Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά το OS δεν με απασχολεί καθόλου. Το innovator και το Hasee είναι το ίδιο πράγμα πάντως. Αν και υπάρχει και το ενδεχόμενο να το αγοράσω στην εταιρεία κάποιου γνωστού και να πάρω πίσω το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πιο e-bay προτιματε για τισ αγορεσ σασ???το e-bay .com η το e-bay .de??λενε οτι στο de δεν πληρωνεισ τελωνειο και τα σχετικα...επισησ με μια ματια που εριξα μεσα στην σελιδα δεν εχει τοσο μεγαλη γκαμα προιοντων οπωσ στο το e-bay .com ???παρακαλω τα σχολια σας....ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο e-bay προτιματε για τισ αγορεσ σασ???το e-bay .com η το e-bay .de??λενε οτι στο de δεν πληρωνεισ τελωνειο και τα σχετικα...επισησ με μια ματια που εριξα μεσα στην σελιδα δεν εχει τοσο μεγαλη γκαμα προιοντων οπωσ στο το e-bay .com ???παρακαλω τα σχολια σας....ευχαριστω....

 

Προτιμώ το ebay.com και ebay.co.uk γιατί δεν ξέρω γερμανικά!!!!:lol::lol:Επίσης χρησιμοποιώ το ebay.it μιας και ξέρω ιταλικά.Ολα τα ευρωπαικά ebay δεν πληρώνεις δασμούς στο τελωνείο λόγω Ε.Ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο e-bay προτιματε για τισ αγορεσ σασ???το e-bay .com η το e-bay .de??λενε οτι στο de δεν πληρωνεισ τελωνειο και τα σχετικα...επισησ με μια ματια που εριξα μεσα στην σελιδα δεν εχει τοσο μεγαλη γκαμα προιοντων οπωσ στο το e-bay .com ???παρακαλω τα σχολια σας....ευχαριστω....

 

Nomizw ta pio plousia se periexomeno einai ta ebay co.uk kai .de

 

Se kanena europaiko ebay den plhrwneis dasmous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 15 μέρες από τότε που το ταχυδρόμησαν στις ΗΠΑ παρέλαβα το λάπτοπ που είχα παραγγείλει.Δεν πλήρωσα τελωνείο ευτυχώς γιατί δήλωσα αξία 42$ και οτι ήταν ''δώρο''.Πάντως για μεταχειρισμένο λάπτοπ αξίζει πάρα πολύ μιας και έχει πέσει τόσο πολύ το δολλάριο πάνω από (1,40?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει ποτε αγορα απο το ebay και λεω να ξεκινησω με την παρακατω ξυριστικη μηχανη.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110190712884&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

Οταν ομως εστειλα μειλ στον πωλητη για τα εξοδα αποστολης μου ειπε οτι η express mail με tracking ειναι 30$.

Ειναι λογικο να στοιχιζει τοσο πολυ ενα σχετικα μικρο πακετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Αμερική θα έρθει. Δεν είναι στο Περιστέρι η εταιρεία :-) Άλλωστε θα είναι κ ασφαλισμένο με tracking code για να ξέρεις ανα πάσα στιγμή που θα το βρείς αν χαθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an thes na agoraseis papoutsia iparxei tropos na katalaboume an einai kanonika i moufa?

Δες το feedback του πωλητή, και αν έχει λάβει θετικές αξιολογήσεις για παπούτσια, όχι να έχει πουλήσει 15.000 οδοντογλυφίδες και ξαφνικά να το έριξε σε άλλο τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είχα ένα πρόβλημα με έναν πωλητή ο οποίος δεν μου έστειλε το αντικείμενο... και αφού τον έβρισα και του πα οτι θέλω τα λεφτά μου πίσω και να μην το στείλει μου ήρθε αυτό...

 

eBay Unpaid Item Mutual Agreement for Item

 

Και λέει:

The seller, mk3tuner tells us you have mutually agreed not to complete the transaction (either because you returned or are returning the item for a refund, or because there was a misunderstanding) and has requested a credit for their eBay fees.

