Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάστε την δικιά μου πρόσφατη ιστορία για να προστατευθείτε από την ατελείωτη σαπίλα που υπάρχει μέσα στο ebay.

 

Δημοσιεύω πώληση για ένα laptop. Κάνω το λάθος να μη βάλω buy it now τιμή με immediate payment. Μετά από 30 λεπτά έχω το πρώτο mail από χρήστη που έχει βαθμολογία 250 και μου προτείνει να μου δώσει τα διπλά εκτός πώλησης μέσω paypal πάντα για να τα κλείσει το laptop για ένα φίλο του :-)

 

Με όσα έχω διαβάσει σε αυτό το topic, να κάνω τη πώληση εκτός ebay έστω και με paypal το έχω αποκλείσει από τη στιγμή που δε θα ήμουν προστατευμένος. Γιατί τα στοιχεία που θα έστελνα το laptop θα ήταν διαφορετικά από τα στοιχεία που έχει δηλώσει στο paypal και σίγουρα μετά θα έκανε dispute στο paypal λέγοντας ότι δεν έχει παραλάβει τίποτα από μένα.

 

Φυσικά δε θα μπορώ εγώ με τίποτα να αποδείξω ότι συνεννοήθηκα με αυτόν για να το στείλω σε διαφορετική διεύθυνση μιας και η συνομιλία μας δεν θα είχε γίνει μέσω συστήματος ebay για να καταγραφεί και να ελεγχθεί από υπάλληλο του paypal/ebay σε περίπτωση προβλήματος.

 

Για να μη πολυλογώ, το παίζω κινέζος και του λέω ότι θα προσθέσω στη πώληση ένα buy it now οπότε να ολοκληρώσει τη πώληση μέσα από το ebay. Από τότε φυσικά δεν έχω απάντηση. Μη ξεχάσω να πω ότι το 250 βαθμολογία ήταν δημιουργία αγορών από κάτι μπρελόκ του 1.5 ευρώ :-)

Αλλά δε τελειώνει εδώ η ιστορία.

 

Στην ίδια πώληση στην οποία έχει προστεθεί το buy it now (χωρίς immediate payment), την χτυπάει με άμεση αγορά ένα άλλο παλικάρι ο οποίος χρησιμοποιώντας την email διεύθυνση μου η οποία του έχει εμφανιστεί, μου στέλνει ένα μήνυμα. Γράφει τα εξής :

 

Hello,

Greetings to you.I am Alex Azubike from LA,US.I'm contacting you concerning your item on Ebay which i eventually became the winning bidder for your item.Morever i'm presently serving our beloved nation here in Iraq with the United Nation and i intend sending this item to my son as a birthday gift who works with the American Embassy in Lagos,Nigeria as a consular.i will like you to ship it through first class USPS Global Express Mail (EMS).i will be sending you payment via PayPal,so kindly send me your

paypal email address and the total cost for both the item and shipping cost so i can make out your payment immediately. make sure you get the package shipped out today as soon as you recieve the paypal confirmation from paypal.

Expecting your reply so as to immedaitely make out the payment.

Mail me back it's urgent.

Thanks

 

Ο συγκεκριμένος χρήστης παρουσιάζεται βέβαια ως Not Registered User. Δηλαδή χτυπάει κανονικά τη πώληση και αμέσως μετά ακυρώνει το λογαριασμό του. Για μια ακόμη φορά μου ζητάει να διευθετήσουμε τη πώληση εκτός ebay γιατί τώρα που δεν είναι registered user, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω την επιλογή δημιουργίας Invoice του ebay. Οπότε ευελπιστεί να γίνει κάτι όπως στη προηγούμενη ιστορία.

 

Κρατώντας τη ψυχραιμία μου μιας και μου είχε χαλάσει τη πώληση, του στέλνω μήνυμα ότι δεν θα του το στείλω εκτός ebay και ούτε φυσικά στη Νιγηρία. Μόνο μέσω ebay και με κανονικό status σαν χρήστη, όχι Not Registered. Ο συγκεκριμένος όμως έχει θράσος. Λαμβάνω ύστερα από 1 ημέρα, 3 mail.

