Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Άμεσα dispute στο paypal

 

 

Απο εκει θα ξεκινησω? Στο ebay πρεπει να κανω κατι ?

 

Ανοιξα despute στο paypal . Τωρα τι κανω , περιμενω απαντηση απο τον πωλητη (αν υπαρχει ακομη αυτος)? με τα χρηματα τι γινεται.

Κανω κατι αλλο για να παρω πισω τα χρηματα . Με το paypal πρεπει να κανω και κατι αλλο. Δεν μου εχει ξανασυμβει για να ξερω τις διαδικασιες. Ευχαριστω

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά τα δέματα από ebay έρχονται σπίτι σου ή πας και τα παίρνεις? Και αν έρχονται σπίτι σου, τα αφήνει χύμα ο ταχυδρόμος στην πόρτα με το ρίσκο να μας κλέψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ποιότητα του προϊόντος, δεν την επιβεβαιώνεις παρά μόνο αφού το δεις μπροστά σου. Ουσιαστικά εμπιστεύεσαι τον πωλητη ότι λέει αλήθεια. Αν η περιγραφή του προϊόντος απέχει πολύ από την πραγματική κατάστασή του, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να ζητήσεις εξηγήσεις, και αν δεν παίρνει από λόγια μπορείς να το λάβεις υπόψη όταν θα του αφήσεις feedback.

 

οσον αφορα το τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει ένα μελανακι HP απο αγγία. Εχουν περάσει 15 εργασιμες μερες. Η πωλητρια μου ειπε οτι το έστειλε και έχει και την απόδειξη. Συνηθως τα μελανακια μου τα αφήναν στην πορτα της οικοδομής μέσα. Κινδυνος να το εκλεψε καποιοσ μηδαμηνός. Μόνο ο ταχυδρόμος αν το καβάτζοσε. Να περιμένω κιαλλο? Να πάω από ταχυδρομείο. Ο πωλητής έχει buyer safer, μπορώ να αποζημιωθώ από αυτο για απώλεια? Ή είναι τελειωμένη υπόθεση ότι έχασα τα λεφτάκια μου? Για να αποζημιωθώ πρέπει να ανοίξω case στο center? Προσοχή, η πωλήτρια έχει απόδειξη αποστολής.

 

Χιλια ευχαριστώ για κάθε σας απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έχω παραγγείλει ένα μελανακι HP απο αγγία. Εχουν περάσει 15 εργασιμες μερες. Η πωλητρια μου ειπε οτι το έστειλε και έχει και την απόδειξη. Συνηθως τα μελανακια μου τα αφήναν στην πορτα της οικοδομής μέσα. Κινδυνος να το εκλεψε καποιοσ μηδαμηνός. Μόνο ο ταχυδρόμος αν το καβάτζοσε. Να περιμένω κιαλλο? Να πάω από ταχυδρομείο. Ο πωλητής έχει buyer safer, μπορώ να αποζημιωθώ από αυτο για απώλεια? Ή είναι τελειωμένη υπόθεση ότι έχασα τα λεφτάκια μου? Για να αποζημιωθώ πρέπει να ανοίξω case στο center? Προσοχή, η πωλήτρια έχει απόδειξη αποστολής.

 

Χιλια ευχαριστώ για κάθε σας απάντηση.

 

Είναι πολύ νωρίς για να ανοιξεις claim.Υπομονή ή ζητάς τον αριθμό αποστολής απο τον πωλητή και κάνεις έρευνα στα ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από rallis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ νωρίς για να ανοιξεις claim.Υπομονή ή ζητάς τον αριθμό αποστολής απο τον πωλητή και κάνεις έρευνα στα ΕΛΤΑ.

 

Έιναι απλό ταχυδρομείο. Θα έχει αριθμό αποστολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παλικαρια

θα ηθελα να μαθω πως γινεται το combined shipping στο ebay. ειμαι καινουριος.... υπαρχει καποια διαδικασια, η αγοραζεις καθενα απο τα αντικειμενα που θελεισ κανονικα και ο πωλητης το κανονιζει? αν γινεται το δευτερο τοτε πρεπει να στειλεις mail πριν κανεισ οποιαδηποτε κινηση αγορασ η κανεισ τις αγορες σου και μετα πριν στειλεισ τα λεφτα επικοινωνεισ μαζι του. και αν ο πωλητης τελικα σου στειλει τιμολογιο χωρισ την εκπτωση του combined (επειδη το ακουσα και αυτο) γινεται σε αυτη την περιπτωση?

σας ευχαριστω προκαταβολικα

περιμενω εναγωνιως την απαντηση για να προχωρησω σε αγορα!

 

να προσθεσω οτι ο πωλητης υποστηριζει combined shipping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιναι απλό ταχυδρομείο. Θα έχει αριθμό αποστολής?

 

Αν δεν έχει αριθμό αποστολής ,δεν θα έχει και αποδεικτικο παραδοσης....Το αποδεικτικο παράδοσης λέει εναν αριθμό πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεσα dispute στο paypal

 

Παιδια βοηθηστε με λιγο με το ebay μεχρι να καταλαβω πως λειτουργει επειδη τωρα ξεκινησα. Εκανα 3 αγορες την ιδια μερα οι 2 ηρθαν κανονικα αλλα η τριτη αγορα ακομη και εχουν περασει αρκετες μερες. Μπαινω στο ebay στο προίον που αγορασα και ενω μεχρι χτες μου το εδειχνε κανονικα και οτι το εχω αγορασει σημερα απο κατω βγηκε αυτο: eBay Note: This user is no longer registered on eBay.

