Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκο το θέμα είναι ότι στην διεύθυνση που παω να την αλλάξω ή να βάλω καινούργια δεν μου έχει να γράψω κάπου το όνομα μου μόνο τη διεύθυνση :/

 

https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_contact-submit&pageflow=ap_namechg

 

Βάλε "Personal Name Change (incorrect at signup or minor name change)" και δήλωσε ότι είναι τυπογραφικό. Μετά από 2-3 μέρες θα σου έρθει email αν το δέχτηκαν ή όχι. Αν όχι τότε δήλωσε ότι δεν είναι τυπογραφικό κ θα πρέπει να μπεις στην διαδικασία να στείλεις ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δηλώνω ότι είναι τυπογραφικό το γράφω στα αγγλικά αλλά δεν μου το παίρνει

 

A copy of a valid photo identification showing your new name.

Acceptable forms of photo identification are a driver's license, passport, or any other state or government issued photo identification.

  • A copy of a recent utility bill showing your new name and address exactly as they appear on your PayPal account.
  • A copy of a recent bank statement for the bank account listed on your PayPal account (if applicable).
  • A copy of a recent credit card statement for the credit card listed on your PayPal account (if applicable).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλώνω ότι είναι τυπογραφικό το γράφω στα αγγλικά αλλά δεν μου το παίρνει

 

A copy of a valid photo identification showing your new name.

Acceptable forms of photo identification are a driver's license, passport, or any other state or government issued photo identification.

  • A copy of a recent utility bill showing your new name and address exactly as they appear on your PayPal account.
     
  • A copy of a recent bank statement for the bank account listed on your PayPal account (if applicable).
     
  • A copy of a recent credit card statement for the credit card listed on your PayPal account (if applicable).

 

 

Στο είπα παραπάνω θέλουν

 

Ένα αντίγραφο έγκυρης ταυτότητας με φωτογραφία δείχνει το νέο όνομα σας.

Φωτοτυπία Ταυτότητας με φωτογραφία, άδεια οδήγησης, διαβατήριο

 

Ένα αντίγραφο ενός πρόσφατου λογαριασμού που δείχνει το νέο όνομα και τη διεύθυνσή σας ακριβώς όπως εμφανίζονται στο λογαριασμό σας PayPal.

 

Ένα αντίγραφο του μια πρόσφατη δήλωση τράπεζα για τραπεζικό λογαριασμό που αναγράφεται στο λογαριασμό σας PayPal (εάν υπάρχει).

 

Ένα αντίγραφο ενός πρόσφατου λογαριασμού πιστωτικής κάρτας για την πιστωτική κάρτα που αναφέρονται στο PayPal λογαριασμό σας (αν ισχύει).

 

Με τα δυο πρωτα εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

θελω να κανω μια αγορα απο το ebay απο το ιδιο αντικειμενο αλλα δυο τρια διαφορετικα χρωματα.Καθε ενα που διαλεγω μου βαζει και

 

4 λιρες εξοδα αποστολης.Ετσι δεν συμφερει η αγορα,Ειναι θηκες για κινητο ΜΙκροπραγμα που μπορει να ερθει με ενα δεμα Μπορει να

 

γινει διαφορετικα;Επισης η τιμη ειναι σε λιρες πως γινεται η πληρωνη σε ευρω με paypal Γινεται μηπως αυτοματα απο το paypal:; Ξερει καποιος φιλος να μου απαντησει;Δεν εχω ασχοληθει πολυ και δεν ξερω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλώνω ότι είναι τυπογραφικό το γράφω στα αγγλικά αλλά δεν μου το παίρνει

 

Κανονικά θα έπρεπε να σου έρθει email εκτός κ αν σου απάντησαν κι όλας! Εμένα είχε πάρει ένα τριήμερο αν θυμάμαι καλά κ δεν χρειάστηκε να στείλω τίποτα. Ίσως επειδή βλέπει τη διαφορά της γλώσσας στους χαρακτήρες να μη το δέχεται.

