Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν αλλαξει την αγγελια και πει οτι στελνει ελλαδα μπορω να χασω τα λεφτα μου;

μπορει να αλλαξει την αγγελια;

 

Εαν εχεις ενδοιασμους..το στελνει-δεν το στελνει.. κοιταξε το feedback του..ποσες πωλησεις εχει! αν εχει 99% ειναι μια χαρα πωλητης..αν εχει κατω απο 95% θα συνιστουσα μην αγορασεις!

ειναι στην κριση σου πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μία οθόνη από Αγγλία (co.uk) και αφού πλήρωσα και όλα καλά,ο σκάμερ ζήτησε παραπάνω λεφτά για μεταφορικά.Του ζήτησα να μου βάλει τα χρήματα πισω,φοβήθηκα μήπως τη χαλάσει επίτηδες η μήπως μου βάλει χαλασμένη για εκδίκηση αν επέμενα.

Τον περιμένω το μπούστη στη γωνία,να περάσει η βδομάδα που μπορώ να βάλω αρνητική.

 

Κάτι απατεώνες που κυκλοφοράνε εκεί έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει 100% βαθμολογια

οι πωλησεις δεν ειναι ο αριθμος διπλα απο το ονομα;

αν ναι εχει 827 πωλησεις

 

δεν πιστευω να σε "κοροιδεψει" εχει 100%

αυτο ειναι το συνολο που εχει..

κοιτα το feedback as a seller τι εχει πουλησει!(εαν εχει πουλησει κατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξα ολες θετικες εκτος απο μια που ειναι γκρι

 

τα λεφτα τα πηρες πισω giasimera;

 

ααα και μια αρνητικη αλλα απαντησε απο κατω και του ειπε να εποικηνωσει ωστε να του δωσει τα λεφτα πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τη λούγκρα,είναι power user με 100% feedback και χέστηκε μπας και τον κράξω,που σίγουρα θα την έτρωγε.

 

Πήγε ο μπαγάσας και ενώ μου έκανε πλήρη επιστροφή χρημάτων,μου έστειλε την οθόνη τελικά!Μου ήρθε email με invoice και ταυτόχρονη ενημέρωση dispatch!!!

 

Άμα έρθει,θα του στείλω με το ζόρι τα λ7 του και στο καπάκι θα φάει μια ξεγυρισμένη αρνητική,που θα είναι όλη δικιά του.Θα τον αναγκάσω να αλλάξει όνομα για να ξανακερδίσει πίσω το 100% του.

 

 

 

 

Μπορεί και να διαβάζει inso λέμε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τη λούγκρα,είναι power user με 100% feedback και χέστηκε μπας και τον κράξω,που σίγουρα θα την έτρωγε.

 

Πήγε ο μπαγάσας και ενώ μου έκανε πλήρη επιστροφή χρημάτων,μου έστειλε την οθόνη τελικά!Μου ήρθε email με invoice και ταυτόχρονη ενημέρωση dispatch!!!

 

Άμα έρθει,θα του στείλω με το ζόρι τα λ7 του και στο καπάκι θα φάει μια ξεγυρισμένη αρνητική,που θα είναι όλη δικιά του.Θα τον αναγκάσω να αλλάξει όνομα για να ξανακερδίσει πίσω το 100% του.

 

 

 

 

Μπορεί και να διαβάζει inso λέμε. :P

 

 

ενημερωτικα  και εντελως φιλικα..

εαν 'μοιραζεις" αρνητικες θα εχεις προβλημα και εσυ μετα..δεν θα σου στελνει κανενας πραγματα!

αφου σου ηρθε η οθονη στειλε του τα χρηματα και μην βαζεις αξιολογηση!

και βεβαια ποτε ξανα απο αυτον :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικα  και εντελως φιλικα..

εαν 'μοιραζεις" αρνητικες θα εχεις προβλημα και εσυ μετα..δεν θα σου στελνει κανενας πραγματα!

αφου σου ηρθε η οθονη στειλε του τα χρηματα και μην βαζεις αξιολογηση!

και βεβαια ποτε ξανα απο αυτον :-D

Οι πωλητές έχουν την δυνατότητα να κάνουν κι αυτοί σχόλια? Γιατί τότε μπορεί κάποιος να σου κάνει αρνητικό για αντίποινα και να αποτελέσει παράγοντα αποτροπής πωλήσεων από άλλους πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλητές έχουν την δυνατότητα να κάνουν κι αυτοί σχόλια? Γιατί τότε μπορεί κάποιος να σου κάνει αρνητικό για αντίποινα και να αποτελέσει παράγοντα αποτροπής πωλήσεων από άλλους πωλητές.

