Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι να παρω ένα tablet pc μέσω ebay . δεν θέλω να δώσω πολλά και σκέφτομαι να το παραγγείλω από Κίνα το μόνο που φοβάμαι είναι το τελωνείο. Βέβαια το ίδιο το βρίσκω και από Αγγλία με κάποιες λίρες παραπάνω μη φανταστείται 2 -3. τι προτίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω αγορασει ενα αντικειμενο που δεν εχει ερθει και αυριο ειναι οι 45 μερες διορια που εχω για dispute.

 

εχω επικοινωνησει με τον αγοραστη εδω και μερες, εχω ζητησει refund λέγοντάς του αν τυχων το λαβω να του το πληρωσω ξανα.

μου λεει οτι δεν θελει να μου κανει refund γιατι πολλοι αγοραστες του το ζητανε και μετα δεν του το πληρωνουν οταν το λαβουν.

 

παρολα αυτα λεει οτι με καταλαβαινει μιας και αν δεν ερθει ποτε δεν μπορω να διεκδικησω τιποτα μετα τις 45 μερες, και μου πρωτεινει σαν λυση να του κανω dispute στο paypal γραφοντας οτι συμφωνω να περιμενω μερικες μερες αν ερθει χωρις να κανω Escalation, και να εχω και buyer protection ολο αυτο το διαστημα.

εγω δεν εχω προβλημα να περιμενω κιαλλο.

 

αυτο που με απασχολει ομως ειναι οτι ζητησε να κανω το dispute στο paypal και οχι στο ebay γιατι εκει θα εχει προβλημα με τις πωλησεις του.

αν κανω dispute στο paypal ειμαι λιγοτερο καλυμενος απο οτι στο ebay?

αν τελικα δεν ερθει ποτε μπορει να χασω το refund ετσι? το ποσο ειναι ~12ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογεί η τοποθεσία του πωλητή αυτήν την καθυστέρηση?Υποθέτω δλδ ότι είναι Κίνα και κοντινά της.Dispute άμεσα ναι και μην γράψεις τίποτα ότι θα περιμένεις κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o πωλητης ειναι κινα.

η καθηστεριση εν μερη δικαιολογηται απο την αποψη οτι εκανα την αγορα χρησημοποιωντας ενα λογαριασμο που εχω φτιαξει για κατι ξαδερφια στο χωριο που ειναι σε νησι ωστε να αποστελονται σε αυτους κατευθειαν. σχεδον οτι αγορες εχουν κανει, κανουν καπου μηνα να τα λαβουν.

 

ο πωλητης ζητησε να γραψω οτι θα περιμενω. και το εκανα λιγο πριν διαβασω το μηνυμα σου. εκανα λαθως?

 

κατι αλλο το paypal ελεγε οτι αν δεν υπαρχει απαντηση του πωλητη ή escalate απο μενα σε 20 μερες η υποθεση κλεινει αυτοματα. δηλαδη τα χρηματα μενουν στον πωλητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνα το εβαυ οταν κανεις dispute, και απάντηση του πωλητη υπάρχει, και escalate υπάρχει, και δεν κλείνει μετα απο 20 μερες αν το πας σε claim, αν το αφήσεις, μονο τοτε κλείνει.

 

Οταν ανοιξεις διαμαρτυρία στο παυπαλ αυτόματα ενημερώνετε και το εβαυ. Αν τωρα ξεκινήσεις την διαμαρτυρία απο το εβαυ, απλα το εβαυ στο επόμενο κλικ σε στελει πακέτο στο παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

το ebay οντως εχει ενημερωθει αυτοματα για το dispute.

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι γιατι ο πωλητης ηθελε ντε και καλα να γινει απο τη σελιδα του paypal και οχι του ebay αφου ειναι το ιδιο.

επειδη ειχα ξανακανει dispute πριν κανα χρονο παρατηρησα οτι τωρα δεν ειχε καποιες ερωτησεις πχ αν θελω refund ή νεα αποστολη, αν επιτρεπω να διαβασουν τα μηνυματα του ebay που ανταλαξα με τον πωλητη κλπ. βεβαια αυτο μπορει απλα να το εχουν αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας μόλις έκανα εγγραφή στο e-bay για να πουλήσω ξέρει κάποιος ποια είναι η ονομασία των ΕΛΤΑ στα αγγλικά για να το επιλέξω ως τρόπο αποστολής?έχω κάνει φύλλο και φτερό τα πάντα στο ιντερνετ και δεν έχω βρει΄κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που δεν διευκρίνισα..στο e -bay έχει ένα σωρό επιλογές απο τρόπους αποστολής σε άλλες χώρες..καμία δεν γράφει hellenic post και δεν ξέρω ποια απο αυτές που έχει αντιστοιχούν στα ελτα είσαι πωλητής στο e-bay?αν ναι τι επιλέγεις?

πχ έχει royal mail service.. standar postage int'l και πολλές πολλές άλλες,σε βοήθησα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που δεν διευκρίνισα..στο e -bay έχει ένα σωρό επιλογές απο τρόπους αποστολής σε άλλες χώρες..καμία δεν γράφει hellenic post και δεν ξέρω ποια απο αυτές που έχει αντιστοιχούν στα ελτα είσαι πωλητής στο e-bay?αν ναι τι επιλέγεις?

πχ έχει royal mail service.. standar postage int'l και πολλές πολλές άλλες,σε βοήθησα?

 

Δεν εχει ελτα και ειναι φυσιολογικό, πως να εχει ελτα ενα εβαυ που ειναι στην αγγλια ή στην αμερικη. Εκει που είσαι εχει και τρόπους αποστολής, επέλεξε λοιπόν ενα τρόπο αποστολής, οχι εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...