Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδες ποσες μερες εχεις για dispute?

και πως κανεις dispute?

 

thanks

 

Αρχική σελίδα ebay > Customer Support > Resolution Center [http://resolutioncentre.ebay.co.uk/]

 

ή μέσω paypal από Resolution Center [https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_complaint-view&nav=0.4]

 

Πάντα βέβαια στέλνεις μήνυμα στον πωλητή πρώτα και αν δε τα βρείτε με refund τότε ανοίγεις case. (εννοείται ποτέ δε δέχεσαι οτιδήποτε προτείνει εκτός ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κατά λάθος μια αγορά από πωλητή που δεν στέλνει Ελλάδα.

Του έχω στείλει μήνυμα από χθες ζητώντας ακύρωση της παραγγελίας, αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα..

Στην περίπτωση που δεν πληρώσω, υπάρχουν επιπτώσεις (αρνητική αξιολόγηση κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να αγορασω κατι, και να δηλωσω διευθυνση αποστολης αγγλια? τη δευτερη διευθυνση τη δηλωνω στο paypal ή στο ebay?

 

 

Θα πρέπει να δεις στο description του προιόντος τι λέει ο πωλητής.Ορισμένοι πωλητές στέλνουν ΜΟΝΟ στην διεύθυνση που είναι attached στον paypal λογαριασμό σου.Άν στέλνει τότε κάτα την αγορά στο note του στέλνεις κ τη νέα διεύθυνση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να δεις στο description του προιόντος τι λέει ο πωλητής.Ορισμένοι πωλητές στέλνουν ΜΟΝΟ στην διεύθυνση που είναι attached στον paypal λογαριασμό σου.Άν στέλνει τότε κάτα την αγορά στο note του στέλνεις κ τη νέα διεύθυνση!

 

ναι αλλα απο τη στιγμη που σου δινει τη δυνατοτητα το paypal να προσθεσεις και αλλες διευθυνσεις φανταζομαι δεν θα υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κατά λάθος μια αγορά από πωλητή που δεν στέλνει Ελλάδα.

Του έχω στείλει μήνυμα από χθες ζητώντας ακύρωση της παραγγελίας, αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα..

Στην περίπτωση που δεν πληρώσω, υπάρχουν επιπτώσεις (αρνητική αξιολόγηση κλπ);

 

Μετά από κάποιο αριθμό απλήρωτων αντικειμένων διαγράφεται ο λογαριασμός αλλά δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μη δεχτεί την ακύρωση, ειδικά για τέτοιο λόγο.

 

ναι αλλα απο τη στιγμη που σου δινει τη δυνατοτητα το paypal να προσθεσεις και αλλες διευθυνσεις φανταζομαι δεν θα υπαρχει προβλημα.

 

Στο paypal μπορείς να βάλεις πολλές διευθύνσεις αλλά δε σου δίνει την επιλογή να αλλάξεις το ονοματεπώνυμο σε περίπτωση που θες να το παραλάβει κάποιος άλλος, οπότε καλό θα ήταν να στείλεις και ένα note κατά την αγορά όπως είπε ο nfeel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο μενα..θελω να κανω μια ερωτηση!!

 

θελω να αγορασω απο αμερικη ενα χταποδι αυτοκινητου που η αξια του μαζι με μεταφορικα κοντα στα 300ευρω, στελνει με USPS ο πωλητης!τι μπορω να κανω για να μην "πεσω" σε τελωνα!

εχω διαβασει ολες της εκδοχες..μπορεις να πεσεις..αλλα και.. οχι λογο USPS!!

μπορει να με διαφωτισει καποιος..

ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο μενα..θελω να κανω μια ερωτηση!!

 

θελω να αγορασω απο αμερικη ενα χταποδι αυτοκινητου που η αξια του μαζι με μεταφορικα κοντα στα 300ευρω, στελνει με USPS ο πωλητης!τι μπορω να κανω για να μην "πεσω" σε τελωνα!

εχω διαβασει ολες της εκδοχες..μπορεις να πεσεις..αλλα και.. οχι λογο USPS!!

μπορει να με διαφωτισει καποιος..

ευχαριστω :-)

 

Με USPS συνήθως είναι μικρότερες οι πιθανότητες να περάσει τελωνείο σε αντίθεση με UPS, FedEx, κλπ, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει τίποτα. Όπως και το να γράψει "gift" ο πωλητής στο πακέτο δεν εξασφαλίζει κάτι. Γενικά με τα ακριβότερα αντικείμενα υπάρχει πάντα πιθανότητα να περάσει κάτι τελωνείο οπότε συνήθως το αποφεύγω.

