Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το unconfirmed/confirmed εμφανιζεται παντα αλλα με πράσινα γραμματα.

απο οσο ξερω δεν μπορεις να κανεις confirm ελληνική διευθυνση, ομως του τελευταίους μηνες στις συναλλαγές μεσω ebay μου γραφει confirmed ενω απο αλλα καταστηματα unconfirmed.

δεν ξερω γιατι το γραφει με κοκκινα, αλλα μπορεις να επικοινωνήσεις με τον πωλητη να σου πει αν βλεπει το ονοματεπώνυμό σου ή να του το δωσεις αν δεν το βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρήγγειλα κάτι ακουστικά του 1$ από ebay και έχουν περάσει σχεδόν 30 μέρες και δεν ήρθαν.

 

Το προιόν είχε free shiping. Αυτού του είδους τα προιόντα που έρχονται με ταχυδρόμο και στο αφήνει στο γραμματοκιβώτιο δεν είναι πολύ εύκολο να κλαπούν ή να χαθούν στις διάφορες φάσεις τις μεταφοράς τους? Αν εγώ δεν λάβω ποτέ το προιόν τι γίνεται? Δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων? Και ο πωλητής πώς ξέρει πως λέω αλήθεια και όντως δεν το έλαβα.

 

Σε έναν φίλο μου πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση με αντίστοιχο φθηνό προιόν ο πωλητής του επέστρεψε τα χρήματα και του είπε αν τελικά έρθει πλήρωσέ με ξανά. Το προιόν βέβαια τελικά δεν ήρθε.

Σε έναν άλλον του πρότεινε να του στείλει ένα ίδιο προιόν κι ακόμα περιμένουμε να δούμε αν θα έρθει και το άρχικο και τελικά καταλήξει με 2 έχοντας πληρώσει ένα.

 

Γενικά τι προβλέπεται για αυτές τις περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα κάτι ακουστικά του 1$ από ebay και έχουν περάσει σχεδόν 30 μέρες και δεν ήρθαν.

 

Το προιόν είχε free shiping. Αυτού του είδους τα προιόντα που έρχονται με ταχυδρόμο και στο αφήνει στο γραμματοκιβώτιο δεν είναι πολύ εύκολο να κλαπούν ή να χαθούν στις διάφορες φάσεις τις μεταφοράς τους? Αν εγώ δεν λάβω ποτέ το προιόν τι γίνεται? Δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων? Και ο πωλητής πώς ξέρει πως λέω αλήθεια και όντως δεν το έλαβα.

 

Καλύτερα να περιμένεις ένα 40ήμερο, γιατί φθηνά προϊόντα κυρίως από Κίνα μπορεί καμιά φορά να καθυστερούν στο τελωνείο.

Τώρα οτιδήποτε αφήνει ο ταχυδρόμος εκτεθειμένο μπορεί να κλαπεί. Αν βλέπεις ότι συμβαίνει συχνά και έχεις πρόβλημα ή συνεννοήσου μαζί του να σου αφήνει ειδοποιητήριο και για τα μικρότερα δέματα ή κάνε παραγγελίες με poste restante που αναφέρθηκε πριν.

 

99% σε απώλεια αντικειμένου, αν και ο πωλητής δε μπορεί να γνωρίζει αν λες αλήθεια ή όχι με απλό ταχυδρομείο, παίρνεις τα χρήματά σου πίσω. Έχω παραγγείλει αντικείμενα μικρής αξίας (1-2 λίρες) και μόνο μία φορά δεν μου ήρθε και πήρα τα χρήματα πίσω αφού επικοινώνησα με τον πωλητή.

Περιμένω μέχρι το τέλος της βδομάδας να έρθει αυτό: http://bit.ly/SIVqRl (8 λίρες), κοντεύει τις 40 μέρες κι αν δεν έρθει έχω ήδη μιλήσει με τον πωλητή και θα επιστρέψει τα χρήματα κανονικά.

 

Όταν επιστραφούν τα χρήματα και φαίνεται "refunded" στο ebay καλό είναι να αφήνεις μία θετική κριτική για να ανταμείβεται και ο πωλητής με κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω όμως πως λειτουργεί το σύστημα.

Για τον πωλητή υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης της αποστολής του προιόντος ώστε να έχει μιά ένδειξη για το αν το προιόν παραδόθηκε?

Αν δηλαδή ο αγοραστής λέει ψέματα για να του γίνει επιστροφή χρημάτων ο πωλητής πως θα το διασταυρώσει?

Γιατί αν δεν υπάρχει καμία διασταύρωση γιατί κάποιος να μην παραγγέλνει μόνιμα άπειρα προιόντα και να λέει μετά πως δεν τα παρέλαβε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω όμως πως λειτουργεί το σύστημα.

Για τον πωλητή υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης της αποστολής του προιόντος ώστε να έχει μιά ένδειξη για το αν το προιόν παραδόθηκε?

Αν δηλαδή ο αγοραστής λέει ψέματα για να του γίνει επιστροφή χρημάτων ο πωλητής πως θα το διασταυρώσει?

Γιατί αν δεν υπάρχει καμία διασταύρωση γιατί κάποιος να μην παραγγέλνει μόνιμα άπειρα προιόντα και να λέει μετά πως δεν τα παρέλαβε?

Σωστη η σκέψη σου, αλλα υπάρχει μια δικλείδα ασφάλειας.

 

Αν υπερβείς μεσα στον χρόνο κάποιο όριο απο dispute το παυπαλ σου στέλνει ενα μαιλ για να στο υπενθυμίσει, αν το αγνοήσεις και συνεχίσεις τα dispute τοτε χάνεις τον λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη η σκέψη σου, αλλα υπάρχει μια δικλείδα ασφάλειας.

