Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μια συμβουλη παρακαλω!

Εκανα παραγγελια απο US απo ΕΒΑΥ.

1 μηνας και δεν παραλαβα τιποτα.Ανοιγω dispute στο paypal και το κανω σε 1 μερα claim γιατι δεν απαντησε ο πωλητης.Στη συνεχαια ισχυριστηκε οτι εχει στειλει το δεμα με USPS και δινει trackNO που δεν βγαινει καποια σοβαρη ακρη.Υπαρχει περιπτωση το paypal να αποφασισει οτι δικαιουμαι επιστροφη χρηματων και να μην χασω τελικα?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχας το ενας μηνας απο αμερικη δεν ειναι και κανα τραγικο χρονικο διαστημα.

Τα περισσοτερα απο αυτα που εχω παρει εκει κανουν, 3 εβδομαδες.

Τωρα το tracking number Που δινει αν δε βγαζει πουθενα ειναι λιγο μυστηριο, φανταζομαι το βαζεις σωστα (πρωτα στο site της usps και μετα στο elta trackit )

Εφοσον το tracking number δε βγαζει πουθενα φυσικα και θα βγει υπερ σου και θα επιστραφουν τα λεφτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα παραγγήλει από έναν τύπο στην κίνα ένα κινητό,μου έστειλε ένα κουτί που είχε μέσα μία θήκη,μετά ζήτησε συγγνώμη και είπε ότι θα έστελνε το σωστό και ότι ήταν δικό του το λάθος..Πέρασε ένας μήνας ακόμα και δεν ήρθε οπότε μου είπε οτι θα μου επιστρέψει τα χρήματα και ότι έχει κάνει αίτηση στο paypal για refund.Περάσανε 10 μέρες και refund δεν είδα ενώ μου έλεγε ότι είχε ζητήσει από το paypal.έκανα claim στο paypal και μου ζητησανε να στείλω πίσω αυτή την άδεια θηκη που μου χε στείλει ο πωλητής ώπερ και εγένετο.

Μετά όμως μου είπανε ότι δε μπορεσαν να εξακριβώσουν ότι έφτασε το πακέτο πίσω στον πωλητή και έτσι δε θα μπορούσαν αν μου δώσουν refund.Έχουν περάσει 3 μήνες από τότε που έκανα την αγορά και ο πωλητής συνεχίζει να μου λέει ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα,αλλά δε το βλέπω..έχετε καμιά ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήματα,αλλά δε το βλέπω..έχετε καμιά ιδέα??

Εκβιασμος με αρνητικη ψηφο.Να μαθει αλλη φορα.Αν δεν δωσει τραβα του μια γερη αρνητικη να τη θυμαται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκβιασμος με αρνητικη ψηφο.Να μαθει αλλη φορα.Αν δεν δωσει τραβα του μια γερη αρνητικη να τη θυμαται.

 

Απαγορεύεται ο εκβιασμός μέσω της αξιολόγησης ,απο τους όρους του ebay.Αν στείλεις τέτοιο mail και σε αναφέρει στο ebay θα εχεις πρόβλημα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγειλα απο lightinthebox και βγηκε out of stock και μου ειπαν οτι θα κανουν refund στο paypal.το refund ειναι επιστροφη χρηματων στην πιστωτικη.σωστα?πρεπει να κανω κατι εγω ή απλα περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια απορια.Ελπιζω να μην ειναι off-topic.Θελω να παραγγειλω κατι ρουχα απο Αμερικη απο το site καιποιας εταιρειας (οχι απο e-bay).Το κοστος τους ειναι περιπου 200 ΕΥΡΩ.Ξερει κανεις αν και ποσο θα πρεπει να πληρωσω στο τελωνειο ? Μπορω να το υπολογισω καπως ? Η υπαρχει καποια τηλ να τους παρω να τους ρωτησω ? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, εχω ενα προβληματακι! εχω παραγγειλει μια μπλουζα απο το ebay απο τις 20 μαιου κ ακομα δεν εχω παραλαβει τιποτα. ειχα στειλει email στον πωλητη πριν καμια βδομαδα κ μου ειχε πει να περιμενω μια βδομαδα ακομα κ οτι θα μου την εστελνε παλι. του εχω στειλεi 2 email απο προχθες κ δε μου εχει απαντησει σε κανενα? τι να κανω γιατι εχω αγχωθει λιγακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, εχω ενα προβληματακι! εχω παραγγειλει μια μπλουζα απο το ebay απο τις 20 μαιου κ ακομα δεν εχω παραλαβει τιποτα. ειχα στειλει email στον πωλητη πριν καμια βδομαδα κ μου ειχε πει να περιμενω μια βδομαδα ακομα κ οτι θα μου την εστελνε παλι. του εχω στειλεi 2 email απο προχθες κ δε μου εχει απαντησει σε κανενα? τι να κανω γιατι εχω αγχωθει λιγακι...

 

dispute στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και από εδώ παρακαλώ...

Έκανα μια αγορά (δεν παίζει ρόλο τι...) και την επέστρεψα πίσω με συστημένο, έπειτα από συνεννόηση με email μέσω ebay.

Τι άλλες ενέργειες πρέπει να κάνω;

Εγώ περιμένω όταν την παραλλάβει να μου βάλει τα χρήματα μέσω paypal όπως συμφωνήσαμε.

Κάνω κάπου λάθος;

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εκανα και εγω την πρωτη μου αγορα και φυσικο ειναι να εχω αγχος αν ολα πανε καλα :)

 

ερωτηση μου ειναι η DHL Paket International ειναι το κρατικο ταχυδρομειο ή να περιμενω το προϊον αρκετα γρηγορα με καμια μεταφορικη εταιρια?επισης συνηθως οταν στελνουν το προϊον συνηθως σου στελνουν και email με κωδικο για να παρακολουθεις την πορεια της αποστολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...