 

Το πρώτο email είναι και καλά από το ebay. Είναι σε μορφή ebay με όλα τα γραφικά και την html που βάζει το ebay στα email που στέλνει αλλά η διεύθυνση αποστολέα είναι άσχετη. Γράφει τα εξής :

 

We regret to inform you that the suspension mail that was sent to you about Mr Alex not been a registered member was a technical error from our security department.It has been corrected by our security department and his membership account has been Reactivated, you can now conitue with any transaction you

may be transacting with him.

Regards,

 

Safeharbor Department

Sincerely,

eBay Trust & Safety.

Πάει αυτό. Καπάκι έχω δεύτερο email από το paypal και καλά και πάλι στο ίδιο format των mail που στέλνει το paypal με τα ίδια γραφικά. Ο αποστολέας βέβαια είναι πάλι μια άσχετη διεύθυνση. Το mail με ενημερώνει ότι έχει γίνει η κατάθεση στο λογαριασμό μου στο ebay με τα ποσά αναλυτικά.

 

Τέλος έχω και ένα τρίτο email εκτός ebay αλλά δημιουργία πάλι λες και το στέλνει μέσα από το σύσητημα τους που μου γράφει τα εξής

 

Hello Friend,

I have effected the payment of this transaction via pay pal and I hope that you have

gotten it there?Actually my account was blocked by ebay due to some little error from their department,anyway they have sorted it out.I checked through US Postal Service's (http://www.usps.com) website and found out that the postage cost of the item to Lagos, Nigeria is approximately close to $164.00 ,I just got an invoice from pay pal for the receipt of the item that I have

paid for via pay pal. So I will like you to go and check your email and see if you gotten the

confirmation mail from pay pal okay.

 

N.B

Below is my son's address that you will have to send this item to:

 

And I will like to inform you once again that you will have to post this item via USPS

GLOBAL EXPRESS MAIL, or EMS 3 to 5 business day for the delivering okay.

And as soon as you post the item send the tracking number that you

used for the posting to paypal customers service at [email protected] for verification. And also don't forget to leave me a positive feedback at

the end of this transaction okay.Best Regards...

 

 

Τελειώνοντας αναρωτιέμαι τι κατάσταση επικρατεί στο ebay με όλους τους scammers και τη προσπάθεια τους να κλέψουν κρίνοντας από τη μοναδική πώληση που έχω προσπαθήσει να κάνω. Είναι απίστευτο βέβαια το πόσο πιεστικοί και πειστικοί είναι ειδικότερα για κάποιους που δε το ψάχνουν πολύ και ενθουσιάζονται εύκολα και ενεργούν γρήγορα. Πχ δε μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος δε θα τσέκαρε το paypal του να δει αν έχουν μπεί τα λεφτά. Σίγουρα πάντως λαμβάνοντας υπόψη τα εκατομμύρια χρήστες και συναλλαγές που υπάρχουν στο ebay, τα ποσοστά εξαπάτησης πρέπει να είναι υψηλά οπότε τα μάτια σας δεκατέσσερα και οποιαδήποτε συνναλαγή κάνετε, να την ολοκληρώνετε πάντα μέσα από το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aderfe larsson2004 opws exei anaferthei arketes fores h katastash sto telwneio tis Elladas einai random. Den ksereis pote ti tha sou tuxei. Egw pantos otan agorazw apo Ameriki antikeimena aksias anw ton 30usd(giati kamia 15aria pane ta metaforika ta opoia ta upologizei sto sunolo to telwneio) sunnenooumai me ton pwlhth na mou dhlwsei tin aksia tou emporeumatos katw apo 30 gia na min exw provlimata.

 

Hal9000, ne ontws uparxoun polloi scammers sto ebay oi opoioi to exoun kanei epagglema k exoun brei auto to loophole me to dispute sto paypal h me to western union, imo pisteuw pws h dhmiourgia account sto ebay se ligo kairo tha xreiazete k diafora alla pistopoihtika pou na epalitheoun ta stoixeia sou .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noob στο ebay

 

Αδελφια εαν στο paypal δωσω λογαριασμο τραπεζας και οχι αριθμου ς καρτων γινομαι verified??

