Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την αληθεια,οτι εισαι νεος χρηστης,οτι χτυπησες απο λαθος και οτι και να θελες δεν εχεις paypal!

 

Λοιπον εστειλα email στον πωλητη αλλα απαντηση καμια .Τι αλλο να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση να περάσουν από τελωνείο videogames από Αμερική)

Εχω παρει 2 παιχνιδια για ps3 απο us και ηρθανε χωρις τελωνειο.

Αν το δεμα σου περασει τελωνειο σου παραδιδουνε χαρτακι απο τα ελτα με το ποσο ποσο που οφειλεις.Το πληρωνεις και παιρνεις το δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ακουστε τονο κερδισα ενα κινητο δεν το παραλαβα και εκανα claim απαντηση απο πωλητη

 

you never asked to send it recorded delivery i have told paypal this and was told if u have tried anything like this before receiving goods and not paying or saying you have not received then this will go to the FRAUD DEPARTMENT OF THE POLICE.i have got proof of postage to your address in the form of a royal mail receipt but the police say they cant investigate till paypal decide in your favour sorry it has come to this but it is common for over seas buyers to say they have not received items i do hope you have not received as the proper authority has now been informed. i would not send you a phone over seas if i wasnt protected by my human rights not the paypal rights but my right as a human being THEFT IS A CRIME NO MATTER WHAT COUNTRY YOU ARE IN AGAIN I AM SORRY IT HAS COME TO THIS

 

οπως ηταν λογικο ειπα να αλλαξει τον τονο του οπως και οτι για 10gbp μεταφορικα ειναι αυτονοητο η αποστολη συστημενο

,να μου στειλει αποδειξη οτι το εστειλε και αν εν τελει παει αστυνομια οπωε λεει και κανει προβλημα θα φαει μηνυση για να ησυχασει

,δεν παραλαβα το κινητο εδωσα 40gbp Περιμενα 2 βδομαδες και ακου συμπεριφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ακουστε τονο κερδισα ενα κινητο δεν το παραλαβα και εκανα claim απαντηση απο πωλητη

 

you never asked to send it recorded delivery i have told paypal this and was told if u have tried anything like this before receiving goods and not paying or saying you have not received then this will go to the FRAUD DEPARTMENT OF THE POLICE.i have got proof of postage to your address in the form of a royal mail receipt but the police say they cant investigate till paypal decide in your favour sorry it has come to this but it is common for over seas buyers to say they have not received items i do hope you have not received as the proper authority has now been informed. i would not send you a phone over seas if i wasnt protected by my human rights not the paypal rights but my right as a human being THEFT IS A CRIME NO MATTER WHAT COUNTRY YOU ARE IN AGAIN I AM SORRY IT HAS COME TO THIS

 

οπως ηταν λογικο ειπα να αλλαξει τον τονο του οπως και οτι για 10gbp μεταφορικα ειναι αυτονοητο η αποστολη συστημενο

,να μου στειλει αποδειξη οτι το εστειλε και αν εν τελει παει αστυνομια οπωε λεει και κανει προβλημα θα φαει μηνυση για να ησυχασει

,δεν παραλαβα το κινητο εδωσα 40gbp Περιμενα 2 βδομαδες και ακου συμπεριφορα

 

Θα σου κλάσει μία μάντρα @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
παιδια ακουστε τονο κερδισα ενα κινητο δεν το παραλαβα και εκανα claim απαντηση απο πωλητη

 

you never asked to send it recorded delivery i have told paypal this and was told if u have tried anything like this before receiving goods and not paying or saying you have not received then this will go to the FRAUD DEPARTMENT OF THE POLICE.i have got proof of postage to your address in the form of a royal mail receipt but the police say they cant investigate till paypal decide in your favour sorry it has come to this but it is common for over seas buyers to say they have not received items i do hope you have not received as the proper authority has now been informed. i would not send you a phone over seas if i wasnt protected by my human rights not the paypal rights but my right as a human being THEFT IS A CRIME NO MATTER WHAT COUNTRY YOU ARE IN AGAIN I AM SORRY IT HAS COME TO THIS

 

οπως ηταν λογικο ειπα να αλλαξει τον τονο του οπως και οτι για 10gbp μεταφορικα ειναι αυτονοητο η αποστολη συστημενο

,να μου στειλει αποδειξη οτι το εστειλε και αν εν τελει παει αστυνομια οπωε λεει και κανει προβλημα θα φαει μηνυση για να ησυχασει

,δεν παραλαβα το κινητο εδωσα 40gbp Περιμενα 2 βδομαδες και ακου συμπεριφορα

 

Ανάθεμα και αν βγάζω νόημα απο όσα λες.....

Επεξ/σία από rallis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα δεμα απο USA.Δεν το ειχε μαρκαρει ως gift.

Μου ειχε ερθει χαρτι απο ελτα για πληρωμη 3 ευρω(δεμα αξιας 30) ως εξοδα παραμονης στο τελωνειο οπως με πληροφορησανε στο ταμειο.