 

Εννοείται πως μπορούν να αφήσουν αρνητικό feedback στον αγοραστή οι πωλητές, όπως και θα 'πρεπε.

Δεν είναι πάντα οι αγοραστές τα θύματα στις συναλλαγές. Για να υπάρχει κίνητρο να πουλήσεις μέσω ebay πρέπει να παρέχεται και μία προστασία στους πωλητές με ανάλογο rating system.

(Κάποιο σκάλωμα έχει φάει η παράθεση στο forum..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξ' τε λίγο και τη δικιά μου περίπτωση και μετά βγάλτε συμπεράσματα:

 

Βρήκα μια οθόνη με άριστη τιμή (50£ μεταχειρισμένη) και αντιμετωπίσιμα μεταφορικά (15£) για Ελλάδα.Στέλνω e-mail μέσω ebay για τον αν ταιριάζει στο laptop μου,παίρνω αμφισβητούμενη απάντηση (μακάρι νάξερε δηλαδή,απλώς με διαβεβαίωσε για τη μάρκα μόνο,όχι για το μοντέλλο...) και παρ' όλα αυτά προχωράω στην αγορά.

 

Περιμένοντας ενημέρωση για αποστολή αφού (προ-πλήρωσα μέσω paypal),μούρχεται e-mail  με αυτό που περιέγραψα,δηλαδή ζητούσε σε κλεισμένη αγοραπωλησία παραπάνω μεταφορικά.Αν αυτό δεν είναι σκαμεριά,τότε τί είναι;

 

Του εξήγησα ότι η αγορά μου κατευθύνθηκε προς το προϊόν του με συνδυασμό την προσφερόμενη  τιμή και τα μεταφορικά,οπότε δεν ήθελα να επιβαρυνθώ τα παραπανίσια έξοδα και θα κοιτούσα αλλού,φοβούμενος δε (όπως περιέγραψα) αν επέμενα να μου τη στείλει όπως συμφωνήσαμε,(μήπως έστελνε σκάρτη),του ζήτησα τα λ7 μου πίσω και να λήξει εκεί,πριν κάνω παράπονα στο paypal.

Κοιτώντας και σε άλλα ομοειδή προϊόντα είδα τον ίδιο πωλητή να προσφέρει ίδιο προϊόν υποδέστερης κατάστασης πιό φθηνό (φυσικά...),αλλά με τα ίδια μεταφορικά.Είπαμε,πήρα τα λ7 μου πίσω σχεδόν αμέσως.

Του το επισημαίνω και ρωτάω ταυτόχρονα αν πράγματι ισχύει αυτή η τιμή (15£) για Ελλάδα ή είναι η ίδια scamerιά όπως και με το προηγούμενο προϊόν,να ψάχνει δηλαδή για απεγνωσμένους αγοραστές και μετά να τεντώνει την τιμή μέχρις εκεί που νομίζει ότι τον παίρνει.

Μου απάντησε με συγνώμη και ταυτόχρονη απόσυρση της Αγγελίας του.

 

Προσπαθούσα να του βάλω αρνητική,εκθειάζοντας τη συμπεριφορά του,αλλά έπρεπε να περάσει μιά βδομάδα για να δεχτεί το σύστημα αρνητική ή ουδέτερη (μόνο θετική τα λαμόγια,προστασία προφανώς για τους τους power sellers).

...και μούρχεται αυτό που σας είπα,ότι δηλαδή μου στέλνει τελικά το προϊόν και μου παραθέτει ένα invoice,στο οποίο απουσιάζει παντελώς το tracking number...

 

Τέτοιο μπούστη είχα καιρό να δω,δηλαδή κέρδισε ακόμα μία βδομάδα αβάντζο στις αρνητικές κριτικές,γιατί το σύστημα με δεσμεύει αυτόματα για μιά βδομάδα ακόμη,να μη μπορώ να του βάλω αρνητική εφ' όσον μου "έστειλε" (άλα τις φωτοσουπιά ο σκάμερ...) τα πράγματα.

 

 

 

Είπαμε,μου έβαλε τα λεφτά πίσω,με τί ψυχή μούστειλε την οθόνη;Της γιαγιάς του;

 

 

Καραπουστιά τεράστιου μεγέθους,ότι δηλαδή θα μασήσω,θα αφήσω μια βδομάδα ακόμη να περάσει,να και οι γιορτές που παγκόσμια καθυστερούν τα ταχυδρομεία,θα περασει πάνω από μήνας μέχρι να καταλάβω ότι δεν καθυστερούν τα ταχυδρομεία αλλά ότι απλά δεν μου έστειλε παρα μόνο ελπίδες και τέλος δεν θα μπορώ βάσει κανονισμών να του τσακίσω τη μόστρα,πέρασε ο καιρός δηλαδή.

