Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια κερδισα αυτο αλλα ο τυπος θελει 80gbp για να το στειλει και ξερω οτι θελει να βγαλει εξτρα απο τα μεταφορικα να το ακυρωσω η να τον καταγγειλω

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=300309578891

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια κερδισα αυτο αλλα ο τυπος θελει 80gbp για να το στειλει και ξερω οτι θελει να βγαλει εξτρα απο τα μεταφορικα να το ακυρωσω η να τον καταγγειλω

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=300309578891

 

Για αυτό δεν παραγγέλνω ποτέ πριν πάρω σαφή απάντηση για τα μεταφορικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθηστε με λιγο με το ebay μεχρι να καταλαβω πως λειτουργει επειδη τωρα ξεκινησα. Εκανα 3 αγορες την ιδια μερα οι 2 ηρθαν κανονικα αλλα η τριτη αγορα ακομη και εχουν περασει αρκετες μερες. Μπαινω στο ebay στο προίον που αγορασα και ενω μεχρι χτες μου το εδειχνε κανονικα και οτι το εχω αγορασει σημερα απο κατω βγηκε αυτο: eBay Note: This user is no longer registered on eBay.

 

και οταν παω να το δω βγαζει αυτο:

This listing (110371184920) has been removed or is no longer available.

If the listing was removed by eBay, consider it canceled. Note: Listings that have ended more than 90 days ago will no longer appear on eBay.

 

τι σημαινει αυτο δεν τα παω και πολυ καλα με τα Αγγλικα? Τι πρεπει κα κανω ?

Ευχαριστω

 

Αν καταφέρεις και πάρεις τα χρήματα σου πίσω, καλώς. Τώρα έμαθες να αγοράζεις από χρήστες με 97% + Positive Feedback...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες

 

Όλα καλα με το ebay. Έτυχε τώρα να θέλω να παραγγείλω 3 πράματα από τον ίδιο πωλητή. Του έστειλα μήνυμα και μου έιπε πόσο κοστίζει το κάθε eχtra προιον. Τώρα από πλευράς μου, πώς θα την κάνω την παραγγελία. Αν τα κάνω ένα ένα θα μου έρθουν τρία invoice.

 

HELP MEEEE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κερδισα αυτο αλλα ο τυπος θελει 80gbp για να το στειλει και ξερω οτι θελει να βγαλει εξτρα απο τα μεταφορικα να το ακυρωσω η να τον καταγγειλω

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=300309578891

 

Κατ'αρχήν έπρεπε να ρωτήσεις για το κόστος των μεταφορικών πριν κάνεις προσφορά.

Κατά δεύτερον, βλέπεις ήδη στις απαντήσεις στις ερωτήσεις ότι γράφει "Post to UK mainland only." δηλαδή ότι δεν στέλνει εκτός Αγγλίας. Και πάλι καλά δηλαδή που σου έστειλε κάποια τιμή για μεταφορικά αντί να σε ψιλοκράξει που έκανες προσφορά.

Κατά τρίτον, το κόστος δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ παράλογο, προφανώς θέλει να το στείλει με parcelforce ή ο,τιδήποτε πλήρως ασφαλισμένο για να είναι και αυτός καλυμμένος και εσύ τόσο ότι θα φτάσει όσο και ότι θα φτάσει ακέραιο, αφού φαίνεται ότι δεν εμπιστεύεται να στέλνει πακέτα εκτός Αγγλίας. Και γενικά τα μεταφορικά από Αγγλία είναι ακριβά.

 

Το καλύτερο έτσι όπως έχει η κατάσταση ίσως θα ήταν αν είχες κάποιο γνωστό στην Αγγλία να το έστελνες εκεί και να στο έφερνε εκείνος όταν θα ερχόταν Ελλάδα ας πούμε (ή να στο έστελνε με κάποιο πιο φτηνό τρόπο, αλλά μην περιμένεις συνολικά να γλιτώσεις και πολλά έτσι, άσε που φτηνός τρόπος σημαίνει κίνδυνος να χαθεί ή να πάθει ζημιά κατά τη μεταφορά).

