Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. προσφατα γραφτηκα και γω (λιγο καθυστερημενα στο ebay) και θελω μια διευκρινιση,

στις διευθυνσεις μου λεει

 

DIMITRIOS επωνυμο

διευθυνση αριθμος

LARISSA GU 41***

Greece

 

αυτο το GU τι ακριβως ειναι; μου το εχει στο state. ειναι σωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως όταν επέλεγες χώρα βιαζόσουν κομματάκι και πάτησες Guam αντί για Greece? Γιατί GU είναι ο κωδικός domain του Γκουάμ...., άρα πολύ πιθανόν να είναι και τα διεθνή αρχικά κράτους (όπως το GR για το Greece)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Είμαι καινούριος εδώ και βλέπω ότι βοηθάτε πολύ τους έχοντες απορία.

Θα ήθελα να ρωτούσα κι εγώ κάποια πράγματα για το eBay.

Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο χρόνο δεν βλέπω δημοπρασίες που η αποστολή τους να γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο.

Τι έγινε το κατάργησαν;

Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω προς πώλειση κωδικούς συνδρομής σε διάφορα online παιχνίδια (World Of Warcraft,

Age Of Conan, Lineage2, Guild Wars, LotRO, Warhammer...).

Κι αν ακόμα αυτές οι πωλήσεις ισχύουν, πώς μπορώ εγώ σε περίπτωση προβλήματος, να αποδείξω ότι έχω στείλει τον κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σε κάποιες δημοπρασίες στο ebay έχει την επιλογή "Make offer" χωρίς να σου ορίζει κατώτατη τιμή. Να προσθέσω επίσης ότι έχει κανονικά τιμή στο πεδίο "Buy it now". Οπότε η απορία μου είναι η εξής. Αν εγώ δώσω μια προσφορά, μετά την λήξη της δημοπρασίας, ποιο θα είναι το κριτήριο το οποίο θα κρίνει αν θα κερδίσω το προϊόν;; Έχει μήπως ορίσει ο πωλητής κάποια κατώτατη τιμή η οποία είναι μη ορατή στους αγοραστές;

Καμιά ιδέα;:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σε κάποιες δημοπρασίες στο ebay έχει την επιλογή "Make offer" χωρίς να σου ορίζει κατώτατη τιμή. Να προσθέσω επίσης ότι έχει κανονικά τιμή στο πεδίο "Buy it now". Οπότε η απορία μου είναι η εξής. Αν εγώ δώσω μια προσφορά, μετά την λήξη της δημοπρασίας, ποιο θα είναι το κριτήριο το οποίο θα κρίνει αν θα κερδίσω το προϊόν;; Έχει μήπως ορίσει ο πωλητής κάποια κατώτατη τιμή η οποία είναι μη ορατή στους αγοραστές;

Καμιά ιδέα;:-)

 

Μετα τη λήξη της δημοπρασίας δεν γίνονται προσφορές!Μέχρι τη λήξη της αν θέλεις αγοράζεις το προιόν στην τιμή "Buy it now".Αλλιώς κάνεις μια προσφορά όση θέλεις εσύ ,σε μικρότερη τιμή και αν θέλει ο πωλητής την αποδέχεται ,αλλιώς την απορρίπτει.Κοινώς ας μην είναι πολύ χαμηλή η προσφορά γιατί δεν θα τη δεχτεί ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τη λήξη της δημοπρασίας δεν γίνονται προσφορές!Μέχρι τη λήξη της αν θέλεις αγοράζεις το προιόν στην τιμή "Buy it now".Αλλιώς κάνεις μια προσφορά όση θέλεις εσύ ,σε μικρότερη τιμή και αν θέλει ο πωλητής την αποδέχεται ,αλλιώς την απορρίπτει.Κοινώς ας μην είναι πολύ χαμηλή η προσφορά γιατί δεν θα τη δεχτεί ο πωλητής.

 

Οκ, thanks! Έκανα μια προσφορά, για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia gia rouxa aksias 170+10metaforika mesw ems ...san gift me 30 $ apodiksi...apo america ti foro lete na plerwsw???????