 

Δεν ξέρω για σας,αλλά με ξένο κώλο γίνομαι κι εγώ πούστης.

 

Ο τυπάκος θα τη φάει την αρνητική του,ακόμα κι αν πράγματι λάβω την οθόνη.Απλά μόλις τη λάβω θα του στείλω τα λ7 του.Τέλος.

 

 

 

 

 

Υ.Γ.Να σας το πω Ελληνικά.Πάτε σε ένα μαγαζί που έχει ταμπελάκι στο προϊόν και μετά τη πληρωμή σας ζητάνε ρεγάλο.Θα τα δώσετε ή θα τους πάτε γαμιώντας;

Και το γελαδερό που λέτε,ότι δηλαδή θα με κακοχαρακτηρίσουν σαν αγοραστή,πού το είδατε γραμμένο;Θα αρνηθούν δηλαδή τα λ7 μου σε μελλοντικές μου αγορές;Μόνο αγοράζω απ' το e-bay,δεν πουλάω τπτ,ούτε καν eshop δεν έχω.

 

 

Σε δωδεκάχρονα απευθύνομαι;Να ξέρω πως να σας αντιμετωπίσω δηλαδή....

 

Υ.Γ.2Αυτό που μου την έδωσε πιό πολύ δεν είναι το "λάθος" του σε σχέση με την τιμολόγηση των μεταφορικών,αλλά η δικαιολογία του,ότι εγώ μετάνοιωσα στην αγορά μου,χωρίς αναφέρει την εκ των υστέρων και με κλεισμένη πώληση την υπαναχώρησή του εις βάρος μου.

 

 

Και κάτι άλλο (ένα -ένα τα βλέπω...),το e-mail επιβεβαίωσης την (δήθεν) αποστολής (εκ νέου) της οθόνης δεν ακολούθησε τα επίσημα κανάλι μέσω ebay,αλλά σκέτο μέσω yahoo.Ο νοών νοείτω.



>				 												Case details										 						 						 							Item: CHUNGWHA CLAA201WA04A SONY VGC-JS4EF/Q JS4EF/S 20.1" GLOSS LCD SCREEN TIER 2 ( 140798465559) View purchased item - opens in a new window or tab							 		 				 							Transaction end: 12-Dec-2012							 		 				 							Seller: Seller name: lap-tech-uk							 		 				 							 							 		 				 							Case type: Cancel transaction							 		 				 							Case status: Closed. You agreed to seller's request to cancel the transaction.							 		 				 							 							 		 				 							 							 		 				 							Where would you like to go next? 												 																																																		 																																													 																							 		 				 							 							 		 				 															 															Previous messages															 																										eBay																							 																							 																							13-Dec-12 at 13:02:41 GMT																							 																						 																							This case is closed. The buyer has accepted the seller's request to cancel this transaction.																																		 																																				mmmmmmmmmm																							 																							 																							13-Dec-12 at 13:02:40 GMT																							 																						 																							Shipping cost to Greece was clearly stated at your add, so i think your attitude was clearly a scum.																																		 																																				eBay																							 																							 																							13-Dec-12 at 09:01:48 GMT																							 																						 																							This case has been opened by the seller with the following reason: The buyer did not want item.Additional information provided by the seller: 																													

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως μπορούν να αφήσουν αρνητικό feedback στον αγοραστή οι πωλητές, όπως και θα 'πρεπε.

Δεν είναι πάντα οι αγοραστές τα θύματα στις συναλλαγές. Για να υπάρχει κίνητρο να πουλήσεις μέσω ebay πρέπει να παρέχεται και μία προστασία στους πωλητές με ανάλογο rating system.

(Κάποιο σκάλωμα έχει φάει η παράθεση στο forum..)

 

 

Οι πωλητές ΔΕΝ μπορούν να αφήσουν αρνητικό feedback, μονο θετικό επιτρέπει η πολιτικη του εβαυ, αλλα μπορούν να γράψουν σχόλια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλητές ΔΕΝ μπορούν να αφήσουν αρνητικό feedback, μονο θετικό επιτρέπει η πολιτικη του εβαυ, αλλα μπορούν να γράψουν σχόλια.

 

 

Θα ορκιζομουν πως ειχα δει αρνητικό feedback σε αγοραστή παλιότερα αλλα καποιο λαθος θα εγινε μαλλον.

Ακυρο τοτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ορκιζομουν πως ειχα δει αρνητικό feedback σε αγοραστή παλιότερα αλλα καποιο λαθος θα εγινε μαλλον.

Ακυρο τοτε!

Αυτό συνέβαινε παλαιότερα αλλα πρέπει να μιλάμε για 3-4 χρονια πίσω
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...