Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο site του USPS φαινεται όπως και αν σου στειλουν το αντικειμενο είτε με Express mail service είτε και με priority mail(αυτή είναι η έννοια του tracking number, αλλιώς το priority mail δεν θα είχε tracking number).Προσωπικά έχουμε μιλήσει για το θέμα αυτό με pm!Για να μην φαίνεται το δέμα στο site πάει να πει οτι δεν έχει ταχυδρομηθεί ακόμη ,απλά ξέρουμε πριν το ταχυδρομήσουμε τι tracking number θα έχει(τουλάχιστον αυτό μου έχει τύχει με courier).

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Αν δεις αυτο το link

http://ircalc.usps.gov/IntlMailServices.aspx?Country=10156&M=1&P=1&O=1&sd=1

θα διαπιστωσεις οτι υπαρχουν 2 υπηρεσιες priority mail. Η priority mail international και η priority mail international flat rate envelope. Η δευτερη ειναι πολυ πιο φτηνη υπηρεσια, και αρκετοι πωλητες τη χρησιμοποιουν προκειμενου να κρατουν χαμηλο το κοστος αποστολης η να κερδιζουν. Η διαφορα τους ειναι οτι ενω η πρωτη υπηρεσια ειναι trackable, μπορεις να παρακολουθησεις που βρισκεται το αντικειμενο και καποιοι τη χρησιμοποιουν για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο, η δευτερη δεν ειναι trackable και φυσικα δεν εχει tracking number, ουτε μπορεις να ελεγξεις αν και ποτε στο εστειλαν . http://www.usps.com/international/prioritymailinternational.htm

Note: Tracking is not available for Priority Mail International Flat Rate envelopes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο τι μου είπε το έστειλε στης 22Νοεμβρίου.

Λογικά θα είναι με το ακριβό γιατι τα έξοδα αποστολής είναι 40$

Με αυτή μου το έστειλε

USPS Priority Mail InternationalTM

6 to 10 business days*

αλλά πηγαίνοντας εδώ

http://trkcnfrm1.smi.usps.com/PTSInternetWeb/InterLabelInquiry.do?origTrackNum=

δεν μου δίνει στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Αν δεις αυτο το link

http://ircalc.usps.gov/IntlMailServices.aspx?Country=10156&M=1&P=1&O=1&sd=1

θα διαπιστωσεις οτι υπαρχουν 2 υπηρεσιες priority mail. Η priority mail international και η priority mail international flat rate envelope. Η δευτερη ειναι πολυ πιο φτηνη υπηρεσια, και αρκετοι πωλητες τη χρησιμοποιουν προκειμενου να κρατουν χαμηλο το κοστος αποστολης η να κερδιζουν. Η διαφορα τους ειναι οτι ενω η πρωτη υπηρεσια ειναι trackable, μπορεις να παρακολουθησεις που βρισκεται το αντικειμενο και καποιοι τη χρησιμοποιουν για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο, η δευτερη δεν ειναι trackable και φυσικα δεν εχει tracking number, ουτε μπορεις να ελεγξεις αν και ποτε στο εστειλαν . http://www.usps.com/international/prioritymailinternational.htm

Note: Tracking is not available for Priority Mail International Flat Rate envelopes.

 

Σωστά όλα αυτά αλλά εφόσον ο dreaming123 έχει tracking number τότε δεν ανήκει σε αυτή την περίπτωση.

 

Απο τι μου είπε το έστειλε στης 22Νοεμβρίου.

Λογικά θα είναι με το ακριβό γιατι τα έξοδα αποστολής είναι 40$

Με αυτή μου το έστειλε

USPS Priority Mail InternationalTM

6 to 10 business days*

αλλά πηγαίνοντας εδώ

http://trkcnfrm1.smi.usps.com/PTSInternetWeb/InterLabelInquiry.do?origTrackNum=

δεν μου δίνει στοιχεία.

 

Στείλε mail στον πωλητή και ρώτησέ τον.Μήπως είναι λάθος ο αριθμός ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές του είχα στείλει email τον αριθμό τον είχα και μου είπε ΄το το έστειλε στης 22Νοεμβρίου.

