Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μένα μου έγινε κάτι παρόμοιο και μου είπε να μου το ξαναστείλει πάλι ή να μου δώσει τα λεφτά μου και του είπα οτι τα θέλω πίσω και το περιμένω γιατί μου το ξανάστειλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου απάντησε πριν 2-3 μέρες!

Άλλη ερώτηση.Τι ώρα θα παραλάβω το αντικείμενό μου?Θα μου το στείλει με EMS.Όχι τη μέρα αλλά τι ώρα?Δλδ μπορεί να μου το φέρει το πρωί,πρέπει να είμαι ξύπνιος από τις 8 πχ? :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην ανοίξω νέο θέμα.

λοιπόν 23/7 πλήρωσα για ένα αντικείμενο.

μέχρι σήμερα 31/8 δεν έχει έρθει.

 

έστειλα μήνυμα στoν πωλητή και μου είπε αν μπορώ να περιμένω 1 εβδομάδα και αν δεν έχει έρθει θα μου το στείλει πάλι ή θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

(μου είπε κάτι για τυφώνες στην ασία και κάτι τέτοια)

 

πως το χειριζόμαστε το θέμα;

αν περάσουν οι 45 μέρες δε θα μπορώ να ανοίξω case σε περίπτωση που δε βγάλω άκρη. λογικά μέχρι 6/9 αν μετράω σωστά.

να του αφήσω περιθώριο μέχρι 2 μέρες πριν συμπληρωθούν οι 45 και μετά να ζητήσω refund;

Ζήτησε του με ενα μαιλ να σου στειλει τα χρηματα πισω (τωρα στειλε το μαιλ)

 

Μου απάντησε ότι θα μου επιστρέψει τα μισά λεφτά τώρα και αν δεν έχει έρθει το πακέτο σε μια εβδομάδα θα μου επιστρέψει τα άλλα μισά.

επίσης μου λέει ότι αν έρθει να μου δώσει αποζημείωση 1$ για την καθυστέρηση

 

η απάντηση:

 

 

we will refund half of the payment to u firstly ,and u wait it one more week

if still no get it one week later ,we will refund another half payment to u

if it is come ,we will make compensation for USD1.00 for the delay to u,is it OK ?

 

 

 

σε μια εβδομάδα πάντως θα έχει περάσει η προθεσμία για να κάνω dispute.

να τον εμπιστευτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ανοιξε dispute και οταν ερθει το κλείνεις.

 

μπορείς λίγο να μου πεις πως δουλεύει το σύστημα;

δηλαδή ανοίγω dispute επειδή δε μου ήρθε. από εκεί και πέρα τι γίνεται;

αποζημιώνομαι αμέσως; δε το κατάλαβα αυτό. το dispute παραμένει ανοιχτό μέχρι να το κλείσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς λίγο να μου πεις πως δουλεύει το σύστημα;

δηλαδή ανοίγω dispute επειδή δε μου ήρθε. από εκεί και πέρα τι γίνεται;

αποζημιώνομαι αμέσως; δε το κατάλαβα αυτό. το dispute παραμένει ανοιχτό μέχρι να το κλείσω;

 

Το dispute σημαίνει διαμαρτυρία, ειναι υποχρεωμένος ο πωλητής να απαντήσει στην διαμαρτυρία, το dispute παραμενει σε ανοιχτό 20 ημέρες, μεσα σε αυτες τις ημέρες πρεπει εσυ να αποφασίσεις αν η απάντηση του πωλητή σε ικανοποιεί ή οχι,

 

Εδω υπαρχουν οι εξής επιλογές:

1.Σου επιστρέφει τα χρήματα και κλείνει αυτος το dispute

2.Ικανοποίησε εσυ απο κάποια απάντηση του ή σου ερχετε το αντικείμενο και το κλείνεις εσυ το dispute

3.Δεν ικανοποίησε και το μετατρέπεις απο dispute σε claim (διεκδίκηση)

 

Απο εκει και πέρα δεν εχεις να κάνεις τίποτα απλα περιμένεις να αποφασίσει το παυπαλ ποιον απο τους δυο θα δικαιώσει.

