Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έχει κλείσει... δυστυχώς...:(

Τι μπορώ να κάνω τώρα? Υπάρχει περίπτωση να πάρω πίσω τα χρήματα μέσω του PayPal? Δεν μπορώ να κάνω τίποτα? :cry:

Εστω και καθυστερημενα μιας και γραφτηκα σημερα στο site και ειδα οτι δε σου απαντησε κανεις, ναι μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω, κανοντας chargeback, δλδ οταν θα παρεις το λογαριασμο της πιστωτικης σου καρτας και δεις οτι εχεις χρεωθει, θα τηλεφωνησεις στο τηλεφωνο που αναφερεται επανω στο λογαριασμο και θα πεις οτι δεν αποδεχεσαι αυτη τη χρεωση διοτι δε παρελαβες αυτο που αγορασες. Θα σου εξηγησουν τι πρεπει να κανεις, συνηθως ζητουν να τους στειλεις ενα fax εξηγωντας τους το περιστατικο. Παντως εφ οσον ο πωλητης δε μπορεσει να αποδειξει με καποιο tracking nr οτι στο εστειλε, τα λεφτα σου εγγυημενα θα τα παρεις :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έστειλα μήνυμα στην paypal μέσα απο ένα είδος web form που έχουν για θέματα βοήθειας. Η απάντησή τους θα σταλεί μέσα σε 2-3 μέρες.

 

Τον λογαριασμό της τράπεζας τον έδωσα στην paypal όταν ξεκίνησα την διαδικασία του withdrawal (που δεν έληξε ποτέ).

Μη περιμενεις απο το P/P να παρεις καποια απαντηση ουσιας. Οι απαντησεις τους ειναι παντα γενικου τυπου και "κονσερβαρισμενες". Γνωμη μου ειναι να μη κανεις τιποτα και εαν δεν εχεις απαντησει στο dispute, μην απαντας καθολου. Στις 10 ημερες αν θυμαμαι καλα ,εφ οσον δεν εχεις απαντησει κλεινει η υποθεση. Δλδ θα επιστρεψουν τα χρηματα που σου εχουν κανει hold στον αγοραστη, ο οποιος μαλλον απατη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,

αγορασα αντικειμενο απο ebay απο εναν αυστριακο.

Ο τυπος δεχοταν μονο πληρωμη μεσω τραπεζης.(καταθεση χρηματων στον λογαριασμο του.)

Το κερδισα το αντικειμενο,αυτος ομως δεν ειχε τις πληροφοριες τραπεζας του να φαινονται στο ebay.

Του στελνω email-μεσω ebay παντα- και του ζηταω να μου δωσει bank account,μου απανταει,-οχι ομως μεσω ebay-,και μου στελνει ΙΒΑΝ number και BIC/swift code μονο.

 

Του ξαναστελνω mail-μεσω ebay παντα- κ του λεω να μου δωσει ονομα τραπεζας κ bank account.

Μου απανταει παλι εκτος ebay κ με διαφορετικο mail απο οτι πριν.

Ακομα στο bank account μου δινει μολις τεσσερις αριθμους.

Περιεργα μου φανηκαν αυτα.

 

Εν ολιγοις,μου εχει απαντησει 2 φορες με mail με διευθυνσεις εκτος ebay οι οποιες ειναι κ διαφορετικες μεταξυ τους. εχουν ιδια καταληξη ....gmx.at

 

Τι λετε?Καμια εμπειρια?

Μυριζομαι κατι περιεργο.

 

 

Εχω αγορασει 10 φορες απο ebay,αυτην ηταν η δευτερη που δεν χρησιμοποιησα για πληρωμη το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά... Αν γίνει με τον τρόπο που περιγράφεις η συναλλαγή, δεν είσαι καλυμμένος στην περίπτωση που προκύψει κάτι. Ακόμα και αξιόπιστος να είναι. Εγώ στην θέση σου δεν θα προχωρούσα. Μιλάμε για μεγάλο ποσό; Τι αξιολόγηση έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά... Αν γίνει με τον τρόπο που περιγράφεις η συναλλαγή, δεν είσαι καλυμμένος στην περίπτωση που προκύψει κάτι. Ακόμα και αξιόπιστος να είναι. Εγώ στην θέση σου δεν θα προχωρούσα. Μιλάμε για μεγάλο ποσό; Τι αξιολόγηση έχει;

 

Ειναι αρκετα μεγαλο,

140 ευρώ,

Δεν ξερω τι θα κανω.Με παραξενευει που δεν μου απανταει μεσω ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ αγόρασα μέσα Ιουλίου ένα ΒΤ, για ένα μήνα δούλευε κανονικά και μετά πέθανε, στέλνω mail και του το στέλνω πίσω, μου στέλνει άλλο αλλά αυτή τη φορά κάνει 1 μήνα να έρθει(8Σεπ.), ήρθε μισοφορτισμένο δούλεψε κανονικά αλλά όταν ήρθε η ώρα να φορτίσει δε γινόταν τίποτε(για πέταμα).

Τον ρώτησα αν και τα δύο που μου έστειλε ήταν μαϊμούδες και από τότε μην τον είδατε τον Παναή...

Μπορώ να κάνω κάτι ύστερα από δύο μήνες; (τώρα δε φαίνεται καθόλου το auction μιας και πέρασαν δύο μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα μεγαλο,

140 ευρώ,

Δεν ξερω τι θα κανω.Με παραξενευει που δεν μου απανταει μεσω ebay.

