Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι ότι πάντα τελείωναν σε άτσαλες ώρες, όχι η αργή σύνδεση. Δηλαδή χαράματα και την επόμενη μέρα δούλευα πρωί πχ και τέτοια.. Έχει τύχει να κάτσω κι εγώ σπίτι για να περιμένω κάτι να τελειώσει ώστε να το διεκδικήσω την τελευταία στιγμή, και το κέρδισα. Αλλά όχι να πάω και σε net cafe για τέτοια δουλειά.

 

Χτες λοιπόν έψαξα αρκετά και τελικά χρησιμοποίησα το http://www.ezsniper.com που δίνει trial για να κερδίσεις 3 αντικείμενα και κέρδισα αυτό που ήθελα που τελείωνε στις 05:30 ώρα Ελλάδος! Happy ending λοιπόν :)

Υπαρχει κι αυτο

http://www.auctionstealer.com

 

 

kalispera se olous!

psaxnw na agoraswkinito mesw ebay. vrika mia kali perptwsi (Nokia N73) 70euro peripouallatoprovlimamou einai oti mou leei simlock : orange. epikinwnisa me ton seller kai mou eipe oti gia na leitourgei prepei na to 3ekleidwsw...(poly apla).

Epeidei den gnerizw tha ithela na mou peite an a3ezei ton kopo kai vevea an ginete..

Ti lete tsakalia???

Απ οσο ξερω ολα ξεκλειδωνουν, απλα ειναι θεμα κοστους. Ρωτησε καποιο service κινητων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια εμένα δεν μου απάντησε κανείς.. πως να στείλω λεφτά σε τράπεζα εκτός ευρωπαικής ένωσης?

Εγώ πάντως είδα 3-4 απαντήσεις στην ερώτησή σου..!

 

Θα επαναλάβω πως αν είναι να στείλεις τα χρήματα σε πωλητή ή κατάστημα για αγορά μέσω ebay, είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου στα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα απο Γερμανικό ebay 2 αντικείμενα κ τώρα πρέπει να πληρώσω μέσω τραπέζης εφόσον δεν υποστήριζαν PayPal οι πωλητές! Περιμένω να μου στείλει πληροφορίες για τον λογαριασμό του κτλ. :confused:

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε λίγο ποια είναι η διαδικασία για μεταφορά χρημάτων μέσω τραπέζης? :rolleyes:

 

Ευχαριστώ!

 

 

Επίσης έχω βάλει αρκετούς στη λίστα που δε μπορούν να αγοράσουν από εμένα κι πολλές φορές όταν το feedback του χρήστη είναι επίφοβο καθυστερώ να στείλω ό,τι αγόρασε επίτηδες μήπως προβεί σε περίεργες κινήσεις.

 

Προχτές πέταξα από δημοπρασία μου έναν μηδενικό χρήστη με ID sakalam1962 και με έβριζε κιόλας... :rolleyes:

 

Πως μπορείς να βάλεις κάποιους σε λίστα ώστε να μην μπορούν να αγοράσουν απο εσένα?

Επίσης θα ήθελα να μου πείς πως γίνετε να "πετάξεις" κάποιον απο μια δημοπρασία?

Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα απο Γερμανικό ebay 2 αντικείμενα κ τώρα πρέπει να πληρώσω μέσω τραπέζης εφόσον δεν υποστήριζαν PayPal οι πωλητές! Περιμένω να μου στείλει πληροφορίες για τον λογαριασμό του κτλ. :confused:

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε λίγο ποια είναι η διαδικασία για μεταφορά χρημάτων μέσω τραπέζης? :rolleyes:

 

Ευχαριστώ!

 

Εφόσον χρησιμοποιείς web banking, το κάνεις από εκεί. Γρήγορα και φτηνά. Αν όχι, πηγαίνεις σε μια τράπεζα (αν είσαι πελάτης καλύτερα) και στέλνεις ένα έμβασμα.

 

Πως μπορείς να βάλεις κάποιους σε λίστα ώστε να μην μπορούν να αγοράσουν απο εσένα?