 

παιδια για ρουχα απο αμερικα μεσω ems ...170+10μεταφορικα ...δηλωμενα γυρω στα 30 με 40$ σαν gift.....λετε να πλερωσω δασμους αν ναι για τι ποσο μιλαμε...ελπισμενος helpppp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Αγόρασα στις 29 Ιανουαρίου αυτό το αντικείμενο http://cgi.ebay.com/56-BLEACH-ANIME-SLICING-MOON-ICHIGO-TENSA-BANKAI-SWORD_W0QQitemZ320335652107QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item320335652107&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

 

το οποίο και έφτσε σύμφωνα με την usps.com στην ελλάδα στις 2 Φεβρουαρίου. Από τότε τίποτα! Δεν με έχουν ειδοποιήσει για την κατάσταση του ποτέ. Στα ελτά όταν έπαιρνα τηλέφωνο τον πρώτο μήνα μου έλεγαν ότι έτσι και αλιώς παίρνει ένα μήνα ο εκτελωνσμός. Έπειτα μου είπανε ότι πρέπει να στείλω τα αποδεικτικά της αγοράς με Fax. έτσι και έκανα. Έστειλα ένα χαρτί που λέει τον αριθμό του δέματος, το εκτυπωμένο email της paypal για αυτό το αντικείμενο και το χαρτί της τράπεζας που δείχνει ότι το πλήρωσα.

 

Παρόλα αυτά ακόμα περιμένω. Τα παραπάνω μου τα λέγανε τα ελτα στα κεντρικά, τα ελτα στο τελωνείο ούτε που σηκώνουν ποτέ το τηλέφωνο. Και ρωτάω εγώ τώρα δύο πράγματα:

 

Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία να μου πει τι συμβαίνει?

 

Μπορώ να πάω εγώ ο ίδιος στο αεροδρόμειο να το εκτελωνίσω και να μην χρειαστεί να το περιμενω μέχρι όποτε τους γουστάρει να το εκτελωνίσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, χωρις να θελω να σε τρομαξω, ενας ξαδερφος μου εφερε απο Αμερικη ενα πλαστικο lightsabre( καμμενος με star wars) και το κρατησαν στο τελωνειο επειδη το θεωρησαν ''οπλο''. Τους εξηγουσε οτι ειναι ψευτικο, ρεπλικα, μαιμου αλλα δεν το καταλαβαιναν σε καμια γλωσσα...Δυστυχως τα κρατησαν.(θα το εδωσε ο τελωνειακος στον γιο του σιγουρα!)

 

Χρειαζεται προσοχη με τετοια αντικειμενα που μοιαζουν με οπλα, ας ειναι ψευτικα, γιατι στο τελωνειο εχουμε τρελα σαινια!

Ξαναπαρε τηλ. και πιεσε τους να σου πουν. Εχεις καθε δικαιωμα και ειναι υποχρεωμενοι, αφου δεν υπαρχει καποιο κωλοηλεκτρονικο συστημα εντοπισμου της καταστασης του πακετου, να σε ενημερωσουν μεσω τηλεφωνου για την κατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, χωρις να θελω να σε τρομαξω, ενας ξαδερφος μου εφερε απο Αμερικη ενα πλαστικο lightsabre( καμμενος με star wars) και το κρατησαν στο τελωνειο επειδη το θεωρησαν ''οπλο''. Τους εξηγουσε οτι ειναι ψευτικο, ρεπλικα, μαιμου αλλα δεν το καταλαβαιναν σε καμια γλωσσα...Δυστυχως τα κρατησαν.(θα το εδωσε ο τελωνειακος στον γιο του σιγουρα!)

 

Χρειαζεται προσοχη με τετοια αντικειμενα που μοιαζουν με οπλα, ας ειναι ψευτικα, γιατι στο τελωνειο εχουμε τρελα σαινια!

Ξαναπαρε τηλ. και πιεσε τους να σου πουν. Εχεις καθε δικαιωμα και ειναι υποχρεωμενοι, αφου δεν υπαρχει καποιο κωλοηλεκτρονικο συστημα εντοπισμου της καταστασης του πακετου, να σε ενημερωσουν μεσω τηλεφωνου για την κατασταση!

 

Μα παίρνω τηλέφωνο και δεν το σηκώνουν! Ξέρει κανείς που είναι το τελωνείο των ελτα στο αεροδρόμειο γτ θα πάω από εκεί την άλλη εβδομάδα για μια δουλειά και λέω να κανονίσω και αυτό το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια επειδη διαβασα πολλα πιο πανω αλλα δεν πολυκαταλαβα. Θελω να κανω καποια αγορα απο ebay(πρωτη φορα) και ο πωλητης βρισκεται Κινα το προιον εχει 100 euro(εκανα μετατροπη απο usd) και μου λεει οτι ειναι free shipping (χωρις εξοδα δεν σημαινει αυτο?) Με paypal που θα πληρωσω θα πληρωσω και κατι αλλο , επειδη γραφουν κατι για τελωνεια? Και κατι αλλο οι αγορες απο εκει ειναι ασφαλεις? Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη διαβασα πολλα πιο πανω αλλα δεν πολυκαταλαβα. Θελω να κανω καποια αγορα απο ebay(πρωτη φορα) και ο πωλητης βρισκεται Κινα το προιον εχει 100 euro(εκανα μετατροπη απο usd) και μου λεει οτι ειναι free shipping (χωρις εξοδα δεν σημαινει αυτο?) Με paypal που θα πληρωσω θα πληρωσω και κατι αλλο , επειδη γραφουν κατι για τελωνεια? Και κατι αλλο οι αγορες απο εκει ειναι ασφαλεις? Ευχαριστω πολυ