 

Δεν είναι τίποτα να σκανάρεις την ταυτότητα μπρος-πίσω κ να την στείλεις με email στο paypal πάντως. Είναι σχετικά απλή η διαδικασία.

 

καλησπερα

θελω να κανω μια αγορα απο το ebay απο το ιδιο αντικειμενο αλλα δυο τρια διαφορετικα χρωματα.Καθε ενα που διαλεγω μου βαζει και

 

4 λιρες εξοδα αποστολης.Ετσι δεν συμφερει η αγορα,Ειναι θηκες για κινητο ΜΙκροπραγμα που μπορει να ερθει με ενα δεμα Μπορει να

 

γινει διαφορετικα;Επισης η τιμη ειναι σε λιρες πως γινεται η πληρωνη σε ευρω με paypal Γινεται μηπως αυτοματα απο το paypal:; Ξερει καποιος φιλος να μου απαντησει;Δεν εχω ασχοληθει πολυ και δεν ξερω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

 

Διαλέγεις το χρώμα που θες κ πατάς "Add to Basket", μετά πατάς continue shopping, βρίσκεις ξανά την ίδια αγγελία, διαλέγεις τι άλλο θες κ ξανά πατάς add to basket και συνεχίζεις το ίδιο για κάθε επιπλέον θήκη. Στο τέλος τσεκάρεις τα ταχυδρομικά αν είναι όντως μειωμένα κ κάνεις την παραγγελία σου με το checkout.

Απλά επειδή νομίζω ότι εξαρτάται από τον κάθε πωλητή πως θα χειριστεί τα ταχυδρομικά για να στείλει πολλά αντικείμενα σε ένα δέμα, το καλύτερο θα ήταν να του έστελνες ένα μήνυμα.

Η μετατροπή από λίρες σε ευρώ γίνεται αυτόματα από το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εκανα και μου χρεωσε ξεχωριστα μεταφορικα για καθε αντιμειμενο..εφτασε 20 ευρω μεταφορικα για 4 θηκες..Καλυτερα να τις αγορασω απο τον δρομο.

Σε ευχαριστω πολυ,θα στειλω mail πρωτα να τον ρωτησω αν γινεται αλλιως η αγορα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εκανα και μου χρεωσε ξεχωριστα μεταφορικα για καθε αντιμειμενο..εφτασε 20 ευρω μεταφορικα για 4 θηκες..Καλυτερα να τις αγορασω απο τον δρομο.

Σε ευχαριστω πολυ,θα στειλω mail πρωτα να τον ρωτησω αν γινεται αλλιως η αγορα ..

 

Αν δεν υπαρχει η επιλογη "Quantity" και στο "shipping and payments" το "Each additional item" τότε το κάθε αντικείμενο χρεώνεται ολόκληρα τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εκανα και μου χρεωσε ξεχωριστα μεταφορικα για καθε αντιμειμενο..εφτασε 20 ευρω μεταφορικα για 4 θηκες..Καλυτερα να τις αγορασω απο τον δρομο.

Σε ευχαριστω πολυ,θα στειλω mail πρωτα να τον ρωτησω αν γινεται αλλιως η αγορα ..

 

Στείλτου mail για αγορά τριών προιόντων με "ένα έξοδο αποστολής" .Αν δεχτεί ...χτυπάς τα προιόντα ξεχωριστά και μετά θα σου στείλει αυτός επιλογή με τα τρία προιόντα μαζί .Τότε και μόνο τότε πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για τα άτομα που ήδη έχουν εμπειρία πάνω στις παραγγελίες μέσω eBay.

Εγώ προσωπικά παράγγειλα ένα σετ ακουστικών για τα iPod / iPhone και γενικά για το λαπτοπ μου. Το αντικείμενο έρχεται από Μ. Βρετανία και κοστίζει γύρω στα 12 ευρώ με την μετατροπή και με κάποια έξοδα αποστολής.

