεση τα χρήματα να έχουν επιστραφεί με συγκεκριμένη διαδικασία.

 

Δεν υπάρχει τετοια διαδικασία στο εβαυ-παυπαλ(η υπόθεση εχει κλείσει), αν θέλεις να του τα στείλεις μονο με εμαιλ και με την καλή σου την καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You added a new email address to your PayPal account‏

 

Confirm your new email address

Dear Henry Webb,

You added a new email address "[email protected]" to your PayPal account, but you're not finished yet. Please take a minute to confirm this email address is yours.

Once you confirm it, you can use this email address to receive payments from friends and family. Plus, you can make it your primary address for all your PayPal business.

 

τι έγινε ρε παιδιά;ποιος είναι ο χένρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυρίζει σαν phishing/scam email.. Μπες στο paypal (όχι μέσω του email εννοείται) και άλλαξε τον κωδικό αμέσως για σιγουριά. Μετά έλεγξε τη διεύθυνση του αποστολέα για να δεις αν όντως είναι από το paypal (service@in​tl.paypal.c​om συνήθως)

Τσέκαρε και αν έχει προστεθεί κανένα email στον λογαριασμό σου για να ξέρεις αν όντως μπήκε ή όχι κάποιος στο paypal σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζήτησε κάποιος πωλητής λογαριασμό paypal για να μου κάνει refund για ένα προιόν που δεν έλαβα ποτέ.
Γιατί δεν τα στέλνει, αφού ξέρει το paypal από το ebay? Εγώ τι πρέπει να του δώσω τώρα? Υπάρχει κανένας "αριθμός λογαριασμού paypal"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζήτησε κάποιος πωλητής λογαριασμό paypal για να μου κάνει refund για ένα προιόν που δεν έλαβα ποτέ.

Γιατί δεν τα στέλνει, αφού ξέρει το paypal από το ebay? Εγώ τι πρέπει να του δώσω τώρα? Υπάρχει κανένας "αριθμός λογαριασμού paypal"?

 

Τίποτα δεν πρέπει να δώσεις, μόνο στεiλ'του ένα εμαιλ και πες του οτι δεν χρειάζεται, τον εχει τον λογαριασμό σου, αν δεν στα κάνει, άνοιξε dispute (οπότε μετά  θα ξέρει σίγουρα που να τα στείλει) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια σε δύο πράγματα που ψάχνω.

 

α. Εδώ και 10 ημέρες περίπου ψάχνω στο eBay να βρω πλαστικές θήκες για CD/DVD. Τις ψιλές:slim 5mm jewel cases. Τις βρίσκω ακριβά στο eBay. Βρίσκω και εδώ, Ελλάδα, με €0,18/θήκη. Αν είναι, πάω και τις παίρνω κι από δω. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Δε μπορεί να μην έχει οικονομικές στο eBay. Έχω ψάξει πάρα πολύ. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω πιό φθηνές;

 

β. Πλαστικές θήκες για σκληρούς δίσκους:HDD cover cases. Για δίσκους 3.5" και 2.5". Τις έχουν πολύ ακριβά. Κατά μέσο όρο €1,2/θήκη. Δεν είναι για τα €1,2, αλλά το βλέπω πολύ ακριβό γενικότερα. Πλαστικό είναι, ρε παιδιά !! Δηλαδή, να πάρεις 10 θήκες, και να δώσεις €12,00 περίπου. Ντόιοιοιοιοιοιοι !!!! Μήπως υπάρχουν κάπου πιό οικονομικές; Μία βοήθεια καί εδώ;

 

Ευχαριστώ !!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η διαφορά αυτής από αυτή; Εγώ αγόρασα το πρώτο, και ας έχει 10€ μεταφορικά. Άλλωστε, ακόμη και με τα μεταφορικά, βγαίνει φθηνότερα. Όμως, ίδιος πωλητής, μέρος αλλά διαφορετικό Feedback κ.λπ. Τέλος πάντων.

Αλήθεια, επειδή δε το πρόσεξα πριν πατήσω αποστολή παραγγελίας. Στη διεύθυνση που έβαλα να μου σταλεί αναγράφει:
όνομα, πόλη, χώρα, Τ.Κ. αλλά όχι νομό. Λέτε να πειράζει;
Δηλαδή, είναι έτσι:
(County είναι ο νομός; Γιατί φαίνεται όταν έβαζα τα στοιχεία το πέρασα για Country και έβαλα χώρα)

 

Ονοματεπώνυμο
K***** and V***** (διεύθυνση)
Nea Artaki Greece 34600
Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...