Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα το θεμα ηταν απλο,η τραπεζα ειχε ενημερωθει για την επιστροφη των χρηματων αλλα δε μου τα ειχε δεσμευσει για 2 μερες!!!γιατι το κανει αυτο δε ξερω..παντως ειχα παρει τηλ στις πληροφοριες καρτων και η κοπελα που μου μιλησε δεν ηξερε τι της γινοταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αποφασισα να κανω πρωτη φορα αγορα μεσω ebay αλλα εχω μια απορια.

Εχω βρει ενα ps2 το οποιο κοστιζει γυρω στα 80$.Εστειλα email στον πωλητη για τα εξοδα αποστολης και μου εστειλε το παρακατω.

Express Mail International (5 days) $77.50

Priority Mail International (6-10dys) $62.40

Priority Mail Flat Rate Box (6-10dys) $37.00

 

Δηλαδη θα πρεπει να πληρωσω στο συνολο το λιγοτερο 120$ + τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να κανω πρωτη φορα αγορα μεσω ebay αλλα εχω μια απορια.

Εχω βρει ενα ps2 το οποιο κοστιζει γυρω στα 80$.Εστειλα email στον πωλητη για τα εξοδα αποστολης και μου εστειλε το παρακατω.

Express Mail International (5 days) $77.50

Priority Mail International (6-10dys) $62.40

Priority Mail Flat Rate Box (6-10dys) $37.00

 

Δηλαδη θα πρεπει να πληρωσω στο συνολο το λιγοτερο 120$ + τελωνειο?

 

Ακριβώς έτσι.Το φθηνότερο 80+37=117?Υπολόγισε και το ενδεχόμενο επιπλέον κόστος για ασφάλιση του δέματος(εξαρτάται από τον πωλητή-πως το ορίζει στη δημοπρασία).Οσο για το τελωνείο πες του πωλητή να το δηλώσει ως αξία κάτω από 45$ για να το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν συμφερει παντα να αγοραζεις απο το ebay αφου οι μικρες τιμες των προσφορων αυξανονται πολυ απο τα μεταφορικα.

Και εσεις τοσο πολλα δινετε για μεταφορικα ή μηπως υπαρχουν εταιρειες που χρεωνουν λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε οτι πάντα συμφέρει να αγοράζεις απο το ebay!Τώρα που το δολλάριο έχει πέσει πολύ σε σχέση με το ευρώ , είναι πιο συμφέρον από παλιά αλλα όχι πάντα.Το πόσο θα σε χρεώσει για μεταφορικά εξαρτάται από τον κάθε πωλητή.Αλλοι χρεώνουν περισσότερο άλλοι λιγότερο.Αυτές οι τιμές που μας λες είναι καλές για μέγεθος πακέτου PS2 από Αμερική.Ψάξε και σε κανέναν άλλο πωλητή για φθηνότερα μεταφορικά (δύσκολα θα βρείς πιστεύω) αλλά μην περιμένεις και πολλά πράγματα καθότι δεν είναι και πολλοί αυτοί που στέλνουν και εκτός ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτη την προσφορα

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130167223062&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab%3DWatching

Ο πωλητης λεει οτι τα εξοδα αποστολης ειναι 27$ και οτι λειτουργει αψογα.Το προβλημα μου ειναι αν πρεπει να τον εμπιστευτω καθως ειναι χαμηλη τιμη με buy it now και εχει μονο 6 feedback.Τι λεει η εμπειρια σας να τον εμπιστευτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να κανω πρωτη φορα αγορα μεσω ebay αλλα εχω μια απορια.

Εχω βρει ενα ps2 το οποιο κοστιζει γυρω στα 80$.Εστειλα email στον πωλητη για τα εξοδα αποστολης και μου εστειλε το παρακατω.

Express Mail International (5 days) $77.50

Priority Mail International (6-10dys) $62.40

Priority Mail Flat Rate Box (6-10dys) $37.00

 

Δηλαδη θα πρεπει να πληρωσω στο συνολο το λιγοτερο 120$ + τελωνειο?

Μαλλον ο πωλητης φορτωνει τα ταχυδρομικα υπερβολικα για να εχει και απο εκει κερδος. Δε ξερω τι βαρος εχει το πακετο, αλλα υπολογιζοντας βαρος περιπου 2,5 κιλα και δε νομιζω να ειναι βαρυτερο, τα ταχυδρομικα που πρεπει να πληρωσεις φαινονται σ αυτο το link:http://ircalc.usps.gov/IntlMailServices.aspx?Country=10156&M=2&P=5&O=0&sd=1

Εαν βεβαια ειναι ελαφρυτερο απο 2,5 κιλα πληρωνεις λιγοτερα οπως και αν ειναι βαρυτερο,περισοτερα. Οι ληστρικες τιμες που σου ζηταει αφορουν βαρος 5,9 κιλων που προφανως αποκλειεται να ειναι το πακετο. Κανε του ενα μειλ και πες του οτι ειναι ληστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτη την προσφορα

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130167223062&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab%3DWatching

Ο πωλητης λεει οτι τα εξοδα αποστολης ειναι 27$ και οτι λειτουργει αψογα.Το προβλημα μου ειναι αν πρεπει να τον εμπιστευτω καθως ειναι χαμηλη τιμη με buy it now και εχει μονο 6 feedback.Τι λεει η εμπειρια σας να τον εμπιστευτω?

Το οτι το μαραφετι που πουλαει ειναι μεταχειρισμενο δε σ απασχολει; εγω δε θα το επαιρνα και ας λεει οτι θελει. Επισης αυτος γραφει οτι στελνει μονο στις ΗΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν πρόσεξες και κάτι άλλο πολύ σημαντικό Format:NTSC (US, Canada) !!!Εδώ στην Ευρώπη\Ελλάδα έχουμε PAL!

 

Edit:Πάντως προσωπικά δεν θα αγόραζα τίποτα από πωλητή με 1/6 αξιολογήσεις αρνητική και με σχόλια του στύλ ''έστειλε λάθος αντικείμενο και δεν το δέχεται πίσω''.Μην το κοιτάς καθόλου!!!:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι το μαραφετι που πουλαει ειναι μεταχειρισμενο δε σ απασχολει; εγω δε θα το επαιρνα και ας λεει οτι θελει. Επισης αυτος γραφει οτι στελνει μονο στις ΗΠΑ

 

Του εστειλα μειλ και ειπε οτι στελνει και Ελλαδα.Οσο για αυτο που λες ειδα οτι σχεδον ολα τα ps ειναι μεταχειρισμενα γι'αυτο εψαχνα να ειναι τουλαχιστον σε πολυ καλη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν πρόσεξες και κάτι άλλο πολύ σημαντικό Format:NTSC (US, Canada) !!!Εδώ στην Ευρώπη\Ελλάδα έχουμε PAL!

Πολυ σημαντικη λεπτομερεια που δεν ειχα προσεξει...

Πως ομως μπορω να βαλω στην αναζητηση να εχει format PAL? Ολα οσα εχω δει ειναι με NTSC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα βρεις από πωλητή στην Αμερική PAL.

 

Το καταλαβα και τωρα ψαχνω στο ebay.co.uk που ειναι ολα PAL αλλα εχει υψηλοτερες τιμες.Κανενα λινκ που να δειχνει τα ταχυδρομικα απο Αγγλια υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...