Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

an s exei erthei antikeimeno apo ameriki xreiazete na pas esi sto teloneio tou aerodromiou i borei na s erthei ena poso simeiomeno me to xarti ton elta?

 

Θα πρέπει να πας εσύ στο τελωνείο- όχι αναγκαστικά του αεροδρομίου,αλλά σε όποιο έχουν κρατήσει το αντικείμενό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

an s exei erthei antikeimeno apo ameriki xreiazete na pas esi sto teloneio tou aerodromiou i borei na s erthei ena poso simeiomeno me to xarti ton elta?

 

Θα πρέπει να πας εσύ στο τελωνείο- όχι αναγκαστικά του αεροδρομίου,αλλά σε όποιο έχουν κρατήσει το αντικείμενό σου.

Εξαρταται με τι μεταφορικη εταιρια εχει ερθει το αντικειμενο. Αν ειναι με fedex συνηθως σε ειδοποιουν και πας στο αεροδρομιο οπου σου ερχεται κι ο κουκος αηδονι. Αν ειναι με απλο ταχυδρομειο και χαμηλης αξιας αντικειμενο, συνηθως δε πληρωνεις αλλα και εαν προκειται να πληρωσεις σου ερχεται ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ,πηγαινεις στο ταχυδρομειο,πληρωνεις και παραλαμβανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω ένα ipod touch 16gb από Αμερική μιας και μαζί με μεταφορικά θα μου έρθει 300 ευρώ και στην Ελλάδα κάνει 440. Έχω όμως μερικές απορίες.

 

Από θέμα ενέργειας θα έχω κάποιο πρόβλημα? Χρειάζομαι ειδικό μετασχηματιστή για την μπρίζα ή και στην Αμερική έχουν τις ίδιες μπρίζες με εμάς στα 220 Volt?

 

Από θέμα itunes, αναβαθμίσεις και τέτοια θα έχω κανένα πρόβλημα?

 

Γενικά, έχει κάνει κανείς παρόμοια αγορά να μου πει τι να προσέξω?

 

edit: Επειδή παίζει να το πάρω και από Αγγλία πείτε μου τι προβλήματα θα βρω αν το πάρω από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ffseriespower αν υπάρχει το αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει στην ίδια τιμή περίπου και στην Αμερική και στην Αγγλία, προτίμησε την δεύτερη κυρίως γιατί δεν θα μπλέξεις καθόλου μα καθόλου με τελωνεία.

 

Το θέμα με τις τάσεις δεν είναι και πρόβλημα γιατί οι περισσότερες συσκευές πλέον δουλεύουν και στις 2 τάσεις αυτόματα, απλά πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν αντάπτορα στην πρίζα (και για την Αγγλική πρίζα χρειάζεται αντάπτορας). Ακόμα κι αν δεν υποστηρίζει η συσκευή 220/110 με έναν μετασχηματιστάκο (πράγμα φθηνό) κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάθισα να διαβάσω όλο το thread για να δω τι έχετε γράψει, οπότε συγχωρήστε με για όποιο λάθος. Πολλοί ρωτάνε για το τι ισχύει και τι όχι. Υπάρχουν κάποιο επίσημοι οδηγοί για το τι πρέπει να πληρώσουμε, το τι γίνεται με τις ταχυδρομικές είναι μία άλλη ιστορία αλλά γνωρίζοντας κάποιος τους νόμους και τους κανονισμούς είναι χρήσιμο. Σωστά; :)

 

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον site αυτό της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων.

 

http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/faq_2.html

 

Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (Οικον. έτους 2006)

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/plirofories.html

 

(Eγχειρίδιο απαντήσεων στα συνηθέστερα ερωτήματα σε θέματα του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας - Ιανουάριος 2007)

 

Καθώς και ο νόμος κανονισμός των τελωνείων.

 

http://www.ektelonistis.gr/teloniakos_kodikas.htm

 

και η τελευταία αναμόρφωση από όσο γνωρίζω νόμος 3583.

 

hint: Όπως έχω γράψει και αλλού όλοι οι νόμοι (εκτός από τους πολύ παλιούς) δίνονται δωρεάν για εμφάνιση από το Ε.Τ. στη διεύθυνση http://www.et.gr και μετά αφού βρούμε το νόμο που μας ενδιαφέρει ανοίγουμε το svg αρχείο (αφού έχουμε βάλει το κατάλληλο plugin).

