Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διπλα απο το shipping εχει 1 ερωτηματικο, κανε κλικ και θα σου βγαλει οδηγιες. Κανε κλικ στο Show/Hide Options ,θα βγουν αλλες οδηγιες. Πλεον στο shipping διαλεξε την επιλογη 3 domestic and 3 international services. Κανε save και θα σε βγαλει στο κυριως μενου της πωλησης. Αγνοησε το domestic shipping η βαλε παυλες και πηγαινε στο international shipping και βαλε worldwide. Ελπιζω να εγινα κατανοητος

 

se euxarhstw pou apantises ,auto prepei na to kanw me thn nea mou kataxwrisi polisis antikimenou h mprorw na dior8osw kai ekeina pou einai idi pros polisi?..ty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

se euxarhstw pou apantises ,auto prepei na to kanw me thn nea mou kataxwrisi polisis antikimenou h mprorw na dior8osw kai ekeina pou einai idi pros polisi?..ty

Μπορεις να αλλαξεις σχεδον τα παντα σε μια πωληση που τρεχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γίνεται να ακυρώσω μια συναλλαγή μου στο ebay?

εχω κανει bid ενα επαγγελματικό cd player αλλά επειδή το δεμα θα ερθει απο αμερική φοβάμαι οτι θα πληρώσω και για τελωνείο (πράγμα που θα ανεβάσει αρκετά την αξία -240$cd player + 80$ μεταφορικα + ??) Ασε που νομιζω οτι δύσκολα θα περάσει απαρατήρητο γιατί είναι αρκετά μεγάλο το cd player.

Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γίνεται να ακυρώσω μια συναλλαγή μου στο ebay?

εχω κανει bid ενα επαγγελματικό cd player αλλά επειδή το δεμα θα ερθει απο αμερική φοβάμαι οτι θα πληρώσω και για τελωνείο (πράγμα που θα ανεβάσει αρκετά την αξία -240$cd player + 80$ μεταφορικα + ??) Ασε που νομιζω οτι δύσκολα θα περάσει απαρατήρητο γιατί είναι αρκετά μεγάλο το cd player.

Τι μπορώ να κάνω?

 

Επικοινώνησε με τον πωλητή. Αν θέλει, μπορεί να σου το ακυρώσει. Ειδάλλως είτε το πληρώνεις είτε τρως την αρνητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται διαγραφή του προφίλ στο ebay και στη συνέχεια να γίνει χρήση των προσωπικών στοιχείων και του λογαριασμού του paypal που συνοδεύονταν από τον διαγραμμένο λογαριασμό σε κάποιο καινούργιο. Ακόμα, επειδή έχω ακούσει διάφορα, θα μπορούσατε να μου πείτε τι γίνεται στην περίπτωση που έχει μπλοκαριστεί ένας λογαριασμός όσον αφορά τη χρήση λογαριασμού paypal και προσωπικών στοιχείων σε συναλλαγές με άλλο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται διαγραφή του προφίλ στο ebay και στη συνέχεια να γίνει χρήση των προσωπικών στοιχείων και του λογαριασμού του paypal που συνοδεύονταν από τον διαγραμμένο λογαριασμό σε κάποιο καινούργιο. Ακόμα, επειδή έχω ακούσει διάφορα, θα μπορούσατε να μου πείτε τι γίνεται στην περίπτωση που έχει μπλοκαριστεί ένας λογαριασμός όσον αφορά τη χρήση λογαριασμού paypal και προσωπικών στοιχείων σε συναλλαγές με άλλο λογαριασμό.

Μπορεις να διαγραφεις απο member απο το ebay και να ανοιξεις ενα καινουργιο λογαριασμο,η να τροποποιησεις ολα τα στοιχεια του λογαριασμου σου εκτος απο το ονοματεπωνυμο. Το ιδιο ακριβως μπορεις να κανεις με το paypal. Οσο γιαυτο :

 

θα μπορούσατε να μου πείτε τι γίνεται στην περίπτωση που έχει μπλοκαριστεί ένας λογαριασμός όσον αφορά τη χρήση λογαριασμού paypal και προσωπικών στοιχείων σε συναλλαγές με άλλο λογαριασμό

 

δε καταλαβαινω τι ενοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ειμαι καινουργιος στις αγορες απο internet και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια γιατι εχω κολλησει....

Για τετοιες αγορες (online) απεκτησα μια καρτα απο την eurobank που τις φορτωνω οτι ποσο θελω.

Εφτιαξα λοιπον ενα account στο paypal.

Φορτωσα στην καρτα το ποσο των 70 ευρω και τοτε δηλωσα την συγκεκριμενη καρτα ως την κυρια καρτα απο την οποια θα γινονται οι πληρωμες μου μεσω paypal.

