Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

ένας άλλος μου απάντησε 8,5 λίρες χωρίς "should" :-). Δεν ξέρω πως ορίζεται ο επαγγελματίας αλλά αυτός έχει 500+ πωλήσεις με μόνο 1 negative. Το προϊόν είναι στην ίδια τιμή και λέω να τον προτιμήσω, φαίνεται legit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Έκανα παραγγελία ένα μπουφάν από το site της Barcelona FC. Η αποστολή γίνεται από το κατάστημα της Αγγλίας. Έχει σταλεί 27/1/09. Σε πόσο καιρό θα φτάσει Ελλάδα; Η αποστολή έγινε με το Royal Μail International.

Απαντήστε μου παρακαλώ γιατί τελικά μάλλον θα το φορέσω του χρόνου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα ένα μνμ στον πωλητή που μου πούλησε ένα ipod touch, ζητώντας του να ακυρώσουμε αν γίνεται την συναλλαγή.

 

Άργησε να το δει. Μου έστειλε λοιπόν πρώτα ένα email (αυτόματο προφανώς) ότι το έχει στείλει και αργότερα ένα άλλο ως απάντηση στο δικό μου, που έλεγε ότι δέχεται την ακύρωση και μου έστειλε ένα επίσημο ακυρωτήριο που έχει το ebay (request to cancel the transaction).

 

Μου είπε όταν κάνω confirm, θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

 

Του έστειλα ξανά μνμ πριν 34 ώρες, πώς γίνεται να ακυρωθεί η συναλλαγή από τη στιγμή που λέει πως το έστειλε ήδη και δε μου απάντησε ακόμα.

 

Τι λέτε; Να κάνω την ακύρωση έτσι κι αλλιώς; Ψιλοβιάζομαι κιόλας για να το πάρω από αλλού... Υπάρχει περίπτωση από τη στιγμή που θα γίνει η ακύρωση να υπάρξει πρόβλημα, έστω κι αν το έστειλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.com/56-BLEACH-ANIME-SLICING-MOON-ICHIGO-TENSA-BANKAI-SWORD_W0QQitemZ320335652107QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item320335652107&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

 

Τελικά μου έδωσε το tracking number ο πωλητής αφού το έστειλε μέσω usps και στην σελίδα της usps λέει Into Foreign Customs, February 02, 2009, 7:52 pm, GREECE

 

 

Επίσης στο site των elta δεν βρίσκει τίποτα άρα δεν το έχουν παραλάβει τα elta? Δηλαδή περνάει από τελωνείο? Επίσης δεν έχω καταλάβει πως σε ειδοποιούν. Λογικά σε παίρνουν τηλέφωνο αλλά αν δεν σε βρουν? Και άντε ας πούμε ότι ξεμπερδέψαμε με το τελωνείο. Μετά πως θα έρθει ένα τέτοιο πακέτο? Θα μου το φέρουν σπίτι ή θα πάω να το πάρω εγώ από το ταχυδρομείο?

 

Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει γτ καίγομαι! Πρώτη φορά αγοράζω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε χαλάρωσε....Δεν υπάρχει θέμα τελωνέιου με τέτοια τιμή απο όσο ξέρω.Αν στο έστειλε με ταχυδρομείο τότε θα σου έρθει ειδοποίηση στο σπίτι σου για να πας να το πάρεις.Αν είναι courier θα σε πάρουν τηλ και σίγουρα όχι μια φορά...

 

EDIT:Και για να είσαι σίγουρος μπορείς εδώ να δεις τον καινούργιο νόμο:

http://www.divshare.com/download/6475802-d0d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση ge0rge007

 

Εγώ όμως άλλο φοβάμαι. Μήπως το ανοίξανε και το υπερτιμολογήσανε ή το θεωρήσανε όλπο και το κρατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα...Για την υπερτιμολογήσανε δεν γίνεται να έχεις πρόβλημα γιατί αν έχει μέσα την απόδειξη θα δουν την τιμή ,αν όχι δεν υπάρχει κανένα θέμα.Δεν μπορούν να κοστολογίσουν κάτι ετσι...

Και για το όπλο πάλι εντελώς άκυρο θα είναι να έχεις πρόβλημα γιατί είναι και καλά διακοσμητικό είδος και όχι όπλο.Αφού δεν χρειάζεσε άδεια για να το αγοράσεις μάλλον απίθανο είναι να σου ζητήσουν μετά.

Είμαι σχέδον σίγουρος ότι όλα να πάνε καλά!(Δεν λέω σίγουρος γιατί όπως και να είναι έχουμε πολλά "αστέρια" στο τελωνείο μας)

Αν θέλεις ενημέρωσε μας όταν το πάρεις!

Ενημέρωσε μας αν θέλεις όταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως για ενα ρολοι αξιας 70$ σαν gift απο Αμερικη πληρωσα 3€ για τελωνειο.Για ενα αλλο αξιας 48$ απο Σιγκαπουρη δεν πληρωσα τιποτα.Η τιμη που γραφω ειναι αυτη που εγραφε η συσκευασια και οχι η κανονικη.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την πατησα για τα καλα!

 

Αγορασα κατι προς 768USD περιπου 600Ευρω και θα μου ερχοταν απο κινα μεσω Fedex

 

Βαρος 4.5 κιλα

 

Ο πωλητης εχει σημειωσει Used και 55USD για αξια

 

 

Σημερα μετα απο 2 μερες(!!!) ειχα το μαγικο τηλεφωνιμα απο το τελωνιο και μια γλυκια φωνη με ενημερωσε για τα ακολουθα :

 

 

ΠΟΣΟ

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0,00

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 50,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00

Ε.Ε.Π.Α. 0,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25,00

ΑΜΟΙΒΗ 79,73

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00

ΣΥΝΟΛΟ 156,73

 

 

και σας ρωτω.....

Τι κανουμε???

 

Υ.Γ. προς το παρον τσακωνομαι με τον πωλητη γιατι δεν εβαλε Gift και μικροτερη αξια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμοιβη 2(!!) εκτελονιστων που αναφερονται σε μια εξουσιοδοτηση που μου εστειλαν, και εντελως τυχαια εχουν το ιδιο επιθετο! ΛΑΜΟΓΙΑ!

 

Εντομεταξυ μαλλον θα τα πληρωσω και δεν παω να το κανω μονος μην μου το ανοιξουν και δουν ποσο κανει και μετα π*

****ο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...