Σήμερα το πρωί έλαβα το δέμα!!!

<Πάει> αυτός θα τον ξαναπροτιμήσω!

Να δω τι θα γίνει με τον άλλο που δν απαντάει στα email μου.

Αλλά αφου δεν χάνω τα χρήματα μου όπως είπατε δν προβληματίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά αλλά εφόσον ο dreaming123 έχει tracking number τότε δεν ανήκει σε αυτή την περίπτωση.

Δεν ειναι σιγουρο οτι το νουμερο που εχει ειναι tracking number. Πολλοι πωλητες σου δινουν το νουμερο απο το customs label που δεν εχει καμια σχεση με το tracking number. Kαι οπως εξηγησα και πιο πανω, λιγοι ειναι οι πωλητες που χρησιμοποιουν priority mail trackable διοτι η τιμη ειναι διπλασια απο την απλη. Εδω, τωρα ο τυπος η απλη priority την εχει στειλει γι αυτο δε φαινεται τιποτα η δε το εχει στειλει ακομα. Καλο θα ηταν ο dreaming123 να μας εγραφε το ψευδωνυμο του πωλητη για να δουμε τι ρολο τραβαει και κατα ποσο φαινεται σωστος η μηπως ειναι καμια απατη. Επισης τι αξια ειχε αυτο που αγορασε και ποτε το πληρωσε. Το οτι δεν απανταει δε σημαινει τιποτα, μπορει να λειπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

al-ex το παλικάρι που μου έστειλε το tracking number το έλαβα το δέμα σήμερα όπως γράφω.Το άλλο παλικάρι που είναι αυτός

http://myworld.ebay.com/zones_zones

έκανα παραγγελία 3 εμφανίσεις και πλήρωσα μέσω paypal στης 22Νοεμβρίου και δεν απαντάει στα email...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

al-ex το παλικάρι που μου έστειλε το tracking number το έλαβα το δέμα σήμερα όπως γράφω.Το άλλο παλικάρι που είναι αυτός

http://myworld.ebay.com/zones_zones

έκανα παραγγελία 3 εμφανίσεις και πλήρωσα μέχω paypal στης 22Νοεμβρίου και δεν απαντάει στα email...

Καλα ρε φιλε, χειροτερο πωλητη δε μπορουσες να βρεις? :lol: Και απο Ταυλανδη μαλιστα? Πριν αγορασεις δε κοιταζες τα feedback του τυπου? Αδικα εψαχνες να βρεις το πακετο στο αμερικανικο site του USPS. Πως να το βρεις αλλωστε αφου αν σου εχει στειλει τα πραγματα, στα εστειλε απο τη Ταυλανδη. Τεσπα, αυτος απ οτι γραφει στελνει το πακετο μεσα σε 5 μερες απο τη πληρωμη. Αρα περιμενε καμια βδομαδα, 10 μερες ακομα και αν δε το παραλαβεις τραβηξε του ενα dispute. Παντως απο ποιοτητα ψωνισες μουφες του κερατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε φιλε, χειροτερο πωλητη δε μπορουσες να βρεις? :lol: Και απο Ταυλανδη μαλιστα? Πριν αγορασεις δε κοιταζες τα feedback του τυπου? Αδικα εψαχνες να βρεις το πακετο στο αμερικανικο site του USPS. Πως να το βρεις αλλωστε αφου αν σου εχει στειλει τα πραγματα, στα εστειλε απο τη Ταυλανδη. Τεσπα, αυτος απ οτι γραφει στελνει το πακετο μεσα σε 5 μερες απο τη πληρωμη. Αρα περιμενε καμια βδομαδα, 10 μερες ακομα και αν δε το παραλαβεις τραβηξε του ενα dispute. Παντως απο ποιοτητα ψωνισες μουφες του κερατα

