Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έκανα dispuse στο ebay για ένα αντικείμενο που είρθε ελατωματικό (το δείχνει στο resolution center στην paypal) επειδή δεν απαντούσε ο πωλητής έκανα escalated to claim στην paypal και μετά από λίγες ώρες μου στέλνει email η paypal και μου λέει "The seller has submitted an explanation describing the disagreement with

this claim. We will evaluate all available information including the

original listing, and both seller and buyer statements. A final decision

will be made on this claim per our User Agreement."

 

υπάρχει τρόπος να δω την εξήγηση που έδωσε, δεν μου την δείχνει στο resolution center του paypal ουτε στο dispute του ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός αντικειμένου απο το ebay ομως τα μεταφορικά του είναι 110$ συν την αξία του 79$ ξεπερνάω καταπολύ το αφορολόγητο όριο των ταχυδρομείων.

Σε ερώτηση μου για το αν μπορεί να κάνει κάτι ώστε να δηλωθεί χαμηλότερη τιμή για το πακέτο κτλ και μου απάντησε μεταξύ άλλων: "Sorry we are a large company, we cannot alter anything through customs."

 

Αν τελικά το παραγγείλω πόσες πιθανότητες είναι να πέσει φόρος? Και πόσος θα είναι αυτός? ( η τιμή του πακέτου μαζί με τα μεταφορικά είναι 189$)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φόρος αφορά μόνο ην αξία του προϊόντος και όχι τα μεταφορικά. Τώρα για το πόσο θα βγεί το κερατιάτικο, δεν ξέρω γιατί τελευταία μοιάζουν να αλλάξαν τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ειμαι ενας υποψηφιος ebay αγοραστης αλλα εχω προβλημα!

Ενω εχω κανει λογαριασμο σε paypal καθε φορα που παταω για αγορα μου βγαζει "transaction failed".

Εχω δοκιμασει με 2 καρτες eurobank visa και egnatia visa electron !!(χρεωστικες και οι δυο).

Τι δεν κανω σωστα??Φταιει το paypal ή το ebay??

--------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φόρος αφορά μόνο ην αξία του προϊόντος και όχι τα μεταφορικά. Τώρα για το πόσο θα βγεί το κερατιάτικο, δεν ξέρω γιατί τελευταία μοιάζουν να αλλάξαν τα πράγματα..

 

Άλλαξαν προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο? Στην χειρότερη πόσο μπορεί να φτάσει? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω προς το χειρότερο, αλλά μόνο ένα περιστατικό συναντήσαμε τελευταία (στις σελίδες αυτού του thread) οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με νούμερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια είχα αγοράσει κάτι απο αμερικάνικο ebay.. όλα καλά ήρθε.. ο πωλητής απαντούσε αρεά και που και με ζορι.. του λεω οτι θέλω άλλο ένα.. οκ μου λέει θα στο στείλω αλλά την κατάθεση κάντειν στο paypal.. την κάνω το στέλνει.. για να μου στείλει το tracking number τον έπριξα στα email... πάει στο καλό θέλω και άλλο του λέω.. οκ στείλε τα λεφτά από το paypal (9 Αυγ) και στο στέλνω.. μου είπε οτι το έστειλε με ems.. στις 15 Αυγ του ξανά στέλνω τα χρήματα για άλλο ένα... ε από τότε τον έχω τρελάνει στα άπειρα emails τίποτα.. στο msn το βάζει στο away.. δεν απαντάει ο άνθρωπος.. του ζητάω tracking numbers και δεν στέλνει τίποτα!!!!

 

Τον απείλησα οτι θα το κάνω διαδικασία μέσω paypal αν δεν απαντήσει.. τίποτα αυτός..

Και έκανα dispute στο paypal!

Tώρα ρε παιδιά τι γίνετε? Ποιο είναι το μέλλον? Τι θα συμβεί αν δεν απαντήσει ούτε εκεί? Τι μέλλον έχει η διαδικασία?

 

http://feedback.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=mhos1977&&ftab=FeedbackAsSeller&sspagename=VIP:feedback:2:us&iid=320140654651

 

το feedback του... όλοι το ίδιο παράπονο στα αρνητικά σχόλια... δεν πέρνουν τα δέματα και δεν απαντάει ποτέ και σε τίποτα!!!

Αλλά βέβαια έχει 9900 θετικές... 99%! Αλλά 66 φορές φέτος είχε αρνητική αξιολόγιση!!!

