Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/11 αγορασα απο το αμερικανικο ebay ενα ρολοι αξιας 200 δολ.(μαζι με τα μεταφορικα)

Το ρολοι εφτασε, απο την Αμερικη, στις 23/12. Εγω εφυγα διακοπες και χθες που πηγα να το παρω μου ειπαν πως πρεπει να πληρωσω περιπου 80 δολ. τελωνειο. Αφενος μου φαινονται πολλα και αφετερου μετα απο πανω 1 μηνα εχασα το ενδιαφερον μου και αγορασα ενα αλλο ρολοι.

Στο διαστημα αυτο επικοινωνησα με τον πωλητη 2 φορες και του ειπα πως επειδη αργησε πολυ να ερθει η παραγγελια, εχω χασει το ενδιαφερον μου πλεον και αν μπορουσα να του το επιστρεψω, καλυπτοντας τα εξοδα αποστολης. Ο πωλητης μου ειπε να κανω λιγακι υπομονη και πως το προιον θα φτασει σιγουρα στα χερια μου.

Σημερα λοι πον εστειλα μειλ στον πωλητη για να τον ρωτησω αν δεχεται να με αποζημιωσειαν του επιστρεψω το ρολοι χωρις καν να ανοιξω το δεμα. Μου απαντησε αρνητικα γιατι

λεει πως οι λογοι που εχω για την επιστροφη ειναι προσωπικοι και δε σχετιζονται με τηνκαασταση του ρολογιου. Απο την αλλη στην αγγελια εγραφε πως σε 14 ημερες μετα την παραλαβη του προιοντος μπορω να το επιστρεψω.

Εδω μπορειτε να δειτε την αγγελια:

http://www.ebay.co.uk/itm/MOVADO-BOLD-MENS-WATCH-MODEL-3600014-/261129552184?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&nma=true&si=N4Zi5iNfMZhamXhY%2BiNMCGJp8rA%3D&orig_cvip=true&rt=nc

Η ερωτηση μου ειναι: Να κανω dispute γιατι αρνειται την επιστροφη κα να του ριξω αρνητικη βαθμολογια ή θα ειμαι κοπανος;

 

 

Εχει δικιο η επιστροφή γίνεται δεκτη μονο σε περίπτωση ελαττώματος.

Τίποτα δεν κάνεις γιατί θα φας κανένα ban απο ebay & paypal και ειναι κρίμα.

 

 

Kαταρχας ευχαριστω για τη συμβουλη!

Την ακολουθησα και βγηκα κερδισμενος.

Εσκασα 42 ευρω στο τελωνειο (περισσοτερα περιμενα) αλλα το ρολοι το καταευχαριστιεμαι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα 3-4 πραματάκια των 1-2 ευρώ από διαφορετικούς αγοραστές και 40 μέρες μετά δεν μου ήρθε κανένα. Οι αγοραστές μου έκαναν όλοι refund κι αν μου έρθουν κάποτε θα τους τα επιστρέψω.

Σκέφτομαι όμως μήπως με 4 μαζεμένα refund το ebay ή το paypal θεωρήσει ότι κάτι δεν πάει καλά?

Υπάρχει κάποιο όριο στα refunds από το ebay ή το paypal? Γιατί τώρα περιμένω ένα ακριβό προιόν και αν δεν έρθει κι αυτό θα είναι κρίμα να μην μπορώ να διεκδικίσω τα χρήματα μου επειδή 4 χαζοπροιόνται δεν ήρθαν λίγες μέρες πιο πριν.

 

 

Από την στιγμή που δεν άνοιξε case στο resolution center και τα βρήκες με τους πωλητές μέσω μηνυμάτων δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

 

Φαίνεται όμως στο ebay οτι έγινε συναλλαγή paypal, δεν ξέρω αν φαίνεται πως είναι και refund.

Πάντως στο paypal φαίνεται σίγουρα το refund.

 

Το ερώτημα είναι αν γνωρίζει κανείς αν το ebay ή το paypal έχουν κάποιο όριο ως προς αυτό μετά απ το οποίο δέχεσαι κυρώσεις.

Γιατί δεν αξίζει να χαραμίσεις τα refund σου για πράματα των 1-2 δολλαρίων ή να ρισκάρεις τον λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται όμως στο ebay οτι έγινε συναλλαγή paypal, δεν ξέρω αν φαίνεται πως είναι και refund.

Πάντως στο paypal φαίνεται σίγουρα το refund.

 

Το ερώτημα είναι αν γνωρίζει κανείς αν το ebay ή το paypal έχουν κάποιο όριο ως προς αυτό μετά απ το οποίο δέχεσαι κυρώσεις.

Γιατί δεν αξίζει να χαραμίσεις τα refund σου για πράματα των 1-2 δολλαρίων ή να ρισκάρεις τον λογαριασμό σου.

 

Οριο υπάρχει οχι για τα refunds αλλά για τα dispute που ανοίγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριο υπάρχει οχι για τα refunds αλλά για τα dispute που ανοίγεις.