Επελεξα να αγορασω ενα αντικειμενο απο e-bay (μεσω buy it now).

Οταν πηγα να πληρωσω μεσω paypal-μεσω της συγκεκριμενης καρτας- ελαβα το μηνυμα οτι η καρτα δεν εχει υπολοιπο.

πηγαινοντας στο profile μου στο paypal ειδα οτι το υπολοιπο παραμενει πραγματι μηδεν παρα το φορτωμα των 70 ευρω.Επικοινωνησα με την τραπεζα μηπως το συστημα δεν ειχε ενημερωθει για την καταθεση μου αλλα ολα ηταν ενταξει και εβλεπαν κανονικα το ποσο που ειχα καταθεσει.

Μονο το paypal δεν το βλεπει.

Ειναι η πρωτη φορα που κανω αγορα μεσω paypal και δεν γνωριζω εαν κανω κατι λαθος.Μηπως αργει το paypal να ενημερωθει για την καταθεση μου?Ποσο χρονο χρειαζεται?Εκανα την καταθεση την δευτερα και εχτες το απογευμα δηλωσα την καρτα μου στο profile μου.

Επισης να τονισω οτι δεν εχω κανει "Enroll in Expanded Use" -πρεπει να το κανω?-και σε τι βοηθαει?

Ευχαριστω για καθε βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ειμαι καινουργιος στις αγορες απο internet και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια γιατι εχω κολλησει....

Για τετοιες αγορες (online) απεκτησα μια καρτα απο την eurobank που τις φορτωνω οτι ποσο θελω.

Εφτιαξα λοιπον ενα account στο paypal.

Φορτωσα στην καρτα το ποσο των 70 ευρω και τοτε δηλωσα την συγκεκριμενη καρτα ως την κυρια καρτα απο την οποια θα γινονται οι πληρωμες μου μεσω paypal.

Επελεξα να αγορασω ενα αντικειμενο απο e-bay (μεσω buy it now).

Οταν πηγα να πληρωσω μεσω paypal-μεσω της συγκεκριμενης καρτας- ελαβα το μηνυμα οτι η καρτα δεν εχει υπολοιπο.

πηγαινοντας στο profile μου στο paypal ειδα οτι το υπολοιπο παραμενει πραγματι μηδεν παρα το φορτωμα των 70 ευρω.Επικοινωνησα με την τραπεζα μηπως το συστημα δεν ειχε ενημερωθει για την καταθεση μου αλλα ολα ηταν ενταξει και εβλεπαν κανονικα το ποσο που ειχα καταθεσει.

Μονο το paypal δεν το βλεπει.

Ειναι η πρωτη φορα που κανω αγορα μεσω paypal και δεν γνωριζω εαν κανω κατι λαθος.Μηπως αργει το paypal να ενημερωθει για την καταθεση μου?Ποσο χρονο χρειαζεται?Εκανα την καταθεση την δευτερα και εχτες το απογευμα δηλωσα την καρτα μου στο profile μου.

Επισης να τονισω οτι δεν εχω κανει "Enroll in Expanded Use" -πρεπει να το κανω?-και σε τι βοηθαει?

Ευχαριστω για καθε βοηθεια!

 

Είναι πολύ απλό. Τα χρήματα που έβαλες στην πιστωτική, είναι εκεί και όχι φορτωμένα στο Paypal. Εφόσον χρειαστεί, το Paypal θα τα τραβήξει από την πιστωτική σου, και για το ποσό που πληρώνεις, όχι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα κάποια συμβουλή για αποστολές προς Αμερική(νομίζω πως όλο και κάποιος απ' τους πιο έμπειρους ebayers εδώ θα μπορεί να μου απαντήσει...). Τις προάλλες παρέλαβα ένα gadgetάκι από Αμερική...καινούριο. Και δε λειτουργεί. :?

Σκοπεύω να το στείλω πίσω στον seller για να το στείλει κι αυτός με τη σειρά του για επισκευή(καλύπτεται από εγγύηση εντός Αμερικής, η αντιπροσωπεία εδώ «δεν μπορεί» να με βοηθήσει). Και απ' το να ρωτήσω για πληροφορίες στα ΕΛΤΑ, είπα να ρωτήσω εδώ. Ποια είναι η μέγιστη αξία που μπορώ να δηλώσω(η αξία του αντικειμένου είναι 200?) χωρίς όμως ν' αναγκάσω τον (US resident)πωλητή να πληρώσει τέλη? Μπορώ να το στείλω ως "gift" από εδώ? Ακόμα, υπάρχει κάποιο μέρος(Αθήνα) που να μπορώ να προμηθευτώ το κατάλληλο κουτί, bubble paper και ότι άλλο θα μου χρειαστεί για να μη φτάσει κομματιασμένο στο προορισμό του? Η φόρμα(δήλωση) του EMS από Ελλάδα, πώς είναι περίπου?

