Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνήθως στέλνει ο πωλητής μήνυμα ότι το απέστηλε στις τάδε του μηνός. Αλλά μπορεί να μη σου στείλει. Δε σημαίνει όμως πως δε το ταχυδρόμησε.

Συνήθως με το που πληρώσεις, γίνεται αμέσως η αποστολή του δέματος. Αν σε καίει πολύ ή είναι ακριβό το δέμα ρώτα. Διαφορετικά περίμενε ένα εύλογο διάστημα κ αν δείς ότι δε έρχεται, ενημέρωσε τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ. Καινούργιος εδώ και είπα να αρχίσω από δώ. Μιας και σκεφτομαι να αγοράσω κάποια πραγματάκια από το ebay.co.uk ήθελα να ρωτήσω κάτι.

 

Αξίζει αγορά μικρότερη των 10$? Δηλαδή λίγων ευρώ?

Αν λέει οτι item location: Hong Kong παίζει να μπλέξω με τίποτα τελωνείαή δεν παίζει ρόλο μιας και ειναι το αγγλικό ebay?

 

Σήμερα ξεκίνησα να ψάχνομαι περι ebay και έτσι δεν τα πολυκατέχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και παίζει ρόλο που είναι το αντικείμενο. Και από το Insomnia να αγοράσεις κάτι από τις αγγελίες, αν σου έρθει από Hong Kong υπάρχει η περίπτωση τελωνείου.

 

Για τη μικρή αγορά, προφανώς και αξίζει έαν είναι κάτι φτηνό σε σχέση με Ελλάδα και ταχυδρομικά είναι επίσης χαμηλά.

 

Γενικότερα, δε θα ήταν κακό να είχες διαβάσει και τι λέγεται στις προηγούμενες σελίδες, για να μη λεγονται συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πριν λίγο αγόρασα κάτι medical scrubs (οι στολές χειρουργείου) από το Καναδέζικο ebay. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να ζητήσω Insured ή οχι δέμα; Το ποσό είναι μηδαμινό (ούτε 2 ευρώ), αλλά υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τελωνείο κλπ. ;

Χαμηλής αξίας είναι το δέμα, γύρω στα 20$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πριν λίγο αγόρασα κάτι medical scrubs (οι στολές χειρουργείου) από το Καναδέζικο ebay. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να ζητήσω Insured ή οχι δέμα; Το ποσό είναι μηδαμινό (ούτε 2 ευρώ), αλλά υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τελωνείο κλπ. ;

Χαμηλής αξίας είναι το δέμα, γύρω στα 20$.

 

Για αξία κάτω από 45$ δεν πληρωνεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετες αγορες μεσω καταστηματος Αμερικης χωρις να εχουν περασει ποτε τα δεματα τελωνειο με ενημερωσαν πως το δεμα μου αξιας 90$ πρεπει να εκτελωνιστει για το ποσο των 170Ε. Το ποσο ειναι υπερβολικο θα ελεγα και δν υπαρχει περιπτωση να το εκτελωνισω.Επειδη το Ε.Βενιζελος πεφτει λιγο μακρυα και δν μπορω να βγαλω τις καφριλες μου στους υπαλληλους υπαρχουν καποιες εναλλακτικες οπως επιστροφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το παραλάβεις προφανώς θα επιστρέψει στον πωλητή ,αλλά το κατα πόσο είναι διατεθειμένος να σου επιστρέψει χρήματα μόνο αυτός το ξέρει.Ρώτα τον.Πάντως εγώ θα πήγαινα να δώ τι παίζει στο τελωνείο.Πολλές φορές εχει ακουστεί οτι γίνονται παζάρια και καταλήγεις σε χαμηλότερη τιμή εκτελωνισμού.Πληροφοριακά ήρθε με fedex ή με usps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετες αγορες μεσω καταστηματος Αμερικης χωρις να εχουν περασει ποτε τα δεματα τελωνειο με ενημερωσαν πως το δεμα μου αξιας 90$ πρεπει να εκτελωνιστει για το ποσο των 170Ε. Το ποσο ειναι υπερβολικο θα ελεγα και δν υπαρχει περιπτωση να το εκτελωνισω.Επειδη το Ε.Βενιζελος πεφτει λιγο μακρυα και δν μπορω να βγαλω τις καφριλες μου στους υπαλληλους υπαρχουν καποιες εναλλακτικες οπως επιστροφη?

Εφ οσον υπαρχει tracking number και ο πωλητης μπορει να αποδειξει οτι στο εστειλε, ασχετα αν εσυ δε πας να το παραλαβεις, ειναι στη καλη διαθεση του πωλητη να δεχτει επιστροφη. Φυσικα θα επιβαρυνθεις τα εξοδα επιστροφης εσυ και οτι αλλα εξοδα εχει κανει ο πωλητης πχ ταχυδρομικα, ebay fees,paypal fees, restocking fees αν θελει, αρα θα χασεις αρκετα. Να ζητησεις να μαθεις τα 170 Ε πως αναλυονται, γιατι μαλλον θα σε χρεωνουν κανα κατοσταρικο για αμοιβη εκτελωνιστη, δουλεια που μπορεις να κανεις κι εσυ αν αποφασισεις και πας στο Βενιζελος. Βεβαια θα φας δυο, τρεις ωρες εκει. Οσο ομως το αφηνεις ανεβαινουν τα εξοδα γιατι σε χρεωνουν φυλακτρα. Επισης για να επιστραφει το πακετο θα πρεπει να δωσεις εσυ εντολη στους αρμοδιους, αλλιως αυτοι θα το επιστρεψουν μετα απο 2,3 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...