Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα,

 

Το θέματακι που αντιμετωπίζω είναι το εξής. Εκανα μια αγορά πληκτρολογιου ενός laptop όμως επειδή θα καθυστερούσε ζήτησα απο τον πωλητή να ακυρώσει την παραγγελία. Εστειλε αίτημα να επιβεβαίωσει την ακύρωση παραγγελίας και μου έκανε refund ta χρήματα. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν βλέπω να έγινε επιστροφή χρημάτων στο ebanking του λογαριασμού που έχω για αυτές τις αγορές. Τι παίζει και δεν βλέπω τα χρήματα; Στο PayPal αναφερει οτι εχει γινει refund των χρηματων παντως. Ευχαριστω

Αν το refund έγινε σήμερα και στα transactions του paypal γράφει "Trasfer to: Credit Card" ή κάτι σχετικό, τότε θα δεις τα χρήματα στην τράπεζα σε 2-3 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα,

 

Το θέματακι που αντιμετωπίζω είναι το εξής. Εκανα μια αγορά πληκτρολογιου ενός laptop όμως επειδή θα καθυστερούσε ζήτησα απο τον πωλητή να ακυρώσει την παραγγελία. Εστειλε αίτημα να επιβεβαίωσει την ακύρωση παραγγελίας και μου έκανε refund ta χρήματα. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν βλέπω να έγινε επιστροφή χρημάτων στο ebanking του λογαριασμού που έχω για αυτές τις αγορές. Τι παίζει και δεν βλέπω τα χρήματα; Στο PayPal αναφερει οτι εχει γινει refund των χρηματων παντως. Ευχαριστω

Τα χρήματα επιστρέφουν στον λογαριασμό σου 3-4 μέρες μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι ωραία ρούχα στο ebay από το χονγκο κονγκ πολύ φτηνά.Αν τα παραγγείλω τι έξοδα αποστολής θα πρέπει να πληρώσω περίπου;Πρέπει να πληρώσω τελωνείο και μπορεί πχ να πρέπει να πληρώσω το δεκαπλάσιο;

Βρήκα μπουφάν με 6 pounds και φούτερ με 2.

Kαι λέω όλο και κάποια παγίδα θα υπάρχει!



π.χ.

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Women-Ladys-COCO-Print-Hoodie-Pullover-Fleece-Inner-Color-White-/130827289001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι ωραία ρούχα στο ebay από το χονγκο κονγκ πολύ φτηνά.Αν τα παραγγείλω τι έξοδα αποστολής θα πρέπει να πληρώσω περίπου;Πρέπει να πληρώσω τελωνείο και μπορεί πχ να πρέπει να πληρώσω το δεκαπλάσιο;

Βρήκα μπουφάν με 6 pounds και φούτερ με 2.

Kαι λέω όλο και κάποια παγίδα θα υπάρχει!

 

 

π.χ.

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Women-Ladys-COCO-Print-Hoodie-Pullover-Fleece-Inner-Color-White-/130827289001

Παγίδα μόνο στην ποιότητα ίσως να υπάρχει αλλά μπορεί να είναι και μια χαρά. Κατά τ' άλλα για έξοδα αποστολής δε πληρώνεις εφόσον λέει free και τελωνεία για τόσο μικρά ποσά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

 

Μόνο σε περίπτωση που αργεί να σου έρθει το δέμα περίμενε 35 - 40 μέρες πριν ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω από τον πωλητή γιατί αρκετές φορές αργούν από Κίνα.

 

PS. Υπ' όψιν αυτό που έχεις βάλει στο link είναι πλειστηριασμός, δεν είναι η τελική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι ωραία ρούχα στο ebay από το χονγκο κονγκ πολύ φτηνά.Αν τα παραγγείλω τι έξοδα αποστολής θα πρέπει να πληρώσω περίπου;Πρέπει να πληρώσω τελωνείο και μπορεί πχ να πρέπει να πληρώσω το δεκαπλάσιο;

Βρήκα μπουφάν με 6 pounds και φούτερ με 2.

Kαι λέω όλο και κάποια παγίδα θα υπάρχει!

π.χ.

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Women-Ladys-COCO-Print-Hoodie-Pullover-Fleece-Inner-Color-White-/130827289001

Τα 0,65 που λέει εκεί δεν είναι τιμή πώλησης, είναι πλειστηριασμός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι;Shit.Οπότε ο μόνος περιορισμός είναι να μην στέλνουν Ελλάδα;Θα πάρω μέρος στον πλειστηριασμό αλλά ποιος κερδίζει όταν έχουν πάνω από 1 κομμάτι;



you've been outbid. Don't let it get away - bid again.

 

wtf?



ρε είναι ΑΠΑΤΗ. βάζω όλο και μεγαλύτερο bid και μετά πάω outbid!