Δηλαδη να δωσω IBAN νουμερα και να εχω μερικα χρηματα εκει γινετε???

 

Για να γραφτω στο ebay μου ζηταει μετα τα στοιχεια μου και αριθμο καρτας

γινετε αυτο να το προσπερασω??

να δωσω χρεωστικη καρτα γινετε???

 

Και κατι ακομη επειδη ειμαι πελατης ηδη της Πειραιως και εχω 2 λογαριαμους και χρεωστικη καρτα μπορω να ζητησω εναν τριτο λογαριαμο και μονο για αυτο την χρεωστικη καρτα ωστε να μην εχει σχεση με τους αλλους δυο??(Δηλαδη να εχω τρεις λογαριασμους και δυο καρτες)

Να δουλεψω μετα μεσω ebanking????

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα dispute στο PayPal γιατί δεν μου ήρθε το αντικείμενο που ειχα αγοράσει. Το πρόβλημα είναι ότι πέρασαν οι 20 μέρες και έκλεισε το dispute και ακόμα καμιά επιστροφή.

Έπρεπε να κάνω escalate πριν το 20αήμερο?

Εγώ νόμιζα ότι αν το αφήσω να κλείσει μόνο του (μετά από 20 μέρες) θα αναλάμβανε αυτόματα την υπόθεση το PayPal για την επιστροφή των χρημάτων!

μάλλον έκανα πατάτα έ?

 

Τώρα άνοιξα dispute στο ebay....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal σε ειδοποιεί πριν λήξει το dispute. Είσαι σίγουρος ότι έχει κλείσει?

 

Ναι έχει κλείσει... δυστυχώς...:(

Τι μπορώ να κάνω τώρα? Υπάρχει περίπτωση να πάρω πίσω τα χρήματα μέσω του PayPal? Δεν μπορώ να κάνω τίποτα? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί μια ιστορία που ακόμα είναι εν εξελίξει:

 

Δημοσίευσα πριν λίγες μέρες την πώληση ενός account απο ένα online game που έπαιζα σε μερικά ξένα forum. Κάποιος αγοραστής μου έστειλε pm και μου εκδήλωσε το ενδιαφέρον του για το account. Σημειώνω εδώ οτι η διαδικασία αυτή είναι εκτός e-bay, δεν χρησιμοποιήθηκε δηλαδή το site για την συνδιαλλαγή. Συμφωνούμε λοιπόν σε μια τιμή 1000 δολλαρίων και αρχίζουμε την διαδικασία πληρωμής μέσω

pay-pal. Ο αγοραστής αυτός μου στέλνει τα 1000$ μέσω ενός unverified paypal account, οπότε αρχίζω να τον ρωτάω για ποιο λόγο είναι unverified και οτι δεν έχω σκοπό να του δώσω τισ πληροφορίες που θέλει παρα μόνο αν μπορώ να είμαι σίγουροσ πως τα χρήματα που πρόκειται να σταλούν θα φτάσουν και στα χέρια μου. Μου εξηγεί με μία ιστορία γεμάτη κενά για το τί υποτίθεται οτι συμβαίνει και εγώ καταλαβαίνω τα εξής: Ο τύπος αυτός είχε τουλάχιστον 2 paypal accounts, ένα verified και ένα unverified. Έστελνε λοιπόν χρήματα στον verified λογαριασμό του απο την τράπεζα ή την πιστωτική του και αμέσως μετά μετέφερε τα χρήματα στον unverified λογαριασμό απ'οπου έκανε και τις εκάστοτε πληρωμές.

 

Για να μην τα πολυλογώ και να φτάσω στο ζουμί της υπόθεσης: Αφού έκανα εντέλει accept τα χρήματα που μου έστειλε του εξήγησα πως έπρεπε πρώτα να φτάσουν τα χρήματα στα χέρια μου μέσω της επιλογής withdrawal του pay pal και έπειτα θα του έδινα τις σχετικές με το πωλούμενο account πληροφορίες. Άρχισε λοιπόν αυτός να ωρίεται και μου στέλνει ενα χείμαρο απο mail λέγοντάς μου οτι προσπαθώ να τον εξαπατήσω και οτι δεν θα περίμενε μέχρι μία βδομάδα (όπως έλεγε το paypal οτι θα μπορούσε να διαρκέσει η διαδικασία withdrawal) για να πάρει το account.

