Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα για ένα ρολόι μου λουράκι από το http://www.squiggly.com που είναι επίσημος πωλητής της SWATCH . Στην παραγγελία μου λέει να διαλέξω τρόπο αποστολής :

Priority unregistered mail 1,81 euro

Priority register mail 7,74

Parcel plus 24,10

 

To ζήτημα είναι ότι το λουράκι κοστίζει 19 ευρώ οπότε μου μοιάζει λίγο κοροιδία να δώσω άλλα μισα λεφτά για Priority registered mail. Mε το Priority unregistered mail εννοεί απλή αποστολή. Είναι έμπιστο ή καλύτερα να δώσω τα λεφτά για Priority register mail;

Πρώτη φορά σκέφτομαι να παραγγείλω από Ίντερνετ και δεν ξέρω τι ισχύει από θέμα ασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν δεν το βιαζεσαι, το φθηνοτερο... τετοιες εταιρειες δεν κανουν μαμουνιες, κ συνηθως αν χαθει/αργησει πολυ να ερθει το αντικειμενο, σου ξαναστελνουν αλλο χωρις πολλα πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προχωρίσω, αλλα πως?

Αμα του στείλω το ποσόν μέσω paypal είμαι καλυμμένος απο το ebay? Θα φαίνεται η συναλλαγή?

Δεν είναι απαραίτητο να γίνει η πληρωμή απο το κουμπί "pay now" που έχει στο ebay?

Πώς μπορώ να κάνω μια πληρωμή στο paypal, σε email της επιλογής μου, και να φαίνεται για ποιο λόγο γίνεται η πληρωμή (πχ item 330308181112)?

 

Μόνο μέσω ΕΒΑΥ μην το ρισκάρεις αλλιώς και πληρωμή ΡΑΥΡAL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν το βιαζεσαι, το φθηνοτερο... τετοιες εταιρειες δεν κανουν μαμουνιες, κ συνηθως αν χαθει/αργησει πολυ να ερθει το αντικειμενο, σου ξαναστελνουν αλλο χωρις πολλα πολλα...

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής της περίπτωσής μου δέχεται paypal. Το θέμα είναι οτι ο λογαριασμός που έχει στο paypal δεν αντιστοιχεί στο λογαριασμό που έχει στο ebay, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πληρωθεί. Υπάρχει τρόπος να πληρωθεί μέσω paypal κατευθείαν και να φαίνεται για ποιό λόγο πληρώθηκε, οτι δηλαδή μπήκε το Α ποσό στο λογαρισμό του για αγορά του Χ αντικειμένου απο Ebay, και να αναγνωρίζει το ebay την συναλλαγή? Η βαθμολογία του συγκεκριμένου πωλητή είναι 100% και ολες οι πωλήσεις του είναι ακριβούτσικα αντικείμενα.

 

Το να προσθεσεις αλλο ενα email account στο PayPal περνει περίπου 2-3 λεπτα. Οποτε κρινε μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση μη αποστολής του προιόντος , εκτός απο αρνητικό feedback προβλέπεται κάτι για επιστροφή χρημάτων ? Η πληρωμή έγινε με Paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση μη αποστολής του προιόντος , εκτός απο αρνητικό feedback προβλέπεται κάτι για επιστροφή χρημάτων ? Η πληρωμή έγινε με Paypal

 

Πριν αφήσεις αρνητική ψήφο επικοινώνησε με τον πωλητή και πες του το πρόβλημα σου. Αν δεν βγάλεις άκρη άνοιξε dispute στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση μη αποστολής του προιόντος , εκτός απο αρνητικό feedback προβλέπεται κάτι για επιστροφή χρημάτων ? Η πληρωμή έγινε με Paypal

 

Επικοινωνησε παλι με τον πωλητη, ρωτα τον λογο και πες του να στο ξαναστειλει...

Δεν δικαιολογειται να μην σου στειλει κατι που αγορασες!

Αλλιως κανε dispute οπως λεει ο Αλεξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινωνησε παλι με τον πωλητη, ρωτα τον λογο και πες του να στο ξαναστειλει...

Δεν δικαιολογειται να μην σου στειλει κατι που αγορασες!

Αλλιως κανε dispute οπως λεει ο Αλεξης.

 

Το περίεργο είναι οτι ο πωλητής επικοινωνεί μαζί μου. Αλλά ο λογαριασμός του στο ebay δεν ισχύει πλέον. Μόλις περάσει εύλογος χρόνος και δεν έρθει το προιόν τότε θα προχωρήσω στο dispute που λέτε. Απλά μου κίνησε την περιέργεια η διαγραφή του λογαριασμού του στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι οτι ο πωλητής επικοινωνεί μαζί μου. Αλλά ο λογαριασμός του στο ebay δεν ισχύει πλέον. Μόλις περάσει εύλογος χρόνος και δεν έρθει το προιόν τότε θα προχωρήσω στο dispute που λέτε. Απλά μου κίνησε την περιέργεια η διαγραφή του λογαριασμού του στο ebay

 

Στειλε μηνυμα στο ebay να ρωτησεις για ποιο λογο διαγραφηκε ο πωλητης αυτος μηπως ειναι καμια κομπινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα. Σε μία αγορά που έκανα απο αγγλία για το αυτοκίνητο μου , μου έστειλαν λάθος προιόν. Σε ερωτησή μου τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση μου απάντησαν οτι μου έχουν στείλει αντικατάσταση το σωστό . Σας έχει τύχει ? Δεν μου ζήτησαν ούτε να στείλω πίσω το άλλο ούτε κάποια χρέωση. Αξία στα 40 ευρώ η αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα. Σε μία αγορά που έκανα απο αγγλία για το αυτοκίνητο μου , μου έστειλαν λάθος προιόν. Σε ερωτησή μου τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση μου απάντησαν οτι μου έχουν στείλει αντικατάσταση το σωστό . Σας έχει τύχει ? Δεν μου ζήτησαν ούτε να στείλω πίσω το άλλο ούτε κάποια χρέωση. Αξία στα 40 ευρώ η αγορά

 

Στην κοπελα μου πριν 1 μηνα της ηρθαν αλλα dvd απο αυτα που παρηγγειλε, και μετα απο συνεννοηση της εστειλαν τα κανονικα χωρις να της πουν να επιστρεψει τα λαθος...

 

Οταν βλεπουν Ελλαδα προσεχουν 2 πραγματα οι sellers

1) Βαζουν παντα gift στα προιοντα που στελνουν εδω γιατι καταλαβαν οτι στο τελωνειο εχουμε ζωα...

και

2) Ξερουν οτι αν σου πουν αν τους πιστρεψεις αντικειμενο εστω 40€, θα σου κοστισει π.χ. 100€ να το στειλεις πισω -γιατι στις αποστολες στο εξωτερικο το εχουν ξεφτυλισει εδω- και θα ζητας τα παραπανω λεφτα που εδωσες κτλ κτλ...

 

Οποτε μην αγχωνεσαι. Πουλα το σε καποιον που ενδιαφερεται και θα βγεις και κερδισμενος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...