 

Please respond by 19-Nov-2007 so eBay knows whether you have made this agreement.

 

Please note: You and the seller will still be able to leave feedback for each other regarding this transaction.

 

 

 

 

Τι να κάνω εκεί? Λεφτά δεν έχω πάρει ακόμα? Να κάνω στο respond agree ή οχι? Τι γίνετε ακριβώς σε τέτοιες περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είχα ένα πρόβλημα με έναν πωλητή ο οποίος δεν μου έστειλε το αντικείμενο... και αφού τον έβρισα και του πα οτι θέλω τα λεφτά μου πίσω και να μην το στείλει μου ήρθε αυτό...

 

eBay Unpaid Item Mutual Agreement for Item

 

Και λέει:

The seller, mk3tuner tells us you have mutually agreed not to complete the transaction (either because you returned or are returning the item for a refund, or because there was a misunderstanding) and has requested a credit for their eBay fees.

 

Please respond by 19-Nov-2007 so eBay knows whether you have made this agreement.

 

Please note: You and the seller will still be able to leave feedback for each other regarding this transaction.

 

 

 

 

Τι να κάνω εκεί? Λεφτά δεν έχω πάρει ακόμα? Να κάνω στο respond agree ή οχι? Τι γίνετε ακριβώς σε τέτοιες περιπτώσεις?

Ασχετα απο το βρισιμο που του εριξες, εαν εσυ του ζητησες να μη στειλει το αντικειμενο,τοτε θα πρεπει απαντησεις οτι συμφωνεις. Αλλωστε ο πωλητης εχει το mail σου για να το αποδειξει αυτο αν χρειαστει. Το ζητημα ειναι να παρεις τα λεφτα σου πισω. Με ποιο τροπο πληρωσες? Αν πληρωσες με paypal κανε του ενα dispute και γυρισε το σε claim αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ας τα πάρουμε από την αρχή. Για κάποιο λόγο δεν έχεις πληρώσει. Δε μπορεί να σε κατηγορεί σαν unpaid ειδικά αν η συναλλαγή έγινε από το paypal γιατί απλά μπορείς να του πείς " να πάρε τον αριθμό συναλλαγής και βούλωστο".

Οπότε δεν φαίνεται να έχεις πληρώσει και το θέμα είναι πως για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή μεταξύ σας αφού δε θέλεις να αποδεχτείς το προϊόν πρέπει να πληρώσεις τους φόρους του ebay για την ανάρτηση αυτού του προϊόντος. Δώσε στην τελική 1-2 ευρώ (δε νομίζω να είναι παραπάνω) για να πάτε ο καθένας στην ευχή του Θεού. Διαφορετικά αν δεν μπορείς να αποδείξεις ότι πλήρωσες τότε τα πράγματα είναι υπέρ του πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ποου κάνει ο πωλητής είναι να σου ζητάει να ακυρώσετε τη συναλλαγή για να πάρει πίσω τα χρήματα που που του κράτησε το Ebay. Κάνε dispute απο το Paypal, μόλις σου δώσει τα χρήματα από εκεί κάνε accept.

 

Αν δε γνωρίζουμε καλά Αγγλικά ή αν δε διαβάζουμε καλά, ας μη δίνουμε συμβουλές καλύτερα.

 

Οι διαδικασίες ακυρωσης μιας συναλλαγής από τον πωλητή για οποιαδήποτε αιτία, ξεκινούν από την επιλογή "Unpain item dispute".

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οπότε σε αυτό το πράγμα στο ebay να μην πατήσω accept προτού πάρω χρήμα! Αυτό ψηλοκατάλαβα και εγώ γιαυτό και δεν πάτησα accept και περιμένα συμβουλες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε του ένα μήνυμα και πες του ότι θα συμφωνήσεις στο Mutual Agreement αμέσως μόλις σου κάνει refund τα χρήματα στο Paypal και θα είσαι μια χαρά. Δεν είναι παγίδα, έτσι κι αλλιώς και να είχες συμφωνήσει, πάλι μπορούσες να τραβήξεις τα χρήματα από το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...