 

gia pio logo les pos den einai kalos o politis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θ αστειευεσαι. Με 94 αρνητικα σχολια σ ενα χρονο, εκ των οποιων τα 48 το τελευταιο μηνα θελει και ρωτημα για ποιο λογο δεν ειναι καλος ο πωλητης?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θ αστειευεσαι. Με 94 αρνητικα σχολια σ ενα χρονο, εκ των οποιων τα 48 το τελευταιο μηνα θελει και ρωτημα για ποιο λογο δεν ειναι καλος ο πωλητης?:rolleyes:

 

Και δυστυχώς τα περισσότερα αρνητικά σχόλια είναι οτι δεν έστειλε το προιόν ο τύπος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ dreaming123

Επειδη ο πωλητης ειναι απατεωνας, αν πληρωσες 22 Νοεμβρη και μεχρι Τριτη δε παραλαβεις τις μαιμουδες:lol: Τεταρτη τραβηξε του ενα dispute και αστον να τρεχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω τον παρακάτω επεξεργαστή δεν έχω παραγγείλει απο ebay θέλω να ξέρω αν θα πληρώσω τελωνείο ή οτιδήποτε κερατιάτικα πως μπορώ να ξέρω από που θα έρθει? προτιμώ από ΕΕ. Επίσης αξίζει μια τέτοια αγορά αυτή τη στιγμή έχω τον athlon 64 300+ s939. Θα δω διαφορά με αυτόν τον επεξεργαστή?

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-AMD-Athlon-64-X2-4200-939-MANCHESTER-Dual-Core-CPU_W0QQitemZ150188091613QQihZ005QQcategoryZ133682QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Στα τεχνικά, διαφορά θα δεις κυρίως λόγω του διπλού πυρήνα. Για αυτόν τον λόγο όμως μην περιμένεις τρομερά πράγματα σε όλες τις εφαρμογές.

 

Από εκεί και πέρα, από τη στιγμή που ο πωλητής είναι Αμερική, από εκεί και θα το στείλει. Μπορείς να του στείλεις μήνυμα να δηλώσει λιγότερα στο τελωνείο, αλλά αν κρίνω από τα feedback, μεγάλοι πωλητές συνήθως δεν κάνουν τέτοια πράγματα. Μπορείς να βρεις κάποιον πωλητή με καλό feedback αλλά μικρότερο (και να μην είναι καραμέλες) και να κάνεις συννενόηση από πριν. Με αυτόν τον τρόπο είχα φέρει επεξεργαστή πριν καιρό (πλήρωσα $300 για κάτι που στην Ευρώπη έπαιζε διπλά σχεδόν λεφτά) και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Για τον τύπο από την Ταϋλάνδη, μπορεί να τον πηδάει τον ίδιο το ταχυδρομείο του, μην το αποκλείετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

al-ex όπως έγραψα παραπάνω το πακέτο που περίμενα απο Αμερική με το tracking number μου ήρθε σήμερα.

Όσο για τον άλλον ας πρόσεχα.

Όσο για τις αρνητικές σε ένα μήνα εντάξει...Άυριο αλλάζει ο μήνας:P

Ας όψετε το ξαδερφάκι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παδιά διάβασα 50 σελίδες στο φόρουμ και έχω ψιλοχαθεί! Εγώ βασικά είμαι κυνηγός και θέλω να αγοράσω ρούχα και εξοπλισμό από Αμερική. Το αφορολόγητο είναι σίγουρα 45$ γιατί μου είπαν για 130$. Δηλαδή άμα πάρω δύο παντελόνια που θα κάνουν 150$ αυτοί θα με βάλουν να πληρώσω τελωνείο? Αν τα στείλω στον ξάδερφο μου που είναι εκεί και βγάλει τιμές κ.τ.λ.π και το στείλει σαν δώρο δεν έχω πρόβλημα έτσι??Α και αν ξέρει κάποιος κάνα site με είδη κυνηγίου σε E.E. θα μου έλεινε τα χέρια.(το e-bay δεν με καλύπτει). Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά είμαι πολύ χαμένος με το όλο θέμα και θέλω πολύ να κάνω μια μεγάλη αγορά από Αμερική. Εκπλητικά πράγματα άπαιχτες τίμες....Γ@μω τα ΤΕΛΩΝΕΙΑ!!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...