Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ximikos00 γιατί δεν δοκιμάζεις να ρωτάς τους πωλητές αν μπορούν να δηλώσουν μικρότερη αξία? Όταν στέλνουν ένα δέμα στο εξωτερικό είναι υποχρεωμένοι να δηλώσουν αξία. Κάτι σημαντικό θα ήταν τα μικρά και διακριτικά δέματα. Δηλαδή τα 2 παντελόνια θα ήταν ένα καλό όριο πχ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αύριο Θα μιλήσω με κάποιον και θα του πω γι'αυτό που διάβασα στο forum.Δηλαδή 40$ gift και όχι αποδείξεις!! Παίζει ρόλο αν σου έρθει αεροπορικώς ή με καράβι στο τελωνείο? Και δηλαδή αν το δέμα δεν είναι μικρό και διακριτικό αλλά έχει ένα μέγεθος μίας κλασσικής κούτας(όχι αυτήν που τυλίγουν τα πλυντήρια!!!) αλλά μέ όλα τα παραπάνω κόλπα για τιμή και marked as gift περνάει από το τελωνείο ότι και ναναι ή την μυρίζονται τη δουλειά εκεί και σε φωνάζουνε για έλεγχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το δέμα είναι μεγάλο ή/και βαρύ έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να ανοιχτεί. Και είναι λογικό να ασχολούνται περισσότερο με δέματα που να υποψιάζονται ότι έχουν καλύτερη απόδοση (περισσότερα κερατιάτικα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο Θα μιλήσω με κάποιον και θα του πω γι'αυτό που διάβασα στο forum.Δηλαδή 40$ gift και όχι αποδείξεις!! Παίζει ρόλο αν σου έρθει αεροπορικώς ή με καράβι στο τελωνείο? Και δηλαδή αν το δέμα δεν είναι μικρό και διακριτικό αλλά έχει ένα μέγεθος μίας κλασσικής κούτας(όχι αυτήν που τυλίγουν τα πλυντήρια!!!) αλλά μέ όλα τα παραπάνω κόλπα για τιμή και marked as gift περνάει από το τελωνείο ότι και ναναι ή την μυρίζονται τη δουλειά εκεί και σε φωνάζουνε για έλεγχο!

 

Προσπάθησε να έρθει με USPS και οχι με FEDEX .Τα FEDEX τα ψαχνουν περισσότερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο τυπάς που μίκησα είπε ότι το δέμα το στέλνουν σαν δώρο αλλά πάνω αναγράφεται κανονικά η αξία του! Δεν το αλλάζει με τίποτα το χαζοαμερικανάκι!!!! να μην παραγγείλω τίποτα έτσι? Θα μου πάρει άλλα τόσα το τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αγορά απο ebay μέσω paypal.

Σε επανελημμένα email που έστειλα στον πωλητή αν και πότε θα μου στείλει τις εμφανίσεις δεν έχω πάρει καμια απάντηση...

Έχουν περάσει 8ημέρες...

Τι μπορώ να κάνω?

Έχουν περάσει 14 ημέρες και μου στέλνει το εξής email σήμερα

Dear valued customer,

We shipped your jersey on 12/01/07 by registration air mail from oversea without tracking number. Please allow us 10-20 business days for delivery your jersey. If you don't receive your jersey in 20 days after this shipping date (12/01/07), please let us know.

Thanks.

zones_zones

Να τον πιστέψω και να περιμένω?

Η να κάνω τις ενέργεις να πάρω τα χρήματα μου πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικαιωμα να κανεις dispute για να παρεις τα χρηματα σου πισω, 45 ημερες απο την ημερομηνια πληρωμης. Εχω την εντυπωση οτι μπορεις να περιμενεις λιγο ακομα, αλλωστε οι αποστολες απο Ασιατικες χωρες παιρνουν απο 5 μεχρι 10 ημερες να φτασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να που ήρθε η ώρα να κάνω κ εγώ μια ερώτηση σχετική-άσχετη. Θέλω να στείλω χρήματα σε τράπεζα της taiwan σε δολλάρια. Μέσω web banking της alpha bank δεν γίνεται τίποτα. Μπορώ να στείλω μέσω paypal? Απ´όσο είδα δε γίνεται. Είναι μόνο για λογαριασμούς μέσω paypal. Καμιά άλλη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gizmo78, ευχαριστούμε :)

 

@aspirin Αν πας σε ένα κατάστημα της τράπεζας πιστεύω ότι θα μπορείς να στείλεις. Να σημειώσω ότι αν τα χρήματα που θες να στείλεις έχουν σχέση με πληρωμή για αντικείμενο που κέρδισες στο ebay, το επίπεδο κινδύνου είναι πολύ υψηλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέρει μόνο η τράπεζα και αλλάζει από τη μια στην άλλη τράπεζα.Εξαρτάται από το αν έχει απευθείας συναλλαγες με την τράπεζα που θελεις να στείλεις το έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Κατάλαβα. Πάντως στο εξής σαιτ, μου έβγαλε για 70 δολλάρια, ένα καπέλα 6 δολλαρίων. Θεωρώ πολύ καλή την τιμή. Για δείτε....

 

http://duales.com/eng/Content/home.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...