Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Εχω παρει διαφορα πραγματα απο το ebay γενικα αλλα ποτε παπουτσια και θελει ενας φιλος τωρα να του παραγγειλω αυτα που ειναι απο Αμερικη. Υπαρχει περιπτωση να πληρωσουμε τιποτα παραπανω περαν του αντικειμενου και των μεταφορικων του (τελωνειο κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα.

 

Εχω παρει διαφορα πραγματα απο το ebay γενικα αλλα ποτε παπουτσια και θελει ενας φιλος τωρα να του παραγγειλω αυτα που ειναι απο Αμερικη. Υπαρχει περιπτωση να πληρωσουμε τιποτα παραπανω περαν του αντικειμενου και των μεταφορικων του (τελωνειο κλπ)?

 

Ρωτατε συνεχως το ιδιο πράγμα, οταν ενα αντικείμενο ερχετε απο χωρες εκτος εε, περναει τελωνειο, με οτι αυτο συνεπάγεται, απο κει και περα αν εισαι τυχερος δεν θα πληρώσεις οκ, αλλα αυτο ποιος να στο εγγυηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μην εξαπτεσαι. Δεν κοιταξα προηγουμενες σελιδες λογο χρονου την δεδομενη στιγμη...

 

Ευχαριστω για την απαντηση παντως.

 

Edit:

 

Και να περασουν απο τελωνειο αυτα τα παπουτσια μεχρι τι ποσο μπορει να ζητηθει? Γιατι πχ αν ειναι για 10 - 20 ευρω ειμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Εχω παρει διαφορα πραγματα απο το ebay γενικα αλλα ποτε παπουτσια και θελει ενας φιλος τωρα να του παραγγειλω αυτα που ειναι απο Αμερικη. Υπαρχει περιπτωση να πληρωσουμε τιποτα παραπανω περαν του αντικειμενου και των μεταφορικων του (τελωνειο κλπ)?

Αλλα τα νουμερα ευρωπη.. αμερικης..και αγγλιας.. παραγγειλα απο αμερικη crocs και δεν μου εκαναν.. γιατι μπερδευτηκα μετα νουμερα αγγλιας,για αυτο προσοχη με το νουμερο παπουτσιου που θα αγορασετε!! κοιτα αυτο τον πινακα εδω και θα σου φυγουν η αποριες για το τι θα πληρωσεις τελωνειο!! http://www.eett.gr/o...ws_1319.html��( να ειναι καλα ο φιλος που μου το εστειλε)

Η παρε τηλεφωνο για ποιο καλυτερα! το λεει κατω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο NikosKallithea καλό είναι να μη ρωτάμε συνέχεια τα ίδια πράγματα ρε παίδες. Ειδικά στην περίπτωση που έχουν απαντηθεί 1-2 σελίδες πριν, πλημμυρίζει το thread με ανούσια posts.

Στο χρόνο που κάνει για να γράψει κάποιος ένα μήνυμα, με μία απλή αναζήτηση στο θέμα θα του λυθούν οι απορίες για τέτοια βασικά θέματα.

 

Αν κάνετε αναζήτηση και δε βρείτε μία απάντηση ή δεν καταλάβετε κάτι τότε εννοείται να ρωτήσει ο καθένας ό,τι θέλει.

 

- Paypal

- Διευθύνσεις αποστολής

- ebay cases/resolution center

- τελωνεία

- κόστος αγγελιών

- ακυρώσεις αγγελιών

- ακύρωση κερδισμένου auction από τον πωλητή

- poste restante

- συνδυασμένα μεταφορικά

- refunds, κλπ

έχουν απαντηθεί όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτησω κατι που δεν ειδα πουθενα να το εχει ρωτησει καποιος.

εβλεπα καποιον πελατη μου.δηλαδη προσπαθουσα να δω τι αλλο εχει ψωνισει απο αλλους πωλητες.

πηγα στα feedback του και ειδα οτι τα πραγματα που ειχε παρει ειχαν την ενδειξη (private.)