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια είχα αγοράσει κάτι απο αμερικάνικο ebay.. όλα καλά ήρθε.. ο πωλητής απαντούσε αρεά και που και με ζορι.. του λεω οτι θέλω άλλο ένα.. οκ μου λέει θα στο στείλω αλλά την κατάθεση κάντειν στο paypal.. την κάνω το στέλνει.. για να μου στείλει το tracking number τον έπριξα στα email... πάει στο καλό θέλω και άλλο του λέω.. οκ στείλε τα λεφτά από το paypal (9 Αυγ) και στο στέλνω.. μου είπε οτι το έστειλε με ems.. στις 15 Αυγ του ξανά στέλνω τα χρήματα για άλλο ένα... ε από τότε τον έχω τρελάνει στα άπειρα emails τίποτα.. στο msn το βάζει στο away.. δεν απαντάει ο άνθρωπος.. του ζητάω tracking numbers και δεν στέλνει τίποτα!!!!

 

Τον απείλησα οτι θα το κάνω διαδικασία μέσω paypal αν δεν απαντήσει.. τίποτα αυτός..

Και έκανα dispute στο paypal!

Tώρα ρε παιδιά τι γίνετε? Ποιο είναι το μέλλον? Τι θα συμβεί αν δεν απαντήσει ούτε εκεί? Τι μέλλον έχει η διαδικασία?

 

http://feedback.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=mhos1977&&ftab=FeedbackAsSeller&sspagename=VIP:feedback:2:us&iid=320140654651

 

το feedback του... όλοι το ίδιο παράπονο στα αρνητικά σχόλια... δεν πέρνουν τα δέματα και δεν απαντάει ποτέ και σε τίποτα!!!

Αλλά βέβαια έχει 9900 θετικές... 99%! Αλλά 66 φορές φέτος είχε αρνητική αξιολόγιση!!!

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε!!!

 

έπρεπε να το πάρεις από ebay πάλι για να είσαι καλλυμένος..τώρα πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά πείτε μου όμως λεπτομέριες! Μιλάμε ο τύπος κάνει πάντα τα ίδια... δεν απανταει δεν στέλνει.. αυτο το παράπονο έχουν και οι υπόλοιποι με τα αρνητικά! Και έστειλα email σε μερικούς και μου πανε οτι ακόμα σε claim είναι κανένα νεότερο!! Ποπο παιδια βοηθήστε τα έχω παίξει... είναι 350ευρω την κάθε φορα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα το πρωί ένα δέμα απο Αμερική που είχα παραγγείλει. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ήταν ανοιγμένο. Είχε μια τρύπα δηλαδή στο επάνω μέρος του κουτιού όπου μπορούσαν να βγούν τα αντικείμενα. Παρόλα αυτό ήταν όλα οκ. Η απορία μου είναι, ποιος άραγε άνοιξε το δέμα; Οι γείτονες δεν είναι περίεργοι, αλλά δεν βλέπω να υπήρχε λόγος να το ανοίξουν στο τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum...

Πολυ χρησιμο thread.

 

Μια ερωτηση:

 

Το paypal χρεωνει 2,5% για μετατροπη συναλαγματος?

 

Και αν ναι που φαινεται ποσο ειναι?

θελω να πω οτι οταν κανει τη μετατροπη απο π.χ. ? σε $ προσθετει και το 2,5% στο τελικο ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum...

Πολυ χρησιμο thread.

 

Μια ερωτηση:

 

Το paypal χρεωνει 2,5% για μετατροπη συναλαγματος?

 

Και αν ναι που φαινεται ποσο ειναι?

θελω να πω οτι οταν κανει τη μετατροπη απο π.χ. ? σε $ προσθετει και το 2,5% στο τελικο ποσο?

 

Αυτό το έχεις εξακριβώσει σε κάποια συναλλαγή? Αναφέρεται κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εδω το ειδα ειχε αναφερθει πριν απο καποιον ΕΔΩ

 

Αλλα στις συναλλαγες που εχω κανει μεχρι στιγμης κανει απλως τη μετατροπη και βγαζει κανονικα οσο ειναι αλλα δε λεει πουθενα για 2,5% και ουτε φαινεται κτι στο λογαριασμο. Γι'αυτο ρωτησα μηπως τα βαζει μονο του αμεσως μετα τη μετατροπη χωρις να σου λεει τιποτα. Αν και απο οτι καταλαβα δε πρεπει να κραταει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia na kanw mia erwthsh ?thelw na agorasw mnhmh RAM 2 gb synolikhs aksias 70 $ apo amerikh mesw ebay ...yparxei periptwsh na plhrwsw telwnio kana 40ari $ epeidh einai hlektriko eidos apo amerikh?ti lete osoi exete empeiria apo kati tetio..egw thn exw pathsei paliotera me ena roloi xeiros pu peira apo amerikh kai anagkastika na plhrwsw telwnio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...