Το ΙΒΑΝ ειναι ενας κωδικος που περιεχει τα παντα μεσα (κρατος,τραπεζα,υποκαταστημα και ν° λογαριασμου). Το οτι σου απαντησε εκτος ebay δε λεει τιποτα. Απο τη στιγμη που εκανες την αγορα γνωριζοντας οτι θα πληρωσεις με αλλο τροπο εκτος paypal, παιρνεις και ρισκο. Παντως καλο θα ηταν να του ζητησεις να σου ξαναστειλει το ΙΒΑΝ μεσω ebay, ωστε αν κατι παει στραβα,να του κανεις report στο ebay στελνοντας τους και την αποδειξη καταθεσης των χρηματων. Τουλαχιστον ετσι κατι θα παρεις πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΒΑΝ ειναι ενας κωδικος που περιεχει τα παντα μεσα (κρατος,τραπεζα,υποκαταστημα και ν° λογαριασμου). Το οτι σου απαντησε εκτος ebay δε λεει τιποτα. Απο τη στιγμη που εκανες την αγορα γνωριζοντας οτι θα πληρωσεις με αλλο τροπο εκτος paypal, παιρνεις και ρισκο. Παντως καλο θα ηταν να του ζητησεις να σου ξαναστειλει το ΙΒΑΝ μεσω ebay, ωστε αν κατι παει στραβα,να του κανεις report στο ebay στελνοντας τους και την αποδειξη καταθεσης των χρηματων. Τουλαχιστον ετσι κατι θα παρεις πισω

 

Σευχαριστώ!Χρησιμη η απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ!Χρησιμη η απαντηση σου.

Δεν ανεφερες τι feedback εχει ο τυπος κατι που παιζει μεγαλο ρολο. Απο εκει καταλαβαινεις περισοτερο αν ειναι απατη η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανεφερες τι feedback εχει ο τυπος κατι που παιζει μεγαλο ρολο. Απο εκει καταλαβαινεις περισοτερο αν ειναι απατη η οχι

 

Feedback (150)

100%

 

Δεν εχει αρνητικο,καλο ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά... Αν γίνει με τον τρόπο που περιγράφεις η συναλλαγή, δεν είσαι καλυμμένος στην περίπτωση που προκύψει κάτι. Ακόμα και αξιόπιστος να είναι. Εγώ στην θέση σου δεν θα προχωρούσα. Μιλάμε για μεγάλο ποσό; Τι αξιολόγηση έχει;

 

File mou den proxoraw den einai epilogh afou psoniseis alla prin. Oson afora to IBAN einai oti akribos xreiazete h trapeza sou gia na ksereis pou tha steileis ta lefta.

 

An thes gia megalhterh sigouria na zhthseis na plhrwseis meso paypal kai na tou kalupseis ta ekswda (gia tetoio xrhsth peripou 3,4%)

 

Epishs an o xrhsths xrhshmopoiei mail client tote patontas to koumpi reply sou stelnei apanthsh sto email sou automata xwris na loggarei sto ebay ksana opote den einai upopto toso.

 

Tsekare apla oti to 150 sta feedback einai genuine commnets kai oxi apo agores pdf tou 0.01euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou den proxoraw den einai epilogh afou psoniseis alla prin. Oson afora to IBAN einai oti akribos xreiazete h trapeza sou gia na ksereis pou tha steileis ta lefta.

 

An thes gia megalhterh sigouria na zhthseis na plhrwseis meso paypal kai na tou kalupseis ta ekswda (gia tetoio xrhsth peripou 3,4%)

 

Epishs an o xrhsths xrhshmopoiei mail client tote patontas to koumpi reply sou stelnei apanthsh sto email sou automata xwris na loggarei sto ebay ksana opote den einai upopto toso.

 

Tsekare apla oti to 150 sta feedback einai genuine commnets kai oxi apo agores pdf tou 0.01euro

 

Δικιο εχεις,πιο πολυ ηθελα την εμπειρια σας.Δεν ειμουν σιγουρος περι τινος προκειται ακριβως.Ειμαι νεος ακομα στο ebay.

 

Εχω ξαναγορασει με καταθεση στην τραπεζα,απλα ο αλλος πωλητης εμοιαζε πιο ξεκαθαρος απο αυτον.Με ενα mail μου τα ειχε εξηγησει ολα με ολες τις πληροφοριες.

 

Το 150 ατο feedback του ειναι αξιολογο,αφου πουλαει προιοντα αυτοκινητου,ανω των 70 ευρω ειναι ολα.

 

Ευχαριστω.Πολυ χρησιμες οι επισημανσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elpizw ola na pane kala. Asfalos kai sto ebay yparxoun polu xristes pou den einai aksiopistoi kai thelei prosoxh. An kai san poliths to paypal einai ena extra kostos, polles fores bohthaei kai prosdidei sigouria ston agwrasth kai kalo einai na to protimas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ αγόρασα μέσα Ιουλίου ένα ΒΤ, για ένα μήνα δούλευε κανονικά και μετά πέθανε, στέλνω mail και του το στέλνω πίσω, μου στέλνει άλλο αλλά αυτή τη φορά κάνει 1 μήνα να έρθει(8Σεπ.), ήρθε μισοφορτισμένο δούλεψε κανονικά αλλά όταν ήρθε η ώρα να φορτίσει δε γινόταν τίποτε(για πέταμα).

Τον ρώτησα αν και τα δύο που μου έστειλε ήταν μαϊμούδες και από τότε μην τον είδατε τον Παναή...

Μπορώ να κάνω κάτι ύστερα από δύο μήνες; (τώρα δε φαίνεται καθόλου το auction μιας και πέρασαν δύο μήνες)

 

Κάποιος που να γνωρίζει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...