 

Ας τα πάρουμε ένα ενα:

1.Free shipping πράγματι σημαίνει ότι δεν θα χρεώσει επιπλέον έξοδα αποστολής (συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ήδη ενσωμαωμένα ατην τιμή, βέβαια...). Υποθέτω προφανώς ότι επέλεξες τη σωστή χώρα απσοτολής, έτσι? Αν δηλαδή κάποιος στέλνει δωρεάν Αμερική δεν σημαίνει απαραιτητα ότι στέλνει και Ελλάδα.

2.Το paypal δεν θα σε χρεώσει τίποτε παραπάνω. Χρεώνει τους πωλητές κάτι ψιλά, δεν βγάζει από τους αγοραστές. Απλώς η μετατροπή σε ετρώ θα γίνει μέσα στο paypal και από ότι εχω προσέξει η ισοτιμία δενν συμφωνεί πάντα με αυτήν που μπορει να βρειες πχ στο xe.com.

3. Άλλο paypal, άλλο τελωνείο. Για αγορές αξίας άνω των 45 ευρώ (ή δολαρίων? όποιος θυμάται ας διορθώσει) πληρώνεις εκτελωνισμό στα ΕΛΤΑ όταν πλέον φτάσει το προϊόν σου, ο οποίος λόγω της μπανανίας που ζουμε δεν είναι συγκεριμένο ποσό. Εκτος αν ο πωλητής δεν δηλώσει πάνω στο δέμα την αξία του, αλλά αντίθετα το δηλώσει ως δώρο. Δεν το έχω ζητήσει ποτέ από πωλητή γιατί δεν μου χρειάστηκε, από ότι ακούω όμως από άλλα παιδιά λειτουργεί.

4. Διευκρίνησε το "από εκεί". Από ebay? Από Κίνα? Μέσω paypal? Σε γενικες γραμμές αν ο πωλήτής σου έχει αρκετές πωλήσεις και γενικά πολύ θετική αξιολόγηση από αγοραστές η αγορά θεωρείται αντικειμενικά ασφαλής (εγώ πχ δεν αγοράζω ποτέ ακριβά αντικείμενα, και προσπαθώ πάντα ο πωλητής να έχει πάνω από 99,5% θετική αξιολογηση). Η λαμογιά βέβαια μπορεί πάντα να σου έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις.

Αν κάποιος θέλει να συμπληρώσει/διορθώβσει κάτι, παρακαλώ να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε ένα ενα:

1.Free shipping πράγματι σημαίνει ότι δεν θα χρεώσει επιπλέον έξοδα αποστολής (συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ήδη ενσωμαωμένα ατην τιμή, βέβαια...). Υποθέτω προφανώς ότι επέλεξες τη σωστή χώρα απσοτολής, έτσι? Αν δηλαδή κάποιος στέλνει δωρεάν Αμερική δεν σημαίνει απαραιτητα ότι στέλνει και Ελλάδα.

2.Το paypal δεν θα σε χρεώσει τίποτε παραπάνω. Χρεώνει τους πωλητές κάτι ψιλά, δεν βγάζει από τους αγοραστές. Απλώς η μετατροπή σε ετρώ θα γίνει μέσα στο paypal και από ότι εχω προσέξει η ισοτιμία δενν συμφωνεί πάντα με αυτήν που μπορει να βρειες πχ στο xe.com.

3. Άλλο paypal, άλλο τελωνείο. Για αγορές αξίας άνω των 45 ευρώ (ή δολαρίων? όποιος θυμάται ας διορθώσει) πληρώνεις εκτελωνισμό στα ΕΛΤΑ όταν πλέον φτάσει το προϊόν σου, ο οποίος λόγω της μπανανίας που ζουμε δεν είναι συγκεριμένο ποσό. Εκτος αν ο πωλητής δεν δηλώσει πάνω στο δέμα την αξία του, αλλά αντίθετα το δηλώσει ως δώρο. Δεν το έχω ζητήσει ποτέ από πωλητή γιατί δεν μου χρειάστηκε, από ότι ακούω όμως από άλλα παιδιά λειτουργεί.