Επίσης θα ήθελα να μου πείς πως γίνετε να "πετάξεις" κάποιον απο μια δημοπρασία?

Ευχαριστώ :-)

 

Είναι επιλογή που προσφέρεται στους πωλητές. Υπάρχει στο "control panel" των πωλητών, στο "My Ebay".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα απο Γερμανικό ebay 2 αντικείμενα κ τώρα πρέπει να πληρώσω μέσω τραπέζης εφόσον δεν υποστήριζαν PayPal οι πωλητές! Περιμένω να μου στείλει πληροφορίες για τον λογαριασμό του κτλ. :confused:

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε λίγο ποια είναι η διαδικασία για μεταφορά χρημάτων μέσω τραπέζης? :rolleyes:

 

Ευχαριστώ!

 

 

Το να μην υποστηρίζει κάποιος πωλητής το paypal είναι από μόνο του ύποπτο. Πρόσεξε πάλι το rating του και δεν εννοώ να κοιτάξεις μόνο το νούμερο αλλά και τις δημοπρασίες αναλυτικά για τις οποίες αυτός έχει αξιολογηθεί.

 

Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δε θα προχωρούσα σε αγορά οποιουδήποτε προιόντος χωρίς paypal. Πολύ περισσότερο δε όταν η τιμή που βρήκα για αυτό που έψαχνα είναι super φανταστική ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην υποστηρίζει κάποιος πωλητής το paypal είναι από μόνο του ύποπτο. Πρόσεξε πάλι το rating του και δεν εννοώ να κοιτάξεις μόνο το νούμερο αλλά και τις δημοπρασίες αναλυτικά για τις οποίες αυτός έχει αξιολογηθεί.

 

Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δε θα προχωρούσα σε αγορά οποιουδήποτε προιόντος χωρίς paypal. Πολύ περισσότερο δε όταν η τιμή που βρήκα για αυτό που έψαχνα είναι super φανταστική ;)

 

Δε θα το έλεγα. Στο γερμανικό Ebay είναι μάλλον ο κανόνας παρά η εξαίρεση οι πωλητές που δεν υποστηρίζουν το Paypal αλλά πληρώνονται μόνο μέσω κατάθεσης στη τράπεζα ή μάλλον μέσω μεταφοράς από τράπεζα. Είναι ο φθηνότερος τρόπος οπότε γιατί να πληρώνουν τα κερατιάτικα του Paypal; Και εγώ το προτιμώ εάν πρόκειται για αγοραστή από την Ευρωζώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην υποστηρίζει κάποιος πωλητής το paypal είναι από μόνο του ύποπτο. QUOTE]

 

Δε συμφωνω καθολου μαζι σου. Πολλοι πωλητες δε δεχονται ΡΡ για δικους τους λογους, κυριως οικονομικους (μη ξεχνας οτι οι Αμερικανοι ειναι δεκαρολογοι) αλλα εκει πληρωνουν και αρκετες αγορες τους με επιταγες. Να ελεγες οτι ειναι υποπτο ενας κινεζος να μη δεχεται ΡΡ συμφωνω απολυτα. Βεβαια και εγω δε θα εκανα πληρωμη εκτος ΡΡ για λογους προστασιας μου, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι υποπτο για το πωλητη το οτι δε δεχεται ΡΡ. Κατα τα αλλα, φυσικα παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο ο ελεγχος των feedback του πωλητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα το έλεγα. Στο γερμανικό Ebay είναι μάλλον ο κανόνας παρά η εξαίρεση οι πωλητές που δεν υποστηρίζουν το Paypal αλλά πληρώνονται μόνο μέσω κατάθεσης στη τράπεζα ή μάλλον μέσω μεταφοράς από τράπεζα. Είναι ο φθηνότερος τρόπος οπότε γιατί να πληρώνουν τα κερατιάτικα του Paypal; Και εγώ το προτιμώ εάν πρόκειται για αγοραστή από την Ευρωζώνη.

