Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν μπορεί να σου αφήσει αρνητικό.Με τους νέους όρους του ebay ο πωλητής μπορεί να αφήσει ,μόνο θετική ψήφο στον αγοραστή.

 

Μεγάλη εξυπνάδα αυτή του Ebay, λέει ουσιαστικά στους πωλητές "ας πρόσεχαν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν προστατεύει τους αγοραστές. Απλά φορτώνει το βάρος των κακών πωλητών που πρέπει το ίδιο να κυνηγήσει στους ώμους των σωστών.

 

Και επιβραβεύει τους αγοραστές λαμόγια αφήνοντάς τους ατιμώρητους. Και ποιος θα πληρώσει τα σπασμένα; Οι αγοραστές με υψηλότερες τιμές στα προϊόντα και τα μεταφορικά.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:35 ----------

 

Σοφό από μια πλευρά. Πωλητές θα υπάρχουν πάντα στους χαλεπούς καιρούς μας, αγοραστές όχι πάντα...

 

Λεφτά πάντως στο Ebay πληρώνουν μόνο οι πωλητές, αυτοί είναι οι πελάτες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μεγάλη εξυπνάδα αυτή του Ebay, λέει ουσιαστικά στους πωλητές "ας πρόσεχαν".

Ο αγοραστής το μόνο που μπορεί να κάνει ειναι να πληρώσει τη δημοπρασία που κέρδισε και να περιμένει να του σταλεί το προιόν.

Αν κέρδισε τη δημοπρασία και δεν πληρώσει να τον μαυρίσει ο πωλητής και με το δίκιο του!!!

Ο πωλητής απο την πλευρά του γιατί να μπορεί να βάλει αρνητική ψήφο στον αγοραστή?Αν σε πλήρωσα κύριε ,στείλε μου το προιόν και τελείωνε.Εσύ μπορείς να με κοροιδέψεις με 1000 τρόπους:να μην το στείλεις το προιόν ,να μου στείλεις κάτι άλλο απο αυτό που παρήγγειλα, να μου το στείλεις χαλασμένο κτλ.

Εγώ (ο αγοραστής) πώς μπορώ να σε κοροιδέψω εφόσον σε έχω προ-πληρώσει κιόλας?Να πώ οτι δεν παρέλαβα το προιόν που εσύ έστειλες?Εγω μπορεί να μην το παρέλαβα!Αλλά και να το παρέλαβα εσύ γιατι δεν μπορείς να το αποδείξεις?Τι είπατε?Δεν το έστειλες συστημένο?Γιατί?Για να κερδίσεις και απο τη διαφορά κόστους των μεταφορικών?

Ε οχι κύριε,εφόσον βάζεις χαμηλή τιμή στο προιόν και κοιτάς να μου τα πάρεις απο τα μεταφορικά (πάγιο κόλπο) ,καλά να πάθεις αν μου το έστειλες το δέμα σαν απλό και εγω μετά σε κορόιδεψα.Ας έλεγες οτι κάνει τόσο το προιόν και τόσο τα μεταφορικά και να τα πλήρωνες πραγματικά τα μεταφορικα να είμασταν εντάξει.Τώρα τα έβαλες στην τσέπη-πήρες το ρισκο κι έχασες.....

Δεν τα λέω επι προσωπικού,απλά εκφράζω την άποψή μου.

Α ξέχασα να σας πω!Χθές αγόρασα ενα σετ λάμπες για το αυτοκίνητό μου.Οι λάμπες κάνανε 1 (ΜΙΑ) Λίρα αγγλίας και τα μεταφορικά κάνανε 7 λίρες αγγλίας.

Τις ίδιες λάμπες ενας ''φίλος μου'' τις αγόρασε με 3,5 λίρες και μεταφορικά 4,5 λίρες!Τι έγινε φθηνότερο το ταχυδρομείο ξαφνικά για το ίδιο δέμα?