Thanks in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα κάποια συμβουλή για αποστολές προς Αμερική(νομίζω πως όλο και κάποιος απ' τους πιο έμπειρους ebayers εδώ θα μπορεί να μου απαντήσει...). Τις προάλλες παρέλαβα ένα gadgetάκι από Αμερική...καινούριο. Και δε λειτουργεί. :?

Σκοπεύω να το στείλω πίσω στον seller για να το στείλει κι αυτός με τη σειρά του για επισκευή(καλύπτεται από εγγύηση εντός Αμερικής, η αντιπροσωπεία εδώ «δεν μπορεί» να με βοηθήσει). Και απ' το να ρωτήσω για πληροφορίες στα ΕΛΤΑ, είπα να ρωτήσω εδώ. Ποια είναι η μέγιστη αξία που μπορώ να δηλώσω(η αξία του αντικειμένου είναι 200?) χωρίς όμως ν' αναγκάσω τον (US resident)πωλητή να πληρώσει τέλη? Μπορώ να το στείλω ως "gift" από εδώ? Ακόμα, υπάρχει κάποιο μέρος(Αθήνα) που να μπορώ να προμηθευτώ το κατάλληλο κουτί, bubble paper και ότι άλλο θα μου χρειαστεί για να μη φτάσει κομματιασμένο στο προορισμό του? Η φόρμα(δήλωση) του EMS από Ελλάδα, πώς είναι περίπου?

Thanks in advance.

 

Ασφάλεια για Αμερική αν θυμάμαι καλά δε μπαίνει. Επό εκεί και πέρα, μπορείς πιθανόν να γράψεις 'returning for service' ή κάτι τέτοιο. Κουτιά κτλ θα βρεις στο Πλαίσιο ή σε παρόμοιο κατάστημα. Για τη φόρμα του EMS, τι να σου πούμε δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, ήθελα να μάθω αν είναι CN22 ή CN23 ή κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό πεδίο να συμπληρώσω(value). Αν μου ζητηθεί κάτι τέτοιο...υποθέτω ότι μπορώ να δηλώσω 40? και δε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα on the receiver's end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εκτός κάποιων υπαλλήλων των ΕΛΤΑ που ασχολούνται με τα EMS, δεν υπάρχουν και πολλοί που να γνωρίζουν αυτό που ρωτάς.

 

Με άλλα λόγια, τηλεφωνάκι στις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση νωριτερα KWSN_Men!

Το προβλημα τελικα ηταν στην τραπεζα η οποια δεν επετρεπε για καποιο λογο την συναλλαγη.

Με ενα μπι**λικι ολα εγιναν οπως θα επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε όλους. Αγόρασα απο Hong Kong ένα ελικοπτερο Esky αξίας £59.99 και βάρους 2150 γρ. Ready to fly.Ένας φίλος μου , που αγοράζει συχνά απο το EBAY μου είπε πως δέματα ανω το 4 Κιλών ανοίγουν στο τελωνείο και αξίας άνω τον 100 Ε(ειδάλως πλήρώνεις 22% τις αναγραφόμενης τιμής).Πήρε ένα μηχανάκι για ψάρεμα αξίας 600 Ε (τιμή Eλλάδος)εκδώθηκε από τον seller απόδειξη 98 E Τελικά πλήρωσε μόνο 200Ε(έξοδα αποστολής και αγορα)Βρήκε ένα χαρτί οτι είχε περάσει τελωνείο αλλά δεν πλήρωσε τίποτα. Από όσα διάβασα εδώ μέσα την έχω πατήσει. ΩΧ τι έχω να πληρώσω. Δηλώθηκε ως Gift αλλά τσέκαρα και την ασφάλιση του προιόντος. Οσο για την τιμή δεν του είπα να γραψει μικροτερη από 45Ε.

 

ΥΓ

Στο τελωνείο Πάτρας τα ίδια μου είπαν όπως και στον φίλο μου. Μάλλον θα πέσαμε σε άσχετο.

Έχει αγοράσει κανένας κάποιο παρόμοιο πράγμα? Ξέρει κανένας τι κουστούμι θα μου ράψουν?

Thks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή. Πιστεύω ότι είσαι στο όριο φίλε..

 

Επί τη ευκαιρία, παιδιά ψωνίστε από USA τώρα που το δολάριο έχει φιλήσει πάτωμα. Μεγάλη η διαφορά στις τιμές τώρα με την ισοτιμία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...