4. Διευκρίνησε το "από εκεί". Από ebay? Από Κίνα? Μέσω paypal? Σε γενικες γραμμές αν ο πωλήτής σου έχει αρκετές πωλήσεις και γενικά πολύ θετική αξιολόγηση από αγοραστές η αγορά θεωρείται αντικειμενικά ασφαλής (εγώ πχ δεν αγοράζω ποτέ ακριβά αντικείμενα, και προσπαθώ πάντα ο πωλητής να έχει πάνω από 99,5% θετική αξιολογηση). Η λαμογιά βέβαια μπορεί πάντα να σου έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις.

Αν κάποιος θέλει να συμπληρώσει/διορθώβσει κάτι, παρακαλώ να το κάνει.

 

1.Το freeshiping δεν εχει σχεση δηλαδη με το τελωνειο (ειναι τα εξτρα μεταφορικα.) και αν ερθει δηλαδη ενα δεμα εκτος ευρωπ.ενωσ. απο Κινα η Αμερικη γυρω στα 100 ευρω ποσο θα ειναι το τελωνειο περιπου?

3. Το paypal δηλαδη εχει η οχι τελωνειο? Που ειναι η εδρα του? ή και αυτο το πληρωνεις μετα στο ταχυδρομειο?

4. Δηλαδη για το τελος αν κανω μια αγορα απο Κινα με paypal και freeshipping θα πληρωσω την αξια της αγορας και οτι βγει το τελωνειο?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Το freeshiping δεν εχει σχεση δηλαδη με το τελωνειο (ειναι τα εξτρα μεταφορικα.) και αν ερθει δηλαδη ενα δεμα εκτος ευρωπ.ενωσ. απο Κινα η Αμερικη γυρω στα 100 ευρω ποσο θα ειναι το τελωνειο περιπου?

3. Το paypal δηλαδη εχει η οχι τελωνειο? Που ειναι η εδρα του? ή και αυτο το πληρωνεις μετα στο ταχυδρομειο?

4. Δηλαδη για το τελος αν κανω μια αγορα απο Κινα με paypal και freeshipping θα πληρωσω την αξια της αγορας και οτι βγει το τελωνειο?

 

Ευχαριστω

 

1.Όχι, δεν έχει σχέση. Το τελωνείο θα το πληρώσεις αφού φτάσει το δέμα σου, στο ebay θα δώσεις ό,τι βλέπεις στην οθόνη. Και για το τελωνείο αυτό προσπαθώ να σου πω, ότι δεν είναι στάνταρ πόσο θα πληρώσεις. Αν έχει κανείς άλλος παρόμοια παραγγελία ας πει, αλλά εγώ δεν χριεάστηκε ποτέ να πληρώσω τελωνείο.

3. (δεν έχεις 2) Επαναλαμβάνω, το Paypal δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τελωνείο. Είναι απλώς μια διαδικτυακή υπηρεσία πληρωμών που συνεργάζεται με επιχειρήσεις για να διευκολύνει τις πληρωμές τους από πελάτες. Ανοίγεις ένα account και δίνεις πχ τον αριθμό της κάρτας σου και μετά όπου δέχονται πληρωμές με paypal (όπως το ebay) δεν ξαναπατάς τον αριθμό της κάρτας σου, δίνεις το username με το οποίο έχεις ανοίξει paypal account. Έτσι, 1) δεν χρειαζεται να ξαναπατάς αριθμούς κλπ, 2)είναι ασφαλέστερες οι πληρωμές σου. Κι επίσης σου είπα ότι ΔΕΝ πληρώνεις κάτι στο paypal (εκτός αν είσαι πωλητής, οπότε δεν σε ενδιαφέρει), πηρώνεις ΜΕΣΩ paypal, είναι ο μεσάζοντας της πληρωμής σου. Η έδρα του δεν ξέρω που είναι.

4.Ναι, θα πληρώσεις ό,τι σου δέιξει στην τελική οθόνη του ebay, αμέσως πριν ζητήσει τελικό confirmation για να χρεώσει την κάρτα σου. Μετά, ΑΦΟΥ φτάσει, το συζητάμε τι θα δώσεις στο τελωνείο, με το οποίο δεν έχει καμία σχέση ούτε το ebay ούτε το paypal.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...