Ο νοών νοείτω....

Επεξ/σία από rallis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα 3 παιδικά ορολόγια, μου έστειλε τα δύο(δεν είχε το τρίτο, θα το έστελνε αργότερα) στο εξωτερικό που είναι τα παιδιά, και το ένα δε λειτουργούσε, τεσπα, βάζουμε μπαταρία=9 ευρώ(ακριβότερη απο το ρολόι, ήταν η χώρα ακριβή, τι να κάνουμε...), μου λέει ο πωλητής έπρεπε να το στείλεις πίσω κλπ.

Του λέω απλά να πληρώσει τη μπαταρία, δε δεχόταν...Ανταλλάξαμε αρκετά mail...

Ηρθα Ελλάδα, ήρθε και το άλλο ρολόι, ΔΕ λειτουργούσε κι αυτό...Ημαρτον δηλαδή, του λέω δεν τα κοιτάς πριν τα στείλεις...πως , βέβαια όλα οκ πριν φύγουν...

Του λέω θα το παω στο μάστορα να το δει, τελικά μπαταρία ήθελε(2ευρώ-Ελλάς).

Τώρα του ζητάω να μου επιστρέψει 2 ευρώ για την μπαταρία και δε δέχεται, μόνο να του επιστρέψω το ρολόι για να μου στείλει άλλο...

Τώρα θα μου πείτε τι κάθεσαι και ασχολείσαι για 2 ευρώ; Για το γαμώτο ρε γαμώτο...

Γι αυτό ρώτησα για αρνητικό(δεν έχω βάλει ποτέ στα 4χρόνια ebay-100%-122αγορές), μήπως μου βάλει κι αυτός(99.3%, 10222πωλήσεις), λοιπόν, τι λέτε, να του το σφυρίξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια sorry που η ερωτηση που κανω ισως ειναι ασχετη αλλα ειμαι νεος και χρειαζομαι αμεσα απαντηση για κατι. προσφατα εκανα δυο παραγγελιες για αθλητικα ειδη απο ενα καταστημα στην Αμερικη απο το οποιο εχω αγορασει καποιες φορες. Η πρωτη εγινε πριν δυο μηνες περιπου και η δευτερη ενα μηνα μετα την πρωτη. Η δευτερη παραγγελια, που ηταν πιο φθηνη ηρθε μετα απο μια 7μαδα ενω την πρωτη ακομα την περιμενω. στο ταχυδρομειο, απο οπου παραλαβαινω τις παραγγελιες μου, μου λενε πως δεν ξερουν τιποτα και ισως αργει στο τελωνειο. Μπορει να με βοηθησει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά dvd player για αυτοκίνητο , καινούριο , 320 ευρώ απο Αμερική , αποστολή με USPS Priority Mail International θα έχω τελωνείο ? Η τέλος πάντων τι πρέπει να κάνω για να το αποφύγω.εδώ έχει 600 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ki εγω ολοκαινουριος στο κουρμπετι και θα ηθελα καποιες πληροφοριες.Διαβασα αρκετα απο οσα γραφονται νωριτερα (σταδιακα θα προσπαθησω να τα διαβασω ολα ).πως βλεπετε αυτην την περιπτωση ?απο οτι διαβασα αξιολογωντας πολλα απο οσα γραψατε νομιζω οτι ειναι καλα

 

 

http://cgi.ebay.com/NEW-OEM-Nokia-BL-5C-3660-E50-E60-N70-N71-N91-Battery_W0QQitemZ220330764066QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item220330764066&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A1%7C294%3A50#paymentmethods

 

 

 

αυτο αν θελετε να εξηγησετε τι σημαινει

It's less than $10 with free shipping within the US.

Επεξ/σία από bartsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/color]καλησπερα κ απο μενα παιδια!! νεος στο φορουμ!