 

και οταν παω να το δω βγαζει αυτο:

This listing (110371184920) has been removed or is no longer available.

If the listing was removed by eBay, consider it canceled. Note: Listings that have ended more than 90 days ago will no longer appear on eBay.

 

τι σημαινει αυτο δεν τα παω και πολυ καλα με τα Αγγλικα? Τι πρεπει κα κανω ?

Ευχαριστω

 

 

Εκανα dispute δεν εχω καμια απαντηση απο τον πωλητη, τι κανω ρε παιδια στη συνεχεια, δεν βγαζω ακρη με αυτα που γραφουν στο paypal.

Κοιταξτε των πωλητη δεν ειναι περιεργο eBay My World: iplearn( 6726)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παλικαρια

θα ηθελα να μαθω πως γινεται το combined shipping στο ebay. ειμαι καινουριος.... υπαρχει καποια διαδικασια, η αγοραζεις καθενα απο τα αντικειμενα που θελεισ κανονικα και ο πωλητης το κανονιζει? αν γινεται το δευτερο τοτε πρεπει να στειλεις mail πριν κανεισ οποιαδηποτε κινηση αγορασ η κανεισ τις αγορες σου και μετα πριν στειλεισ τα λεφτα επικοινωνεισ μαζι του. και αν ο πωλητης τελικα σου στειλει τιμολογιο χωρισ την εκπτωση του combined (επειδη το ακουσα και αυτο) γινεται σε αυτη την περιπτωση?

σας ευχαριστω προκαταβολικα

περιμενω εναγωνιως την απαντηση για να προχωρησω σε αγορα!

 

να προσθεσω οτι ο πωλητης υποστηριζει combined shipping

 

 

Αν θυμαμαι καλα τα αγοραζεις κανονικα και αφου κατοχυρωσεις και τα 2 πατας σε ενα σημειο που λεει request total from seller.Σου στελενι μαιλ με το τι οφειλεις και μετα πατας pay now κανονικα και τα πληρωνεις ολα μαζι με paypal.Αν δεν διευκρινιζει τι εκπτωσει κανει στα μεταφορικα τοτε τον ρωτας με μαιλ πριν κανεις την αγορα.Ελπιζω να βοηθησα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:30 ----------

 

Παιδιά τα δέματα από ebay έρχονται σπίτι σου ή πας και τα παίρνεις? Και αν έρχονται σπίτι σου, τα αφήνει χύμα ο ταχυδρόμος στην πόρτα με το ρίσκο να μας κλέψουν?

 

Συνηθως αφηνουνε ειδοποιητηριο απο τα ελτα και τα παραλαμβανεις απο την επομενη μερα και μετα.Αν τα εχει στειλει συστημενα τοτε το παραλαμβανεις με την ταυτοτητα σου.

Μονο σε μικρα δεματα ( σαν γραμματα ) δηλαδη μου εχει τυχει να το αφησουνε στην εισοδο της πολυκατοικιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα μιαμικρή βοήθεια.

 

Έκανα bid για έναν αντικείμενο. Και ενώ μου λέει ότι ''Συγχαρητήρια είστε ο πρώτος bidder'' κ.λ.π στην τιμή του αντικειμένου γράφει ακόμα την παλιά. Και επιπλέον την τιμή που έβαλα εγω μου την εμφανίζει σαν Your maximub bid. Μήπως έκανα καμια βλακεία και δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα ότι έβαλα το συγκεκριμένο ποσό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ο πρώτος bidder και σε ποντάρει το σύστημα με την τιμή εκκίνησης του προϊόντος. Η τιμή που όρισες εσύ, είναι το μέγιστο ποσό που διατείθεσαι να δώσεις.

 

Αν ποντάρει και κάποιος άλλος, το αν θα είναι πρώτος θα κριθεί από το ποσό που έβαλε σε σχέση με το μέγιστο δικό σου.

 

Αν έβαλες 80 για ένα αντικείμενο που ξεκινάει στα 50, και δε ποντάρει κανείς άλλος, το παιρνεις για 50.

 

Αν εγώ ποντάρω 70, χάνω από σένα, αν ποντάρω 85 και δε το ξαναχτυπήσεις, το πήρα.

 

Αν ποντάρω 78, το χάνω και το παίρνεις με 80

 

PS ωραία υπογραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανείς πόσο περίπου καιρό κάνει να έρθει ένα αντικείμενο απο Ιταλία; Έχω εδώ και 20 ημέρες κάνει την αγορά, αλλά ακόμα να έρθει. Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζονται φίλε, ποτέ δεν ξέρεις.

Έχω κάνει αρκετές αγορές στο ebay.

Μου έχει έρθει πακετάκι από Αμέρικα σε 3 μέρες αλλά έχει κάνει

και 2 μήνες.

Τώρα από Ιταλία, δεν ξέρω, αποφεύγω να αγοράσω, είναι απατεωνίσκοι

από ότι έχω ακούσει και από ότι ξέρω.

Στείλε καταρχήν ένα mail στον πωλητή να δεις τί θα σου πει.

Ρώτα τον αν το έστειλε συστημένο, αν έχει απόδειξη , αν δικαιολογεί επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση απώλειας...

και άλλα πολλά.!

 

Φιλικά

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...