Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε μας ρε παιδιά κανένας έμπειρος τι γίνεται τώρα:

 

Αγόρασα το εξής κομμάτι:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170297758206&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

 

...μάλλον όχι και σε τόσο καλή τιμή, ε; Συνολικά θα μου βγει με τα μεταφορικά και την ασφάλεια στα 185 ευρώ. Κάτι είναι σε σχέση με τα 230 ευρώ που πουλιέται εδώ, αλλά δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο τελικά.

 

Τέλος πάντων, η ερώτηση μου είναι: θα έχω προβλήματα με τελωνείο;

 

Πλήρωσα αμέσως μέσω paypal με το που το κέρδισα (επειδή είμαι νέο μέλος και δεν έχω καθόλου feedback, ένιωσα ότι πρέπει να βγάλω το θέμα της εμπιστοσύνης από τη μέση) και μετά έστειλα email στον πωλητή, ρωτώντας (όπως συμβουλεύει η πρώτη σελίδα του thread) αν υπάρχει τρόπος για διακριτικό πακετάρισμα, να μαρκαριστεί σαν δώρο και να έχει τιμή <45$ καθώς και να μου στείλει ξεχωριστά τις αποδείξεις, αν μπορεί. Δε μου έχει απαντήσει ακόμα (από χθες το βράδυ στις 04:00).

 

Το άλλο θέμα είναι, αν μου τα στείλει έτσι, χάνεται η ασφάλεια; Γιατί αν είναι έτσι, μήπως πολύ κακώς την πλήρωσα;

 

Τέλος, ποια είναι η διαδικασία τώρα; Εγώ θα ενημερώθω κάποια στιγμή ότι το έστειλε και μετά θα περιμένω να μου χτυπήσει ο ταχυδρόμος την πόρτα; Μ' έχει πιάσει ένα άγχος να πω την αλήθεια. Ίσως και επειδή του έγραψα ότι του έγραψα, σκέφτομαι μήπως με κατάλαβε ότι είμαι άσχετος και το εκμεταλλευτεί.

 

Γενικά, πότε θα έχω το "δικαίωμα" να διαμαρτυρηθώ ότι κάτι δεν πήγε καλά; Αν πχ σε 3 μέρες δεν το έχει στείλει ακόμα; Αν δε μου απαντήσει στο μνμ μέσα στις επόμενες 2 μέρες; Αν μετά από 15 μέρες δεν έχω πάρει το δέμα;

 

Α)Μονο ο θεος ξερει αν θα εχεις πρόβλημα με το τελωνείο

Β)Οτι τιμή δηλώσεις στο πακέτο ,τόσο σε καλύπτει η ασφάλεια

Γ)Τωρα εσύ απλά περιμένεις.....

Δ)Σαφή χρονικά όρια όπως τα ορίζεις δεν υπάρχουν.

 

Σε κάθε περίπτωση αν διαβάσεις το παρόν θέμα θα βρείς πολλές περιπτώσεις σαν τη δική σου για να βγάλεις συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μάλλον το καλύτερο είναι δηλαδή να πάρω τα υπόλοιπα μέτρα ασφαλείας, αλλα όχι το 45$, για να μην χάσω την ασφάλεια; Πόσο σπάνιο είναι να πάθει κάτι στο ταχυδρομείο; Αξίζει το ρίσκο;

 

Να πω την αλήθεια, έχουν περάσει σχεδόν 24 ώρες από τότε που του έστειλα μνμ και δεν έχω πάρει καμία απάντηση, οπότε έχω την αίσθηση πως έχω να κάνω με φάντασμα, που μάλλον απλά θα το στείλει και δεν προσέχει τι του γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα πήρα από ebay υπολογιστή αλλά έφτασε σπασμένος.Απευθύνθηκα στο PayPal αλλα θελει να στείλω το μηχάνημα πίσω με μια υπηρεσία με online tracking information.Ξερετε ποια είναι η καλύτερη.Το ταχυδρομείο έχει online tracking information?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρα Πωλητή. Αν ο πωλητής βρίσκεται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τότε μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και να παραγγείλουμε αβέρτα. Αν όμως βρίσκεται εκτός ΕΕ και το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει ξεπερνάει τα $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής, πρέπει στην δαπάνη που θα κάνουμε να υπολογίσουμε τα τελωνειακά κερατιάτικα.