εχω κανει κ εγω καποιες μικροαγορες απο το ebay (μη φανταστειτε ρολογακια , Boxerakia, κανα μπλουζακι trendy B) )

 

το θεμα ειναι οτι εχω αντιμετωπισει ενα προβληματακι με ενα προϊον ( ζευγαρι αθλητικα παπουτσια) . ΔΕΝ φταει ο πωλητης καθως ο πληστιριασμος (το σκοτωσα??) τελειωσε στις 10 Μαρτιου. τον πληρωσα καυστερημενα κατοπιν συννενοησης βεβαια στις 17! και στις 21 απ οτι ειδα τα εστειλε μεσω usps.

 

Tα παπουτσια δεν τα εχω δει γιαυτο θεωρησα σωστο να του στειλω ενα μηνυμα ευγενικο φυσικα. συννενοησιμος - μου εστειλε τον κωδικο μου για τη usps ktl γιατι με εκοψε ψαρακι και μου ειπε να του ξαναστειλω για νεωτερα κουτουλοτ κουτουλου... αλλα αποτι μου ειπε ειχαν φταει ελλαδα στις 24!

 

Τωρα ... ανακαλυψα (ουαου!!) μεσα απο το site των ελληνικων ταχιδρομιων εκεινο που βαζεις τον κωδικο και μου λεει οτι εφτασε 24 Ελλαδα οντως, και μετα τα εστειλα στο ΡΟΥΦ αν σας λεει κατι στις 27!!1 αλλα απο τοτε εχουν περασει αλλες 2 εβδομαδες!!

 

Τρίτη, 24 Μάρτιος 2009 8:08:51 πμ ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

...

....

...

Παρασκευή, 27 Μάρτιος 2009 3:51:39 πμ ` ` ` `

`

ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ

 

Αποστολή Συσκευασίας

...

...

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΕΛΩΝΙΑ, ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΤΛ???

δεν με νοιαζει τοσο πολυ να πληρωσω αλλα να δω το προιον.

Ξεχασα να σας αναφερω οτι ο πωλητης εχει 2.300 προιοντα και 3 αρνητικα!!! ειναι ΟΚ!

 

 

ΥΓ: ΚΑΤΙ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΝΕΤ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΕ ΤΕΛΩΝΙΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ....ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ???

 

 

ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!!!!!! ελπιζω να τα λεμε συχνα και να μοιραζομαστε αποψεις προβλιματισμους κτλ κτλ τκλ

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενημέρωση...

Έχουν γίνει αυστηρά λίγο τα πράγματα με τα τελωνεία το τελευταίο διάστημα και όταν η αποστολή φαίνεται να γίνεται από εταιρία και όχι ιδιώτη, το προϊόν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσει τελωνείο. Δεν αρκεί δηλαδή το GIFT για να τη γλιτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά dvd player για αυτοκίνητο , καινούριο , 320 ευρώ απο Αμερική , αποστολή με USPS Priority Mail International θα έχω τελωνείο ? Η τέλος πάντων τι πρέπει να κάνω για να το αποφύγω.εδώ έχει 600 ευρώ

 

Λογω USPS εχεις καλες πιθανοτητες να μην ελεγχθει αλλα δεν ειναι και στο χερι σου.

Αν μπορεις ζητα απο τον πωλητη στο τιμολογιο να περιγραφεται ως δειγμα...ουτε αυτο γινεται πιστευτο τωρα τελευταια αλλα δε χανεις τιποτα να προσπαθησεις.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά dvd player για αυτοκίνητο , καινούριο , 320 ευρώ απο Αμερική , αποστολή με USPS Priority Mail International θα έχω τελωνείο ? Η τέλος πάντων τι πρέπει να κάνω για να το αποφύγω.εδώ έχει 600 ευρώ

Αν σου γραψει gift στην συσκευασια μπορει και να την γλιτωσεις.Αν οχι τοτε σιγουρα θα πληρωσεις κατι.Πιστευω 30€ περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...