ξερει μηπως κανεις πως το κανουμε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην private listing την ορίζουν οι πωλητές και αφορά αντικείμενα που δεν θα ήθελες να κοινοποιηθούν (δηλαδή προστατεύεις τον πελάτη σου)

 

όπως πχ

http://www.ebay.com/itm/DUREX-PLEASURE-PACK-48-Premium-Lubricated-Latex-Condoms-BUYERS-ARE-ANONYMOUS-/221131999102?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item337c7e877e

 

τωρα πως ακριβώς σεταρετε δεν ξέρω, εσυ πρέπει να δεις τις επιλογές που εχεις στο μενού πώλησης του αντικείμενου, κάπου θα αναφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!μπορει καποιος να με ενημερωσει (αν ξερει κανεις βεβαια) ποσο αξιοπιστο ειναι το σαιτ play.com?? και επισης αν πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει προπληρωμενη καρτα για αγορες απο σαιτ του εξωτερικου ή αν μπορει κανεις να αγορασει με αντικαταβολη...αν ξερει καποιος ας μου απαντησει παιδες...!!!! ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το play.com είναι απόλυτα αξιόπιστο. Από εξωτερικό δεν αγοράζεις με αντικαταβολή (εκτός εξαιρετικά περιορισμένων περιπτώσεων). Θες πιστωτική, χρεωστική, δωροκάρτα (δεν ξέρω πώς τις λένε)...

 

Επίσης είμαστε off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βοηθηστε με γιατι εχω σκαλωσει...

Πως μπορω να ρωτησω κατι καποιον πωλητη (οχι τα αυτοματοποιημενα μηνυματα)?

 

Στη σελίδα του αντικειμένου, αν πας κάτω κάτω μετά το "Description" θα δεις ένα πλαίσιο που λέει

"Questions and answers about this item"

Κάτω από αυτό έχει ένα link και λέει "Ask a question"

Μετά διαλέγεις το topic και αν δε βρεις απάντηση τότε έχει μία επιλογή "No, I want to contact the seller"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα του αντικειμένου, αν πας κάτω κάτω μετά το "Description" θα δεις ένα πλαίσιο που λέει

"Questions and answers about this item"

Κάτω από αυτό έχει ένα link και λέει "Ask a question"

Μετά διαλέγεις το topic και αν δε βρεις απάντηση τότε έχει μία επιλογή "No, I want to contact the seller"

Δεν υπηρχε η τελευταια επιλογη. Επελεξα απο το τοπικ μια επιλογη με (0) και μετα μου εβγαλε επιλογη για να επικοινωνησω με το πωλητη για παραπανω πληροφοριες. Ευχαριστω παντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπηρχε η τελευταια επιλογη. Επελεξα απο το τοπικ μια επιλογη με (0) και μετα μου εβγαλε επιλογη για να επικοινωνησω με το πωλητη για παραπανω πληροφοριες. Ευχαριστω παντως!

 

Αυτο ειναι το επομενο βημα απο αυτο που ανεφερε ο @moxalis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεβησαν δυο πραγματα...

α)καποιος απατεωνισκος εκανε chargeback σε μια αγορα του απο μενα και το Paypal κραταει τα λεφτα.εχω στειλει ηδη σκαναρισμενη αποδειξη αποστολης και σκαναρισμενη και ονλαιν οτι παραδοθηκε.θα τα παρω τα λεφτα μου πισω η χμενη υποθεση?το χει ππαθει κανενας αλλος?

β)στην τελευταια μου πωληση το ebay κραταει τα λεφτα pending για 21 μερες.και καλα επειδη δεν εχω πουλησει αρκετα προιοντα(<25) και καλα για ελεγχο.εχει συμβει σε κανενα αλλο?συνεχιζει να συμβαινει?απο το ebay ου εστειλαν μηνυμα οτι θα ναι και καλα μονο για αυτη τη φορα και απο δω και περα δεν θα ξανασυμβει αν συνεχιζω να τηρω τα στανταρ.εχει συμβει σε κανενα αυτο προσφατα?

θενκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...