 

Νόμος 3583 άρθρο 41

 

Μερικά πρόχειρα ενδιαφέροντα πράγματα:

 

Δικαιώματα υπερημερίας και αποταμίευσης

Διοικητικό κόστος υπερημερίας

1. Τα εμπορεύματα που εναποτίθενται στον τελωνειακό περίβολο ή στις αποθήκες προσωρινής εναπόθεσης, τη διαχείριση των οποίων έχουν οι τελωνειακές

αρχές, υποβάλλονται σε δικαιώματα υπερημερίας μετά

παρέλευση οκτώ (8) ημερών από την ημερομηνία εναπόθεσής τους....

..2. Τις πρώτες δεκαπέντε (15) ημέρες μετά τη λήξη

της προθεσμίας της πρώτης παραγράφου επιβάλλεται δικαίωμα υπερημερίας ισόποσο των είκοσι λεπτών

(0,20) του ευρώ για τα αποτιθέμενα στις τελωνειακές

αποθήκες και δέκα λεπτών (0,10) του ευρώ για τα αποτιθέμενα εμπορεύματα στον τελωνειακό περίβολο, για

κάθε ημέρα ανά πενήντα (50) χιλιόγραμμα βάρους....

5. Τα εμπορεύματα που έχουν εναποτεθεί στις παραπάνω αποθήκες, για τα οποία ζητείται τελωνειακός

προορισμός ή θέση σε οποιοδήποτε τελωνειακό καθεστώς και κατατίθεται διασάφηση, υποβάλλονται στο

δεκαπλάσιο του δικαιώματος υπερημερίας μετά τέσσερις (4) ημέρες από την επαλήθευσή τους ή μετά είκοσι

(20) ημέρες από την αποδοχή του ως άνω τελωνειακού

παραστατικού.

6. Τα ως άνω δικαιώματα δεν μπορούν να υπερβούν

τη συναλλακτική αξία του εμπορεύματος...

 

 

από το

Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (Οικον. έτους 2006)

 

72.Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α)για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

 

Να σημειώσω ότι για computer hardware και ηλεκτρονικά από τον επίσημο οδηγό TARIC δεν υπάρχουν δασμοί με απόφαση του 2006 που έχει ισχύ από 1/1/2007, συνεπώς κάποιος είναι δυνατό να γλυτώσεις το 3,5% αν ζητήσει να του βάλουν το TARIC του προϊόντος. Άρα για ποσά μέχρι 350? θεωρητικά δεν πρέπει να πληρώσουμε τίποτα εκτός από τα διοικητικά χαρτιά!

 

Παρακαλώ κάποιος περισσότερο γνώστης μπορεί να με διορθώσει.

 

Κάποια στιγμή λέω να ρίξω μία ματιά στις διοικητικές διαδικασίες ώστε να κάνω τα έγγραφα μόνος μου. Κανείς πρόθυμος να το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ather πολύ χρήσιμα αυτά που παραθέτεις! Θέλουν χρόνο για μελέτη όμως..

 

Παιδιά έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ πρόγραμμα για αυτόματο bidding? Υπάρχει ένα αντικείμενο που δεν εμφανίζεται συχνά στο ebay και το έχω χάσει ήδη 2 φορές. Αυτή τη φορά τελειώνει στις 5 τα χαράματα, οπότε θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο προγραμματάκι για να τελειώνουμε! Προτείνετε κανένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση : αν σου αφησουν αρνητικο feedback και εισαι αγοραστης τι γινεται?

Τίποτα. Τι θες να γίνει δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα. Τι θες να γίνει δηλαδή;

 

Σχετικό. Πολλοί Έλληνες συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο (στα @@ τους δηλαδή) και το τέλος βλέπεις πωλητές να μη στέλνουν σε κάποιες τριτοκοσμικές χώρες και στην Ελλάδα μαζί με αυτές.

 

Προσωπικά έχω βάλει κάποιους minimum όρους: Have feedback score equal or lower too -1, Have received 2 Unpaid Item strikes within the last 30 days.