 

 

Καλησπέρα παίδες

 

Όλα καλα με το ebay. Έτυχε τώρα να θέλω να παραγγείλω 3 πράματα από τον ίδιο πωλητή. Του έστειλα μήνυμα και μου έιπε πόσο κοστίζει το κάθε eχtra προιον. Τώρα από πλευράς μου, πώς θα την κάνω την παραγγελία. Αν τα κάνω ένα ένα θα μου έρθουν τρία invoice.

 

HELP MEEEE

 

Μην αγχώνεσαι, εύκολο είναι!

Τα χτυπάς και τα τρία και στη συνέχεια το πιο πιθανό είναι ότι θα σου στείλει μόνος του invoice και για τα τρία μαζί με το συνολικό κόστος.

(Πιθανόν να σου έρχεται αυτόματα invoice για το καθένα αλλά λογικά θα σου στείλει στη συνέχεια ένα συνολικό που θα τα καλύπτει όλα όπως τα συμφωνήσατε)

 

Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος (και να επισπεύσεις ίσως τη διαδικασία, αφού έτσι θα ενημερωθεί ότι έχεις ολοκληρώσει τις αγορές σου και είσαι έτοιμος να πληρώσεις) κάνε ένα από τα παρακάτω:

- Αφού αγοράσεις και τα τρία πήγαινε στο My ebay και βρες την επιλογή "Request total from seller" δίπλα από τα προϊόντα που αγόρασες (έστω από ένα από αυτά, δεν πειράζει) και γράψ'του δυο λόγια στο μήνυμα για να θυμηθεί τα μηνύματα που ανταλλάξατε και τι συμφωνία κάνατε.

- Αφού αγοράσεις απλά στείλ'του ένα απλό μήνυμα όπου να του λες να σου στείλει ένα συνολικό invoice για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν έπρεπε να ρωτήσεις για το κόστος των μεταφορικών πριν κάνεις προσφορά.

Κατά δεύτερον, βλέπεις ήδη στις απαντήσεις στις ερωτήσεις ότι γράφει "Post to UK mainland only." δηλαδή ότι δεν στέλνει εκτός Αγγλίας. Και πάλι καλά δηλαδή που σου έστειλε κάποια τιμή για μεταφορικά αντί να σε ψιλοκράξει που έκανες προσφορά.

Κατά τρίτον, το κόστος δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ παράλογο, προφανώς θέλει να το στείλει με parcelforce ή ο,τιδήποτε πλήρως ασφαλισμένο για να είναι και αυτός καλυμμένος και εσύ τόσο ότι θα φτάσει όσο και ότι θα φτάσει ακέραιο, αφού φαίνεται ότι δεν εμπιστεύεται να στέλνει πακέτα εκτός Αγγλίας. Και γενικά τα μεταφορικά από Αγγλία είναι ακριβά.

 

Το καλύτερο έτσι όπως έχει η κατάσταση ίσως θα ήταν αν είχες κάποιο γνωστό στην Αγγλία να το έστελνες εκεί και να στο έφερνε εκείνος όταν θα ερχόταν Ελλάδα ας πούμε (ή να στο έστελνε με κάποιο πιο φτηνό τρόπο, αλλά μην περιμένεις συνολικά να γλιτώσεις και πολλά έτσι, άσε που φτηνός τρόπος σημαίνει κίνδυνος να χαθεί ή να πάθει ζημιά κατά τη μεταφορά).

 

 

 

 

Μην αγχώνεσαι, εύκολο είναι!

Τα χτυπάς και τα τρία και στη συνέχεια το πιο πιθανό είναι ότι θα σου στείλει μόνος του invoice και για τα τρία μαζί με το συνολικό κόστος.

(Πιθανόν να σου έρχεται αυτόματα invoice για το καθένα αλλά λογικά θα σου στείλει στη συνέχεια ένα συνολικό που θα τα καλύπτει όλα όπως τα συμφωνήσατε)

 

Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος (και να επισπεύσεις ίσως τη διαδικασία, αφού έτσι θα ενημερωθεί ότι έχεις ολοκληρώσει τις αγορές σου και είσαι έτοιμος να πληρώσεις) κάνε ένα από τα παρακάτω:

- Αφού αγοράσεις και τα τρία πήγαινε στο My ebay και βρες την επιλογή "Request total from seller" δίπλα από τα προϊόντα που αγόρασες (έστω από ένα από αυτά, δεν πειράζει) και γράψ'του δυο λόγια στο μήνυμα για να θυμηθεί τα μηνύματα που ανταλλάξατε και τι συμφωνία κάνατε.

