Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχώρησα στην πληρωμή των ένα εκ των δύο αγορών μου μέσω τραπέζης αλλά στις επιλογές για το ποιος θα χρεωθεί τα έξοδα κίνησης πάτησα ο αποστολέας με αποτέλεσμα εκτός από 1,5 ευρώ να μου βγάλει 10.60 για προμήθεια τρίτων.

Μήπως όμως ο πωλητής είχε περιλάβει κ αυτά στα έξοδα αποστολής και έπρεπε απλά για την χρέωση να επιλέξω αμφότεροι? Συνήθως οι πωλητές περιλαμβάνουν στα έξοδα αποστολής αυτά που χρεώνει η τράπεζα τους?

 

Τώρα στα 17 ευρώ (τα οποία είναι μάλλον πολλά για αποστολή δέματος απο Γερμανία) πρέπει να πληρώσω 10,60 επιπλέον... Γκρρρρρ!!!!

 

Τι θα μπορούσα να ρωτήσω τον πωλητή μπας και?

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προχώρησα στην πληρωμή των ένα εκ των δύο αγορών μου μέσω τραπέζης αλλά στις επιλογές για το ποιος θα χρεωθεί τα έξοδα κίνησης πάτησα ο αποστολέας με αποτέλεσμα εκτός από 1,5 ευρώ να μου βγάλει 10.60 για προμήθεια τρίτων.

Μήπως όμως ο πωλητής είχε περιλάβει κ αυτά στα έξοδα αποστολής και έπρεπε απλά για την χρέωση να επιλέξω αμφότεροι? Συνήθως οι πωλητές περιλαμβάνουν στα έξοδα αποστολής αυτά που χρεώνει η τράπεζα τους?

 

Τώρα στα 17 ευρώ (τα οποία είναι μάλλον πολλά για αποστολή δέματος απο Γερμανία) πρέπει να πληρώσω 10,60 επιπλέον... Γκρρρρρ!!!!

 

Τι θα μπορούσα να ρωτήσω τον πωλητή μπας και?

 

:(

 

Πολύ καλά έκανες και χρεώθηκες τα έξοδα του εμβάσματος.Στα εξοδα αποστολής είναι μόνο τα έξοδα αποστολής!!!Ο πωλητής θέλει να πληρωθεί το ποσό της δημοπρασίας,όχι το ποσό μείον τα όποια έξοδα του εμβάσματός σου.Αυτά βαρύνουν εσένα.

Τώρα όσον αφορά σε εξοδα αποστολής δέματος από γερμανία , πλήρωσε απλή επιστολή με κούριερ από Θεσσαλονίκη για αθήνα και θα καταλάβεις οτι είναι ''τσάμπα'' τα 17 Ευρώ από Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prospathw na kanw link to account tou ebay(tou uk) me afto tou paypal.Pataw to koubi apo to ebay kai otan me vgazei sto paypal(enw eimai loged in) den ginetai tiipota!

kamia lish?

Δε καταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις. Τι ενοεις λεγοντας οτι οταν σε βγαζει στο paypal δε γινεται τιποτα? Οταν σε βγαζει στο ΡΡ βαζεις τους κωδικους σου και μπαινεις στο λογαριασμο σου στο ΡΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As ta paroume apo tin arxh

otan paw na kanw bid se ena item pou thelw,kai to bid dn epiveveonete epeidh mou leei oti o pwlitis exei zitisei na exw paypal acc,kai mou dinei links gia na kanw kainourgio h na to enosw me to iparxwn acc.Pataw sto deftero kai me paei sto paypal kanw login kai meta me vgazei stin klasiki selida tou paypal pou mou dixnei stixia gia to acc mou,xwris fisika na mou dixnei kapio minima epivevewshs enwshs logariasmou pp -ebay!Kai fisika ta dio acc dn enonodai.To idio simvenei otan to kanw mesa apo tis rithmiseis tou myebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As ta paroume apo tin arxh

otan paw na kanw bid se ena item pou thelw,kai to bid dn epiveveonete epeidh mou leei oti o pwlitis exei zitisei na exw paypal acc,kai mou dinei links gia na kanw kainourgio h na to enosw me to iparxwn acc.Pataw sto deftero kai me paei sto paypal kanw login kai meta me vgazei stin klasiki selida tou paypal pou mou dixnei stixia gia to acc mou,xwris fisika na mou dixnei kapio minima epivevewshs enwshs logariasmou pp -ebay!Kai fisika ta dio acc dn enonodai.To idio simvenei otan to kanw mesa apo tis rithmiseis tou myebay

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι μαλλον εχεις δωσει μια email διευθυνση στο ebay και διαφορετικη στο paypal. Αν ειναι ετσι τροποποιησε τη μια απο τις 2 ωστε να συμφωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αγορά απο ebay μέσω paypal.

