Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν έξοδα επιστροφής. Όταν ο παραλήπτης δεν δέχεται το δέμα, γυρνάει πίσω με τα γραμματόσημα που έχει πληρώσει ο αποστολέας.

 

Αυτά που δεν μπορείς να ζητήσεις να σου επιστραφούν σε καμία περίπτωση είναι τα έξοδα αποστολής που πλήρωσε αυτός. Εμένα μου έτυχε 3 φορές να στείλω δέμα πίσω:

- Ήταν εξωφρενικό το ποσό που ζητούσε το τελωνείο, το έστειλα πίσω και μου επέστρεψε όλο το ποσό (και τα έξοδα αποστολής). Αυτό θα πει τύχη.

- Ο πωλητής δυσκολεύτηκε να δεχτεί αυτή τη διαδικασία κι έτσι του ζήτησα να κρατήσει και τα έξοδα για την δημοπρασία (αυτός τα πληρώνει στο eBay).

- Ο πωλητής ξεχάστηκε και αντί να βάλει για τιμή όπως του είχα ζητήσει $45, έβαλε την κανονική ($180). Του το έστειλα πίσω και μου το ξαναέστειλε όπως είχαμε συμφωνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχουν έξοδα επιστροφής. Όταν ο παραλήπτης δεν δέχεται το δέμα, γυρνάει πίσω με τα γραμματόσημα που έχει πληρώσει ο αποστολέας.

Δικηο εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεμα ηρθε με fedex οπως και ολα τα προηγουμενα.Μου εκανε εντυπωση γιατι εχω παραγγειλει πολλες φορες κ μεγαλυτερα ποσα απο το συγκεκριμενο και δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Μαλλον θα ηταν η τυχερη τους μερα. Τωρα,θα επιχειρησω το παζαρι πρωτα με τους υπαλληλους κ μετα αν ζητησουν υπερβολικα χρηματα 8α επιστρεψω το δεμα στο μαγαζι. Το θεμα ειναι τι 8α παιξει αν επιστραφει. Θα ζητησω να το ξαναστειλουν με νεα εξοδα αποστολης μηπως αυτη τη φορα περασει? 8α ζητησω να το σπασω σε 2 δεματα?(περιπλοκο)(μεγαλο κοστος). Μπορω να επιστρεψω τα πραγματα και να παρω κατι αλλο?(καλο ακουγεται). Δεν μιλαμε για περιπτωση ebay αλλα για μεγαλο μαγαζι και μου φενεται λιγο δυσκολο το να εχω επικοινωνια και να ζητησω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο πιο οικονομικός τρόπος για να στείλω χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό εκτός ευρωπαικής ένωσης ποιός είναι?

Με Web Banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο πιο οικονομικός τρόπος για να στείλω χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό εκτός ευρωπαικής ένωσης ποιός είναι?

Αυτο που σιγουρα πρεπει να ρωτησεις στη τραπεζα απο την οποια θα στειλεις τα χρηματα, ειναι αν η τραπεζα του εξωτερικου στην οποια θελεις να στειλεις το εμβασμα συνεργαζεται απ ευθειας με την Ελληνικη η οχι. Αν δε συνεργαζονται σημαινει οτι μεσολαβει και μια τριτη τραπεζα, η οποια θα πρεπει να συνεργαζεται και βεβαια αυτο σημαινει επιπλεον προμηθεια. Συνηθως οι τραπεζες εαν δεν εχουν συνεργασια με μια αλλη τραπεζα, δεν ενημερωνουν το πελατη, με αποτελεσμα στο δικαιουχο να φτανουν λιγοτερα χρηματα επειδη η διαμεσολαβουσα τραπεζα χρεωσε τη δικη της προμηθεια. Μ ενα λογο λοιπον,αν η τραπεζα σου δεν εχει συνεργασια με τη συγκεκριμενη τραπεζα που θελεις να στειλεις χρηματα, ψαξε για καποια αλλη που θα εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο πιο οικονομικός τρόπος για να στείλω χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό εκτός ευρωπαικής ένωσης ποιός είναι?

 

Γίνε πιο σαφής για να σε βοηθήσουμε.Σε ποιά χωρα θέλεις να στείλεις χρήματα-σε ποιά τράπεζα?Αν το θέλεις για να πληρώσεις για πράγμα αγορασμένο στο ebay ξέχασέ το!!!Δεν σου παρέχεται καμία ασφάλεια αν δεν τα βρείς με τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενημέρωση όλων σχετικά με δασμούς-τελωνείο κτλ βρήκα και σας παραθέτω τα ακόλουθα:

 

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την συνολική αξία ποιος την εκτιμά? Τι γίνεται όταν αμφισβητούν ακόμη και το τιμολόγιο του πωλητή? Γενικά κάνουν ότι θέλουν συνήθως...

Ου μπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε πιο σαφής για να σε βοηθήσουμε.Σε ποιά χωρα θέλεις να στείλεις χρήματα-σε ποιά τράπεζα?Αν το θέλεις για να πληρώσεις για πράγμα αγορασμένο στο ebay ξέχασέ το!!!Δεν σου παρέχεται καμία ασφάλεια αν δεν τα βρείς με τον πωλητή.

 

Hong Kong! Δεν φοβάμαι γιατί είναι μαγαζί!

Αλλά πόσο κοστίζει η κατάθεση? Και απο ποια τράπεζα είναι πιο φτηνά!

Πρέπει να στείλω 400USD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an sto paypol anti tis pistotikis kartas mporo na doso xreostiki karta?

 

Ναι, αλλά δεν είναι συμβατή με όλες. Ποια έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...