 

πώς μπορώ να μάθω την χώρα του πωλητή ;

Έχει καμία σχέση με το ebay.com ebay.eu.com κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να αγοράσω κάτι από ebay Αμερικής και θέλω να μου έρθει το δέμα συστημένο σπίτι μου να υπογράψω πως το πήρα. Ποια επιλογή πρέπει να έχει στο US Postal για να τσεκάρω για να έρθει συστημένο? Από το Ebay της Αγγλίας ποια είναι η επιλογή στο Αγγλικό ταχυδρομείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση γιατι δεν σκαμπαζω τιποτα. Εστω οτι θελω να παρω ενα Playstation 3. Βρηκα λοιπον απο την Αγγλια το εξης: http://cgi.ebay.co.uk/Sony-PlayStation-3-80-GB-Black-Console-PS3-New_W0QQitemZ140298285477QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_3?hash=item140298285477&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1687|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318#ShippingPayment

 

Starting bid£225.00 Αυτο ειναι δηλαδη η αρχική προσφορά. Δηλαδη είναι κάτι το μεταβλητό. πχ αυριο μπορει να εχει το ίδιο ή περισσότερο. Σωστά ;

 

Ακριβως απο κατω ομως λεει:

bin_15x54.gif price: £225.00

Πώς γινεται αυτο ; Το εψαξα και βρηκα το παρακατω Link http://pages.ebay.co.uk/help/pay/immediatepayment-buyer.html

 

Εδω λεει οτι ειναι ο πιο ευκολος τρόπος να αγορασεις γιατι ετσι ο seller υπολογιζει το συνολικο κόστος κλπ. Επισης λεει οτι αν τοποθετηθει το πρωτο bid τότε εξαφανιζεται η επιλογη αυτη. Γι αυτο τρεξτε να προλαβετε (λέει).

 

 

Μετα λεει:

Post to:United Kingdom

Αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να το αγορασω εγω που ειναι Ελλαδα ;

 

Item location:Newmains, North Lanarkshire, United KingdomΑυτο δειχνει την τοποθεσια του Seller οπως μου ειπατε πριν.

 

 

Αρα δεν μπορω να κανω αυτην την αγορα. Σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση γιατι δεν σκαμπαζω τιποτα. Εστω οτι θελω να παρω ενα Playstation 3. Βρηκα λοιπον απο την Αγγλια το εξης: http://cgi.ebay.co.uk/Sony-PlayStation-3-80-GB-Black-Console-PS3-New_W0QQitemZ140298285477QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_3?hash=item140298285477&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1687|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318#ShippingPayment

 

Starting bid£225.00 Αυτο ειναι δηλαδη η αρχική προσφορά. Δηλαδη είναι κάτι το μεταβλητό. πχ αυριο μπορει να εχει το ίδιο ή περισσότερο. Σωστά ;

 

Ακριβως απο κατω ομως λεει:

bin_15x54.gif price: £225.00

Πώς γινεται αυτο ; Το εψαξα και βρηκα το παρακατω Link http://pages.ebay.co.uk/help/pay/immediatepayment-buyer.html

 

Εδω λεει οτι ειναι ο πιο ευκολος τρόπος να αγορασεις γιατι ετσι ο seller υπολογιζει το συνολικο κόστος κλπ. Επισης λεει οτι αν τοποθετηθει το πρωτο bid τότε εξαφανιζεται η επιλογη αυτη. Γι αυτο τρεξτε να προλαβετε (λέει).

 

 

Μετα λεει:

Post to:United Kingdom

Αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να το αγορασω εγω που ειναι Ελλαδα ;

 

Item location:Newmains, North Lanarkshire, United KingdomΑυτο δειχνει την τοποθεσια του Seller οπως μου ειπατε πριν.

 

 

Αρα δεν μπορω να κανω αυτην την αγορα. Σωστα ;

 

ναι εκτός αν σου κάνει την χάρη να το στείλει και να του δώσεις τα μεταφορικά έξτρα αλλά λίγο χλωμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω http://cgi.ebay.co.uk/LORD-OF-THE-RINGS-THE-ONE-RING-CHAIN-LIGHT-UP-BASE-NEW_W0QQitemZ370145722751QQcmdZViewItemQQptZUK_Collectables_WeirdStuff_RL?hash=item370145722751&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1684|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318#ebayphotohosting

 

μπορω να το αγορασω ;

 

Λεει:

bin_15x54.gif price: £4.99 δηλαδη αντιστοιχει σε 5.6 € περιπου. Αυτη ειναι η αξια του προιόντος.

 

Μετα λεει:

Postage:To Greece -- £1.99

Royal Mail Airmail (Small Packets)

Service to Greece

(more services)

Αυτό σιγουρα δειχνει οτι μπορει να το στειλει στην Ελλαδα. Και μαλιστα θα το στειλει μεσω της Royal Mail Airmail . Καλό ? Κακό ? Εσεις θα μου πειτε.

 

Μετα λεει:

Post to:WorldwideΑρα το στελνει και Ελλαδα.

 

Item location:Slough, United KingdomΑυτο σημαινει οτι ειναι αγορα μεσω της ΕΕ. Δηλαδη δεν θα πληρωσω τιποτα στο τελωνιο σωστα ; Δε χρειαζεται να του πω να γραψει αλλη τιμή ή να το μαρκάρει σαν Gift. Ε ;

 

Μετα για τον τροπο πληρωμης:

Payment methods:PayPal (preferred), Personal cheque, Postal Order or Banker's Draft, Other - See Payment Instructions for payment methods accepted

Εχω βγαλει μια χρεωστική κάρτα Attica Gift Card στην οποια εχω μεσα 30 Ευρω. Και εχω κανει με αυτην Paypal. Αρα μπορω να κανω την αγορα. Σωστα ;

 

Οποτε μου λεει στο τελος οτι για την Ελλαδα:

για ταχυδρομικα τελη & πακεταρισμα θελει: 2.2 €

 

Αρα συνολικα πόσα χρηματα θα πληρωσω ;

Πότε περιπου θα το παρω οταν λεει :Will usually dispatch within 1 working day of receiving cleared payment.