- Αφού αγοράσεις απλά στείλ'του ένα απλό μήνυμα όπου να του λες να σου στείλει ένα συνολικό invoice για όλα.

 

Σε ευχαριστώ ρε καρντάση. Τέλεια απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ερωτηση....

η paypal ειναι ξεκαθαρο οτι καλυπτει τον αγοραστη με καθολικη αποζημιωση (αξια προιοντος κ μεταφορικα) σε περιπτωση που πεσει θυμα εξαπατησης απο πωλητη, οπως επισης κ αν δν παραλαβει το σωστο αντικειμενο δηλ το αντικειμενο ετσι ακριβως οπως περιγραφεται απο τον πωλητη. Τα παραπανω αναγραφονται ξεκαθαρα στην πολιτικη της paypal.

Η ερωτηση μου ειναι, εαν το προιον χαθει, κλαπει κτλ κατα την διαρκεια της μεταφορας (δηλαδη καθαρο φταιξιμο απο πλευρας μεταφορικης) η paypal σε αποζημιωνει η τουλαχιστον διαμεσολαβει με την μεταφορικη για να παρεις τα λεφτα σου πισω η για κατι τετοιο το μονο που σε καλυπτει ειναι το insurance του πωλητη η η ασφαλεια που σου προσφερουν οι μεταφορικες οταν επιλεξεις express mail? Ειναι κατι που δεν το διευκρινιζει πουθενα ουτε καν στον μηχανισμο προστασιας αγοραστη (item not received) της paypal.

Με απασχολει εδω κ καιρο αυτο το θεμα κ αν καποιος γνωριζει η αν καποιος εχει εμπειρια πανω σε αυτο πιστευω θα βοηθουσε ολους μας να το ξεκαθαρισει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάτι από Αγγλία και όταν ρώτησα τον πωλητή αν στέλνει Ελλάδα μου είπε ότι στέλνει μόνο με direct bank payment.

 

Έχει 100% feedback οπότε λογικά είναι αξιόπιστος απλά θέλω να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε λεπτομέρειες για αυτόν τον τρόπο πληρωμής.

 

Απ'ότι ξέρω θα μου δώσει το λογαριασμό τραπέζης του και θα πάω σε μια οποιοδήποτε τράπεζα και θα καταθέσω το ποσό, σωστά;Ξέρετε αν θα πρέπει να πληρώσω κάτι επιπλέον σαν προμήθεια για τη τράπεζα κτλ;

 

Btw τα μεταφορικά δε περιλαμβάνονται στο ποσό που αγοράζεις το αντικείμενο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να σου δώσει τον αριθμό λογαριασμού σε διεθνή μορφή (ΙΒΑΝ), τον κωδικό BIC/SWIFT της τράπεζας και το όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού. Προσοχή γιατί η προμήθεια για να στείλεις έμβασμα από το ταμείο της τράπεζας είναι αρκετά σημαντική (φτάνει και στα 20 Ευρώ άνετα), μειώνεται όμως αν έχεις ebanking (π.χ. Πειραιώς που το κόστος για εμβάσματα μέσω ebanking είναι 0,30 Ευρώ) ή ειδικούς λογαριασμούς (π.χ. HSBC My Way που δίνει 3 εμβάσματα το μήνα χωρίς χρέωση προμήθειας, Πειραιώς Cash Manager με ενεργοποιημένη δυνατότητα υπερανάληψης, Eurobank δωρεάν συναλλαγές κλπ.).

 

Τα μεταφορικά δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή, θα πρέπει να τον ρωτήσεις να σου πει και να τα περιμένεις κι αυτά σχετικά τσουχτερά, αφού τα αγγλικά ταχυδρομεία είναι λίγο ακριβά. Ιδιαίτερα αν θέλεις να αγοράσεις κάτι βαρύ ή/και ογκώδες ετοιμάσου να δώσεις αρκετά λεφτά στα μεταφορικά.