Postage to: Worldwide
Excludes: Africa, Central America and Caribbean, Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Ecuador, Falkland Islands (Islas Malvinas), French Guiana, Guyana, Paraguay, Peru, Suriname, Uruguay, Venezuela, Brunei Darussalam, Cambodia, Indonesia, Laos, Macau, Malaysia, Philippines, Thailand, Vietnam, Afghanistan, Armenia, Bangladesh, Bhutan, China, Georgia, Kyrgyzstan, Maldives, Mongolia, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Bahrain, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Oman, Qatar, Yemen, United States, Albania, France, Germany, Italy
 
παιδιά δεν καταλαβαίνω, στέλνουν παντού ή όχι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα για ένα κομμάτι γίνεται ο πλειστηριασμός, εκτός αν αναφέρεται ότι είναι πολλά κομμάτια και η τιμή είναι η συνολική για όλα. Γενικά πάντα μόνο ένας κερδίζει το προϊόν.

 

Και πωλητές από Κίνα 99% στέλνουν Ελλάδα και με δωρεάν αποστολή συνήθως. Να κοιτάς γενικά στο "postage & payments" δίπλα από το description πριν αγοράσεις οτιδήποτε να είσαι σίγουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη πως γίνεται να είναι δωρεάν τα μεταφορικά;

Επιβαρύνεται ο πωλητής; :P

Σε πολλές περιπτώσεις που κάτι κάνει 1 λίρα και το στέλνουν από Κίνα με δωρεάν έξοδα μου κάνει και μένα περίεργο για το τι κέρδος βγάζει, αλλά μια χαρά τα στέλνει. Μόνο 1-2 φορές να μη μου ήρθε και πήρα refund αμέσως.

Στην αγγελία που έστειλες πριν λέει καθαρά Free Delivery.

 

Επίσης, δεν είναι απάτη, μη τρελαίνεσαι. Απλά κάποιος έχει βάλει μεγαλύτερο μέγιστο όριο στα bid και ανεβαίνει αυτόματα. Έτσι είναι η δημοπρασίες. Διάβασε μερικές σελίδες πίσω να δεις πως λειτουργούν τα bids και τα συναφή.

 

Και στέλνει παντού εκτός από τις χώρες που έγραψες ότι εξαιρεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κίνα τα ταχυδρομικά έξοδα δεν έχουν καμία σχέση με τα Ελληνικά ή τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

Εκτός από αυτό οι πωλητές που έχουν μεγάλο όγκο αποστολών έχουν και ακόμη φθηνότερες τιμές από τις τοπικές μεταφορικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11 αγορασα απο το αμερικανικο ebay ενα ρολοι αξιας 200 δολ.(μαζι με τα μεταφορικα)
Το ρολοι εφτασε, απο την Αμερικη, στις 23/12. Εγω εφυγα διακοπες και χθες που πηγα να το παρω μου ειπαν πως πρεπει να πληρωσω περιπου 80 δολ. τελωνειο. Αφενος μου φαινονται πολλα και αφετερου μετα απο πανω 1 μηνα εχασα το ενδιαφερον μου και αγορασα ενα αλλο ρολοι.
Στο διαστημα αυτο επικοινωνησα με τον πωλητη 2 φορες και του ειπα πως επειδη αργησε πολυ να ερθει η παραγγελια, εχω χασει το ενδιαφερον μου πλεον και αν μπορουσα να του το επιστρεψω, καλυπτοντας τα εξοδα αποστολης. Ο πωλητης μου ειπε να κανω λιγακι υπομονη και πως το προιον θα φτασει σιγουρα στα χερια μου.
Σημερα λοι πον εστειλα μειλ στον πωλητη για να τον ρωτησω αν δεχεται να με αποζημιωσειαν του επιστρεψω το ρολοι χωρις καν να ανοιξω το δεμα. Μου απαντησε αρνητικα γιατι
λεει πως οι λογοι που εχω για την επιστροφη ειναι προσωπικοι και δε σχετιζονται με τηνκαασταση του ρολογιου. Απο την αλλη στην αγγελια εγραφε πως σε 14 ημερες μετα την παραλαβη του προιοντος μπορω να το επιστρεψω.
Εδω μπορειτε να δειτε την αγγελια:
http://www.ebay.co.uk/itm/MOVADO-BOLD-MENS-WATCH-MODEL-3600014-/261129552184?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&nma=true&si=N4Zi5iNfMZhamXhY%2BiNMCGJp8rA%3D&orig_cvip=true&rt=nc
Η ερωτηση μου ειναι: Να κανω dispute γιατι αρνειται την επιστροφη κα να του ριξω αρνητικη βαθμολογια ή θα ειμαι κοπανος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο η επιστροφή γίνεται δεκτη μονο σε περίπτωση ελαττώματος.

Τίποτα δεν κάνεις γιατί θα φας κανένα ban απο ebay & paypal και ειναι κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα 3-4 πραματάκια των 1-2 ευρώ από διαφορετικούς αγοραστές και 40 μέρες μετά δεν μου ήρθε κανένα. Οι αγοραστές μου έκαναν όλοι refund κι αν μου έρθουν κάποτε θα τους τα επιστρέψω.

Σκέφτομαι όμως μήπως με 4 μαζεμένα refund το ebay ή το paypal θεωρήσει ότι κάτι δεν πάει καλά?

Υπάρχει κάποιο όριο στα refunds από το ebay ή το paypal? Γιατί τώρα περιμένω ένα ακριβό προιόν και αν δεν έρθει κι αυτό θα είναι κρίμα να μην μπορώ να διεκδικίσω τα χρήματα μου επειδή 4 χαζοπροιόνται δεν ήρθαν λίγες μέρες πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...