 

Επίσης έχω βάλει αρκετούς στη λίστα που δε μπορούν να αγοράσουν από εμένα κι πολλές φορές όταν το feedback του χρήστη είναι επίφοβο καθυστερώ να στείλω ό,τι αγόρασε επίτηδες μήπως προβεί σε περίεργες κινήσεις.

 

Προχτές πέταξα από δημοπρασία μου έναν μηδενικό χρήστη με ID sakalam1962 και με έβριζε κιόλας... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα. Τι θες να γίνει δηλαδή;

 

.... ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να συμμετεχεις σε καποιες δημοπρασιες για παραδειγμα.

Αν παιζει ρολο κι αυτο, που δεν το ξερω, γιαυτο ρωταω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ather πολύ χρήσιμα αυτά που παραθέτεις! Θέλουν χρόνο για μελέτη όμως..

 

Παιδιά έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ πρόγραμμα για αυτόματο bidding? Υπάρχει ένα αντικείμενο που δεν εμφανίζεται συχνά στο ebay και το έχω χάσει ήδη 2 φορές. Αυτή τη φορά τελειώνει στις 5 τα χαράματα, οπότε θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο προγραμματάκι για να τελειώνουμε! Προτείνετε κανένα :)

 

Για να μην το κερδίζεις σημαίνει ότι οι άλλοι ή έχουν πολύ γρήγορη σύνδεση και χτυπάνε στο τελευταίο δευτερόλεπτο ή αλληλοχτυπιούνται τα διάφορα προγ. bidding κι όποιος προλάβει...

Απο προσωπική εμπειρία θα πρότεινα το πρώτο(αναγκάστηκα να πάω σε internet cafe για να χτυπήσω κάτι που ήθελα πολύ).

Προγράμματα υπάρχουν 2-3(τα γνωστά) αλλά ζητάνε διάφορα στοιχεία και δεν ασχολήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι πάντα τελείωναν σε άτσαλες ώρες, όχι η αργή σύνδεση. Δηλαδή χαράματα και την επόμενη μέρα δούλευα πρωί πχ και τέτοια.. Έχει τύχει να κάτσω κι εγώ σπίτι για να περιμένω κάτι να τελειώσει ώστε να το διεκδικήσω την τελευταία στιγμή, και το κέρδισα. Αλλά όχι να πάω και σε net cafe για τέτοια δουλειά.

 

Χτες λοιπόν έψαξα αρκετά και τελικά χρησιμοποίησα το http://www.ezsniper.com που δίνει trial για να κερδίσεις 3 αντικείμενα και κέρδισα αυτό που ήθελα που τελείωνε στις 05:30 ώρα Ελλάδος! Happy ending λοιπόν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το http://www.esnipe.com παλαιότερα έδινε ένα μήνα δωρεάν, δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.

 

Για να μην το κερδίζεις σημαίνει ότι οι άλλοι ή έχουν πολύ γρήγορη σύνδεση και χτυπάνε στο τελευταίο δευτερόλεπτο ή αλληλοχτυπιούνται τα διάφορα προγ. bidding κι όποιος προλάβει...

Απο προσωπική εμπειρία θα πρότεινα το πρώτο(αναγκάστηκα να πάω σε internet cafe για να χτυπήσω κάτι που ήθελα πολύ).

Προγράμματα υπάρχουν 2-3(τα γνωστά) αλλά ζητάνε διάφορα στοιχεία και δεν ασχολήθηκα.

 

Ως επί το πλείστον, ΔΕΝ είναι άτομα με γρήγορη σύνδεση πουκ κάθονται από πάνω αλλά χρησιμοποιούν προγράμματα τα οποία και μπορείς να ρυθμίσεις πόσα δευτερόλεπτα πριν το τέλος θέλεις να χτυπήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera se olous!

psaxnw na agoraswkinito mesw ebay. vrika mia kali perptwsi (Nokia N73) 70euro peripouallatoprovlimamou einai oti mou leei simlock : orange. epikinwnisa me ton seller kai mou eipe oti gia na leitourgei prepei na to 3ekleidwsw...(poly apla).

Epeidei den gnerizw tha ithela na mou peite an a3ezei ton kopo kai vevea an ginete..

Ti lete tsakalia???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...