Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να ρωτήσω κάτι,

είναι μια δημοπρασία (και οχι buy now) ενός αντικειμένου, το current bid που γράφει είναι η τιμή που έχει βάλει κάποιος για να το πάρει ; Υπάρχει περίπτωση να εχει βάλει παραπάνω και απλά το ebay δείχνει την ελάχιστη δυνατή; Και πότε είναι καλύτερα να χτυπήσω ; 1-2-3 λεπτά πριν να κλείσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι,

είναι μια δημοπρασία (και οχι buy now) ενός αντικειμένου, το current bid που γράφει είναι η τιμή που έχει βάλει κάποιος για να το πάρει ; Υπάρχει περίπτωση να εχει βάλει παραπάνω και απλά το ebay δείχνει την ελάχιστη δυνατή; Και πότε είναι καλύτερα να χτυπήσω ; 1-2-3 λεπτά πριν να κλείσει ;

 

Στις δημοπρασίες έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ένα μέγιστο πόσο που είσαι σε θέση να διαθέσεις. Αν π.χ. κάτι έχει current bid 10 λίρες κι εγώ βάλω μέγιστο μέχρι 20, τότε το ebay θα κρατήσει το ελάχιστο σαν current bid κ θα ανεβάζει το bid σου αυτόματα κάθε φορά που χτυπάει άλλος το αντικείμενο μέχρι να φτάσει τις 20. Αν βάλει κάποιος 21 τότε θα πρέπει να το ξαναχτυπήσεις.

Και πολλά για στρατηγικές δημοπρασίας δεν ξέρω, το θέμα είναι πάντως οτι δε ξέρεις πόσο bid έχει βάλει μέγιστο ο άλλος.

Μπορεί να δεις κάτι στις 25 λίρες π.χ., να περιμένεις τα τελευταία δευτερόλεπτα να το χτυπήσεις στις 26, αλλά να έχει βάλει ο προηγούμενος μέγιστο bid 30 και να στο πάρει με 27 λίρες αυτόματα.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω να προσθέσω μια διεύθυνση στο ebay να μου τα στείλουν εκει αυτήν την φορά, την άλλαξα στο ebay την έβαλα primary αλλά στο paypal δεν μποορώ να την αλλάξω. Βάζω add new adress συμπληρώνω όλα τα πεδία και δεν μου την δέχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με βοηθησει καποιος να κανω dispute για ενα αντικειμενο που δεν παρελαβα εδω και 2 μηνες .... γιατι δεν το βρισκω ... ευχαριστω ...

 

αν ειναι 2 μηνες δεν μπορεις να κανεις κατι.

υπαρχει οριο 45 μερες απο την αγορα για να κανεις dispute .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω να προσθέσω μια διεύθυνση στο ebay να μου τα στείλουν εκει αυτήν την φορά, την άλλαξα στο ebay την έβαλα primary αλλά στο paypal δεν μποορώ να την αλλάξω. Βάζω add new adress συμπληρώνω όλα τα πεδία και δεν μου την δέχεται

 

Επειδή έχω αλλάξει αρκετές φορές διεύθυνση στο ebay, στο paypal έχω βάλει μόνο τη διεύθυνση που είναι συνδεδεμένη με την τράπεζα. Για αλλαγή διεύθυνσης αποστολής, μέσω ebay πας "My ebay > Account > Addresses > View all postal addresses" και προσθέτεις την καινούρια κάνοντας την primary address. Αν θες να την ξανά αλλάξεις απλά διαλέγεις την προηγούμενη κ κάνεις αυτή primary.