 

Οι διαδικασία αυτη αν τα στειλωσουν και οι δυο πλευρές συνολικά (απο την αγορα) μπορεί να υπερβεί τους 2 μηνες

 

Σημ το 1,2,3 μπορει να συμβεί και κατά την διαρκεια του claim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρήξω κόσμο ακόμα με το θέμα μου.

NikosKallithea είσαι εδώ; :-D

 

συμφώνησε να μου κάνει refund τελικά

μου γράφει εκτός των άλλων:

2)eBay will email you the cancel transaction request, please accept it. (we could take back the eBay transaction fee.

 

δηλαδή με το που πατήσω accept θα μου επιστραφούν τα λεφτά;

μη γίνει καμία γκάφα και ακυρωθεί η πώληση και δεν πάρω πίσω τα λεφτά.

 

επίσης 23/7 έγινε η πληρωμή άρα 6/9 (μεθαύριο) λήγει η προθεσμία για case (αν δε κάνω λάθος).

 

μήπως να ανοίξω από τώρα case για να είμαι σίγουρος; μη μου τη φέρει ο κινέζος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει πρόσφατα κάποιος από εσάς αγορά από Κίνα;

Αγόρασα από το ebay στις 10/08 κάτι αξίας ~90€, το αντικείμενο έγινε dispatch στις 14/08. Έφυγε με China Post Registered Airmail όπως με ενημέρωσε ο πωλητής και μου έστειλε και Tracking number της μορφής RAxxxxxxxxxCN.

Σύμφωνα με κάποιες σελίδες που βρήκα βλέπω ότι το πακέτο τελικά έφυγε από κίνα 22/08 με προορισμό την ελλάδα.

Το θέμα είναι ότι μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει κάτι και δεν ξέρω και που να ψάξω, η υπηρεσία αναζήτησης των ελτα δε μου επιστρέφει αποτελέσματα. Σε έξι ημέρες κλείνω μήνα από την παραγγελία.

Τι κάνω; Να περιμένω ακόμη; Να στείλω κανένα μήνυμα στον πωλητή; Παίζει να κόλλησε στο τελωνείο και αν ναι που να το ψάξω;

 

--

Να συμπληρώσω ότι το πακετάκι θα πρέπει να είναι μεγαλούτσικο καθώς περιέχει ένα χιλιομετρητή/στροφόμετρο από μηχανή Honda cb400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αγόρασα ένα αντικείμενο από το ebay. Ο πωλητής είναι από την Αμερική και το πακέτο στάλθηκε μέσω USPS. Στο tracking number που μου έδωσε, από τις 27/8/2012 το status έχει κολλήσει στο Acceptance (Your item was accepted at 10:31 am on August 27, 2012 in SAN JACINTO, CA 92583. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later). Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Το πακέτο έρχεται στην Ελλάδα ή είναι ακόμη στην Αμερική; Μήπως να στείλω μήνυμα στον πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει πρόσφατα κάποιος από εσάς αγορά από Κίνα;

Αγόρασα από το ebay στις 10/08 κάτι αξίας ~90€, το αντικείμενο έγινε dispatch στις 14/08. Έφυγε με China Post Registered Airmail όπως με ενημέρωσε ο πωλητής και μου έστειλε και Tracking number της μορφής RAxxxxxxxxxCN.

Σύμφωνα με κάποιες σελίδες που βρήκα βλέπω ότι το πακέτο τελικά έφυγε από κίνα 22/08 με προορισμό την ελλάδα.

Το θέμα είναι ότι μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει κάτι και δεν ξέρω και που να ψάξω, η υπηρεσία αναζήτησης των ελτα δε μου επιστρέφει αποτελέσματα. Σε έξι ημέρες κλείνω μήνα από την παραγγελία.

