Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω ξαναγορασει απο ebay, λεω να δοκιμασω πρωτη φορα.

Σε ποσες μερες περιπου θα φτασει ενα δεμα οταν λεει Standard Int'l Flat Rate Shipping (τι σημαινει αυτο) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν εχω ξαναγορασει απο ebay, λεω να δοκιμασω πρωτη φορα.

Σε ποσες μερες περιπου θα φτασει ενα δεμα οταν λεει Standard Int'l Flat Rate Shipping (τι σημαινει αυτο) ?

 

Απλό ταχυδρομείο, θα παραλάβεις αναλόγως από που έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταω κατι φωτογραφικες μηχανες...

Οι πωλητες με Feedback:99.7% Positive και power sellers , αρα νομιζω οτι μπορω να τους εμπιστευτω...

Αλλα αναρωτιεμαι...

Ειναι δυνατον να ειναι τοσο φθηνες? γυρω $25.00 ? Μηπως ειναι μεταχειρισμενες ή... ελαττωματικες? :rolleyes:

υγ.δεν ξερω απο ebay, οι τιμες ειναι οντως τοσο χαμηλες γενικα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόνο που αυτό είναι η κατηγορία του Ebay τις φωτογραφικές. Σαφώς και οι περισσότερες αυτών είναι κανονικές κτλ. Αλλά μήπως κοιτάζεις τις τιμές των δημοπρασιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούφ...Καιρό είχα να κάτσω να διαβάσω 300 μηνύματα σερί. Να κάνω κι εγώ τις ερωτήσεις μου.

 

1.Η Αγγλία θεωρείται Ε.Ε.(και άρα δεν πληρώνουμε τελωνείο) ασχέτως που δεν έχει μπει στη Νομισματική Ένωση;

 

2.Λογικά τα μαγαζιά μέσα στο eBay με κάποιες χιλιάδες πωλήσεις, πάνω από 99% αξιολόγηση και που είναι power sellers λογικά δεν θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα έτσι;

 

3.Επειδή δεν είναι πολύ ξεκάθαρο στα προηγούμενα post(ή εγώ νυστάζω πολύ), το PayPal χρεώνει extra 2,5% στην τιμή που θα αγοράσω κάτι; Με λίγα λόγια, ένα ρολόι που θέλω να αγοράσω αξίας 400?, θα το πληρώσω 405?;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούφ...Καιρό είχα να κάτσω να διαβάσω 300 μηνύματα σερί. Να κάνω κι εγώ τις ερωτήσεις μου.

 

1.Η Αγγλία θεωρείται Ε.Ε.(και άρα δεν πληρώνουμε τελωνείο) ασχέτως που δεν έχει μπει στη Νομισματική Ένωση;

 

2.Λογικά τα μαγαζιά μέσα στο eBay με κάποιες χιλιάδες πωλήσεις, πάνω από 99% αξιολόγηση και που είναι power sellers λογικά δεν θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα έτσι;

 

1. Ισχύει η τελωνειακή ένωση κανονικά, όπως και με άλλες χώρες που δεν έχουν μπει στο ευρώ (οι καινούργιες πχ).

 

2. Ναι, συνήθως δε δημιουργούμε προβλήματα. Διάβασε όμως προσεκτικά τους όρους του κάθε μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου,προσφατα εκανα μια αγορα απο το ebay της αμερικης,ο τυπος με ενημερωσε οτι εστειλε λαθος δεμα οποτε μετα απο κατι απειλες το ανακαλεσε και μου επεστρεψε τα χρηματα!

εδω σας θελω ομως ,τα χρηματα φαινονται στο λογαριασμο μου αλλα δε μπορω να τα παρω,αν δε κανω λαθος τα δειχνει σαν λογιστικο υπολοιπο ,ενω σαν διαθεσιμο εχω το υπολοιπο ποσο που ηταν στο λογαριασμο πλιν εκεινων των χρηματων!

με λιγα λογια τι γινεται βρε παιδια?εγω θελω να προλαβω μια αγορα πριν ανεβουν οι τιμες!

και δε ξερω αν τελικα εχω λεφτα η οχι στο λογαριασμο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούφ...Καιρό είχα να κάτσω να διαβάσω 300 μηνύματα σερί. Να κάνω κι εγώ τις ερωτήσεις μου.