Τσέκαρε και τη διεύθυνση πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία αλλά λογικά θα είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να σας ρωτησω κατι. Αγορασα κατι πριν 2 μερες και ο πωλητης την επομενη μ εστειλε πισω τα χρηματα με την δικαιολογια οτι δεν στελνει Ελλαδα ενω στην σελιδα γραφει οτι στελνει με 19€. http://www.ebay.es/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160898386410&ssPageName=ADME:L:MAV:ES:1123 εδω και το λινκ για να το δειτε και εσεις. Εγω νομιζω οτι ηθελε να πιασει υψηλοτερη τιμη (αλλου το ιδιο μηχανημα εχει ακετα παραπανω) γι αυτο εστειλε τα χρηματα πισω,. Τι μπορω να κανω σ αυτην την περιπτωση?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να σας ρωτησω κατι. Αγορασα κατι πριν 2 μερες και ο πωλητης την επομενη μ εστειλε πισω τα χρηματα με την δικαιολογια οτι δεν στελνει Ελλαδα ενω στην σελιδα γραφει οτι στελνει με 19€. http://www.ebay.es/i...E:L:MAV:ES:1123 εδω και το λινκ για να το δειτε και εσεις. Εγω νομιζω οτι ηθελε να πιασει υψηλοτερη τιμη (αλλου το ιδιο μηχανημα εχει ακετα παραπανω) γι αυτο εστειλε τα χρηματα πισω,. Τι μπορω να κανω σ αυτην την περιπτωση?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καταγγελία στο ebay για seller non performance.

 

http://ocs.ebay.co.u...rcode=IV%P20073

 

Το αντικείμενο δε παίζει να το δεις βέβαια. Πατάς decline στο cancellation request για να μην του επιστραφούν τα χρήματα που έδωσε για την αγγελία και τον κράζεις στο feedback.

 

(Το έχει βάλει buy it now στα 400 ευρώ αντί 265 που το κέρδισες απ' ότι βλέπω.. τραγικός.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας παιδιά.Θέλω να πάρω ένα λάπτοπ 750 ευρο απο αμέρικα το τελωνίο πόσο περίπου θα μου βγεί?γιατί νομίζω καλύτερα να είμαι σίγουρος οτι θα αποζημιωθώ αν γίνει κάτι στην μεταφορά και να μου το χρεώσει κανονικά και όχι κάτω απο 45$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση, αγοράζω στο ebay μέσω paypal και στο paypal έχω συνδέσει μια προπληρωμένη κάρτα από την τράπεζα κύπρου η οποία λήγει τον 11ο του 12 (σε 10 μέρες δηλαδή).

Η κάρτα αυτή έχει μέσα 40λεπτά και το paypal έχει paypal balance 1,40$.

Πάω λοιπόν να κάνω μια αγορά ενός πράγματος που έχει 1,50$ (δωρεάν μεταφορικά) και όταν πατάω επιβεβαίωση στην πληρωμή μου βγάζει αυτό το μήνυμα

2ce46mv.jpg

 

Γνωρίζετε γιατί δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η πληρωμή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας παιδιά.Θέλω να πάρω ένα λάπτοπ 750 ευρο απο αμέρικα το τελωνίο πόσο περίπου θα μου βγεί?γιατί νομίζω καλύτερα να είμαι σίγουρος οτι θα αποζημιωθώ αν γίνει κάτι στην μεταφορά και να μου το χρεώσει κανονικά και όχι κάτω απο 45$.

 

επι τη ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω και εγω θελω να αγιορασω απο κινα ενα motherboard στα 55 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.Τι ποσο θα πληρωσω τελωνειο και αν μπορω να το γλυτωσω Ο πωλητης το στελνει ελλαδα τι να συμφωνησω μαζι του .να ζητησω να αναγραψει μειωμενη τιμη;δεν εχω ξανααγορασει απο εκει και δεν ξερω τι συνενοηση γινεται

συνηθως ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για αγορες απο εκει;αλλα και απο αμερικη για αγορες μικρης αξιας .

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει μητρική από Κίνα (Standard Int'l Shipping) με 140$ και από USA (USPS Priority Mail International) με 80$ +40$ μεταφορικά. Σε καμία περίπτωση δεν πέρασαν από τελωνείο. Δεν ξέρω αν ήταν τύχη ή αν έπαιξε ρόλο ότι ήταν μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...