Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά moxalis υπάρχουν δύο χρεώσεις. Μία προμήθεια που υπολογίζεται στην τελική τιμή πώλησης του προιόντος, όταν πουληθεί και μία για την αγγελία, ασχέτως αν θα πουληθεί ή όχι !!!

 

Mhm, ακριβώς. Το 10% της προμήθειας ήδη μου ακούγεται πολύ εμένα αλλά απ' ότι φαίνεται θέλουν να μας τα πάρουν κ από αλλού!

 

Κλικ εδώ και για πιο αναλυτικά:

 

vuKjc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ moxalis. Οπότε στην τιμή κόστους ή αγοράς (χονδρικής εννοώ) θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και όλα τα συμπαρομαρτούντα.

 

1. Κόστος αγγελίας.

2. Προμήθεια του Ebay, ανάλογη με την τελική τιμή πώλησης.

3. Προμήθεια του Paypal ? που δεν ξέρω πόση είναι.

4. Έξοδα συσκευασίας.

5. Ταχυδρομικά έξοδα.

Ξεχνάω κάτι άλλο?

 

Πάνω λοιπόν στην τιμή κόστους ή αγοράς (χονδρική) πρέπει να προσθέσουμαι όλα αυτά τα έξοδα συν βεβαίως-βεβαίως το επιθυμητό κέρδος.

Μέχρι εδώ ΟΚ εφόσον η πώληση είναι άμεση, δηλαδή με fix τιμή. Όλα αυτά μπορούν να υπολογισθούν.

 

Και έρχομαι τώρα στο θέμα της δημοπρασίας που είναι και ο συνηθέστερος και ο ποιο ενδεδειγμένος τρόπος πώλησης, κατά την γνώμη μου.

 

Έστω ότι έχω ένα αντικείμενο το οποίο μαζί με όλα τα παράπλευρα έξοδα μου κοστίζει 15 ευρώ.

Αν ξεκινήσω την δημοπρασία από τα 15 ευρώ θα έχω πιασει τα λεφτά μου, αν βεβαίως βρεθεί κάποιος να το χτυπήσει με τόσο υψηλή τιμή εκκίνησης (ψυχολογικός παράγοντας) αλλά θα έχω και υψηλό ποσοστό προμήθειας του Ebay.

 

Αν ξεκινήσω την δημοπρασία από το 1 ευρώ πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η τελική τιμή πωλήσεως θα καλύψει την συνολική τιμή κόστους και βεβαίως θα την ξεπεράσει, ώστε να μου δώσει και το επιθυμητό κέρδος ?

Αν τελικά μπαίνω μέσα τι μπορώ να κάνω? Ξέρει κανείς?

 

Ή ακόμα-ακόμα γνωρίζει κάποιος κάποιες τεχνικές ώστε να ανέβει η τελική τιμή της δημοπρασίας στο επιθυμητό ύψος ώστε να καλυφθούν τα κόστη, αλλά να υπάρξει και κέρδος?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα με την φλυαρία μου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν "μηχανάκια" στο εβαυ που απορρίπτουν την προσφορά και σου προτείνουν καθε φορά και μια αλλη μεγαλύτερη, αυτό γίνετε μεχρι να φτάσει η τιμη εκει που θέλεις, μετα αφηνετε το αντικείμενο ελεύθερο και οτι ποντάρει ο καθε ενας γίνεται αποδεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν "μηχανάκια" στο εβαυ που απορρίπτουν την προσφορά και σου προτείνουν καθε φορά και μια αλλη μεγαλύτερη, αυτό γίνετε μεχρι να φτάσει η τιμη εκει που θέλεις, μετα αφηνετε το αντικείμενο ελεύθερο και οτι ποντάρει ο καθε ενας γίνεται αποδεκτό.

 

Περισσότερες πληροφορίες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση θελω να αγορασω κατι μεσω ebay αλλα θελω να το στειλω στην ξαδερφη μου στην Αγγλια και δεν με αφηνει τι μπορω να κανω ο πωλητης μου ειπε οτι πρεπει να δηλωσω αλλη διευθυνση στο paypal αλλα ουτε εκει μπορω δεν με αφηνει να αλλαξω το ονομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση θελω να αγορασω κατι μεσω ebay αλλα θελω να το στειλω στην ξαδερφη μου στην Αγγλια και δεν με αφηνει τι μπορω να κανω ο πωλητης μου ειπε οτι πρεπει να δηλωσω αλλη διευθυνση στο paypal αλλα ουτε εκει μπορω δεν με αφηνει να αλλαξω το ονομα

 

 

Μπορεις στο ebay να προσθεσεις και αλλη διευθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε πως θα διαβάσει πχ ενας κινεζος το ονομα σου στα ελληνικά και το κυριότερο πως θα το τυπώσει, οι ελληνική γραμματοσειρά ειναι σπανια σε αυτον τον πλανήτη και δεν αναγνωρίζετε απο τους υπολογιστές αν δεν ειναι εγκατεστημένη.

 

Γραψε τα στοχεια σου με λατινικούς χαρακτήρες και στα δυο παυπαλ εβαυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ακόμα-ακόμα γνωρίζει κάποιος κάποιες τεχνικές ώστε να ανέβει η τελική τιμή της δημοπρασίας στο επιθυμητό ύψος ώστε να καλυφθούν τα κόστη, αλλά να υπάρξει και κέρδος?

 

 

υπαρχει επιλογη για reserved price στης δημοπρασιες του ebay.

Δηλαδη το αντικειμενο πρεπει να πιασει μια επιθυμητη τιμη ωστε να υποχρεωθει να το δωσει ο πωλητης.

 

Ειναι αρκετα σπανιο να το δεις και κατα τη γνωμη τετοιου ειδους αγγελιες δεν εχουν τυχη στο ebay.

 

δες εδω και εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που αλλάζω το όνομα μου να το κάνω στα αγγλικά στο paypal? γιατί δεν το βρίσκω

 

δεν υπαρχει δυνατότητα να το κανεις μονος σου, στειλε τους ενα εμαιλ εξηγώντας τους οτι εκανες λαθως και το εγραψες ελληνικα και να στο αλλάξουν, γράφοντας τους πως ειναι στα αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που αλλάζω το όνομα μου να το κάνω στα αγγλικά στο paypal? γιατί δεν το βρίσκω

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τα στοιχεία σου απλά προσθέτεις μια νεα διεύθυνση (την ίδια δηλαδή γραμμένη λατινικά) και την ορίζεις σαν διεύθυνση αποστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο το θέμα είναι ότι στην διεύθυνση που παω να την αλλάξω ή να βάλω καινούργια δεν μου έχει να γράψω κάπου το όνομα μου μόνο τη διεύθυνση :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο το θέμα είναι ότι στην διεύθυνση που παω να την αλλάξω ή να βάλω καινούργια δεν μου έχει να γράψω κάπου το όνομα μου μόνο τη διεύθυνση :/

 

Ναι εχεις δικιο κανε αυτο που λεει ο @DioNiSis_000 αλλα απο οτι διάβασα μπορεί να σου ζητήσουν τα κλασικά έγγραφα.

 

 

How do I change the name on my Personal/Premier PayPal account?

We can help you change the name on your account if it's misspelled or if you've legally changed your name. However, it is not possible to change the name on your account to another person's name.

 

To change your name, submit your request through our secure form. If you’re asked to submit documentation, it normally takes 3-5 business days for a review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...