 

ΑΛΛΑ...Παρόλο που τα έχω παραγγείλει από τις 30 Αυγούστου και όλες οι πληροφορίες στο λογαριασμό μου υποδεικνύουν πως ο πωλητής έλαβε το ποσό τα ακουστικά δεν έχουν έρθει ποτέ. Στις 12 Σεπτέμβρη προσπάθησε να μου ξαναστείλει τα ακουστικά γιατί επικοινώνησα μαζί του και παρόλα αυτά ακόμα δεν ήρθαν ούτε και στο ταχυδρομείο που επικοινώνησα ήρθε κάτι στο όνομά μου και έχω αρχίσει και φορτώνω συστηματικά για κάτι που είναι τόσο απλό. Μου είπε πριν 5 μέρες να κάνω υπομονή και να περιμένω σε 2 μέρες το πολύ (δηλαδή προχτές) ότι θα έρθουν. Αλλά τίποτα. Ακύρωσα τα πάντα και ζήτησα τα λεφτά μου πίσω.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ; Θα περάσουν από το ταχυδρομείο ή θα τα παραλάβω από κάποιο κούριερ κατευθείαν σπίτι μου; Και αν έχει τύχει και έχει περάσει ο κούριερ δεν θα έπρεπε να μου έχουν αφήσει ένα ειδοποιητήριο; Η βοήθεια κάποιου έμπειρου θα με βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά περνάει ο ταχυδρόμος της γειτονιάς σου και σου αφήνει χαρτάκι να παραλάβεις από το πλησιέστερο ΕΛΤΑ.

 

Αν έχουν συμπληρωθεί σωστά τα στοιχεία διεύθυνσής σου ή δεν βρίσκεσαι σε καμιά περίεργη περιοχή χωρίς οδούς, τ.κ. κτλ το πρόβλημα είναι ή του ταχυδρομείου ή του πωλητή. Έχεις αντιμετωπίσει προβλήματα ξανά με το ταχυδρομείο; Χαμένα-αργοπορημένα γράμματα; Ο πωλητής έχει καλές κριτικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πωλητής έχει ένα γαμάτο 100% feedback με πολύ καλά σχόλια. Μένω Ν. Ερυθραία αλλά δε ξέρω κατά πόσο αποτελεί πρόβλημα γιατί και η γειτόνισσα που είμαστε φίλοι παρήγγειλε και αυτή και της ήρθαν κανονικά τα πράγματα μέσα σε ένα δεκαήμερο από Αγγλία και φυσικά μένω σε μια πασίγνωστη οδό που στο παρελθόν έχουν έρθει άλμπουμ που είχα παραγγείλει από Αμερική κατευθείαν όπως και από Ιρλανδία ήρθαν τα στοιχεία AdSense που έχω σε ένα λογαριασμό στην Google. Αλλά τώρα δε μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει ακριβώς για ένα σετάκι ακουστικών. ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΖΗΤΗΜΑ. Την πρώτη φορά περίμενα λιγότερο από 15 μέρες και ξέρω ότι ίσως να υπερέβαλα. Αλλά τώρα περιμένω σχεδόν 20 και έχει καταντήσει αηδία να βλέπω γειτόνισσα και ξάδερφο να παραγγέλνουν βιβλία και θήκες iPhone και να τους έρχονται σε έξι εργάσιμες και εμένα ΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε μεχρι και 40 ημέρες πριν κάνεις dispute, εχω διαπιστώσει οτι τελευταίους 3 μηνες τα ελτα δεν πάνε και τοσο καλα.

 

Μια διαπίστωση είναι οτι μου φερνουν τις ειδοποιήσεις μαζι με την υπόλοιπη αλληλογραφία-λογαριασμους, αν δεν εχουν δεν έρχονται για μια ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια απορία για το ebay δεν είναι για αγορά αλλά έχω απενεργοποίηση τις ειδοποιήσεις για προσφορές με email αλλά το θέμα είναι δεν θυμάμαι τι έχω κλίση

 

που μπορώ να το βρω αυτό στων λογαριασμό μου στο ebay ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...