 

Ναι αυτό το ήξερα, απλά επειδή περιμένω κι άλλα πράματα που έχουν αργήσει πάρα πολύ ανησύχισα μήπως υπάρχει κάποιος τέτοιος περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι έτοιμος να παραγγείλω ένα ρολόι από Αμερική το οποίο κοστίζει 50$ και έχει και 11.50$ μεταφορικά (το στέλνει με USPS).

 

Το πιθανότερο είναι να πληρώσω τελωνείο ή όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει τεράστιο σκάλωμα. Έψαξα σε Amazon, παντού, για έναν βραχίονα για Monitor. Τελικά βρήκα τον Arctic Cooling Z-2.
Στο Amazon.co.uk όμως, δε στέλνει Ελλάδα κανείς από τους αποστολείς. Υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κανείς σας μήπως τον βρω σε κανά ebay με μηδενικά ή έστω κάποια μεταφορικά; Φοβάμαι ότι θα κάνω λάθος. Δεν έχω ψωνίσει ξανά από εξωτερικό τέτοιου όγκου δέμα και...
Με το τελωνείο τι παίζει, αφού μιλάμε για ~6kg απ'ότι είδα;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Edit: Βρήκα έναν πωλητή στο ebay και λέει για μεταφορά και packaging για Ελλάδα 47£. Εντάξει, με τόσα δε συμφέρει.

 

Edit 2: Μόλις πέτυχα και αυτόν. Λέει δωρεάν Postage & Packaging για Ελλάδα. Ισχύει; Αν και από Γερμανία, υπάρχει περίπτωση για τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Arctic-Cooling-ORAEQ-MA002-GBA01-Arctic-Desk-Mount-Monitor-Arm-/380549531080?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item589a8505c8 το στέλνει από Ηνωμένο Βασίλειο (άρα δεν έχει τελωνείο) και τα μεταφορικά είναι 25 λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Arctic-Cooling-ORAEQ-MA002-GBA01-Arctic-Desk-Mount-Monitor-Arm-/380549531080?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item589a8505c8 το στέλνει από Ηνωμένο Βασίλειο (άρα δεν έχει τελωνείο) και τα μεταφορικά είναι 25 λίρες.

Για Dual Monitors ψάχνω. Για αυτό δε μπορώ να βρω και τίποτα, ειδικά Ελλάδα.

Ο άλλος στο δεύτερο Edit μου; Με τα μεταφορικά;

 

Σε χιλιοευχαριστώ zizu για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Dual Monitors ψάχνω. Για αυτό δε μπορώ να βρω και τίποτα, ειδικά Ελλάδα.

Ο άλλος στο δεύτερο Edit μου; Με τα μεταφορικά;

 

Σε χιλιοευχαριστώ zizu για τη βοήθεια.

 

Τίποτα george!!

Και με αυτόν δεν έχεις θέμα με το τελωνείο. Τώρα για την τιμή εσύ ξέρεις καλύτερα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα george!!

Και με αυτόν δεν έχεις θέμα με το τελωνείο. Τώρα για την τιμή εσύ ξέρεις καλύτερα  :)

Να'σαι καλά.

 

Δε ξέρω γιατί τις φοβάμαι τόσο τις αγορές από εξωτερικό.

 

Και μία τελευταία ερώτηση για να είμαι οκ.

Από τη στιγμή που θα πατήσω την αγορά και θα έρθει η στιγμή να πληρώσω, ό,τι μου βγάλει θα είναι το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω ή υπάρχει περίπτωση και ύστερα από την αγορά, αφού έρθει η ώρα της παραλαβής από κανά ΕΛΤΑ να υποθέσω ( ; ), παίζει να μου ζητηθεί και τίποτα παραπάνω;

 

Και πάλι ευχαριστώ και συγγνώμη που σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά.

 

Δε ξέρω γιατί τις φοβάμαι τόσο τις αγορές από εξωτερικό.

 

Και μία τελευταία ερώτηση για να είμαι οκ.

Από τη στιγμή που θα πατήσω την αγορά και θα έρθει η στιγμή να πληρώσω, ό,τι μου βγάλει θα είναι το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω ή υπάρχει περίπτωση και ύστερα από την αγορά, αφού έρθει η ώρα της παραλαβής από κανά ΕΛΤΑ να υποθέσω ( ; ), παίζει να μου ζητηθεί και τίποτα παραπάνω;

 

Και πάλι ευχαριστώ και συγγνώμη που σας κούρασα.

Απ'ότι βλέπω λογικά θα σου έρθει με ΕΛΤΑ ειδοποιητήριο (μιας και είναι πάνω από 2 κιλά) και θα πας να το παραλάβεις χωρίς να πληρώσεις κάτι.

Βέβαια επειδή κι εγώ καμιά 15αριά αγορές έχω κάνει μην σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά αυτά ξέρω ότι ισχύουν...

 

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ότι ισχύει κάτι άλλο ας το γράψει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι σε ευχαριστώ zizu!  :-)

 

Αν και κάποιος άλλος γνωρίζει το οτιδήποτε πέρα από αυτά που μου είπε ο zizu, θα χαρώ να τον ακούσω.

Fixed  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...