Επίσης, τι αλλο πρεπει να προσεξω ; Ειναι κατι που μου διεύφυγε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κι από μένα.

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό από Hong Kong.Για να μην πληρώσω τελωνείο ,εκτός από το να δηλώσει αυτός που θα το στείλει οτι είναι δώρο και αξία 40 δολάρια,πρέπει να στείλει και την απόδειξη σε ξεχωριστό εντελώς φάκελο,που θα στείλει με απλό ταχυδρομείο για παράδειγμα;

Ή αρκεί να είναι σε ένα φάκελο κολλημένο πάνω στο κουτί του κινητού,αλλά όχι μέσα μαζί με το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω http://cgi.ebay.co.uk/LORD-OF-THE-RINGS-THE-ONE-RING-CHAIN-LIGHT-UP-BASE-NEW_W0QQitemZ370145722751QQcmdZViewItemQQptZUK_Collectables_WeirdStuff_RL?hash=item370145722751&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1684|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318#ebayphotohosting

 

μπορω να το αγορασω ;

 

Λεει:

bin_15x54.gif price: £4.99 δηλαδη αντιστοιχει σε 5.6 € περιπου. Αυτη ειναι η αξια του προιόντος.

 

Μετα λεει:

Postage:To Greece -- £1.99

Royal Mail Airmail (Small Packets)

Service to Greece

(more services)

Αυτό σιγουρα δειχνει οτι μπορει να το στειλει στην Ελλαδα. Και μαλιστα θα το στειλει μεσω της Royal Mail Airmail . Καλό ? Κακό ? Εσεις θα μου πειτε.

 

Μετα λεει:

Post to:WorldwideΑρα το στελνει και Ελλαδα.

 

Item location:Slough, United KingdomΑυτο σημαινει οτι ειναι αγορα μεσω της ΕΕ. Δηλαδη δεν θα πληρωσω τιποτα στο τελωνιο σωστα ; Δε χρειαζεται να του πω να γραψει αλλη τιμή ή να το μαρκάρει σαν Gift. Ε ;

 

Μετα για τον τροπο πληρωμης:

Payment methods:PayPal (preferred), Personal cheque, Postal Order or Banker's Draft, Other - See Payment Instructions for payment methods accepted

Εχω βγαλει μια χρεωστική κάρτα Attica Gift Card στην οποια εχω μεσα 30 Ευρω. Και εχω κανει με αυτην Paypal. Αρα μπορω να κανω την αγορα. Σωστα ;

 

Οποτε μου λεει στο τελος οτι για την Ελλαδα:

για ταχυδρομικα τελη & πακεταρισμα θελει: 2.2 €

 

Αρα συνολικα πόσα χρηματα θα πληρωσω ;

Πότε περιπου θα το παρω οταν λεει :Will usually dispatch within 1 working day of receiving cleared payment.

Επίσης, τι αλλο πρεπει να προσεξω ; Ειναι κατι που μου διεύφυγε ;

 

7 λίρες θα πληρώσεις και θα κάνει περίπου 10 εργάσιμες.

 

 

-----Προστέθηκε 1/2/2009 στις 08 : 52 : 13-----

 

 

Πήγα να πληρώσω κάτι μέσω paypal και είδα πως η ισοτιμία που δίνει για την λίρα Αγγλία είναι χάλια....Οπότε πάτησα την επιλογή conversion options όπυ με οδήγησε στην εξής σελίδα:

 

Conversion OptionsConversion Options

 

PayPal offers two ways to convert currency when you purchase from a seller who uses a different currency than yours.

 

* The PayPal currency conversion process

* The MasterCard and Visa currency conversion process

 

Please select your option below:

 

 

1) Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.

Both the original transaction currency and the converted amount that I will be charged are disclosed for my convenience. I understand that MasterCard and Visa have a currency conversion process. I have chosen not to use the MasterCard and Visa currency conversion process, and I will have no recourse against MasterCard and Visa with respect to any matter related to this conversion.

 

2) Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.

 

Select an option above, then click Submit to complete the currency conversion process.

or Cancel and return to checkout

 

Επειδή όλοι βαριούνται τα κατεβατά η ερώτηση είναι αν επιλέξω το δύο η τράπεζα χρεώνει κάτι εξτρά (το έχει δοκιμάσει κανείς). Ρωτάω γιατί με παραξένεψε η φράση

and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το paypal δεν έχει προμήθεια όταν είσαι αγοραστής (την προμήθεια την κρατά από τον πωλητή)

 

(μάλλον θα μείνω στην χάλια ισοτιμία του paypal γιατί οι Ελληνικές τράπεζες πάντα με εκπλήσσουν δυσάρεστα με τις χρεώσει τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...