Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια για παραγγελια απο Κινα αντικειμενου μεγαλου βαρους (48kg) ογκου 60χ60χ60 και αξιας 1500$ το τελωνειο να το εχω σιγουρο ?

Ποσο περιπου θα πληρωσω ?

 

Υπαρχει περιπου να γλυτωσω κατι αναγραφοντας στο δεμα μικροτερη τιμη π.χ 500$ ?

 

 

Και κατι αλλο .

Αν σε μια πιστωτικη καρτα που εχω συνδεδεμενη στο pypal δεν υπαρχει επαρκες υπολοιπο μπορω να συνδιασω δυο ή και παραπανω καρτες για να καλυψω την πληρωμη ?

 

 

Συνήθως μπορείς να κάνεις συνδιαστική πληρωμή! Για παράδειγμα όταν εγώ θέλω να αγοράσω κάτι που κάνει 10 ευρώ, κι έχω 5 στο Paypal Balance μου λέει Payment Method: Balance + Visa Card. Οπότε μάλλον γίνετε!

 

Πέρα από αυτό να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Εχω πάρει από ebay κάτι και ο πωλητής το έστειλε με Track Number CF003409908US

αλλά εδώ και 6 μέρες δεν γράφει Acceptance. Μου φαίνεται οτι απλά παρήγγειλε ηλεκτρονικά τις Shipping Info- πράγμα το οποίο με USPS μπορείς όντως να κάνεις- αλλά δεν το πήγε ποτε ταχυδρομείο για να γίνει αποδοχή πακέτου και να δω Acceptance. Ok, τα USPS αργουν να ενημερώσουν την σελίδα τους αλλά το λιγότερο που βλέπουμε είναι Acceptance kai Electronical Info Received. Εμένα μου ωγαίνει μόνο το δεύτερο. Εχει ξανα τύχει σε κανέναν? Ο πωλητής λυσάει και επιμένει οτι τα έστειλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να ρωτησω και εγω??

λοιπον εχω πουλησει ενα κυνηγετικο μαχαιρι σε εναν αυστραλο.

 

του το εστειλα με συστημενο.πριν 26 μερες.

δεν το εχει λαβει μεχρι στιγμης.πιθανον να το κρατησαν στο τελωνειο,και θα μου γυρισει πισω σε 20 μερες οκ.

 

το παραξενο ειναι οτι ο αγοραστης εχει σαν διευθυνση του 2 διαφορετικες οδους.π.χ γραφει σαν διευθηνση [mario leonardo 19 king street,maryland quinsland4501 australia] κοιταξα τις οδους και η king street ειναι στην βορεια αυστραλια,ενω η maryland qouinsland ειναι στην νοτια.

του εχω στειλη δυο μυνηματα μεσω ebay που του λεω οτι αν δεν παραλαβει θα του επιστρεψω τα χρηματα.και οτι θα πρεπει να παρει τηλεφωνο στο τελωνειο της περιοχης του.δεν μου εχει απαντησει μεχρι στιγμης.

 

εκανα μια ερευνα για την συνναλαγη του με αλλους πωλητες.

εχει 100 τις εκατο feedback θετικα αλλα ολα μονο σαν αγοραστης.ειναι τα feedback που αφηνουν δηλαδη οι πωλητες οπως και εγω.

αυτος ομως δεν εχει αφησει κανενα ενω εχει περιπου 35 συνναλαγες.

δεν φαινετε δηλαδη να εχει παραλαβει καποιο αντικειμενο και να αφησε αξιολογηση.

ακομα και σε παλιες συνναλαγες,δεν εχει αφησει αξιολογηση.

τι μπορει να συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δηλώνουν οι παραπάνω καρτέλες στο νέο interface του ebay?

 

Εγώ μόνο επιλογή για completed βλέπω δυστυχώς.. Φαντάζομαι πάντως πως τα active θα είναι οι δημοπρασίες που τρέχουν ακόμα, sold θα δείχνει μόνο αυτές που έληξαν και πουλήθηκαν σε κάποιον, και completed θα είναι ή μόνο αυτές που έληξαν χωρίς να πουληθούν σε κάποιον ή μπορεί να έχει και τις sold μαζί.

Ακόμα είμαι στο παλιό interface..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω από eBay τα ziplock plastic bags. Αν κάνετε search με αυτές τις τρεις λέξεις θα καταλάβετε για τί ενδιαφέρομαι.

Αλλά δε θέλω ένα μέγεθος συγκεκριμένο. Θέλω π.χ. για 100 items να είναι

20:4cmx7cm

20:5cx8cm

20:6cmx9cm

20:7cmx10cm

20:8cmx11cm

Λέω ένα παράδειγμα...

 

Οι περισσότεροι πωλητές έχουν ένα μέγεθος. Αλλά και σε αυτούς που βρίσκω περισσότερα από ένα μεγέθη, σε αφήνουν να επιλέξεις και πάλι μόνο ένα μέγεθος και την ποσότητα που θέλεις.