 

Και τέλος, η αποστολή χρημάτων δεν μπορεί να αναιρεθεί σε περίπτωση που τελικά δεν παραλάβεις τίποτα ή το παραλάβεις και δεν είναι όπως περιγραφόταν κλπ. κλπ., ενώ εάν πληρώσεις με Paypal είσαι κομματάκι πιο ασφαλής.

 

Προσωπικά μάλλον δεν θα προχωρούσα στη συναλλαγή αυτή και θα έβρισκα κάποιον άλλο πωλητή που θα μπορούσα να τον πληρώσω με Paypal, ακόμη κι αν ήταν λίγο πιο ακριβός.

Επεξ/σία από Giama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα παιδιά.Έχω παραγγείλει ένα κράνος απο Αμερική και το πλήρωσα άμεσα στις 22/4/2009.Ο πωλητής με ενημερώνει πως το έστειλε στις 28/4/2009 (Μεσολαβούσε Σ/Κ). Ο τρόπος αποστολής είναι με:

US Postal Service Airmail Parcel Post - w/insurance.

Έχω ξαναπαραγγείλει απο Αμερική κάτι σχετικά ογκόδες πάλι αλλά μου το έστελναν με USPS PRIORITY MAIL INTERNATIONAL.

Ξέρετε μήπως πάνω κάτω πόσες μέρες μπορεί να περιμένω μέχρι να παραλάβω το αντικείμενο?

Είναι η πρώτη φορά που μου στέλνουν με αυτον τον τρόπο.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω μια Canon μηχανή απο ebay.co.uk και ο κατασκευαστής λέει πως είναι Refurbished to New !! Του έστειλα email για να δω τι ακριβώς θεωρείται refurbished ψηφιακή μηχανή αλλα δεν μου χει απαντήσει ακόμα. Υπάρχει κάποιος εδώ που να ξέρει τι παίζει με τα refurbished items? δεν είναι λογικό να πουλάει τη συγκεκριμένη 100 ευρώ φτηνότερα απ ότι την αγοράζεις απο το φτηνότερο online shop. Κάτι θα γίνεται..η την εννοια του refurbished μπορει να την ερμηνεύσει κανείς οπως θέλει.

 

Δηλαδή, μπορεί να είναι κάποιος ο οποίος παίρνει χαλασμένα items, τα φτιάχνει και τα πουλάει σαν καινούργια. εδώ αναφέρει τι σημαίνει αυτή η εννοια αλλά είναι αερολογίες. Μήπως έχει μαγαζί και οποιος απογοητευμένος του την επιστρέφει την βάζει στο ebay? :P

 

** ο συγκεκριμένος έχει rating : digi*ood( 90307) και αυτό είναι που με δελεάζει να συνεχίσω την παραγγελία μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει μήπως κανείς εαν έχει σημασία η αξιολόγηση του χρήστη με το εαν το paypal θα κάνει refund τα χρήματα στην περίπτωση που ανοίξεις dispute;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου στηλαν απο hong kong ενα δεμα , συγκεκριμενα ειναι ενα usb wifi module με sma εξοδο, μου ρθε σημερα ειδοποιητηριο να παω να το παραλαβω και πως θα πληροσω 3 ευρω αν το χουν γραψει σωστα γιατι και χωρα προέλευσης ειχαν γραψει taiwan ελεος!αρχησαν να περναν τελωνιο και τα μικρα δεματακια τωρ?μιλαμε για κοστος 20ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αγόρασα κάτι και στο e-mail που μου έστειλε το Paypal μου γράφει Shipping address - unconfirmed.Έχω γίνει verified στο Paypal πρέπει να κάνω και κάτι άλλο για να λέει confirmed;Η κάρτα μου είναι prepaid της Κύπρου.

 

EDIT:Τώρα είδα ότι η Primary postage address είναι η διεύθυνση που χα βάλει όταν γράφτηκα στο Ebay.Λέτε να βάλω τη PayPal address;Η ίδια είναι βέβαια απλά όταν γράφτηκα έβαλα και τη περιοχή που μένω ενώ στο Paypal λέω μόνο Αθήνα.

Επεξ/σία από Merdock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...