Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένα προιόν με μεγάλο όγκο ή βάρος που στοιχίζει λιγότερο απο 45 ευρώ δεν επιβαρύνεται σίγουρα με τελωνειακά έξοδα.

Δηλαδή αν παραγγείλω έναν αερόστατο ή ένα αμόνι που κάνει 44,9 ευρώ δεν θα πληρώσω τίποτα για δασμούς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απ ό,τι θυμάμαι σημασία έχει μόνο το κόστος του προϊόντος. Ο όγκος και το βάρος αφορούν μόνο τα παραπάνω μεταφορικά που πιθανόν να πληρώσεις (κι είναι άσχετα με τον εκτελωνισμό).

 

 

 

[...]

Δηλαδή αν παραγγείλω έναν αερόστατο ή ένα αμόνι που κάνει 44,9 ευρώ δεν θα πληρώσω τίποτα για δασμούς???

Το road runner κυνηγάς κι εσύ;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μέχρι τώρα έχω παραλάβει μόνο προιόντα που χωρούσαν σε φάκελο και μου ήρθαν ως γράμμα, αν παραγγείλει κανείς κάτι μεγαλύτερο πως το παραλαμβάνει? Έρχεται δέμα στο ταχυδρομείο της περιοχής σου και σε ειδοποιούν να πας να το παραλάβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω την εξής απορία σχετικά με το paypal απλά έκανα την συναλλαγή μέσου του ebay οπότε το γράφω εδώ. Εάν υποθέσουμε ότι έχω στο λογαριασμό €10 και κάνω μια αγορά και το paypal πάρει απο τον λογαριασμό αυτά τα €10. Στην συνέχεια ακυρώνω την παραγγελία και γίνεται refund το ποσό στο λογαριασμό μου. Ως γενικό υπόλοιπο φαίνεται €0 όμως ως λογιστικό υπόλοιπο €10. Και θα φανεί ως κανονικό υπόλοιπο σε μια εργάσιμη. Το θέμα είναι εάν μπορώ να πραγματοποιήσω μια αγορά €10 ή λιγότερο πριν περάσει η εργάσιμη ημέρα; Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Ειχα παραγγηλει εδω και 2 μηνες κατι απο κινα, εσταλη με tracking number, και επειδη αργουσε ναρθει (το status εδειχνε κολλημενο οτι απλα εφυγε απο κινα) ειχα ανοιξει θεμα στο resolution center. Αρχικα ο πωλητης ανταποκριθηκε δινοντας ως αποδεικτικο οτι το εστειλε το tracking number. Εμενα αυτο δε μου αρκουσε και μιας και τελειωνε η προθεσμια εθεσα το θεμα στην κριση της τεχνικης υποστηριξης του ebay. Μετα ελαβα επιβεβαιωση, οτι το ebay με πληρωσε το κοστος αγορας του προιοντος μαζι με τα μεταφορικα. Ολα καλα.

Ελα ομως που μου ηρθε χθες ειδοποιητηριο να παω να παραλαβω το πακετο! Τωρα τι να κανω? Βασικα θελω να ρωτησω, ποιος μου επεστρεψε τα χρηματα, το ebay ή ο πωλητης εχοντας ως μεσαζοντα το ebay? Αν ισχυει το δευτερο θα το αφησω για το fairplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση καρμπόν, τα χρήματα τα επέστρεψε σε μένα ο πωλητής. Μετά την παραλαβή επικοινώνησα και μου δωσε email address για να τα στείλω μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ηδη εχω παραγγειλει το προιον απο αλλου, αλλιως θα εκανα οπως ο antonl. Υπαρχει περιπτωση να με εχει πληρωσει το ιδιο το ebay και αν αφησω το προιον να γυρισει πισω ο πωλητης ναναι διπλα κερδισμενος? Σε μηνυμα ειδα οτι το ebay μου εκανε refund και οχι ο πωλητης. Εχει τυχει σε καποιον απο σας refund απο ebay?

Μια αλλη απορια ειναι αν οντως το παραλαβω ειμαι υποχρεωμενος να το ξαναπληρωσω? Μπορει το ebay να μου τραβηξει χρηματα?Αφου ειναι τελειωμενη η υποθεση. Ουτε επιλογη για feedback υπαρχει. Παντως επαναλαμβανω δε θα το παραλαβω αν ξερω οτι ο πωλητης μου επεστρεψε τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ηδη εχω παραγγειλει το προιον απο αλλου, αλλιως θα εκανα οπως ο antonl. Υπαρχει περιπτωση να με εχει πληρωσει το ιδιο το ebay και αν αφησω το προιον να γυρισει πισω ο πωλητης ναναι διπλα κερδισμενος? Σε μηνυμα ειδα οτι το ebay μου εκανε refund και οχι ο πωλητης. Εχει τυχει σε καποιον απο σας refund απο ebay?

Μια αλλη απορια ειναι αν οντως το παραλαβω ειμαι υποχρεωμενος να το ξαναπληρωσω? Μπορει το ebay να μου τραβηξει χρηματα?Αφου ειναι τελειωμενη η υποθεση. Ουτε επιλογη για feedback υπαρχει. Παντως επαναλαμβανω δε θα το παραλαβω αν ξερω οτι ο πωλητης μου επεστρεψε τα χρηματα.

 

Tα χρήματα απο το παυπαλ τα πήρες πισω, οχι απο το εβαυ, οπως και να εχει κανένα απο αυτά τα δυο δεν παράγει χρήμα, τα κρατάνε απο τους πωλητές και τα επιστρέφουν στους αγοραστές.

 

Κατά την γνωμη μου ή πρέπει να του γυρίσεις τα χρήματα ή μην πας καθόλου να παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα προ 3ημερων ενα μεταχειρισμενο ρολοι απο το αμερικανικο

Ebay. Η αξια του (με τα μεταφορικα) ηταν 200$.

Ειχε καποιος, παρομοιας αξιας εμπειρια, για να με ενημερωσει τι χρεωση εκτελωνισμου να περιμενω;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα προ 3ημερων ενα μεταχειρισμενο ρολοι απο το αμερικανικο

Ebay. Η αξια του (με τα μεταφορικα) ηταν 200$.

Ειχε καποιος, παρομοιας αξιας εμπειρια, για να με ενημερωσει τι χρεωση εκτελωνισμου να περιμενω;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

 

23% ειναι μονο το φπα, με ποια εταιρεία έρχεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23% ειναι μονο το φπα, με ποια εταιρεία έρχεται?

 

Ερχεται με USPS (συστημενο) και θα το παραλαβω στην Πολωνια.

 

κανένα 100αρικο υπολόγιζε...οσο θέλουν βάζουν :P

 

 

 

Τι μαχαιρια ειναι αυτη που μου εριξες;!

Ελπιζω να διαψευστεις!

Μολις παραλαβω, θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για παραγγελια απο Κινα αντικειμενου μεγαλου βαρους (48kg) ογκου 60χ60χ60 και αξιας 1500$ το τελωνειο να το εχω σιγουρο ?

Ποσο περιπου θα πληρωσω ?

 

Υπαρχει περιπου να γλυτωσω κατι αναγραφοντας στο δεμα μικροτερη τιμη π.χ 500$ ?

 

 

Και κατι αλλο .

Αν σε μια πιστωτικη καρτα που εχω συνδεδεμενη στο pypal δεν υπαρχει επαρκες υπολοιπο μπορω να συνδιασω δυο ή και παραπανω καρτες για να καλυψω την πληρωμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...