Κάνει λοιπόν έκκληση αμέσως στο paypal για dispute και αμέσως μετά το κάνει upgrade σε claim. (όλα αυτά σε ενα διάστημα μίας ώρας που εγώ έλειπα απο το σπίτι και δεν είχα δεί καν τί συνέβαινε)

 

Το αποτέλεσμα και το κύριο πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής:

Η Pay-pal έκανε reverse to transfer των χρημάτων προς την τράπεζά μου που βρισκόταν εν εξελίξει και έκανε hold τα χρήματα που ο αγοραστής μου είχε στείλει. Για να λύσω εγώ το claim, το pay-pal μου δίνει 3 επιλογές:

 

1. Full refund

2. Provide tracking number of item (για να αποδείξω ουσιαστικά οτι το αντικείμενο έφτασε στον προορισμό του και εγώ δεν ευθύνομαι για οιαδήποτε απώλεια. Το θέμα είναι οτι μιας και το "αντικείμενο" στην προκειμένη περίπτωση είναι άυλο δεν υπάρχει προφανώς tracking number)

3. Buyer has been refunded already and i have proof of this refund (κάτι που δεν έχει συμβεί)

 

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω full refund στον buyer βλέποντάς το ως τη μόνη λύση ουσιαστικά για να απαλλαγώ απο αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση. Το πρόβλημα είναι οτι μιας και το pay pal account μου τα μόνα χρήματα που είχε μέσα ήταν αυτά που μου είχε στείλει αυτός ο αγοραστής και η pay-pal έχει σε hold αυτά τα χρήματα, εγώ δεν έχω τρόπο να κάνω refund. Δεν είναι δυνατό να στείλει η paypal πίσω τα χρήματα που κρατάει;

 

Τί μπορώ να κάνω σε μια τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με το PayPal και να τους περιγράψεις το πρόβλημα που παρουσιάστηκε? Πιστεύω ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ από μόνος σου, και φυσικά δεν είναι λύση να στείλεις εσύ δικά σου ?1000 για αποζημίωση και να περιμένεις να ξε-hold τα ?1000 το PayPal..

 

Το σημαντικότερο, τον λογαριασμό για τον οποίο προορίζονταν τα χρήματα τον έδωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα μήνυμα στην paypal μέσα απο ένα είδος web form που έχουν για θέματα βοήθειας. Η απάντησή τους θα σταλεί μέσα σε 2-3 μέρες.

 

Τον λογαριασμό της τράπεζας τον έδωσα στην paypal όταν ξεκίνησα την διαδικασία του withdrawal (που δεν έληξε ποτέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα κατα λαθος το ιδιο προιον 2 φορες απο τον ιδιο πωλητη...

Τωρα πως το καταφερα αυτο μη το ρωτατε..

 

Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Υπαρχει περιπτωση να συμφωνησει να ακυρωθει το ενα και να πληρωσω κανονικα για το αλλο? ή υποτιθεται οτι επειδη το δεσμευσα πρεπει να το πληρωσω οπωσδηποτε?

Το αντικειμενο ηταν σε buy it now αλλα ευτυχως δεν ζητουσε instant payment και ετσι δεν εχω πληρωσει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του εστειλα email και μου απαντησε το παρακατω:

 

Hello, please order again, just purchase one item and arrange payment. Kind regards

Note - E-mail turn around is 48 hrs (Mon-Fri)

 

Αυτο το εστειλε δυο φορες... Και στο ebay δε φαινεται καμια ακυρωση. Ειναι 2 αντικειμενα απληρωτα.. Πως θα καταλαβω οταν κανει ακυρωση?

Δε γραφει τιποτα τετοιο.

Να ξανακανω την αγορα για ενα αντικειμενο οπως ζηταει?

Κανονικα δεν επρεπε να ακυρωσει το ενα και να πληρωσω το αλλο ή επειδη ειναι πολλαπλη αγορα και εχει ενα συνολο δε μπορει να το κανει και πρεπει να αγορασω παλι οπως ζηταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...