Σε κανα χρονο αντε δυο θα τους μαντρωσουν ολους στο ΡΡ. Εγω πριν 3 χρονια εκανα κατι πωλησεις στο Γαλλικο ebay και εβλεπα οτι 2 στους 10 δεχοντουσαν πληρωμη με ΡΡ. Τωρα δεχονται οι 9 στους 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά δέχεσαι Paypal αν σε ενδιαφέρει να πουλάς σε πολλές χώρες γιατί κάποιοι τρόποι απαγορεύονται (Western Union) ενώ άλλοι απλά δεν είναι εφικτοί (πχ δε μπορεί να σου στείλει online χρήματα στο λογαριασμό σου ο Αμερικάνος ενώ και εσύ δε μπορεί να δεχτείς τα Money Orders που βγάζουν οπουδήποτε οι Αμερικάνοι και έχουν αξία μετρητών εκεί). Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, το moneybookers για παράδειγμα αλλά όχι και πολύ διαδεδομένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Hal k KWSN_Men.

Ηal δεν είναι μεγάλα τα ποσά περίπου 40 ευρώ κ οι δυο μου αγορές. Ελπίζω να πάνε καλά..

 

Μου έστειλε δυο αριθμούς έναν ΙΒΑΝ κ έναν αριθμό BIC....

Τώρα χρειάζεται κάποια άλλη πληροφορία? Να μου δώσει κάποιο όνομα κτλ... Οχι έτσι?

Πρέπει να πάω στην τράπεζα μου κ να δώσω τους δυο αυτούς αριθμούς κ το ποσό και είμαστε οκ?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν οι πωλητές του γερμανικού ebay διαφέρουν από του Αμερικάνικου η οποιουδήποτε άλλου, πάντως αυτό που κοιτάω πρώτα είναι η εξασφάλιση των χρημάτων που θα δώσω και η αποφυγή να τα χάσω. Σε αυτό ξέρω ότι το paypal είναι η καλύτερη λύση αν όχι η μοναδική όταν ασχολείσαι με το ebay γιατί με "προστατεύει" σε μεγάλο βαθμό και αποδεδειγμένα.

 

Με κατάθεση στη τράπεζα και παρόμοιους τρόπους δε ξέρω κατα πόσο αυτό είναι εφικτό. Για western union βέβαια δε το συζητώ καν. Μόλις το δω σαν επιλογή πληρωμής σε πώληση, αποχωρώ με μικρά πηδηματάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως αυτό που κοιτάω πρώτα είναι η εξασφάλιση των χρημάτων που θα δώσω και η αποφυγή να τα χάσω. Σε αυτό ξέρω ότι το paypal είναι η καλύτερη λύση αν όχι η μοναδική όταν ασχολείσαι με το ebay γιατί με "προστατεύει" σε μεγάλο βαθμό και αποδεδειγμένα

 

Exeis polu dikio. Asfalos omws yparxei polus kosmos pou protima na plhrwnei me epitages h' allous tropous (sthn agglia px einai polu suxnes oi taxudromikes epitages pou einai proplhrwmenes - postal orders).

 

Efoson to feedback enos xrhsth einai aksiologo mporeis na eisai arketa sigouros gia thn agorapolisia.

 

Kai mh ksexnas pws to paypal gia mikra posa sou stoixizei (san polhths) 3-5% ths aksias tou proiontos kai twn taxudromikwn telwn. Opote den einai kai h pio sumferousa epilogh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exeis polu dikio. Asfalos omws yparxei polus kosmos pou protima na plhrwnei me epitages h' allous tropous (sthn agglia px einai polu suxnes oi taxudromikes epitages pou einai proplhrwmenes - postal orders).

 

Efoson to feedback enos xrhsth einai aksiologo mporeis na eisai arketa sigouros gia thn agorapolisia.

 

Kai mh ksexnas pws to paypal gia mikra posa sou stoixizei (san polhths) 3-5% ths aksias tou proiontos kai twn taxudromikwn telwn. Opote den einai kai h pio sumferousa epilogh

 

Σίγουρα δεν είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή για πωλητή, εγώ σαν αγοραστής αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...