Σε επανελημμένα email που έστειλα στον πωλητή αν και πότε θα μου στείλει τις εμφανίσεις δεν έχω πάρει καμια απάντηση...

Έχουν περάσει 8ημέρες...

Τι μπορώ να κάνω?

Ενω σε μια άλλη συνναλαγή με άλλον χρήστη μου έστειλε μέσω USPS Priority Mail International (6 to 10 business days) θα το έχω μάλλον την δευτέρα.Θα έρθει σπίτι η θα πρέπει να πάω εγω κάπου να το παραλάβω?

Sorry αν είναι ανόητες οι ερωτήσεις αλλά τα αγγλικά μου δν είναι και πολύ καλά και είναι οι 2 πρώτες αγορές μέσω ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θελεις να πεις οτι εκανες αγορα απο ebay και πληρωσες μεσω paypal

2. Περιμενε ακομα 1 εβδομαδα και αν δεν εχεις παραλαβει αυτο που αγορασες κανε dispute (οταν φτασει η ωρα, αν δε ξερεις πως να κανεις ξαναρωτας)

3. Η θα στο φερουν τα ΕΛΤΑ στη διευθυνση σου, η θα σου αφησουν σημειωμα να πας να το παραλαβεις

4. Μην αγοραζεις απο πωλητες που χρησιμοποιουν ως εταιρια αποστολης τη fedex γιατι υπαρχει μπλεξιμο. Να προτιμας αυτους που χρησιμοποιουν USPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σωστά.

2.Οκ θα περιμένω.Δν ξέρω θα ξαναρωτήσω.Απο τι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες επειδή πλήρωσα μέσω paypal δν πρόκειται να χάσω τα χρήματα έτσι?

3.ΟΚ

4.Ναι το είχα διαβάσει.Αν και ο δέυτερος χρήστης που έδωσε id για USPS όταν το βάζω δν μου βγάζει κάτι.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σωστά.

2.Οκ θα περιμένω.Δν ξέρω θα ξαναρωτήσω.Απο τι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες επειδή πλήρωσα μέσω paypal δν πρόκειται να χάσω τα χρήματα έτσι?

3.ΟΚ

4.Ναι το είχα διαβάσει.Αν και ο δέυτερος χρήστης που έδωσε id για USPS όταν το βάζω δν μου βγάζει κάτι.

Ευχαριστώ

Για να χασεις τα λεφτα δε τα χανεις. Στο site του USPS φαινεται μονο οταν σου στειλουν το αντικειμενο με Express mail service και οχι με priority mail. Επισης οταν σου γραφει 6 μεχρι 10 ημερες, αυτο δεν ειναι στανταρ. Μπορει να κανει 3 μερες να φτασει,μπορει ομως σπανια βεβαια και 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χασεις τα λεφτα δε τα χανεις. Στο site του USPS φαινεται μονο οταν σου στειλουν το αντικειμενο με Express mail service και οχι με priority mail. Επισης οταν σου γραφει 6 μεχρι 10 ημερες, αυτο δεν ειναι στανταρ. Μπορει να κανει 3 μερες να φτασει,μπορει ομως σπανια βεβαια και 15

 

Στο site του USPS φαινεται όπως και αν σου στειλουν το αντικειμενο είτε με Express mail service είτε και με priority mail(αυτή είναι η έννοια του tracking number, αλλιώς το priority mail δεν θα είχε tracking number).Προσωπικά έχουμε μιλήσει για το θέμα αυτό με pm!Για να μην φαίνεται το δέμα στο site πάει να πει οτι δεν έχει ταχυδρομηθεί ακόμη ,απλά ξέρουμε πριν το ταχυδρομήσουμε τι tracking number θα έχει(τουλάχιστον αυτό μου έχει τύχει με courier).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω τον παρακάτω επεξεργαστή δεν έχω παραγγείλει απο ebay θέλω να ξέρω αν θα πληρώσω τελωνείο ή οτιδήποτε κερατιάτικα πως μπορώ να ξέρω από που θα έρθει? προτιμώ από ΕΕ. Επίσης αξίζει μια τέτοια αγορά αυτή τη στιγμή έχω τον athlon 64 300+ s939. Θα δω διαφορά με αυτόν τον επεξεργαστή?

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-AMD-Athlon-64-X2-4200-939-MANCHESTER-Dual-Core-CPU_W0QQitemZ150188091613QQihZ005QQcategoryZ133682QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...