Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναβαζω το post μου παλι μηπως μπορεσει καποιος εμπειρος απο εδω μεσα και βοηθησει:

 

"Παιδια, επειγων γιατι ειμαι και εξοργισμενος:

 

Λοιπον,

 

Πληρωσα για κατι καθρεπτες αυτοκινητου να μου ερθουν απο Συγκαπουρη (και μαλιστα ο πωλητης που ειναι και φιλος με εξυπηρετησε βαζοντας $50 στο τιμολογιο για τους γνωστους λογους των σκατοτελωνειων μας). Επειδη, πριν κανενα μηνα παλι μου ειχε ξαναστειλει κατι (οχι καθρεπτες αυτη τη φορα, αλλα κατι αλλο, στην ιδια περιπου τιμη) και μου το παρεδωσαν τα ΕΛΤΑ δινωντας μονο 6 ευρω...τωρα με πηρε η ACS courrier και μου ζηταει λεει 105 ευρω για να το φερει!!!

 

Της λεω, καλα αφου πριν ενα μηνα με τον ιδιο αγοραστη στο ιδιο ποσο τιμολογιου, μου το φεραν τα ΕΛΤΑ και εδωσα μονο 6 ευρω, τωρα εσεις γιατι θελετε 105????

 

Καμια βοηθεια, πριν αποφασισω να μην το παρω, και να επιστρεψει πισω..?

 

* Αυτο ειναι το link για να δω με το track number την διαδρομη, οπως μου την εδωσε ο πωλητης

http://www.speedpost.com.sg

 

Ρωτω, ειναι αντιστοιχα σαν τα δικα μας ΕΛΤΑ? Που κολλαει η ACS τωρα εδω?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φιλε δεν μου βγαζει τιποτα το λινκ!αλλα κατα τη γνωμη μου αφου πληρωσες ταχυδρομικα δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις δραχμη παραπανω.ενημερωσε τον πωλητη αμεσως . α ξεχασα να σου πω οτι την επαθα με ενα ασφαλιστηριο της εθνικης που χαθηκε και ενω ειχε σταλει με ελτα με ειδοποιησαν απο acs.ενα μηνα το εψαχνα.απατη μυριζει.καποιος παιρνει κομισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν μου βγαζει τιποτα το λινκ!αλλα κατα τη γνωμη μου αφου πληρωσες ταχυδρομικα δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις δραχμη παραπανω.ενημερωσε τον πωλητη αμεσως . α ξεχασα να σου πω οτι την επαθα με ενα ασφαλιστηριο της εθνικης που χαθηκε και ενω ειχε σταλει με ελτα με ειδοποιησαν απο acs.ενα μηνα το εψαχνα.απατη μυριζει.καποιος παιρνει κομισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξια στο τιμολογιο ελεγε $50 και απο οτι καταλαβα το κρατησαν στο τελωνειο, και με ειδοποιησε η ACS σημερα, για το αν θελω να το εκτελωνησει με κοστος ολα 105 ευρω? Εγω ρωταω για παρομοιο απο τον ιδιο πωλητη με την ιδια σχεδον αξια πριν λιγες μερες, γιατι το πηρα απο τα ΕΛΤΑ με μονο 6 ευρω????

 

Τι αλλαζει τωρα και μου ζητανε τοσα λεφτα και μαλιστα οχι τα ΕΛΤΑ αλλα η ACS ???

 

Ποιος καθοριζει απο ποιον θα ερθει? Ο πωλητης μου το στειλε με τον ιδιο τροπο οπως το προηγουμενο πριν ενα μηνα περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξια στο τιμολογιο ελεγε $50 και απο οτι καταλαβα το κρατησαν στο τελωνειο, και με ειδοποιησε η ACS σημερα, για το αν θελω να το εκτελωνησει με κοστος ολα 105 ευρω? Εγω ρωταω για παρομοιο απο τον ιδιο πωλητη με την ιδια σχεδον αξια πριν λιγες μερες, γιατι το πηρα απο τα ΕΛΤΑ με μονο 6 ευρω????