Αν η τιμή αξίζει όμως, χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις πόσο περίπου θα χρεωθείς σε περίπτωση που εκτελωνιστεί.

 

PS. Μιας και δεν ασχολούμαι με αυτοκίνητα ιδιαίτερα, όταν διάβασα "χταπόδι αυτοκινήτου" το μυαλό μου πήγε σε κάτι τέτοιο..

 

2518748169decfa8a607.jpg

 

 

 

αποστολη απο ιταλια μεσω ups, εχει πιθανοτητα τελωνειου?

 

Τελωνείο εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης; Μη βάζεις ιδέες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνείο εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης; Μη βάζεις ιδέες!

 

εντος Ε.Ε συμφωνω. απλως ρωταω επειδη ειναι σε συνδυασμο με ups και οχι με απλο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με USPS συνήθως είναι μικρότερες οι πιθανότητες να περάσει τελωνείο σε αντίθεση με UPS, FedEx, κλπ, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει τίποτα. Όπως και το να γράψει "gift" ο πωλητής στο πακέτο δεν εξασφαλίζει κάτι. Γενικά με τα ακριβότερα αντικείμενα υπάρχει πάντα πιθανότητα να περάσει κάτι τελωνείο οπότε συνήθως το αποφεύγω.

Αν η τιμή αξίζει όμως, χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις πόσο περίπου θα χρεωθείς σε περίπτωση που εκτελωνιστεί.

 

PS. Μιας και δεν ασχολούμαι με αυτοκίνητα ιδιαίτερα, όταν διάβασα "χταπόδι αυτοκινήτου" το μυαλό μου πήγε σε κάτι τέτοιο..

 

2518748169decfa8a607.jpg

 

 

 

 

xaxaxaxaxa!! εδω ελλαδα ζητανε τα 3πλασια λεφτα...

μιλησα με τον πωλητη και ειναι διαθετημενος να μην βαλει την πραγματικη τιμη καθως και να τσεκαρει και το gift!! ξερεις καποιο τηλ ωστε να ρωτησω πριν αγορασω?? μην δωσω τα μαλλιοκεφαλα μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντος Ε.Ε συμφωνω. απλως ρωταω επειδη ειναι σε συνδυασμο με ups και οχι με απλο ταχυδρομειο.

 

Απ' όσο ξέρω δε τίθεται θέμα εκτελωνισμού για οποιαδήποτε αποστολή εντός Ε.Ε.. Ωστόσο επειδή δεν την έχω ψάξει προσωπικά την συγκεκριμένη περίπτωση μη σε πάρω στο λαιμό μου, αν και αμφιβάλλω..

Αν ξέρει κάποιος 100% ας το διασταυρώσει.

 

xaxaxaxaxa!! εδω ελλαδα ζητανε τα 3πλασια λεφτα...

μιλησα με τον πωλητη και ειναι διαθετημενος να μην βαλει την πραγματικη τιμη καθως και να τσεκαρει και το gift!! ξερεις καποιο τηλ ωστε να ρωτησω πριν αγορασω?? μην δωσω τα μαλλιοκεφαλα μου!!

 

Αυτό κατάφερα να βρω (έχει ένα τηλ. στο τέλος) http://www.eett.gr/o.../news_1319.html

Δε ξέρω αν βοηθήσει καμία υπηρεσία τύπου "131" και σου δώσουν κάποιο άλλο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάφερα να βρω (έχει ένα τηλ. στο τέλος) http://www.eett.gr/o.../news_1319.html

Δε ξέρω αν βοηθήσει καμία υπηρεσία τύπου "131" και σου δώσουν κάποιο άλλο τηλέφωνο.

 

Ευχαριστω φιλος!! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εχω κανει μια αγορα στις 09/17/12 οποτε κοντεβω τις 40 και δεν εχουν ερθει τα πραγματα μου.

Τι πρεπει να κανω τωρα; Ειχα μιλησει με το πωλητη πριν μια βδομαδα και μου να περιμενω του ειπα πως θα περιμενω μεχρι τι Δευτερα.

Ομως δεν εχω ξανα ανοιξει υποθεση για επιστροφη χρηματων.SOS παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...