 

1.Η Αγγλία θεωρείται Ε.Ε.(και άρα δεν πληρώνουμε τελωνείο) ασχέτως που δεν έχει μπει στη Νομισματική Ένωση;

 

2.Λογικά τα μαγαζιά μέσα στο eBay με κάποιες χιλιάδες πωλήσεις, πάνω από 99% αξιολόγηση και που είναι power sellers λογικά δεν θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα έτσι;

 

3.Επειδή δεν είναι πολύ ξεκάθαρο στα προηγούμενα post(ή εγώ νυστάζω πολύ), το PayPal χρεώνει extra 2,5% στην τιμή που θα αγοράσω κάτι; Με λίγα λόγια, ένα ρολόι που θέλω να αγοράσω αξίας 400?, θα το πληρώσω 405?;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

 

Οχι δεν θα το πληρωσεις παραπάνω.Κανονικά 400? ευρώ θα χρεωθείς.Το 2,5% το χρεώνει στον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου,προσφατα εκανα μια αγορα απο το ebay της αμερικης,ο τυπος με ενημερωσε οτι εστειλε λαθος δεμα οποτε μετα απο κατι απειλες το ανακαλεσε και μου επεστρεψε τα χρηματα!

εδω σας θελω ομως ,τα χρηματα φαινονται στο λογαριασμο μου αλλα δε μπορω να τα παρω,αν δε κανω λαθος τα δειχνει σαν λογιστικο υπολοιπο ,ενω σαν διαθεσιμο εχω το υπολοιπο ποσο που ηταν στο λογαριασμο πλιν εκεινων των χρηματων!

με λιγα λογια τι γινεται βρε παιδια?εγω θελω να προλαβω μια αγορα πριν ανεβουν οι τιμες!

και δε ξερω αν τελικα εχω λεφτα η οχι στο λογαριασμο μου!!!

 

Αναφέρεσαι σε λογ/σμό paypal?Αν ναι εφόσον φαίνεται το ποσό διαθέσιμο μπορείς και να κάνεις αγορες και να τα επιστρέψεις στην πιστωτική σου.Νομίζω οτι μπορείς να κάνεις αγορές κανονικά.Για σιγουριά δεν τραβάς ενα screenshot του paypal να μας το δείξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου,προσφατα εκανα μια αγορα απο το ebay της αμερικης,ο τυπος με ενημερωσε οτι εστειλε λαθος δεμα οποτε μετα απο κατι απειλες το ανακαλεσε και μου επεστρεψε τα χρηματα!

εδω σας θελω ομως ,τα χρηματα φαινονται στο λογαριασμο μου αλλα δε μπορω να τα παρω,αν δε κανω λαθος τα δειχνει σαν λογιστικο υπολοιπο ,ενω σαν διαθεσιμο εχω το υπολοιπο ποσο που ηταν στο λογαριασμο πλιν εκεινων των χρηματων!

με λιγα λογια τι γινεται βρε παιδια?εγω θελω να προλαβω μια αγορα πριν ανεβουν οι τιμες!

και δε ξερω αν τελικα εχω λεφτα η οχι στο λογαριασμο μου!!!

Πολυ περιεργα μας τα λες. Λες οτι ο πωλητης εστειλε το δεμα και μετα απο απειλες σου το ανακαλεσε. Ενα δεμα που εχει ταχυδρομηθει δεν ανακαλειται.Το παραλαμβανεις εσυ και του το επιστρεφεις.Σχετικα με τα χρηματα θα πρεπει να μας πεις με τι τροπο πληρωσες το πωλητη γιατι απ αυτα που γραφεις (ενω σαν διαθεσιμο εχω το υπολοιπο ποσο που ηταν στο λογαριασμο πλιν εκεινων των χρηματων) τουλαχιστον εγω καταλαβαινω οτι μιλας για το τραπεζικο σου λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Δηλαδή αυτό κι αυτό τα μαγαζιά φαίνονται ΟΚ έτσι;

 

Ναι, μια χαρά είναι. Μια και δεν το είδα πριν, το ποσοστό του Παυπαλ είναι 3,5%+ και το πληρώνει ο πωλητής.

 

να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου,προσφατα εκανα μια αγορα απο το ebay της αμερικης,ο τυπος με ενημερωσε οτι εστειλε λαθος δεμα οποτε μετα απο κατι απειλες το ανακαλεσε και μου επεστρεψε τα χρηματα!

εδω σας θελω ομως ,τα χρηματα φαινονται στο λογαριασμο μου αλλα δε μπορω να τα παρω,αν δε κανω λαθος τα δειχνει σαν λογιστικο υπολοιπο ,ενω σαν διαθεσιμο εχω το υπολοιπο ποσο που ηταν στο λογαριασμο πλιν εκεινων των χρηματων!

με λιγα λογια τι γινεται βρε παιδια?εγω θελω να προλαβω μια αγορα πριν ανεβουν οι τιμες!

και δε ξερω αν τελικα εχω λεφτα η οχι στο λογαριασμο μου!!!

 

Εάν μιλάς σαν διαθέσιμο στον τραμεζικό λογαριασμό, αυτά γίνονται διαθέσιμα σε κάποια μέρες (αντιλογισμός πιστωτικής κάρτας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...