Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!μετα απο ενδιαφερον για μια αγορα πατησα 2 φορες pay now (ξεχωριστα την καθε φορα και λoγω απειριας) μπηκα σε καποια πεδια για την αγορα αλλα δεν την ολοκληρωσα.την επομενη μερα εκανα ολη την διαδικασια αγορας μεσω paypal και ολα καλα ως εδω,τωρα ο εμπορος μου ζηταει να πληρωσο ενα 10% που τον χρεωσαν λεει λογω ακυρωσης των 2 προιοντων που δεν ολοκληρωσα την συναλλαγη! υσχιει κατι τετοιο??ακομη των ρωτω αν εστειλε το δεμα και αν ναι να μου πει το tracking code και στο μονο που παιρνω απαντηση ειναι για το πως θα πληρωσο το υποτιθεμενο προστιμο!τι να κανω::ευχαριστω.

 

Πληρώνει την προμήθεια στο ΕΒΑΥ (fee) επειδή φαίνετε ότι πούλησε τα items.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πληρώνει την προμήθεια στο ΕΒΑΥ (fee) επειδή φαίνετε ότι πούλησε τα items.

 

Μπορεί να κανει cancel auction mutually και να παρει πίσω τα final value fees που λες (αν θέλει).

 

Αυτο που δεν μπορεί να κάνει είναι να πάρει πίσω τα χρήματα του για το κόστος του auction αν ηταν για ενα μόνο item.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ; ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ mutual cancellation ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ TRACKING CODE ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ!!ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια εχω παραγγειλει κατι handsfree απο την Κινα πριν 3 βδομαδες αλλα ακομα να μου ερθουν.

Κοστιζουν λιγοτερο απο 15 ευρω.

Λετε να δημιουργηθηκε προβλημα με το τελωνειο?

Πώς μπορω να μαθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια εχω παραγγειλει κατι handsfree απο την Κινα πριν 3 βδομαδες αλλα ακομα να μου ερθουν.

Κοστιζουν λιγοτερο απο 15 ευρω.

Λετε να δημιουργηθηκε προβλημα με το τελωνειο?

Πώς μπορω να μαθω?

Με το τελωνείο οχι, με την ποιότητά τους φοβάμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε φορα που παραλαμβανω δεμα απο κινα απο ελτα ταχυμεταφορες μου βαζουν 6 ευρω εξοδα εκτελωνισμου,τα πακετα ειναι αξιας απο 20-60 ευρω με ρουχα.ξερει καποιος αν οντως ειναι εκτελωνισμος και οχι προμηθεια επειδη τα φερνουν μεχρι την πορτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CCVVVVVVVVVVVVVV

 

 

-----Προστέθηκε 13/1/2009 στις 07 : 05 : 56-----

 

 

παιδια καλησπερα κ καλη χρονια.εχω ενα προβλημα με εναν πωλητη απο το εβαυ κ θελω βοηθεια.εχω κανει μια αγορα απο τις 23 δεκεμβριου κ δεν ειχα παρει το αντικειμενο,του στελνω μυνημα προχτες του πωλητη κ μου αρχισε κατι φιδια να μου λεει οτι ΄΄ναι πηγα να το στειλω κ δεν υπηρχε η διευθυνση αυτη κ κατι αλλα τρελα΄΄μου ειπε θα το ξαναστειλει απο χτες κ θα μου εστελνε το τρακ ναμπερ αλλα τπτ.του ξαναστελνω σημερα αλλα αφαντος,εν το μεταξυ μου βγαζει αυτο το μυνημα οταν μπαινω να δω τα στοιχεια του :

 

Sorry, your comment for item 180315097950 was not recorded because the member receiving this comment is no longer a registered eBay user.

 

 

λετε να μου την εκανε ?θελω τα φωτα σας κ τι κινησης να κανω κ φυσικα πως παιρνω τα λεφτα μου πισω,ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CCVVVVVVVVVVVVVV

 

 

-----Προστέθηκε 13/1/2009 στις 07 : 05 : 56-----

 

 

παιδια καλησπερα κ καλη χρονια.εχω ενα προβλημα με εναν πωλητη απο το εβαυ κ θελω βοηθεια.εχω κανει μια αγορα απο τις 23 δεκεμβριου κ δεν ειχα παρει το αντικειμενο,του στελνω μυνημα προχτες του πωλητη κ μου αρχισε κατι φιδια να μου λεει οτι ΄΄ναι πηγα να το στειλω κ δεν υπηρχε η διευθυνση αυτη κ κατι αλλα τρελα΄΄μου ειπε θα το ξαναστειλει απο χτες κ θα μου εστελνε το τρακ ναμπερ αλλα τπτ.του ξαναστελνω σημερα αλλα αφαντος,εν το μεταξυ μου βγαζει αυτο το μυνημα οταν μπαινω να δω τα στοιχεια του :

 

Sorry, your comment for item 180315097950 was not recorded because the member receiving this comment is no longer a registered eBay user.