 

Πώς θα κάνω την αναζήτηση να μου βγάλει μία ποικιλία μεγεθών από έναν πωλητή και με ένα delivery;

Έχω βάλει στο search box τις λέξεις multiple, range, αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Κάποια βοήθεια;

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει free shipping

 

http://www.ebay.com/sch/Cases-Covers-Skins-/20349/i.html?item=110984164619&_ssn=hm-store&_pgn=3&_skc=100&rt=nc

 

Αλλα οταν πατάω σε κάποιο μου βγάζει λεφτα για τ α μεταφορικά τι γίνετε ;;

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει free shipping

 

http://www.ebay.com/...&_skc=100&rt=nc

 

Αλλα οταν πατάω σε κάποιο μου βγάζει λεφτα για τ α μεταφορικά τι γίνετε ;;

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Δεν πολυκατάλαβα την απορία σου,

όταν λέει free shipping δεν χρεώνεσαι κάτι για την αποστολή,

όταν έχει ένα ποσό για το shipping προσθέτεις στην τιμή του προιόντος και το κόστος αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει free shipping

 

http://www.ebay.com/...&_skc=100&rt=nc

 

Αλλα οταν πατάω σε κάποιο μου βγάζει λεφτα για τ α μεταφορικά τι γίνετε ;;

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

ναι όμως οταν παω στο προιόν μου χρεώνει την αποστολή

 

Για πες μας και ποιο ειναι το προϊόν, γιατι σε ολα αυτά που εχεις παραπάνω υπαρχει χρεώσει 3 δολαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω την εξης απορια:

Παρειγγειλα απο Αμερικη ενα ρολοι.

Ο πωλητης δεχεται επιστροφη.

Σε περιπτωση που δεν το παραλαβω απο το Τελωνειο, ωστε να μην πληρωσω τελη εκτελωνισμου, το ρολοι θα επιστραφει στον πωλητη ή θα κολλησει στο τελωνειο;

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να το επιστρεψω και απλα να χρεωθω τα εξοδα αποστολης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tiς περισσότερες φορες τα πράγματα εκτελωνίζονται απο την εταιρεία μεταφορών χωρις να σε ρωτήσουν, τωρα τι γινετε αν δεν πας να το παραλάβεις δεν το ξερω, δεν το εχω κανει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα με ένα πωλητή μέσω e-mail μία διαπραγμάτευση. Δηλαδή:

Υπήρχε σαν είδος ένα item:a

Υπήρχε σαν ένα άλλο είδος ένα άλλο item:b

 

Η διαπραγμάτευση είναι να μου στείλει με ένα delivery σαν ένα είδος πακέτο τα a+b. Μου δίνει μία τιμή που με συμφέρει. Το είδος φυσικά a+b δεν υπάρχει κάπου στο eBay.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς θα γίνει η συναλλαγή. Μου ζητάει το paypal mail για να μου στείλει το invoice. Άντε και του το έστειλα το mail. Πώς θα γίνει πάλι η συναλλαγή; Είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και θα ήθελα μία βοήθεια.

Αν του στείλω το paypal mail θα μου στείλει μετά η paypal confirmation mail, θα κάνω confirm και έτσι θα ολοκληρωθεί η συναλλαγή με ασφάλεια; Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα γίνεται.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα με ένα πωλητή μέσω e-mail μία διαπραγμάτευση. Δηλαδή:

Υπήρχε σαν είδος ένα item:a

Υπήρχε σαν ένα άλλο είδος ένα άλλο item:b

 

Η διαπραγμάτευση είναι να μου στείλει με ένα delivery σαν ένα είδος πακέτο τα a+b. Μου δίνει μία τιμή που με συμφέρει. Το είδος φυσικά a+b δεν υπάρχει κάπου στο eBay.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς θα γίνει η συναλλαγή. Μου ζητάει το paypal mail για να μου στείλει το invoice. Άντε και του το έστειλα το mail. Πώς θα γίνει πάλι η συναλλαγή; Είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και θα ήθελα μία βοήθεια.

Αν του στείλω το paypal mail θα μου στείλει μετά η paypal confirmation mail, θα κάνω confirm και έτσι θα ολοκληρωθεί η συναλλαγή με ασφάλεια; Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα γίνεται.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ !

 

αφου του δωσεις το εμαιλ, ο πωλητης θα ζητησει το ποσο που εχετε συμφωνησει απο το λογαριασμο σου στο Paypal.

μετα το paypal θα σε ειδοποιήσει οτι ο πωλητής ζητα αυτο το ποσο για τα αντικειμενα, και αν ειναι ολα οκ τοτε πληρωνεις το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμαιλ του πωλητή χρειάζεσαι μόνο, το βάζεις στο δικο σου παυπαλ από κατω γράφεις το ποσόν κλικάρεις το Goods και τα στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου του δωσεις το εμαιλ, ο πωλητης θα ζητησει το ποσο που εχετε συμφωνησει απο το λογαριασμο σου στο Paypal.

μετα το paypal θα σε ειδοποιήσει οτι ο πωλητής ζητα αυτο το ποσο για τα αντικειμενα, και αν ειναι ολα οκ τοτε πληρωνεις το ποσο.

 

Έγιναν όλα όπως τα περιγράφεις. Όλα πήγαν καλά εκτός από το mail-απόδειξη που μου έστειλε η PayPay και έχει ένα κόκκινο unconfirmed στη διεύθυνση αποστολής. Τη διεύθυνση την έχει σωστή (οδό, πόλη, χώρα), το μόνο που δεν έχει καν (και στη θέση του έχει το κόκκινο unconfirmed) είναι το όνομα του παραλήπτη.

 

Τί είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...