Τι κάνω; Να περιμένω ακόμη; Να στείλω κανένα μήνυμα στον πωλητή; Παίζει να κόλλησε στο τελωνείο και αν ναι που να το ψάξω;

 

--

Να συμπληρώσω ότι το πακετάκι θα πρέπει να είναι μεγαλούτσικο καθώς περιέχει ένα χιλιομετρητή/στροφόμετρο από μηχανή Honda cb400.

 

μπες εδώ http://212.205.82.71/trackandtrace/

 

και βάλε τον κωδικό που έχεις RAxxxxxxxxxCN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρήξω κόσμο ακόμα με το θέμα μου.

NikosKallithea είσαι εδώ; :-D

 

συμφώνησε να μου κάνει refund τελικά

μου γράφει εκτός των άλλων:

2)eBay will email you the cancel transaction request, please accept it. (we could take back the eBay transaction fee.

 

δηλαδή με το που πατήσω accept θα μου επιστραφούν τα λεφτά;

μη γίνει καμία γκάφα και ακυρωθεί η πώληση και δεν πάρω πίσω τα λεφτά.

 

επίσης 23/7 έγινε η πληρωμή άρα 6/9 (μεθαύριο) λήγει η προθεσμία για case (αν δε κάνω λάθος).

 

μήπως να ανοίξω από τώρα case για να είμαι σίγουρος; μη μου τη φέρει ο κινέζος

Αυτο που σου λεει να το κανεις μετα την επιστροφή των χρημάτων σου στο παυπαλ. Να ανοίξεις dispiute

 

 

 

 

 

Έχει κάνει πρόσφατα κάποιος από εσάς αγορά από Κίνα;

Αγόρασα από το ebay στις 10/08 κάτι αξίας ~90€, το αντικείμενο έγινε dispatch στις 14/08. Έφυγε με China Post Registered Airmail όπως με ενημέρωσε ο πωλητής και μου έστειλε και Tracking number της μορφής RAxxxxxxxxxCN.

Σύμφωνα με κάποιες σελίδες που βρήκα βλέπω ότι το πακέτο τελικά έφυγε από κίνα 22/08 με προορισμό την ελλάδα.

Το θέμα είναι ότι μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει κάτι και δεν ξέρω και που να ψάξω, η υπηρεσία αναζήτησης των ελτα δε μου επιστρέφει αποτελέσματα. Σε έξι ημέρες κλείνω μήνα από την παραγγελία.

Τι κάνω; Να περιμένω ακόμη; Να στείλω κανένα μήνυμα στον πωλητή; Παίζει να κόλλησε στο τελωνείο και αν ναι που να το ψάξω;

 

--

Να συμπληρώσω ότι το πακετάκι θα πρέπει να είναι μεγαλούτσικο καθώς περιέχει ένα χιλιομετρητή/στροφόμετρο από μηχανή Honda cb400.

Να περιμένεις μέχρι 20/9 μετά βλέπουμε

 

 

 

 

 

Καλησπέρα. Αγόρασα ένα αντικείμενο από το ebay. Ο πωλητής είναι από την Αμερική και το πακέτο στάλθηκε μέσω USPS. Στο tracking number που μου έδωσε, από τις 27/8/2012 το status έχει κολλήσει στο Acceptance (Your item was accepted at 10:31 am on August 27, 2012 in SAN JACINTO, CA 92583. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later). Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Το πακέτο έρχεται στην Ελλάδα ή είναι ακόμη στην Αμερική; Μήπως να στείλω μήνυμα στον πωλητή;

Ειναι μικρο το διάστημα οι αγορές απο εβαυ θέλουν υπομονή, άλλωστε για τον λόγο αυτο το παυπαλ δεινει 45 ημερες και αλλες 20 στο dispiute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πάω στο account μο στο eBay και μου έχει μόνο τις τελευταίες 9 αγορές μου ενω εγω έχω κάνει 19'ας πούμε! Που ειναι οι άλλες;γιατι μου τις διαγραφεί;-.-

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...