 

 

λετε να μου την εκανε ?θελω τα φωτα σας κ τι κινησης να κανω κ φυσικα πως παιρνω τα λεφτα μου πισω,ευχαριστω πολυ.

 

Μην ανησυχεις φιλε θα παρεις πισω τα λεφτα σου μεσω paypal.

Πανε στον λογαριασμο σου στο paypal και κανε dispute και μετα claim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορα ολους που κανουν αγορες απο ebay και πληρωνουν με paypal

Σχεδον ολοι γνωριζουμε οτι οταν κανουμε αγορες απο πωλητες εκτος χωρων ζωνης ευρω πχ ΗΠΑ, στη μετατροπη των ευρω που πληρωνουμε σε $ ΗΠΑ, το paypal χρησιμοποιει δικη του ισοτιμια η οποια δεν ειναι καθολου συμφερουσα, αλλα βαζει επισης και ενα καπελλο 2,5% νταβατζιλικι για τις υπηρεσιες του :mad:

Ελαχιστοι ομως ειναι αυτοι οι οποιοι γνωριζουν οτι μπορουν ν αποφυγουν τη χρησιμοποιηση αυτης της κακης ισοτιμιας και το καπελλο του 2,5%. Πως μπορει να γινει αυτο? Πολυ απλο, οταν φτανετε στη σελιδα του paypal για να πληρωσετε, πριν πατησετε το τελικο send money, λιγο πιο πανω γραφει CONVERSION OPTIONS. Πατωντας αυτο το λινκ σας βγαζει σε μια σελιδα η οποια εχει 2 επιλογες. Η μια η οποια ειναι και τικαρισμενη δηλαδη προεπιλεγμενη ειναι αυτη Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency. Με αυτη την επιλογη εχετε μια κακη ισοτιμια και το καπελλο 2,5% . Κανετε τικ στην αλλη η οποια γραφει Bill me in the currency listed on the seller's invoice. Ετσι θα χρησιμοποιηθει η ισοτιμια της τραπεζα σας η οποια ειναι σαφως συμφερουσα και χωρις κανενα επιπλεον καπελλο

 

Αυτά που έγραφε ο φίλος al-ex πριν μερικούς μήνες ίσχυαν κανονικότατα και για την ALPHA BANK.

Όμως σε αγορές μου τον τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι κάτι έχει αλλάξει :confused:

Ενώ λοιπόν παλαιότερα διαλέγοντας να γίνει η μετατροπή μέσω ALPHA BANK και VISA

γλίτωνα μερικά ευρω απ'ότι αν την έκανε το PAYPAL τώρα βλέπω ότι η κατάσταση έχει

αντιστραφεί !!!

 

πχ σημερινή αγορά :

 

τιμή 142 USD στο EBAY .

 

Με τη ισοτιμία του paypal + το καπέλο του : 110,42 ευρώ

Η ALPHA με την δική της μετατροπή + το καπέλο της : 110,79

 

Η διαφορά είναι ελάχιστη αλλά ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΕΝΗ

 

Γιατί γίνεται αυτό ,ξέρετε ; χρεώνει τώρα λιγότερα το paypal ή χρεώνει παραπάνω

η ALPHA-VISA ;

 

Και για την ιστορία , οι ισοτιμίες :

 

xe.com 1 EUR = 1.32794 USD

alpha 1 EUR = 1,33770 (αγορά) 1,30861 (πώληση)

paypal 1 EUR = 1.28609 USD

visa 1 EUR = 1.32 USD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε με τα τωρινα δεδομενα προτιμουμε μετατροπη απο PayPal?

 

Έλα ντε :confused::confused:

Τι διάολο συμβαίνει ;

Επειδή το είχα παρατηρήσει σε προηγούμενες παραγγελίες είπα να το ξαναδώ.

Διάλεξα να κάνει την μετατροπή το paypal και μου έβγαλε 110.42 (τόσο δεν θα χρέωνε

στην κάρτα αν το προχωρούσα ; )

Δε το προχώρησα αλλά το γύρισα στην κάρτα ,έκανα πληρωμή και στο ebanking της

Αλφα είδα χρέωση 110.79 .

 

Μάλλον η ALPHA είπε να μας πιάσει τον κ@λο λίγο ακόμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...