 

Αν υπερβείς μεσα στον χρόνο κάποιο όριο απο dispute το παυπαλ σου στέλνει ενα μαιλ για να στο υπενθυμίσει, αν το αγνοήσεις και συνεχίσεις τα dispute τοτε χάνεις τον λογαριασμό σου

 

Δηλαδή δεν είναι θέμα ebay αλλά θέμα paypal ε?

Και ποια είναι αυτά τα όρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν είναι θέμα ebay αλλά θέμα paypal ε?

Και ποια είναι αυτά τα όρια?

 

Tα πάντα ειναι θεμα παυπαλ, με αυτο πληρώνεις αυτο σου επιστρέφει τα χρήματα, τα ορια δεν τα θυμάμαι αλλα αν σε ενδιαφέρει τοσο μπορει να κανεις μια ερώτηση στο παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πάντα ειναι θεμα παυπαλ, με αυτο πληρώνεις αυτο σου επιστρέφει τα χρήματα, τα ορια δεν τα θυμάμαι αλλα αν σε ενδιαφέρει τοσο μπορει να κανεις μια ερώτηση στο παυπαλ.

 

Ρωτάω γιατί συνηθίζω να κάνω μαζικές μικροαγορές ανά διαστήματα οπότε είναι πιθανόν να συμπέσουν κάποιες τις οποίες δεν θα παραλάβω και αναρωτιέμαι αν θα δικαιωθώ ή θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα όρια που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί συνηθίζω να κάνω μαζικές μικροαγορές ανά διαστήματα οπότε είναι πιθανόν να συμπέσουν κάποιες τις οποίες δεν θα παραλάβω και αναρωτιέμαι αν θα δικαιωθώ ή θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα όρια που είπες.

 

Γιατι κάνεις πολλά dispute?

 

Το dispute σημαίνει ελληνιστί τσακώθηκα με τον πωλητή (πάμε στα δικαστήρια δηλαδή), για να γινει dispute, πρέπει να εχει προχωρήσει πολύ η υπόθεση, δηλαδη να εχετε ανταλλάξει εμαιλ (δεν βρήκατε άκρη) εχεις πρόβλημα με το αντικείμενο, έχουν περάσει 40-42 μέρες και δεν το έλαβες ή δεν σου επέστρεψε τα χρήματα, αν μετά απο ολα αυτά δεν εχεις βρει άκρη μόνο τοτε κάνεις dispute.

 

Αν χάνεις αντικείμενα, κατα 98% δεν φταινε οι πωλητές, να κοιτάξεις να βρεις κάποια αλλη λύση για να παραλαμβάνεις τα δέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κάνω πολλά dispute, είπα πως επειδή κάνω μαζικές μικροαγορές ανα διαστήματα αναρωτιόμουν τι θα γίνει αν τύχει 2-3 από αυτά της ίδιας περιόδου να μην έρθουν.

 

 

Τελικά οι πώλητές έχουν κάποια μέθοδο ελέγχου της προόδου της παραδοδης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω ο μόνος τρόπος για να το γνωρίζει ο πωλητής είναι να το στείλει συστημένο. Γι' αυτό και συνήθως τα αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας δε στέλνονται ποτέ με απλό ταχυδρομείο.

 

Γι' αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι στην περίπτωση που κάποιος αγοραστής ζητήσει 2-3 φορές επιστροφή χρημάτων από τον πωλητή επειδή δεν παρέλαβε, αν έχει τότε δικαίωμα ο πωλητής να μην ξαναπουλήσει στον συγκεκριμένο επειδή υποψιάζεται ότι τον δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα εχω φτιαξει paypal και θελω να αγωρασω αυτο http://www.ebay.com/itm/Battery-for-Hp-Compaq-451086-162-HSTNN-I39C-HSTNN-I40C-/260848985982?pt=Laptop_Batteries&hash=item3cbbcfa77e

εκανα και λογαριασμό στο ebay και θελω να ρωτησω τι πρεπει να προσεξω πριν την αγωρα,τιποτα ρυθμισεις στο λογαριασμο του ebay καθως και πως αγωραζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι εχει καλο Feedback ο πωλητης.. οταν θα κανεις by it now θα σε παει μεσα στο (paypal) ebay εκει βαζεις τους κωδικους σου κανει check in οτι ολα τα στοιχεια ειναι σωστα.. πληρωνεις.. και επι τοπου σου ερχεται email στο email που εχεις δηλωσει οτι πληρωθηκε!

μετα περιμενεις ποτε θα ερθει!!

 

**δεν ειναι τπτ η πρωτη φορα ειναι"δυσκολη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι εχει καλο Feedback ο πωλητης.. οταν θα κανεις by it now θα σε παει μεσα στο (paypal) ebay εκει βαζεις τους κωδικους σου κανει check in οτι ολα τα στοιχεια ειναι σωστα.. πληρωνεις.. και επι τοπου σου ερχεται email στο email που εχεις δηλωσει οτι πληρωθηκε!

μετα περιμενεις ποτε θα ερθει!!

 

**δεν ειναι τπτ η πρωτη φορα ειναι"δυσκολη"

 

φανταζομαι οι διευθηνσεις και τα στοιχεια που εχω δωσει στο ebay πρεπει να ιδια με του paypal ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οι διευθηνσεις και τα στοιχεια που εχω δωσει στο ebay πρεπει να ιδια με του paypal ε?

 

ναι πρωτου πληρωσεις σε ξανα ρωταει εαν ειναι ολα σωστα..και μετα πληρωνεις!

οτι διευθηνση δηλωσεις στο ebay εκει θα ερθει!

το paypal ειναι του ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...