Η υπαλληλος διευκρινησε οτι χρεωνεται παντα τετοιο ποσο για δεματα απο εξωτερικο.Ωστόσο εδω και 30 αγορες 1 φορα κληθηκα να πληρωσω τελωνειακα τελη.

 

Γνωριζεται αν ειναι οντως πολιτικη των τελωνειων και αν εφαρμοζεται παντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω που μου ήρθε μια παραγγελία απο Κίνα σήμερα πλήρωσα για πρώτη φορά 3 ευρώ τελωνείο για ενα δεματάκι όσο ενα κουτί τσιγάρα. Φαίνεται αλλάξαν πολιτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση και απο εμένα (sorry αν το έχεται αναφέρει αλλα είναι πολλές οι σελίδες και δεν τις κοίταξα όλες)

 

Παρήγγειλα μία Μπλούζα αλλά σε λάθος νούμερο. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή για αλλαγή και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μου στείλει ένα email όπου 8α καταθέσω 9$ στο λογαριασμό του στο paypal για τα έξοδα αποστολής.

Ξέρει κανείς πως ακριβώς γίνεται η διαδικασίας αποστολής μέσω pay pal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες τα εχω χασει λιγο με το θεμα τελωνειου.ειμαι καινουριος σε paypal φαση και εχω μπερδευτει ειλικρινα.τι πρεπει να κανω ωστε να γλυτωσω απο τελωνειο σε περιπτωση που παραγγειλω 2κινητα απο κινα αξιας 120ε?αν δεν γινεται,για τι φορο μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες τα εχω χασει λιγο με το θεμα τελωνειου.ειμαι καινουριος σε paypal φαση και εχω μπερδευτει ειλικρινα.τι πρεπει να κανω ωστε να γλυτωσω απο τελωνειο σε περιπτωση που παραγγειλω 2κινητα απο κινα αξιας 120ε?αν δεν γινεται,για τι φορο μιλαμε?

 

Φιλε ο βασικος κανονας ειναι 1:Ζητας απο τον πωλητη να σου μαρκαρει το δεμα ως gift.Eπιπλεον οταν ο χρηστης ειναι απο US πρεπει οπωσδηποτε να το στειλει με USPS service.(Τα αμερικανικα ΕΛΤΑ) ωστε να το παραλαβεις μεσω ελτα εσυ εδω στην ελλαδα.Αν το στειλει με courier κατα 99% περναει τελωνειο.Οι δασμοι χρεωνονται επι της αξιας που ειναι δηλωμενο το προιον πανω στο δεμα.Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θελω την βοηθεια σας. Θελω να παραγγειλω ενα ρολοι απο αμερικη και εχω πεσει στην εξης περιπτωση.

1ον, ο πωλητης αρνειτε να μου το μαρκαρει ως gift και δευτερον το στελνει με την Standard Int'l Flat Rate Shipping αν σας λεει κατι..

Η συνολικη αξια του πακετου, μαζι με τα μεταφορικα ειναι περιπου 80$.

Απ'οτι καταλαβα, το τελωνειο δεν το γλιτωνω ε;

Περιπου ποσα θα χρεωσει το τελωνιο;

Αξιζει να το παραγγειλω απο αυτον; Συμφερει αρκετα η τιμη του, ειναι η αληθεια..

Επειγομαι λιγο..

Σας ευχαριστω πολυ!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θελω την βοηθεια σας. Θελω να παραγγειλω ενα ρολοι απο αμερικη και εχω πεσει στην εξης περιπτωση.

1ον, ο πωλητης αρνειτε να μου το μαρκαρει ως gift και δευτερον το στελνει με την Standard Int'l Flat Rate Shipping αν σας λεει κατι.. :-)

 

 

Int'l Flat Rate Shipping : Αυτο μπορει να σημαινει οτι 8α το στειλει και με USPS.Ρωτησε τον.

Αν στελνει με USPS τα δεματα τοτε τα παραλαμβανεις μεσω ελτα και δεν πληρωνεις τελωνειο κατα 90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θελω την βοηθεια σας. Θελω να παραγγειλω ενα ρολοι απο αμερικη και εχω πεσει στην εξης περιπτωση.

1ον, ο πωλητης αρνειτε να μου το μαρκαρει ως gift και δευτερον το στελνει με την Standard Int'l Flat Rate Shipping αν σας λεει κατι..

Η συνολικη αξια του πακετου, μαζι με τα μεταφορικα ειναι περιπου 80$.

Απ'οτι καταλαβα, το τελωνειο δεν το γλιτωνω ε;

Περιπου ποσα θα χρεωσει το τελωνιο;

Αξιζει να το παραγγειλω απο αυτον; Συμφερει αρκετα η τιμη του, ειναι η αληθεια..

Επειγομαι λιγο..

Σας ευχαριστω πολυ!! :-)

 

Καλημέρα!

Κι εγώ το χειμώνα είχα πάρει από ebay ρολόι αξίας 130$ κι είχα ζητήσει απ'τον πωλητή να το μαρκάρει ως gift.Μου'χε έρθει με USPS και δεν πλήρωσα τελωνείο.

Ρώτησέ τον πώς το στέλνει και γιατί δε στο μαρκάρει ως gift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...