 

Τι αλλαζει τωρα και μου ζητανε τοσα λεφτα και μαλιστα οχι τα ΕΛΤΑ αλλα η ACS ???

 

Ποιος καθοριζει απο ποιον θα ερθει? Ο πωλητης μου το στειλε με τον ιδιο τροπο οπως το προηγουμενο πριν ενα μηνα περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε, απαντησε οτι θα το παραλαβεις μονος σου απο ελ.βενιζελος.εισαι ατυχος που στο κρατησαν στο τελωνειο αλλα οχι.τα εξοδα δεν ειναι για τελωνειο αλλα πανε στην τσεπη της acs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε, απαντησε οτι θα το παραλαβεις μονος σου απο ελ.βενιζελος.εισαι ατυχος που στο κρατησαν στο τελωνειο αλλα οχι.τα εξοδα δεν ειναι για τελωνειο αλλα πανε στην τσεπη της acs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω φιλε μου, απλα ξερεις ποσο περιπου θα μου παρουν αν παω μονος μου εκει...? (αν θελει 105 η ACS τοτε ποσο θα μου παρουν οι τελωνες & φαρισαιοι, αν παω εγω εκει?) Επισης ακομα εχω την απορια:

 

Γιατι επενεβη η ACS, ενω πριν μου το εφερναν τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω φιλε μου, απλα ξερεις ποσο περιπου θα μου παρουν αν παω μονος μου εκει...? (αν θελει 105 η ACS τοτε ποσο θα μου παρουν οι τελωνες & φαρισαιοι, αν παω εγω εκει?) Επισης ακομα εχω την απορια:

 

Γιατι επενεβη η ACS, ενω πριν μου το εφερναν τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω φιλε μου, απλα ξερεις ποσο περιπου θα μου παρουν αν παω μονος μου εκει...? (αν θελει 105 η ACS τοτε ποσο θα μου παρουν οι τελωνες & φαρισαιοι, αν παω εγω εκει?) Επισης ακομα εχω την απορια:

 

Γιατι επενεβη η ACS, ενω πριν μου το εφερναν τα ΕΛΤΑ?

 

τιποτα δεν θα παρουν φιλε.μην σε φοβιζουν οι νταβαζτηδες.μουφα ειναι να τα τσιμπησουν .50δολαρια τι φορα να πληρωσουν?τραβα παρε τα πραγματα και μην φοβασαι.3-6 ευρω εξοδα ελεγχου ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω φιλε μου, απλα ξερεις ποσο περιπου θα μου παρουν αν παω μονος μου εκει...? (αν θελει 105 η ACS τοτε ποσο θα μου παρουν οι τελωνες & φαρισαιοι, αν παω εγω εκει?) Επισης ακομα εχω την απορια:

 

Γιατι επενεβη η ACS, ενω πριν μου το εφερναν τα ΕΛΤΑ?

 

τιποτα δεν θα παρουν φιλε.μην σε φοβιζουν οι νταβαζτηδες.μουφα ειναι να τα τσιμπησουν .50δολαρια τι φορα να πληρωσουν?τραβα παρε τα πραγματα και μην φοβασαι.3-6 ευρω εξοδα ελεγχου ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση τι ποσό δηλώθηκε.

Οι τελωνιακοί το ανοίγουν και κάνουν αυτοί μια εκτίμηση της τιμής και μετά φορολογούν.

Οπότε μη σε παραξενεύει η διαφορά μεταξύ πρώτης και δεύτερης παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση τι ποσό δηλώθηκε.

Οι τελωνιακοί το ανοίγουν και κάνουν αυτοί μια εκτίμηση της τιμής και μετά φορολογούν.

Οπότε μη σε παραξενεύει η διαφορά μεταξύ πρώτης και δεύτερης παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...